GÜNDEM

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI

.

ERDOĞAN: BU ESER ESKİ TÜRKİYE VE YENİ TÜRKİYE FOTOĞRAFININ EN BELİRGİN ŞEKİLDE GÖRÜLDÜĞÜ YERDİR.”

Yenilenen Atatürk Kültür Merkezi Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı..

Erdoğan:

“Bu eser eski Türkiye ve yeni Türkiye fotoğrafının en belirgin şekilde görüldüğü yer..”

Erdoğan, yenilenen Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) açılışını gerçekleştirdi.

“ESKİ TÜRKİYE’NİN KÖHNEMİŞ YÜZÜNÜN SEMBOLÜ”

Erdoğan:

“Taksim’de 75 yıl önce temeli atılan Atatürk Kültür Merkezi uzunca bir süre önce artık kullanılamaz hale gelmişti. Biz İstanbul’un bu sembol yapısını yeni baştan inşa etmek için uzun yıllar önce harekete geçtik. Ancak attığımız her adımda engellerle karşılaştık..

Eski Türkiye’nin köhnemiş yüzünün sembolü olan, her tarafı dökülen, kendisinden beklenen işlevleri yerine getiremeyen Atatürk Kültür Merkezi binasını yıktırmamak için yapılan kampanyaları hatırlıyorsunuz..

En başından beri yerine çok daha güzelini, estetiğini, kullanışlısını yapacağımızı söylüyorduk. Buna rağmen kimi çevrelerce ideolojik saplantı, siyasi hesaplaşma, kaos çıkarma vesilesine dönüştürülerek bize ve ülkeye vakit kaybettirildi..

Gezi olayları sırasında bu binanın nasıl terör örgütlerinin gövde gösterisi yerine dönüştürüldüğünü unutmadık. Nihayet bu sorunları birer birer aşarak ve 2019’da yeni binanın temelini attık. İlk Atatürk Kültür Merkezi binası gibi bu eserinde mimari müellifi Tabanlıoğlu Ailesi oldu..”

Yeni binanın 2,5 yılda inşa edildiğini belirten Erdoğan:

“Toplam alanı 95 bin metrekareyi bulan bu eserin inşası 2,5 yıl gibi rekor bir sürede tamamlandı. İçinde bulunduğumuz bu salon Atatürk Kültür Merkezimizin en büyük ve ana yapısıdır..

Seyirci kapasitesi 2 binin üzerinde olan bu salon her türlü kültür sanat faaliyetini icra etmeye uygun altyapıyla donatılmıştır..

İkinci salonumuz da 800’ü aşan seyirci kapasitesi ve modern donanımı ile pek çok faaliyet için uygun altyapıya sahiptir. Biraz önce gezdiğimiz kültür sokağı ise kütüphane, çocuk sanat merkezi, sinema, sergi salonu, müzik platformları, kafe, restoranları ve tasarım dükkanları ile her kesime hitap etmektedir..”

“YALANLARA BAŞVURANLARLAR BU ESER KARŞISINDA MAHCUBİYET DUYMALI”

Yeni AKM binasını eski ve yeni Türkiye’nin farkını gösterdiğini ifade eden Erdoğan:

“Uzun yıllar boyunca Atatürk Kültür Merkezi’nin yenilenmesi projesine karşı çıkan, bunun için akla hayale gelmeyen yalanlara, iftiralara başvuran kişilerin ortaya çıkan kesimlerin, ortaya çıkan eser karşısında bir parça da olsa mahcubiyet duyacaklarına ümit ediyorum..

Açık konuşmak gerekirse bu eser eski Türkiye ve yeni Türkiye fotoğrafının en belirgin şekilde görüldüğü yerdir..

Atatürk Kültür Merkezimiz ülkemizin kültür sanat nabzının attığı yer olarak inşallah asırlar boyunca ayakta kalacaktır. Yeni Atatürk Kültür Merkezimizi milletimize kazandıran Kültür ve Turizm Bakanlığımızı, mimarımız Murat Tabanlıoğlu ve kardeşlerini, projenin inşasını yürüten Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızı velhasıl emeği geçen herkesi şahsım, milletim adına tebrik ediyorum..”

“İSTANBUL DÜNYANIN EN KADİM MEDENİYET ŞEHİRLERİNDEN BİRİ OLMASINA RAĞMEN HAK ETTİĞİ YERE ULAŞAMADI”

Açılışla birlikte Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin de başlayacağını dile getiren Erdoğan:

“Bu açılışla birlikte 4 Kasım tarihine kadar sürecek Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ni de başlatmış oluyoruz.. Biraz sonra dünya prömiyerini beraberce izleyeceğimiz Koca Sinan operası hem Atatürk Kültür Merkezimizin hem de Beyoğlu Kültür Yolu festivalimizin açılış programıdır..

