SAĞLIK

E-SİGARALAR, SİGARA İÇME ORANLARINI DÜŞÜRME PLANLARI KAPSAMINDA REÇETE EDİLEBİLİR

.

“İNGİLTERE, E-SİGARA REÇETE EDEN İLK ÜLKE OLABİLİR”

 E-sigaralar, İngiltere Ulusal Sağlık Servisi tarafından ülkedeki sigara içme oranlarını düşürme planları kapsamında reçete edilebilir..

Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), sigarayı bırakmak isteyenler için e-sigara ürünlerinin reçetelenmesine izin verebilecek güncellenmiş bir kılavuz yayınlıyor, Birleşik Krallık hükümeti Cuma günü yaptığı açıklamada ..

E-sigara ürünleri üreticileri artık, ülkenin NHS’sinde bulunan diğer ilaçlarla aynı düzenleyici onay sürecinden geçecek olan ürünleriyle MHRA’ya başvurabilirler..

Hükümet, ürünler onaylanırsa, İngiltere’nin tıbbi ürün olarak lisanslı e-sigaraları reçete eden dünyadaki ilk ülke olacağı anlamına geleceğini söyledi..

Edinburgh Üniversitesi Halk Sağlığı Başkanı Linda Bauld, Bruce ve John Usher, haberin “mükemmel” olduğunu söyledi..

Science Media Center’a verdiği demeçte:

“Tüketici ürünleri olarak bulunan e-sigaraların sigara içenlerin sigarayı bırakmalarına yardımcı olabileceğine dair iyi kanıtlar olsa da, Birleşik Krallık’ta sigara içen her üç kişiden birinin bu cihazları denemediğini de biliyoruz” dedi.. 

Sigara içenlerin güvenlik konusunda endişeleri var ve e-sigaraların tütüne kıyasla göreceli riskleri hakkında yanlış algılar var..Bauld, bu cihazların maliyetinin bazıları için bir engel teşkil ettiğini söyledi..

Reçete edilebilecek onaylı cihazlara sahip olma seçeneği, sigara içenlere göreceli riskler konusunda güvence verecek ve aynı zamanda e-sigara almaya gücü yetmeyenlere ulaşmada yardımcı olacaktır” dedi..

“Sigara, sağlıkta eşitsizliklerin önde gelen önlenebilir nedeni olmaya devam ediyor, bu nedenle daha az varlıklı sigara içenlerin özellikle sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için yapabileceğimiz her şey doğru yönde atılmış bir adımdır.”

Ancak hükümet, e-sigaraların risksiz olmadığını kabul etti..

Hükümet yaptığı açıklamada:

“E-sigaralar nikotin içerir ve risksiz değildir, ancak Birleşik Krallık ve ABD’den gelen uzman incelemeleri, düzenlenmiş e-sigaraların sigara içmekten daha az zararlı olduğunu açıkça ortaya koymuştur.” Dedi..

“Tıbbi olarak lisanslı bir e-sigaranın daha da sıkı güvenlik kontrollerinden geçmesi gerekir” diye ekledi.

NHS’ye göre, e-sigaralar, tütün dumanındaki en zararlı unsurlardan ikisi olan katran veya karbon monoksit üretmezken, “sıvı ve buhar, sigara dumanında da bulunan, ancak çok daha düşük seviyelerde bazı potansiyel olarak zararlı kimyasallar içeriyor.. “

Imperial College London’da fahri toksikoloji profesörü ve İngiltere Toksisite Komitesi başkanı Alan Boobis şunları söyledi:

“Mevcut tüketici standartlarını karşılayan bir e-sigara kullanmanın sigara içmekten çok daha az zararlı olacağını söylemek doğru olur.”

Sigarayı bırakmaya çalışan sigara içenler, bunu yapmadan önce tıbbi lisanslı bir ürünün satışa çıkmasını beklemeden vaping deneyebilir.. Ancak, lisanslı vaping ürünlerinin ilaç düzenleyicisi MHRA tarafından belirlenmiş bir standardı karşılaması gerekecek ve karşılığında onlar da öyle olacak..

Bilim Medya Merkezi’ne verdiği demeçte, “klinisyenlerin hastalarına reçete yazabilmeleri için mevcut olması, ileriye doğru önemli bir adım olacak” dedi..

University College London’da Davranış Bilimi ve Sağlık Bölümü’nde sağlık psikolojisi profesörü olan Robert West, bir ürünün lisanslanması için aşılması gereken düzenleyici engellerin “dev” olduğunu ve e-sigara üreticilerinin bağımsız olduğundan emin olmadığını söyledi.. Tütün endüstrisi bunların üstesinden gelecek kaynaklara sahip olacak..

West, Science Media Center’a verdiği demeçte:

“Sigara içenler bazı sigarayı bırakma servislerinden zaten e-sigara alabilirler ve bu hareket e-sigaraya erişimi genişletebilir” dedi..

“Bu, çok daha iyilerinin yapamadığı, sınırlı etkililiğe sahip tütün şirketi e-sigaralarının reçete edilebildiği bir duruma çok kolay bir şekilde yol açabilir. Benim görüşüme göre, hiçbir sağlık kuruluşu bir tütün şirketi tarafından üretilen bir e-sigarayı reçete etmemelidir” diye ekledi..

NE OLMUŞTU?

“ELEKTRONİK SİGARA İTHALATI YASAKLANDI”

E-sigara kalp krizi riskini artırıyor

Elektronik sigara ile ilgili iddialar doğrulandı

ABD’de yapılan araştırma; ‘Elektronik sigara sanılandan daha tehlikeli. Bu ürünleri kullananların kullanmayanlara göre kalp krizine yakalanma riski yüzde 34 daha fazla’

ELEKTRONİK SİGARA İLE İLGİLİ GİZEMLİ AKCİĞER HASTALIĞI TARTIŞMALARI BİR ARAŞTIRMA İLE DOĞRULANDI.. .”

ABD’de yapılan bir araştırma, uzun süre nikotin içeren elektronik sigara buharına maruz kalan farelerde kanser riskinin arttığını gösterdi

New York Üniversitesinden (NYU) bilim adamları, elektronik sigaranın, gerçek sigaranın daha sağlıklı bir alternatifi olup olmadığını anlamak için fareler üzerinde deney yaptı.

Moon-Shong Tang liderliğindeki araştırma ekibi, 40 fareyi bir yıl boyunca elektronik sigaralarda solunan türden izoprofilin glikol ve bitkisel gliserinde çözünmüş nikotin aerosolüne maruz bıraktı.

Araştırma ekibi, 20 farenin aynı türden ancak nikotin içermeyen aerosol, 20 farenin de sadece filtrelenmiş hava solumasını sağladı.

Bir yılın sonunda haftada 20 saat nikotin aerosolünü soluyan 40 farenin yüzde 22,5’inin akciğer dokularında kanserli tümörler gelişirken, yüzde 57,5’inin idrar torbasında kansere dönüşebilecek kitleler çıktı.

Nikotinsiz aerosole maruz kalan 20 fareden hiçbirinde akciğer tümörü görülmezken, yüzde 6,3’ünün idrar torbasında kitleler tespit edildi.

SADECE FİLTRELENMİŞ HAVA SOLUYAN FARELERİN BAZISINDA DA AKCİĞER TÜMÖRÜ GELİŞTİ

Sadece filtrelenmiş hava soluyan farelerden yüzde 5,6’sında akciğer tümörü gelişirken, hiçbirinin idrar torbasında kitle oluşmadı.

Diğer yandan araştırma sürecinde nikotine maruz kalan grupta 5, kontrol gruplarında da 2’şer fare öldü.

“İNSANLARIN ELEKTRONİK SİGARAYI DENEMEDEN ÖNCE DÜŞÜNMESİ BEKLENİYOR ”

Araştırma ekibi, elektronik sigaraların insanlarda da kansere yol açıp açmadığının anlaşılması için daha fazla araştırma yapılmasını gerektiğini ancak araştırmalarının elektronik sigarayı denemeden önce “insanların durup düşünmesine yol açacağını umduklarını” kaydetti.

Çalışmanın makalesi Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı.

ABD’de elektronik sigara kullanımından kaynaklandığı tahmin edilen ve ilk olarak nisanda ortaya çıkan bir akciğer hastalığında, vaka sayısı son verilere göre bin 80’e, ölüm sayısı 19’a ulaştı.

Belirtileri arasında solunum yetmezliği, bitkinlik, göğüs ağrısı ve kusma olan hastalığa elektronik sigara cihazının kendisinin mi yoksa içine konulan maddelerin mi sebep olduğu henüz bilinmiyor.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre elektronik sigara kullananların kullanmayanlara oranla yüzde 34 daha fazla kalp krizine yakalanma riski bulunuyor.

