SAĞLIK

5-11 yaş arası çocuklar için koronavirüs aşısı…

.

“5-11 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR İÇİN KORONAVİRÜS AŞISI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER”

Gıda ve İlaç İdaresi, 5 ila 11 yaş arası çocuklar için  koronavirüs aşısına izin verdi.. Çocuklar, üç hafta arayla iki kez aşilanacak..

Kararın ardından Amerikan Pediatri Akademisi, FDA’nın küçük çocuklar için aşıya izin vermesinin “teşvik edildiğini” söyledi.

AAP başkanı Lee Savio Beers, çocukların salgın sırasında “eğitimlerinde kesintiler, zihinsel ve duygusal sağlıklarına zararlar ve kritik tıbbi hizmetlere erişimin büyük ölçüde azalması” dahil olmak üzere acı çektiğini söyledi..

“Aşı, çocukların arkadaşlarını ve aile üyelerini ziyaret etmelerini, tatil toplantılarını kutlamalarını ve pandemi sırasında kaçırdıkları normal çocukluk aktivitelerine devam etmelerini güvenli hale getirecek” dedi.

Çocuklar, koronavirüsün neden olduğu hastalık olan covid-19’a yakalanıyor.. 

Aşılar ölümcül mutasyonları savuşturmaya ve ciddi hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir..

Çocuk doktoru ve AAP sözcüsü Jennifer Shu: “Aşı ile ilgili en önemli şey, çocuklarda ciddi hastalık ve ölümleri önlemek, enfeksiyonları azaltmak ve daha fazla varyantı önlemek istememizdir” dedi.

Shu, ebeveynlerin ve velilerin, aşıyla ilgili herhangi bir soru veya endişeleri için çocuklarının çocuk doktorları ile konuşmaları gerektiğini söyledi. Ayrıca burada bazı genel soruları yanıtlamaya çalıştık ve daha fazla bilgi geldikçe güncelleyeceğiz.

“ÇOCUĞUMA KORONAVİRÜS AŞISI YAPTIRMALI MIYIM? GÜVENLİ Mİ? İŞTE BİLMENİZ GEREKENLER.”

Amerikan Pediatri Akademisi’nin son verilerine göre, Ekim ayının üçüncü haftasında Amerika Birleşik Devletleri’nde 117.000’den fazla pediatrik koronavirüs vakası bildirildi..  

Çocuklar da virüse bağlı olarak çok az sayıda hastaneye yatış ve ölüm olsa da, araştırmalar, varyantın pediatrik vakalarda bir artışa yol açtığını gösteriyor , bu nedenle bazı çocuk doktorları en genç Amerikalıları korumak için aşı çağrısında bulunuyor..

Çoğu ailenin çocuklarına aşı yaptırmakla ilgili soruları olacağından, en yaygın olanlardan bazılarını yanıtlamaya çalıştık..

“Çocuğuma aşı yaptırmayı düşünmeli miyim?”

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve Amerikan Pediatri Akademisi, uygun olan çocukların aşılanmasını önermektedir.. 

Gıda ve İlaç İdaresi yakın zamanda 5 ila 11 yaş arası çocuklar için acil kullanım için Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısını onayladı.. Yeşil ışık verilirse, aşı uygunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nde tahmini 28 milyon çocuğa genişleyecektir..

Koronavirüsün tipik olarak çocuklarda ciddi hastalıklara yol açmadığı doğrudur.. Ama hala risk altındalar. Veriler, pandeminin başlamasından bu yana Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 6,3 milyon çocuğun koronavirüs için pozitif test ettiğini ve on binlerce hastaneye yatış ve en az 584 ölümle sonuçlandığını gösteriyor..

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 45 milyondan fazla toplam vaka ve 730.000’den fazla ölümle karşılaştırıldığında, bu rakamlar çocuklar için önemli bir sorunun göstergesi gibi görünmeyebilir, ancak sağlık uzmanları virüsün gençler üzerinde bir etkisi olduğunu söyledi..

Perspektife koymak gerekirse: 2019-2020 sezonunda 188 çocuk gripten öldü – çoğunlukla pandemi ve sosyal mesafe gibi ihtiyati tedbirlerden önce. Philadelphia Çocuk Hastanesi’ndeki Aşı Eğitim Merkezi müdürü Paul Offit, covid-19’un “aşı ile önlenebilir hastalıklar arasında en olası katillerden biri olduğunu” söyledi..

Amerikan Pediatri Akademisi Bulaşıcı Hastalıklar Komitesi başkan yardımcısı Sean O’Leary, çocuk ölümlerinin yaygın olmaması nedeniyle, covid-19’a bağlı pediatrik ölümlerin sayısının virüsü, ölüm nedenleri arasında ilk 10’a sokacağını söyledi. çocuklar..

Ancak uzmanlar, çocukları korumanın yanı sıra, aşılamanın daha büyük bir iyilik için daha mantıklı olduğunu söylüyor – toplumdaki bulaşmayı azaltmaya yardımcı olmak, ülkeyi sürü bağışıklığına mümkün olduğunca yaklaştırmak ve yetişkinlerin ve çocukların pandemi öncesi yaşamlarına geri dönmelerine izin vermek.

O’Leary, “Ne kadar çok insanı aşılayabilirsek, o kadar çok hayat kurtaracağız” dedi.

“Çocuğum uygun mu?”

Pfizer-BioNTech, Moderna ve Johnson & Johnson’a FDA tarafından acil kullanım izni verildiğinden, daha yaşlı gençler koronavirüs aşıları için uygundur.. 

Pfizer ise aşı başlangıçta, insanlar 16 yaş ve üzeri için yetkilendirilmiştir Moderna ve Johnson & Johnson aşısı en az 18 olanlar için yetki verilmiştir..

Artık 12 yaş ve üstü çocuklar, RNA (mRNA) aşısı olan Pfizer aşısını alabilir ve yakında 5 ila 11 yaş arası çocuklar için daha düşük bir dozda sunulacak..

Ek olarak, 6 aylıktan küçük çocuklarda aşının güvenliğini ve etkinliğini belirlemek için klinik denemeler devam etmektedir..

Johnson & Johnson, ergen klinik deneyleriyle ilerlediğini söyledi.

5-11 yaş arası çocuklara aşı ne zaman çıkacak?”

FDA, 29 Ekim’de 5 ila 11 yaş arası çocuklar için koronavirüs aşısına izin verdi..

Moderna ve Johnson & Johnson koronavirüs aşılarının genç popülasyonlarda kullanımına yönelik klinik denemeler devam etmektedir.

“Bu, daha yaşlı gençlere ve yetişkinlere uygulanan aşıyla aynı mı?”

12 yaş ve üstü çocuklar için onaylanmış iki aşamalı Pfizer-BioNTech aşısı , tam olarak aynı dozda verilen aşıdır.. Ancak aşı 5 ila 11 yaş arası çocuklar için kullanıma sunulduğunda, 12 ve daha büyük kişilere verilen miktarın üçte biri olan 10 mikrogramlık iki doz halinde verilecektir..

Pfizer ve BioNTech bir haber bülteninde , 5 ila 11 yaşındaki çocuklarda 10 mikrogramlık dozun “güvenlik, tolere edilebilirlik ve immünojenite açısından tercih edilen doz olarak dikkatle seçildiğini” söyledi..

“FDA onaylı mı?”

Pfizer-BioNTech aşısı FDA tarafından 16 yaş ve üzeri kişiler için onaylanmıştır, ancak halen 12 ila 15 yaş arasındaki ergenler için acil kullanım izni kapsamındadır..  Moderna, aşılarını ergenlere sunmak için izin başvurusunda bulunmuştur ..

Acil kullanım izni, halk sağlığı acil durumları sırasında aşılar gibi onaylanmamış tıbbi ürünleri kullanmanın bir yoludur . Bu titiz bir süreçtir..

Tam FDA onayı için, klinik deney katılımcıları, ciddi advers reaksiyonları izlemek için en az altı ay boyunca izlenmelidir. 16 yaş ve üstü için onaylanan Pfizer, uygun süre geçtikten ve yeterli veri toplandıktan sonra 12-15 yaş grubu için ek materyaller sunacaktır. Moderna , 18 yaş ve üstü olanlar için yaz boyunca başvuru sürecini başlattı .

“Çocuklar için güvenli mi?”

Daha yaşlı gençler aylardır aşılanıyor ve Pfizer-BioNTech aşısı için ABD klinik deneme verileri, 12 ila 15 yaşındakiler için “ güvenlik endişesi ” göstermedi – bağışıklama için yeşil ışık alan en son grup..

Aşı ayrıca semptomatik koronavirüs enfeksiyonunu önlemede yüzde 100 etkiliydi. Yaklaşık 2.300 ergenden yalnızca 18’i covid-19 vakası vardı – hepsi plasebo grubunda.

Üreticiye göre , daha küçük çocuklar için henüz yetkilendirilmemiş olmasına rağmen, aşının güvenli olduğu ve 5 ila 11 yaş arası çocuklar için yapılan denemelerde yüzde 90’dan fazla etkili olduğu gösterildi ..

“Okul için aşı gerekli mi?”

Bu noktada, okul bölgesine ve hatta bireysel okula bağlıdır..

Başkan Biden , eyalet valilerini , ülke genelindeki okul bölgelerinin yanı sıra birçok kolej ve üniversitenin virüsün yayılmasını yavaşlatmak amacıyla tesis üyeleri için gereksinimleri açıkladığı için tüm öğretmenler ve personel için koronavirüs aşısı zorunlulukları uygulamaya çağırdı ..

Bu tür gereksinimler devlet düzeyinde belirlenir. Şu anda, Oregon ve Washington da dahil olmak üzere birkaç eyalet, öğretmenlerin aşı olmalarını şart koşuyor ve diğer bazı eyaletlerde, öğretmenlerin covid-19 için aşı yaptırmalarını veya rutin testlerden geçmelerini şart koşuyor.

Ancak, çoğu eyalette, bu gereksinimler artık yerel düzeyde kararlaştırılmaktadır..  Örneğin, Eylül ayının başlarında Los Angeles, uygun öğrenciler (veya 12 yaş ve üstü) için aşı gerektiren işleri bir adım daha ileri götüren en büyük okul bölgesi haline geldi . California Valisi Gavin Newsom (D) Ekim ayında, eyaletin belirli yaş grupları için tam FDA onayı aldıktan sonra öğrenciler için aşı talep edeceğini duyurdu. 

Pfizer aşısı şu anda çocuklar için acil kullanım izni kapsamında kullanılmaktadır.

 Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısı, daha yaşlı gençler ve yetişkinler için FDA onayı aldığına göre, asıl soru, aşının okula kabul için gerekli aşılar listesine eklenip eklenmeyeceğidir.

“Sınıftaki maske politikalarını etkileyebilir mi?”

Federal sağlık yetkilileri tavsiye etti.. Tüm öğretmenler, personel ve evrensel kapalı maskeleme yapmali. aşı ya da aşılı değilken .. Bu, özellikle son derece bulaşıcı delta varyantı olan covid-19’a karşı korunmaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır..

Okullarda büyük çapta aşılamanın gerekli olup olmayacağı belli değil. Ancak, her durumda, O’Leary, okulların şu anda aşı durumunu izlemesinin zor olacağını söyledi, bu nedenle okul çağındaki çocukları aşılamak, en azından 2021-2022 öğretim yılı için muhtemelen maske kılavuzunu değiştirmeyecek..

“Her şeyi değiştirecek tek şey, bir şekilde gerçekten yüksek aşı kapsamına ulaşırsak ve ülke genelinde covid-19 vakalarında gerçekten derin bir düşüş görürsek, bu durumda bu tavsiyeler değişebilir” dedi. “Ama şimdilik, aşılama sürecinin bu sorunu mutlaka etkilediğini düşünmüyorum.”

“Koronavirüs aşısı diğer aşılarla aynı anda yapılabilir mi?”

Evet.

CDC ve Amerikan Pediatri Akademisi birlikte uygulanması kabul edilebilir olduğunu belirtmiştir..

Ayrıca O’Leary, ailelerin çocuklarına koronavirüs aşısı yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın, çocuklarının diğer aşılara da kapıldığından emin olmaları gerektiğini vurguladı.. Pandemi sırasında çocukluk aşılarında bir düşüş olduğunu ve çocuklar sosyalleşmeye başladığında, aşılanmamış olanların diğer aşıyla önlenebilir hastalıklara eğilimli olacağını söyledi – “bazıları çocuklarda covid-19’dan çok daha şiddetli..

“Yan etkileri nelerdir?”

Erişkinlerde ve daha yaşlı ergenlerde olduğu gibi, genç ergenler aşının yan etkileri , örneğin enjeksiyon bölgesinde ağrı ve kızarıklık, ayrıca yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı, ateş ve titreme gibi yan etkiler yaşayabilirler . Daha genç ergenler, daha yaşlı gençlerden daha sık yan etkiler yaşadılar ve CDC’ye göre, ikinci enjeksiyondan sonra yan etkiler daha yoğun olabilir..

CDC, yan etkilerin birkaç gün içinde azalması gerektiğini söyledi..

Bu tür olaylar nadir olmakla birlikte, ilk doza karşı şiddetli veya ani alerjik reaksiyon yaşayanlar , ikinci dozdan önce bir doktora danışmalıdır.

“Peki ya miyokardit?”

20 Ekim itibariyle , Birleşik Devletler’de 30 yaş ve altındaki kişilerde Aşı Olumsuz Olay Raporlama Sistemine (VAERS) yaklaşık 1.700 miyokardit (kalp kası iltihabı) veya perikardit (kalbin dış zarının iltihabı) rapor edildi. 

CDC ve FDA, çoğu ergen erkek ve genç erkeklerde mRNA aşılarından birini aldıktan sonra meydana gelen 900’den fazla raporu onaylamıştır. Semptomlar göğüs ağrısı , nefes darlığı ve kalp çarpıntısını içerir. Ancak verilere göre büyük çoğunluk tam bir iyileşme yaşadı . CDC, ABD’li tıbbi müfettişlerin hala atışlarla olan ilişkinin ne olabileceğini değerlendirdiğini söyledi..

Daha küçük çocukların risk altında olup olmadığını belirlemek için 5 ila 11 yaş arası çocuklar için daha büyük klinik denemeler talep etti. Ancak FDA tarafından bir araya getirilen altı modelleme senaryosundan beşinde, aşıların faydaları 5 ila 11 yaş arası çocuklar için miyokardit risklerinden daha ağır basmaktadır..

CDC , bir adenovirüs vektör aşısı olan ve 18 yaşından küçükler için izin verilmeyen Johnson & Johnson aşısını alanlar arasında “ benzer bir raporlama modeli ” olmadığını söyledi .

Tüm bunlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde milyonlarca genç ve genç yetişkinin halihazırda en az bir doz koronavirüs aşısı aldığı göz önüne alındığında, sağlık uzmanları, aşılar ile miyokarditin başlangıcı arasında bir bağlantı varsa, bunun çok önemli olacağını söyledi.

Aslında Offit, insidansın 20.000’de 1 ila 50.000 kişide 1 olduğunu söyledi – yani, aşı yapılan 100.000 kişilik bir stadyumda, iki ila beşinde (yaşlarına bağlı olarak) durum gelişebilir. Covid-19’dan miyokardit geliştirme riski çok daha yüksek, dedi..

JAMA Cardiology’de yayınlanan bir kohort çalışması , covid-19 geçirdikten sonra kapsamlı kardiyovasküler testlerden geçen yaklaşık 1.600 kolej sporcusuna baktı ve yüzde 2.3’ünün – veya kabaca 40’ta 1’inde miyokardit olduğunu buldu..

Ve çok daha yaygın olan ve virüsle bağlantılı olan multisistem inflamatuar sendrom da kalp iltihabına neden olabilir..

“Risksiz seçim yoktur; sadece farklı riskler alan seçenekler var” dedi Offit.. “Bir ebeveynin amacı, çocuğu daha az riske sokan seçimi yapmaktır. Ve aşı, delta varyantının oldukça bulaşıcı olduğunu bilerek çocuğu aşılamamaktan daha az riske sokar.”

O’Leary, aşılarla ilgili bu kadar çok yanlış bilgiyle, ailelerin çocuğun çocuk doktoru gibi saygın bir kaynaktan veya CDC, Amerikan Pediatri Akademisi veya Bağışıklama Eylem Koalisyonu gibi yetkililerden bilgi almaya dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

İLGİLİ HABER

washingtonpost//By Lindsey Bever ve Allyson Chiu 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top