SAĞLIK

Yoga: Psikiyatrist müdahalesi olmasa İstanbul birbirine girer!

.

“YOGANIN ORTA VE AĞIR DEPRESYONA FAYDASI OLMAZ. PSİKİYATRİST MÜDAHALESİ OLMASA İSTANBUL BİRBİRİNE GİRER”

Psikiyatrist Arif Verimli:

“Majör depresyondaki hastalara ‘Aman kalk bir yoga yap, haline şükret, neyin eksik diyorsunuz ya’ sizi dövseler şiddet sayılmaz inanın..”

Yoga eğitmeni Dikmen, ağır depresyondaki birinin zaten yogaya gitmeyeceğini öne sürdü..

Çıkış yeri Hindistan olan yoga, fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi hissetmek için nefes almaya odaklanan bir egzersiz şekli.

Yoga, stresi azaltmak, sağlıklı kalmak, güç ve esnekliği artırmak için tasarlanmış bir dizi hareket, nefes egzersizleri ve meditasyon içeriyor.

Son yılarda kentli, eğitimli kesimlerde özellikle kadınlar arasında yaygınlaşıyor.

Birçok insan, depresyonla mücadele ederken alternatif yöntemlerden biri olarak yogaya da başvuruyor..

“Sizi dövseler şiddet sayılmaz”

Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli:

“Majör (şiddetli) depresyondaki hastalara ‘Aman kalk bir yoga yap, haline şükret, neyin eksik diyorsunuz ya’ sizi dövseler şiddet sayılmaz inanın.. Çok bilmeyin herşeyi” dedi.

Söz konusu açıklamanın ardından Verimli’yi aradık ve şu soruyu sorduk: “Depresyonda olan bazı insanlar doktor yerine yogaya mı yönlendiriliyor?”

Verimli, yoga tarzı uygulamaların sadece insanı anlık olarak rahatlatacağını ancak asla bir tedavi yöntemi olmadığını belirtti.

Gerginliği ve huzursuzluğu giderme noktasındaki yoganın etkileri olduğunu ancak ağır bir depresyon geçirenlere bir etkisinin olmayacağını ifade eden Verimli:

“Çünkü yoga yapacak gücü dahi olmaz. Yoga yaparak ağır bir depresyonu tedavi etme imkanınız yok. Bilime ters düşüyorsanız önünüze birtakım zorluklar çıkacaktır. Depresyonla mücadelede psikiyatristleri yok sayıp, depresyona karşı hiçbir psikiyatrist müdahalesi olmasa İstanbul birbirine girer inanır mısınız..?”

 

“Yoga, orta ve ağır depresyonlarda asla ve asla yararlı değil”

Psikiyatri tedavisinde kullanılan bir ilacın geliştirilmesinin bile 15 yıl aldığını hatırlatan Verimli:

“Yoga ve benzeri uzak doğu kökenli birtakım uygulamalar çok hafif streslerde yararlı olabilir. Ama orta ve ağır depresyonlarda asla ve asla yararlı değildir..”

“‘Yogaya gidiyorum’ diyerek tedavisini geciktirenler var”

 “Yoganın tedaviyi geciktirme özelliği var mı? Depresyonda olup yogaya giden insanlar onun sonucu beklerken tedavisini geciktiriyor mu?” sorumuza Verimli, “Kesinlikle tedaviyi geciktirici etkisi var. Depresyonda tedavi edilmeyen her gün hayatımızdan kaybettiğimiz gündür” diye cevap verdi… 

utkankolatdikmen.jpg

Utkan Kolat Dikmen / Fotoğraf: Independent Türkçe

“Majör depresyonda olan biri doktora bile gitmek istemez ki kalkıp yogaya gelsin”

Yoga Eğitmeni Utkan Kolat Dikmen de katıldığı yoga derslerinde majör depresyonlu biriyle karşılaşmadığını söyledi..

“Kişi depresyonda ise zaten bir şey yapmak” diyen Dikmen, “Doktora bile gitmek istemez ki kalkıp yogaya gelsin. O durumda olan birinin önce doktorlardan, profesyonellerden destek alması gerekir” ifadelerini kullandı.. 

“Psikolojik olarak faydalı”

Yoganın kişilere psikolojik olarak faydası olduğunu söyleyen Dikmen:

“‘Kişi yoga yapayım’ diyorsa o bile güzel bir şey. Çünkü kişinin depresyonla ilgili bir şey yapmak istediğinin göstergesi. Dediğim gibi majör depresyonda olan biriyle yogada karşılaşmadım. Zaten o durumda olan biri muhtemelen yataktan kalkmak istemiyordur..”

Dikmen, hafif düzeyde depresyonda olup kendini rahatlatmak için yogaya gelen insanların da doktorlardan da profesyonel desteği de ihmal etmemesi gerektiğini kaydetti.

© The Independentturkish//Ali Kemal Erdem

“İŞYERİ YOGASI!”

OFİSLERDE OMURGAMIZA 60 KİLO YÜK BİNİYOR

Uzmanından iş yeri yogası

Fizyoterapist Gülşah Konakoğlu:

”Pandemi süresince uzun süre evde kalmak hareketsizliğe neden oldu. Yeni normal ile birlikte ofislerde de hareketsiz kalmamak için iş yeri yogası öneriyorum..

Hareketsiz kalmak omurgaya 60 kilogram yük bindiriyor. Günde saat başında belli bir yoga akışı ya da esneme egzersizlerini uygulayabiliriz. 5 dakika yapıp işimize devam edebiliriz.”

Masa başı işler; bel ağrısı, tutulmuş bir boyun ve gergin omuzları da beraberinde getiriyor..

Gülşah Konakoğlu:

”Masa başında 8 saatten daha uzun sürelerde sabit bir pozisyonda hiç hareket etmeden çalışmanın vücudumuzu yorduğunu ifade etmeliyim..