İstanbul dünyanın en kadim medeniyet şehirlerinden biri olmasına rağmen hâlâ hak ettiği yere ulaşamamış bir şehirdir..

Roma, Bizans, Osmanlı gibi üç imparatorluğun başkentliğini yapan İstanbul, Cumhuriyetimizin de en kıymetli markasıdır..

Dünyadaki tüm büyük kültür sanat ürünlerine baktığımızda hepsinin gerisinde aynı ilham kaynağının yer aldığını görüyoruz.. Yerli ve milli kalarak küresel eserler vermenin mümkün olduğunu biraz sonra Koca Sinan operasıyla hep birlikte şahitlik edeceğiz..

Koca Sinan operasını ülkemizin ve dünyanın kültür sanat envanterine kazandıran tüm sanatçılarımızı tebrik ediyorum. Bir kez daha yeni AKM’nin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenleri başta değerli bakanım olmak üzere tebrik ediyorum. Sizlere sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum, kalın sağlıcakla.”

Duvar

 

NE OLMUŞTU?

“ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ GECEKONDUDAN FARKSIZDI”

Erdoğan, İstanbul Taksim’de AKM’nin temel atma töreninde konuştu. 

Erdoğan: ”Bugün ülkemizin sanat ve kültür hayatında çığır açacak gerçekten önemli bir adımı hep birlikte atıyoruz.”

Atatürk Kültür Merkezi Kısa Filmi

Erdoğan:

”Tarih, medeniyet ve kültür başkenti İstanbul’umuzun şanına yakışır muhteşem bir eseri şehrimize kazandırmış olacağız. 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayacağız.’.

Bu sözde sanatseverlerin Gezi olayları sırasında neler yaptıklarını, milletimizi nasıl aşağıladıklarını, buradaki eski binayı nasıl kirlettiklerini hepimiz çok iyi biliyoruz. Güya AKM hassasiyeti ile hareket edenler Gezi’de demokrasimize saldırmanın aracı haline getirdiler. Burada yaşadık bunları, İstiklal’de yaşadık, bu meydanda yaşadık. AKM’nin tüm cephesinde yaşadık. Oraya her türlü teröristlerin resimlerini astılar.”

İSTANBUL ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ YENİ PROJE TANITIM TOPLANTISI

Erdoğan:

”2 yılda burayı bitireceğiz. Bina sadece bir kültür merkezi değildir. Aynı zamanda milli iradeye kasteden, vatan millet düşmanlarına verilmiş en güzel cevap olacaktır..

İstanbul bu projede kendini adeta millet kıraathanesi ile, restoranı ile bulacak. İstanbul Atatürk Kültür Merkezi milletin değerleri ile insanımızın tarihi ve kültürü ile kavgalı Jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir zafer anıtı olacaktır.”

‘BU HAFTA MECLİS’TE GÖRÜŞÜLECEK KANUNLA KİTAPTA VE SÜRELİ YAYINDA KDV ORANINI SIFIRA DÜŞÜNÜYORUZ.”

Erdoğan:

“Bugün ülkemizin sanat ve kültür hayatında çığır açacak önemli bir adımı atıyoruz. AKM, 5 ayrı bloktan oluşuyor. Bina içerisinde 6 bin 73 kişilik bir opera salonu, 828 kişilik bir tiyatro salonu ve sahne, kulis odaları, fuaye alanları yer alıyor. Atölye ve depo alanları, çalışma odaları, kayıt ve prova salonları, millet kıraathaneleri de yer alıyor..

Atatürk Kültür Merkezi’ni 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayarak sanat severlerin hizmetine sunacağız.”

“ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ GECEKONDUDAN FARKSIZDI

Erdoğan:

“2007 yılından itibaren farklı kurumların yaptığı incelemeler eski binanın kullanılmaz olduğunu ortaya koymuştur. Aynı raporlar eski binanın depreme dayanıklılık bakımından bir gecekondudan farklı olmadığını göstermiştir.’.

Güya AKM hassasiyetiyle hareket edenler AKM’yi demokrasimize saldırmanın, esnafımızın malını yağmalamanın aracı haline getirdiler. İstiklal Caddesi’nde yaşadık, AKM’nin cephesinde yaşadık. Napacaktık, seyir mi edecektik? Oraya teröristlerin resimlerini astılar. Bu kutlu şehrin duvarlarına ‘Zulüm 1453’te başladı’ diye yazarken bu eski binayı kullandılar. Biz bunların tehditlerine boyun eğmedik. Zihnen ve ruhen bu topraklardan bağını koparanlara rağmen biz hizmet aşkıyla yolumuza devam ettik.

AKM milletin değerleriyle, inancıyla insanımızın tarihi ve kültürüyle kavgalı jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir zafer anıtı olacaktır.”

İLGİLİ HABER

Kaynak

haber.sol.org.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: