Halkbank’ın kara para aklama ve İran yaptırımlarını ihlal etme suçlamalarıyla karşı karşıya

“HALKBANK ABD’DEKİ DAVA İÇİN TEKRAR İSTİNAF MAHKEMESİNE BAŞVURDU”

ABD’deki yargılamanın bitirilmesi için üst mahkemeye yaptığı itiraz reddedilen Halkbank, tekrar temyize başvurdu..

Avukatlar mahkeme heyetinin ‘son derece önemli bir hukuki hata yaptığını’ savundu..

Daha önce ‘Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası’ kapsamında ABD’de yargılanamayacağı gerekçesiyle temyiz mahkemesine yaptığı başvurusu reddedilen Halkbank, ikinci defa temyize gitti..

Halkbank, yeniden yargılanmayı ve yeni bir duruşmayla mahkemenin daha önce aldığı ret kararını gözden geçirmesini istedi..

Halkbank’ın, 27 sayfalık yeniden yargılanma ve yeni bir duruşmaya çıkma talebi bankanın ABD’deki avukatları Robert M. Cary, Simon Latcovich, Eden Schiffmann James w. Kirkpatrick’ın imzasıyla, Adalet Bakanlığı’nın elektronik başvuru sistemi üzerinden 5Kasım günü yapıldı..

Halkbank’ın avukatları başvuru dilekçelerine, aynı mahkemenin 22 Ekim’de aldığı gerekçeli kararı da ekledi..

Halkbank’ın başvurusunda, şimdiye kadar ülke tarihinde ilk kez “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası” kapsamında olan bir kurumun, ABD’de yargılanması için mahkeme heyetinin yeşil ışık yaktığı, mahkeme heyetinin son derece önemli bir hukuki hata yaptığı belirtildi..

Dilekçede, daha önce benzeri davalarda alınmış kararlara yer verildi..

NE OLMUŞTU?

“HALKBANK’İN İTİRAZI REDDEDİLDİ”

Amerikan İkinci Temyiz Mahkemesi, Halkbank’ın kara para aklama ve İran yaptırımları davasında cezai suçlamalarla karşı karşıya kalması gerektiğini açıkladı..

Halkbank’ın ABD İkinci Temyiz Mahkemesi’ne yaptığı itiraz reddedildi.. Buna göre mahkeme Halkbank’ın Yabancı Devlet Yargı Bağışıklığı Yasası (FSIA) kapsamında değerlendirilemeyeceğine karar verdi.. 

Yapılan soruşturma ile temyiz mahkemesi ABD Bölge Yargıcı Richard M. Berman’ın kararını onayarak Halkbank’ın yargı bağışıklığı yasasındaki ‘ticari faaliyet’ kapsamında değerlendirildiğini açıkladı.. 

Temyiz mahkemesinin aldığı bu karar ile Halkbank’ın kara para aklama ve İran yaptırımlarını ihlal etme suçlamalarıyla karşı karşıya kalabileceği belirtildi.. 

Halkbank, geçtiğimiz ekim ayında ABD’deki ceza davasıyla ilgili olarak New York İkinci İstinaf Mahkemesi’ne yaptığı itirazın reddedildiğini açıklamış ve temyiz mahkemesine başvurulacağını duyurmuştu.

NE OLMUŞTU?

HALKBANK DOSYASI YENİDEN…

“HALKBANK ÜST YÖNETİMİNİN TÜRK HÜKÜMETİNİN ÜST DÜZEY YETKİLİLERİ TARAFINDAN DESTEKLENDİĞİ VE KORUNDUĞU

ABD’nin New York kentindeki federal savcılarca, Halkbank hakkında 6 ayrı suçtan dolayı iddianame hazırlandı!

ABD’nin New York kentindeki federal savcılarca, Halkbank hakkında aralarında İran’a karşı yaptırımların delinmesi ve dolandırıcılığında bulunduğu 6 ayrı suçtan iddianame hazırlandı…

İddianamede; ‘Halkbank üst yönetiminin Türk hükümetinin üst düzey yetkilileri tarafından desteklendiği ve korunduğu’ ifadesi de yer aldı…

Manhattan Federal Mahkemesi’ne sunulan iddianamede;

Halkbank; 2012 ve 2016 yılları arasında ‘İran’ın uluslararası piyasalarda petrol ve doğal gaz satışından elde ettiği geliri harcamasına imkan veren bir tezgahın paravan şirketler ağını kullanarak uygulanmasına’ yardımcı oldu ve bu da ABD yaptırımlarının ihlalini oluşturdu.