Sırtımız ağrıyor, boynumuza yük biniyor, kalça ve omuz çevresi kaslarımız geriliyor. Dolayısıyla bu noktada bildiğimiz yoga egzersizlerinden bazılarını ofis ortamına dahil ederek enerjimizi artırabilir, zinde kalabiliriz..

Uzun süre maske takıyoruz ve solunumumuz da artık çok önemli. Bu maskelerin içinde karbondioksit soluyoruz. Bu anlamda nefesimizi de dengeleyerek çalışabiliriz.”

OFİS ORTAMINDA OMURGAYA 60 KİLOGRAM YÜK BİNİYOR

Gülşah Konakoğlu:

”Saat başlarında ofislerde belli bir yoga akışı ya da esneme egzersizleri uygulanabilir..

Hareketleri 5 dakika yapıp işimize devam edebiliriz. Yapılan araştırmalarda bilgisayar ve tablet kullanımı özellikle ofis ortamında omurgamıza 60 kilograma kadar yük bindiriyor. Bu da uzun vadede ciddi problemleri beraberinde getiriyor..

Bunun için yapabileceğimiz bir takım rahatlatıcı egzersizler var. Bu sadece omurgamız için değil; klavye kullanımına bağlı olarak bilek kaslarımızı gevşetmek için de yapabileceğimiz egzersizler.”

“OMURGAMIZ NE KADAR ESNEKSE O KADAR SAĞLIKLIYIZ”

Gülşah Konakoğlu:

”Hareketsiz kalmanın bel-boyun problemlerine yol açtığını söylemeliyim..

Omurgamız ne kadar esnekse aslında fiziksel olarak o kadar sağlıklıyız demektir. Fiziksel aktiviteye katılım için omurganın esnekliği de çok önemli. Amacımız bu hareketlerle omurgamıza esneklik kazandırmak. Uzun süre sabit pozisyonda çalışıyoruz. Öne kapanıyoruz ve omuz çevresindeki, kalça çevresindeki kaslar kısalıyor ve geriliyor bunları esnetmek ve rahatlatmak istiyoruz.”

UZMANINDAN OFİSTE YOGA

Ofis ortamında yapılabilecek egzersizler..

Gülşah Konakoğlu:

“Uzun süre klavye kullanımına bağlı olarak bileklerimiz esnekliğini kaybetmiş oluyor..

Bunun için biraz bilek esnetme egzersizleri yapabiliriz..

Kolumuzu yukarı doğru kaldırarak bileğimizi geriyoruz. Ardından tek tek parmaklarımızı gerebiliriz. Klavye kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan karpal tünel sendromu gibi rahatsızlıkların riskini azaltacaktır. Sinir sıkışmaları için yapabileceğimiz bir egzersiz.”

OMUZLARA DİKKAT!

Gülşah Konakoğlu:

“Kollarımızı yukarı doğru kaldırarak omuzlarımızı açıyoruz. Başımız yere paralel omurganın devamı olarak uzuyoruz..

Sonrasında sağ elimizi yana koyuyoruz ve o tarafa doğru açılıyoruz ve aynı hareketi sol tarafa yapıyoruz..

Sonrasında sağ dizimize sol elimizi koyarak oturduğumuz yerde sağ tarafa doğru dönüyoruz. Aynı hareketi yine diğer tarafa doğru yapıyoruz..

Ardından ellerimiz arkada başımızı sıkıştırmadan yukarıya doğru bakıyoruz ve arkaya doğru esniyoruz.”

BEL PROBLEMLERİYLE KARIŞTIRMAYIN! “

Gülşah Konakoğlu:

”Uzun süre hareketsizliğin sinir sıkışmalarına neden olduğunu belirtmeliyim..

Sol bacağımızı sağ dizimizin üstüne koyarak yapılan bir hareket var. Çok uzun süre sabit çalıştığımızda kaslarımız kasılıyor ve geriliyor. Bunun altından siyatik sinir geçiyor. Bu durum bel problemleriyle de karıştırılabiliyor. Masa başında uzun süre çalıştığımızda bu kas kısalıp kasılabiliyor. Bizim bu kası esnetmemiz bel ağrısı benzeri durumların ortaya çıkmasını en aza indiriyor.”

KASLARI GÜÇLENDİRMEK İÇİN BU HAREKETLER YAPILABİLİR

Gülşah Konakoğlu:


“Kaslarımızı güçlendirmek için de bir takım hareketler yapmamız gerekiyor..

Burada kollarımızı kaldırarak sandalye pozuna geçiyoruz. Dizlerimizi büküyoruz. Her kişinin bir zorlanma noktası var buna dikkat ediyoruz. Kollar yukarda sandalye pozunda kalça kaslarını güçlendiriyoruz.  Uzun süre masa başında sabit kaldığımızda bilgisayar karşısında omuzlarımız öne kapanıyor. Omuz açıcı ve ayakta yapılan bir egzersiz var. Ayaklarımız omuz genişliğinde açık, kollarımız sabit bir masaya öne doğru uzatıyoruz. Kalçadan 90 derecelik bir açı elde ediyoruz. Arka kaslarda yanma varsa dizler bükülebilir. Mümkün olduğu kadar omurgamızı yay gibi esnetiyoruz. Burada omurgamız esnerken omuzlarımız da açılıyor. Amaç hem omurganın esnekliğini sağlamak, hem omuz kapsülünü biraz daha esnetmek.  Öne doğru kapanmak bel çevresindeki kas grubunu esnetmek için önemli. Parmak uçlarımıza eğilip esnemeden kalıp ardından kollarımızı yukarıya doğru kaldırarak ellerimizi kenetliyoruz.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top