Kansas Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırma, elektronik sigara içenlerde koroner kalp rahatsızlığı riskinin yüzde 25, depresyon ve kaygı bozukluğu riskinin ise yüzde 55 daha fazla olduğunu ortaya koydu. Araştırmayı yürüten Doç. Mohinder Vindhyal, “Bugüne kadar elektronik sigara kullanımının kalp ve damarlara ilişkin etkileri fazla bilinmiyordu. Elde edilen veriler gerçek bir uyarı işareti niteliğinde ve elektronik sigaranın tehlikeleri konusunda daha fazla eylem ve farkındalığa yol açacaktır” diye konuştu.

Ancak elde edilen bulgular derinlemesine bir neden-sonuç ilişkisine dayanmıyor. Çünkü araştırmada yer alan elektronik sigara kullanıcıları uzun süreli içiciler değil zira bu ürünler piyasada henüz son on yılda yaygınlaştı. Önümüzdeki hafta Amerikan Kardiyoloji Koleji’nde ayrıntılı olarak sunulacak araştırma kapsamında 2014, 2016 ve 2017 yıllarında yaklaşık 100 bin kullanıcının gösterdiği reaksiyonlar incelendi.

Araştırma elektronik sigaranın normal sigaradan ya da diğer tütün ürünlerinden daha az zararlı olduğuna dair bir bilgi içermiyor. Ancak sanılandan daha fazla zararlı olduğunu savunuyor. Diğer yandan elektronik sigaralar normal tütünlerde bulunan kansere yol açıcı maddeler içermiyor.

ABD’de sağlık bakanlığı yetkilileri pille çalışan ve kullanan kişinin sıvılaştırılmış nikotin çekmesini sağlayan bu cihazların tehlikeleri konusunda bir süredir uyarıda bulunuyor. ABD’de gençler arasında elektronik sigara kullanımı 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 78 oranında arttı.

ELEKTRONİK SİGARA İTHALATI YASAKLANDI

Elektronik sigara ile türevlerinin ithalatının yasaklandığı Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan karara göre elektronik sigara ve türevlerinin ithalatı yasaklandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı:

“Sigara, sarmalık kıyılmış tütün mamulü, pipoluk tütün mamülü, yakılarak tüketilenler ve nikotin içersin ya da içermesin tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan elektronik sigara ve elektronik nargile dahil her türlü mamul ve bu mamullerin tüketiminde kullanılan elektronik cihaz, aksam, yedek parça ve solüsyonların ithali yasaktır. Ticaret Bakanlığı, birinci fıkra kapsamında ithali yasaklanan eşyanın yolcu beraberinde girişine ve transitine ilişkin düzenleme yapmaya yetkilidir”

Halihazırda Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklı olan elektronik sigaraların Türkiye’ye ithalatı da resmi olarak yasaklandı. Yolcuların beraberinde getireceği elektronik sigaralar için de düzenleme yetkisi bakanlığa bırakıldı.

ELEKTRONİK TÜTÜN ÜRÜNLERİNİN YEDEK PARÇASI VEYA SOLÜSYONLARININ İTHAL EDİLMESİ YASAKLANDI.

Elektronik Sigara ve Benzeri Cihazlar ile Bazı Tütün Mamülleri ve Tütün Mamulünü Taklit Eder Tarzda Kullanılan Mamullerin İthaline İlişkin Karar’ın yürürlüğe konulmasına 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 55’inci maddesi gereği karar verildi. Karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kanuna göre sigara, sarmalık kıyılmış tütün mamulü, pipoluk tütün mamulü, nargilelik tütün mamulü, puro, sigarillo haricindeki tütün mamulleri ile ısıtılarak ya da yakılarak tüketilenler ve nikotin içersin ya da içermesin tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan elektronik sigara ve elektronik nargile dahil her türlü mamul ve bu mamullerin tüketiminde kullanılan elektronik cihaz, aksam, yedek parça ve solüsyonların ithali yasaklandı.

Ticaret Bakanlığı’na söz konusu ürünlerin yolcu ile birlikte Türkiye’ye getirilmesine ilişkin düzenleme yapma yetkisi verildi.

Yani şimdilik yolcular beraberinde bu ürünleri getirebilecek.

SAĞLIK BAKANLIĞI YASAKLAMIŞTI

Türk Toraks Derneği’nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre elektronik sigara Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştı.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanlığı yetkilileri:

”Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca bugüne kadar kartuşu nikotin içeren herhangi bir elektronik sigara markası için ithalat izni verilmemiş ve ruhsatlandırılmamıştır. Dolayısıyla ülkemize sokulması ve her türlü ticaretinin yapılması yasaktır.”

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe -sözcü

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top