Söz konusu tezgah da hem İran hem de Türkiye’deki üst düzey yetkililerin sağladığı korumayla uygulandı, bu yetkililerin bazıları milyonlarca dolar rüşvet aldı…

ABD’li savcı Geoffrey Berman

ABD’li savcı Geoffrey Berman:

”Halkbank’ın Genel Müdür Yardımcısının adil ve kamuya açık bir şekilde yargılanmasında ortaya çıkan gerçekler Halkbank’ın üst düzey yönetiminin ABD’nin İran’a yönelik olarak uyguladığı ‘yaptırım rejiminin’ etrafından dolanmayı amaçlayan bu tezgaha katıldığını gösterdi.”

”HALKBANK DAVRANIŞI SEBEBİYLE AMERİKAN MAHKEMESİNDE HESAP VERMESİ GEREKİYOR!”

”İran’ın Türkiye’nin ulusal petrol ve doğal gaz şirketine petrol ve doğal gaz satışından elde ettiği geliri Halkbank’taki hesaplara aktarıldı, bu hesaplar İran Merkez Bankası, İran Ulusal Petrol Şirketi ve Ulusal İran Gaz Şirketi adına oldukları biliniyor..

İran’a karşı ABD yaptırımları ve ABD bankalarında para aklamayla mücadele politikası sebebiyle İran’ın bu fonlara erişip bunları İran’a transfer etmesinin ya da bu parayı İran hükümeti kurumları ve bankaları yararına uluslararası transferlerde kullanmasının zor olduğu ve bu nedenle de 2012 yılı itibariyle milyarlarca dolar para İran Merkez Bankası’nın ve diğer İran kurumlarının Halkbank’ta bulunan hesaplarında toplandı..

Halkbank, İran yararına olduğunun ortaya çıkarılması halinde ABD yasaları gereğince bankayı yaptırıma maruz bırakacak üstü örtülü bazı işlemlerde bulundu..

İran’ın petrol ve doğal gaz satışından elde edilen ve Halkbank’taki hesaplarda tutulan paranın İran hükümeti yararına altın almak için kullanılması, paranın ikili ticaret kurallarını ihlal ederek İran’a ihraç edilmeyen altın almak için kullanılması ve İranlı müşteriler tarafından gıda ya da tıbbi malzeme alınmış gibi gösterilerek dolandırıcılık içeren işlemlerin yapılmasını kolaylaştırmak” da bu üstü örtülü işlemler arasında…”

”HALKBANK, BU YÖNTEMLERİ KULLANARAK ÜSTÜ ÖRTÜLÜ BİR ŞEKİLDE YAKLAŞIK 20 MİLYAR DOLARI TRANSFER ETTİ…”

”Üst düzey Halkbank yetkilileri bu işlemlerin gerçek içeriklerini ve özelliklerini ABD Maliye Bakanlığı yetkililerinden gizledi ve bu şekilde Halkbank, İran hükümetine ABD yaptırımlarına hedef olma ve ABD’nin mali kurumlarında muhabir banka hesabı tutma imkanını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmadan milyarlarca dolar değerinde hizmet sağlayabildi..

Söz konusu tezgahın amacı;

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde paravan şirketler adına tutulan ve İran’ın petrol satışından elde ettiği paradan oluşan bir havuz oluşturmak…

‘Bu fonlar da İran hükümeti ve bankaları adına uluslararası ödemeler yapmak için kullanıldı ve buna ABD mali sistemi kullanılarak ve yaptırım yasaları ihlal edilerek yapılan transferler de dahil…’

Halkbank hakkında iddianamede şu suçlamalar yer aldı.

”ABD’yi dolandırmak amacıyla komplo kurmak,

Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı ihlal etmek için komplo kurmak,

Bankacılık dolandırıcılığı,

Bankacılık dolandırıcılığı yapmak amacıyla komplo kurmak,

Kara para aklamak ve kara para aklamak amacıyla komplo kurma.”

İLGİLİ HABER

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.