SAĞLIK

Kahve düşkünleri için şaşırtıcı bulgular…

.

“KAHVENİN BÖBREK HASTALIĞINA YAKALANMA RİSKİNİ ARTIRDIĞI ORTAYA ÇIKTI”

Araştırmacılar kahvenin böbrek fonksiyonu için yararlı olduğunu gösteren önceki kanıtlar nedeniyle bulguların ‘şaşırtıcı’ olduğunu söyledi..

Yeni bir çalışmada, kahve düşkünlerinin böbrek hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu uyarısında bulunuldu..

Johns Hopkins Üniversitesi Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’ndan bilim insanları, kahve tüketimine bağlı olarak kandaki metabolitlerin bu tehlikeli hastalığa yakalanma riskini artırma potansiyeli taşıdığını buldu..

Çalışmada araştırmacılar, yaklaşık 5 bin kişiden alınan 372kan metabolitini (metabolizmanın ürünleri ve ara ürünleri olan küçük moleküller) inceledi..

Bilim insanları, böbreklerin daha sağlıklı olmasını sağlayabilecek kahveyle ilişkilendirilen bir metabolit tespit ederken, kahveyle ilişkilendirilen diğer iki metabolitinse yüksek böbrek hastalığı riskiyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu..

Araştırma bulguları Clinical Journal of the American Society of Nephrology adlı bilimsel dergide yayımlanan bilim insanları, bahsi geçen zararlı metabolitlerin sigara kullanımıyla da ilişkili olduğunu belirtti..

Ulusal Sağlık Hizmeti’ne göre kronik böbrek hastalığı, genelde yaşlanmayla ilişkilendirilen ve zamanla daha da kötüleşebilecek uzun süreli bir rahatsızlık..

Bu hastalığa yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol, böbrek enfeksiyonları ve böbrekleri zorlayan başka rahatsızlıklar neden olabilir..

Birleşik Krallık Böbrek Tedavisi (Kidney Care UK) adlı hayır kurumuna göre ülkede yaklaşık üç milyon kişi böbrek hastası..

Hayır kurumu siyahi, Asyalı ve etnik azınlıklardan oluşan toplulukların kronik böbrek hastalığına yakalanma olasılığının diğer gruplara kıyasla 5kat daha fazla olduğunu da ekledi..

Önceki çalışmalarda kahve içmenin böbrek fonksiyonu için yararlı olabileceğini öne sürülmüştü..

Mayıs 2020’de yayımlanan yakın tarihli bir çalışmada, günde fazladan bir fincan kahve içmenin kronik böbrek hastalığına karşı “koruyucu etki sağladığı” sonucuna ulaşılmıştı..

Fakat Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, böbrek hastalığına yakalanma riskinin artmasına yol açabilecek iki metabolit saptanmasının “şaşırtıcı” olduğunu söyledi..

Johns Hopkins Üniversitesi’nden epidemiyoloji bölümünde öğretim görevlisi Dr. Casey Rebholz:

“Çok sayıda bilimsel kanıt, yüksek miktarda kahve tüketiminin sağlıklı bir beslenme düzeniyle tutarlı olduğuna işaret ediyor..

Bu teoriyi destekleyen bir metabolit tespit edebildik..

Kahveyle bağlantılı iki metabolitse şaşırtıcı şekilde kronik böbrek hastalığına yakalanma konusunda daha yüksek riskle ilişkilendirildi..

Bu bileşikler aynı zamanda sigara içmeyle de ilişkilendirildi.. Bu da kısmen de olsa bu bileşiklerin neden daha yüksek böbrek hastalığı riskiyle ilişkilendirildiğini açıklayabilir..”

Araştırmacılar katılımcıların kendi bildirdiği kahve tüketimini hesaba katmazken, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu da söyledi..Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent// Kate Ng

“BİLİM İNSANLARI KAHVE İÇMENİN MEVSİMSEL DEPRESYONA İYİ GELDİĞİNİ KEŞFETTİ”

“Mevsimsel duygulanım bozukluğu (SAD), Birleşik Krallık’ta her 100 kişiden üçünü etkiliyor”

Yeni bir araştırmaya göre her 4 saatte bir kahve içmek mevsimsel duygulanım bozukluğunu iyileştirmeye yardımcı oluyor..

Birleşik Krallık, İtalya, Finlandiya, Almanya ve Polonya’da 5bin yetişkinin katıldığı araştırma, günler kısaldıkça yaşam tarzı ve beslenme seçimlerinin keyifsizlik üstünde etkili olabileceğini saptadı..

Kahve Üzerine Bilimsel Bilgi Enstitüsü’nün (Scientific Information on Coffee – ISIC) yaptırdığı çalışma, yetişkinlerin neredeyse üçte birinin gündüz saatleri azaldıkça depresyon yaşadığını veya artan düzeyde üzüntü (yüzde 28) hissettiğini tespit etti..

Araştırmaya katılanların 5’te biri (yüzde 21) günler kısaldıkça daha endişeli hissettiğini, yüzde24’ü konsantre olmakta zorlandığını ve yüzde25’i egzersiz yapma motivasyonunu kaybettiğini söyledi..

Ruh halindeki bu değişiklik genellikle mevsimsel duygulanım bozukluğu olarak biliniyor . Bupa’ya göre bu bozukluk hayatlarının bir noktasında Birleşik Krallık’taki her 100 kişiden üçünü etkiliyor..

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmeti’ne (NHS) göreyse sinirlilik, normal günlük aktivitelere ilgi kaybı ve enerji eksikliğini de içeren belirtiler kışın daha belirgin..

İtalya’daki Catania Üniversitesi’nden araştırmacılar, iyi bir beslenme ve düzenli egzersiz gibi yaşam tarzı önlemlerinin ruh halini iyileştirebileceğine dair önceki bulguları gözden geçirdi..

Araştırmacılar her 4saatte bir 75 mg kafein (bir fincan kahveye eşdeğer) tüketmenin, gün boyunca ruh halinin sürekli olarak iyileşmesiyle sonuçlanabileceğini buldu..

Söz konusu bulgular düzenli kahve içmenin uyanık davranmayı artırabileceğini ve bilişsel davranışları iyileştirebileceğini de gösterdi..

ISIC’in yaptığı ankete katılan yetişkinlerin yüzde20’si kahve içtikten sonra ruh hallerinin düzeldiğini hissettiklerini söyledi..

Ayrıca katılımcıların yüzde29’u daha enerjik hissettiklerini söylerken, yüzde 21’i kahvenin daha uyanık hissetmelerini ve daha iyi konsantre olmalarını sağladığını belirtti..

Catania Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde doktor öğretim üyesi olan Giuseppe Grosso, kahvedeki mikro besinlerin kandan beyne geçebileceğini ve vücudun nöroinflamatuar tepkisine ve beyinde yeni nöronların oluşumuna yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar olduğunu söyledi..

Grosso:

“Kahve polifenollerinin kan-beyin bariyerini geçebildiğine, anti-nöroinflamatuar etkiler uygulayabildiğine ve hatta nörojenezi teşvik edebildiğine ve dolayısıyla hem bilişsel hem de duygusal bozukluk riskinin azalmasına ön ayak olduğuna dair kanıtlar var.”Independent Türkçe için çeviren: Sevgi Aydoğan

© The Independent//Saman Javed

“GÜNDE 6 BARDAKTAN FAZLA KAHVE İÇMEK BEYİN HACMİNİ AZALTIYOR”

Bilim insanları, fazla kahve tüketiminin beyin hacmini azalttığı ve uzun dönemde demans riskini artırdığını buldu..

Güney Avustralya Üniversitesi’nin düzenlediği çalışmada, Birleşik Krallık Biobank projesinden alınan verilerle 37 ila 73 yaş arasındaki toplam 17bin 702 kişi incelendi..

Nutritional Neuroscience adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırmada, günde 6 veya daha fazla bardak kahve içen kişilerin, günde bir ya da iki bardak içenlere kıyasla demansa yakalanma ithimalinin yüzde53 daha fazla olduğu tespit edildi. Aynı grupta inme geçirme riskininse yüzde 17 arttığı gözlemlendi..

Güney Avustralya Üniversitesi’nden epidemiyolog Kitty Pham:

“Dünyada yılda 9 milyar kilodan fazla kahve tüketildiğini göz önünde bulundurursak, bunun yaratacağı olası sağlık sorunlarını anlamamız epey önemli..”

Söz konusu araştırmanın kahve, beyin hacmi ölçümleri, demans ve inme riski gibi etkenler arasındaki ilişkilerin incelendiği en kapsamlı çalışma olduğunu söyleyen Pham, günde 6 bardaktan daha fazla kahve tüketmenin kişinin demans ve inme gibi beyin rahatsızlıklarına yakalanmasına neden olduğuna ilişkin tutarlı veriler elde ettiklerini söyledi.. 

Öte yandan, bilim insanları kahvenin neden böyle bir etki yarattığını henüz tam olarak anlayamadı.. Dolayısıyla kafeinin beyin hücreleriyle etkileşimine ilişkin daha fazla araştırma yapılması gerekiyor..

Güney Avustralya Üniversitesi’nden epidemiyolog Eline Hyppönen ise “Normal günlük kahve tüketimi bir ya da iki standart bardak ölçüsündedir” dedi.. 

Bunun biraz daha üzerine çıkılabileceğini belirten Hyppönen, 6 bardak ve daha fazla kahve içen kişilerinse “bir sonraki içeceklerini yeniden düşünmeleri gerektiğini” söyledi..Independent Türkçe//

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

“KAHVE, YAĞ YAKIM ORANINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ETKİLİYOR”
“SPORDAN YARIM SAAT ÖNCE İÇİLEN KAHVENİN VÜCUTTAKİ ÇARPICI ETKİSİ ORTAYA ÇIKTI “

Bilim insanları aerobik egzersizden yarım saat önce içilen kahvenin, yağ yakma oranını önemli ölçüde etkilediğini keşfetti.

Araştırmanın başyazarı Francisco José Amaro-Gahete:

“Bulgularımız, aerobik egzersizleri yapmadan 30 dakika önce akut kafein alımının, günün hangi saatinde olursa olsun egzersiz sırasında maksimum yağ oksidasyonunu artırdığını gösterdi”

“KAFEİN YAĞ YAKMA ORANINI ARTIRIYOR”

İspanya’daki Granada Üniversitesi’nden araştırmacılar, kilogram başına üç miligramlık (sert bir kahveye eşdeğer) kafeninin yağ yakma oranını artırdığını ortaya koydu.

Üstelik egzersizin öğleden sonra yapıldığı durumda, kafein etkisinin sabah saatlerine kıyasla daha belirgin hale geldiği saptandı.

Journal of the International Society of Sports Nutrition isimli akademik dergide yayımlanan araştırmaya 15 erkek gönüllü katıldı.

Katılımcılar 4 hafta boyunca rastgele bir sıralamayla 4 testten geçirildi. Testler; sabah 8’de plasebo, akşam 5’te plasebo, sabah 8’de kafein takviyesi ve akşam 5’te kafein takviyesi almayı içeriyordu.

Katılımcıların takviye veya plasebo aldıktan sonra girdiği bisiklet egzersizi testlerinde vücutlarının yağ yakma kapasitesi ölçüldü. Bu sayede kafeinin maksimum yağ oksidasyonuna (maksimum yağ yakımı) etkisi belirlendi.

Araştırmanın başyazarı Francisco José Amaro-Gahete:

“Aerobik egzersizleri yapmadan 30 dakika önce akut kafein alımının, günün hangi saatinde olursa olsun egzersiz sırasında maksimum yağ oksidasyonunu artırdığını gördük.”

Bunun yanında araştırmacılar, vücudun yağ yakma yeteneğinin günün belirli saatlerinde daha fazla olduğunu tespit etti. Bulgular, kafeinin maksimum yağ yakım oranını sabahları ortalama yüzde 10,7, öğleden sonra ise yüzde 29 artırdığını gösterdi.

Amaro-Gahete, “Yağ oksidasyonunu (yağ yakımı) artırmak için sabahları aç karnına egzersiz yapma önerisi yaygındır” dedi ve ekledi:

“Ancak bu önerinin bilimsel bir temeli olmayabilir. Zira artışın sabahları egzersiz yapmaktan mı yoksa daha uzun süre aç kalmaktan mı kaynaklandığı bilinmiyor.”

Öte yandan testlerin epey dar bir katılımcı grubuyla gerçekleştirilmesi de dikkat çekti. Bu nedenle araştırmacılar, deney bulgularına dayanarak çok geniş kapsamlı çıkarımlar yapamadı. Ancak bulgular, belirli saatlerde alınan kafeinin egzersizle ilişkili olduğunu açıkça gösterdi.

Granada Üniversitesi’nin internet sitesinde yayımlanan açıklamada konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Bulgular özetle öğleden sonra orta yoğunluktaki kafein alımın ve aerobik egzersizin, yağ yakımını artırmak isteyenler için en uygun program olduğunu ortaya koydu.”

“BİLİM İNSANLARINDAN HAMİLELERE UYARI “
“HAMİLELİK SIRASINDA İÇİLEN KAFEİN BEBEKLERİN KİLOSUNU VE BOYUNU ETKİLİYOR”

“Bulgularımız hamilelik sırasında kafein içeren içecekleri azaltmanın ya da bunları tüketmeyi tamamen bırakmanın mantıklı olduğunu gösteriyor”

Uzmanlar, hamilelerin kafein tüketimi konusunda doktorlarına danışmasını önerdi

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden bilim insanları, günde 200 miligram (kabaca iki fincan orta sertlikte demlenmiş kahve) ve altında kafein tüketen hamilelerin bebeklerinin, tüketmeyen kişilerin bebeklerine göre daha kısa ve zayıf doğduğunu tespit etti.

Araştırmayı yöneten Dr. Katherine L. Grantz:

“Bulgularımız, daha fazlasını öğrenene kadar, hamilelik sırasında kafein içeren içecekleri azaltmanın ya da bunları tüketmeyi tamamen bırakmanın mantıklı olduğunu gösteriyor.” 

Zira bilim insanları, bir bebeğin daha küçük boyutlarda doğmasının hayatının ilerleyen dönemlerinde obezite, kalp hastalıkları ve diyabete yakalanma riskini artırdığını belirtti.

Bu konuda yapılan önceki çalışmalar, hamilelik sırasında fazla kafein tüketimini (günde 200 miligramdan fazlası) bebeklerin olması gerekenden daha küçük olmasıyla ilişkilendirmişti. Ancak 200 miligram altında kafein tüketimi üzerine yapılan çalışmalar kesin bir sonuç vermemişti.

Açık erişimli tıp dergisi JAMA Network Open’da yayımlanan yeni araştırmayı yürüten ekip, önceki çalışmaların çoğunun farklı içeceklerin kafein içeriğindeki değişiklikleri ve annenin sigara içmesi gibi bebeklerin doğduğu zamanki büyüklüğünü etkileyebilecek diğer faktörleri hesaba katmadığını belirtti.

ARAŞTIRMADA İKİ BİN 55 HAMİLE İNCELENDİ

Bilim insanları söz konusu araştırmada 8 ila 13 haftalık hamile iki bin 55 kadını inceledi.

Katılımcıların hiçbiri sigara içmiyordu ve hamilelik öncesinde herhangi bir sağlık problemi yoktu.

Kadınlar hamileliklerinin 10’la 13. haftaları arasında kan örneği verdi. Böylece kandaki kafein ve kafein parçalandığında ortaya çıkan bileşik paraksantin analiz edildi. Kadınlar ayrıca, tükettikleri kafein içeren içecekleri (kahve, çay, ve enerji içeceği gibi) de bildirdi.

Sonuçlar, kanında en yüksek seviyede kafein bulunan kadınların bebeklerinin, kafein bulunmayan veya çok az olan kadınların bebeklerinden ortalama 84 gram daha hafif, 0,44 santimetre daha kısa ve baş çevresinin 0,28 santimetre daha küçük doğduğunu gösterdi.

Günde yaklaşık 50 miligram kafein (yaklaşık yarım fincan orta sertlikte demlenmiş kahve) tükettiğini belirten kadınların bebeklerinin, kafein tüketmeyen kişilerin bebeklerinden 66 gram daha zayıf olduğu görüldü.

Kafeinin rahim ve plasentadaki damarların daralmasına yol açtığını düşünen araştırmacılar, bu durumun fetüse giden kan akışını azaltabileceğini ve büyümeyi engelleyebileceğini belirtti.

“YENİ ARAŞTIRMA ”
“SABAH BİR ŞEY YEMEDEN KAHVE İÇMEK SAĞLIĞA ZARARLI”

Uyandıktan sonra kahve içmek şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıklarına neden olabilir

Diyabet ve kalp rahatsızlığından kaçınmak için kahveyi doğru bir şekilde tüketmelisiniz .

Birleşik Krallık’taki Bath Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, sabah aç karna kahve içmenin vücuda etkilerini ele aldı.  “British Journal of Nutrition” dergisinde yayımlanan sonuçlara göre, öncesinde kahvaltı etmek gerekiyor. 

Profesör James Betts:

“Kötü bir uykunun ardından hiçbir şey yemeden kahve içmenin kan şekeri kontrolünü önemli ölçüde zayıflattığını belirtmeliyim..

Neredeyse yarımız sabah uyanıp, hiçbir şey yapmadan önce kahve içiyor. Ne kadar yorgunsak, kahve de o kadar sert oluyor. Ancak bugüne kadar bu davranışın vücudumuza, özellikle de metabolizmaya ve kan şekeri kontrolüne etkisi konusunda kısıtlı bilgimiz vardı..

 Bunu engellemek için kötü bir uykunun ardından ilk olarak kahvaltı etmek gerekiyor. Daha sonra eğer ihtiyaç duyulursa kahve içilebilir.”

Çalışmaya katılan 29 kişi farklı gece uykularına tabi tutuldu.

İlk deneyde gece 11’le sabah 7 arasında düzgün bir şekilde uyuyan bu kişilere, sabah kahvaltıda alınacak kaloriye eş enerji içeren şekerli içecek verildi. 

İkinci deneyde saat başı uyandırılarak iyi uyku çekmeleri engellenen katılımcılara sabah yine aynı şekerli içecek verildi. 

Üçüncü deneyde de katılımcıların kötü bir şekilde uyumaları sağlandı. Fakat bu sefer sabah önce koyu şekersiz kahve, yarım saat sonra da şekerli içecek verildi. Ardından bu kişilerin kan şekerleri ölçüldü.

İyi ya da kötü uykunun deneklerin kan şekeri üzerinde çok az fark yarattığı saptanırken, kötü uykunun ardından kahve içmenin metabolizma üzerinde olumsuz etkisi olduğu ve vücudun kan şekerini işleme yeteneğini yüzde 50 azalttığı belirlendi.

Profesör James Betts, deneyde verdikleri şekerli içeceğin ortalama bir kahvaltı kadar karbonhidrat içerdiğini hatırlatarak:

“Çoğu kahvaltı karbonhidrat bakımından zengin. Diğer kahvaltılarda da benzer etkiler gözlemek mümkün. Ancak daha az şeker ve karbonhidrat içeren bir kahvaltı yaptıysanız, bu kahvaltıdan sonra sizin kan şekerinizde meydana gelen fırlamayı kesinlikle azaltacaktır.”

Deneyde kullandıkları kahvenin sütsüz olduğunu belirten Betts, süt koysalardı da sonuçlarda çok büyük bir değişiklik olmayacağını ifade etti. 

https://www.cafemedyam.com/2021/02/15/kahve-telvesi-ve-kullanim-alanlari/

“ÇAY VEYA KAHVE İÇMEK PARKİNSON RİSKİNİ AZALTIYOR”

Çay veya kahve gibi kafeinli içeceklerin Parkinson hastalığı riskini azaltabileceğini öne süren yeni bir araştırma yayımlandı.

Araştırma, hastalıktan mustarip 369 kişiyle Parkinson’u olmayan 197 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi

Daha önce koronavirüs nedeniyle uygulanan tecritlerin alzheimer ve Parkinson hastalarını olumsuz etkileyebileceği belirtilmişti

Kafein ve üratın hayvanlarda koruyucu özellikler gösterdiğini keşfeden Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, bunun insanlarda da geçerli olup olmadığını öğrenmek istedi.

Araştırmaları, yaş ve vücut kitle endeksi gibi faktörlere göre yapılan düzenlenmelerin ardından, kafein tüketiminin artmasıyla hastalığa yakalanma ihtimalinin düştüğünü gösterdi.

Journal of Parkinson’s Disease isimli bilimsel yayında yayımlanan araştırmaya hastalıktan mustarip 369, Parkinson’u olmayan 197 kişi katıldı.

Nöroloji Bölümü’nde çalışan, araştırmanın başındaki Rachit Bakshi şunları söyledi:

“Hem kafein hem de ürat sinir koruyucu özelliklere sahip..

Parkinson hastalığının hayvanlardaki versiyonlarında ikisinin de koruyucu özellikler göstermesi hastalığı yavaşlatma potansiyellerini artırıyor..

Kafeinin etkilerinin uzun vadeli bir Parkinson deneyinde henüz incelenmediğini belirterek uyarmak isterim.”

Danışman nörolog Profesör Bas Bloem, çalışmanın gücünün, Parkinson hastası kişilerden oluşan büyük grubun dikkatle izlenmesinin de dahil edildiği “sağlam yaklaşımında” yattığını söyledi.

Bloem şöyle dedi:

“Müdahale edilmediği halde amansız biçimde ilerleyen bu hastalıkta çöküşü yavaşlatmak için, ileride hastalığı hafifletecek yaklaşımların daha da gelişmesine yönelik önemli bir temel..

Kafein tüketimi gibi Parkinson’a yakalanma olasılığını azaltmayla bağlantılı faktörler belirlemek, hastalığı anlamak ve eğer bu nedensel bir ilişkiyse muhtemelen hastalığı yavaşlatmak için eşsiz bir fırsat sunuyor.”

Dejeneratif hastalık, hareketi, kas kontrolünü ve dengeyi bozarak vücudu etkiliyor.

EGZERSİZİN KALP VE DAMAR HASTALIKLARINA KARŞI ETKİSİ BİLİNENİN ÇOK ÖTESİNDE

“KAHVE NE ZAMA İÇİLMELİ?”

“Kahve uyandıktan bir saat sonra içilmeli. Stres hormonu olarak da bilinen kortizolün en yoğun olduğu zaman dilimi uyandıktan sonraki 1 saat”

Gastronomi Bölümü Öğr. Gör. Merve İşeri:

“Bu süre içerisinde kafein alımı bu hormonun salgılanmasını artırır ve aynı zamanda kafeinin fizyolojik etkilerini azaltır..

Günün ilk kahvesini uyandıktan bir saat sonra içmek sağlık açısından daha yararlı olacak. Sabahları gün ışığı ile insan vücudunda kortizol hormonu salgılıyor. Aynı zamanda stres hormonu olarak da bilinen kortizolün sağlıklı bir vücutta en yoğun olduğu zaman dilimi uyandıktan sonraki 1 saatlik süredir. Bu süre içerisinde kafein alımı kortizol salgılanmasını artırır ve aynı zamanda kafeinin fizyolojik etkilerini de azaltır..

Hem vücuttaki stres hormonu seviyesi sağlıklı seviyelerin üzerine taşınabilir hem de kafeinin uyarıcı etkileri azalır. Kahve tüketimini uyandıktan yaklaşık 1 saat sonrasına bırakmak bu açıdan çok daha sağlıklı olacaktır.”

“MİDE ASİDİNİN ARTMASI TETİKLENİR”

“Kahve asidik bir içecek!”

Gastronomi Bölümü Öğr. Gör. Merve İşeri:

“Sabahları açken kahve içildiği zaman mide asidinin artması tetiklenir. Gastrit, reflü gibi rahatsızlıkları olanlar ağırlıklı olmak üzere mide yanması, sindirim rahatsızlıkları gibi şikayetleri artırabilir.”

“KAHVE KALP VE KEMİK SAĞLIĞI İÇİN FAYDALIDIR”

Merve İşeri:

“Kahvenin kalorisi çok düşük. Bir bardak kahvede ortalama 2 kalori bulunuyor..

Kahveyi şekersiz ve sütsüz içilmesinde yarar var. Polifenol vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ancak hazır çözünebilir kahvelerde geçtikleri işlemlerden ötürü polifenoller oldukça azalmakta, aromatik ve faydalı özelliklerini kaybetmektedir..

Kahvenin içerisinde bulunan B2 ve B3 vitaminleri bağırsaklarda yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olarak vücudun ihtiyacı olan enerjiyi depolamasına yardımcı olur..

Magnezyum ve potasyum içeren kahve kalp ve kemik sağlığı için faydalıdır.”

GÜNDE EN FAZLA 3-4 BARDAK TÜKETİLMELİ”

“Tüm besinlerde olduğu kahvede de günlük tüketim miktarının sınırlandırılması gerekmekte!”

Merve İşeri:

“Günde en fazla 3-4 bardak tüketilmesi bir yetişkin için önerilmekte, çocuklar için yüksek kafein oranından ötürü önerilmemektedir..

Fazla tüketildiğinde:

*Kahve içerisinde bulunan kafein kalp basıncını yükseltir,

*Diüretik etkisinden ötürü fazla idrara çıkılmasına sebep olarak vücutta su kaybına neden olur,

*Vücudun biyolojik saatini değiştirebilir ve uykusuzluk problemlerine neden olur,

*Aynı zamanda, stres hormonunun artmasına neden olarak anksiyete, gerginlik ve panik atakları tetikleyebilir..

Kahvenin sağlıklı tüketimi, gün içerisinde öğün aralarında ve günde 3-4 bardağı geçmeyecek şekilde olmalıdır”

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe, Granada Üniversitesi, Science Alert

Derleyen: Çağla Üren

Independent Türkçe, Medical Xpress, Daily Mail /Derleyen: Uğurcan Yıldız

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu / Rory Sullivan

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top