GÜNDEM

İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU, YENİ TAKSİ SİSTEMİNİ ANLATTI

.

“İSTANBUL’DA YENİ TAKSİ SİSTEMİ”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni taksi sistemini anlattı:

“Sürücüler 6 bin 622 lira maaş alacak.. Yılda iki ikramiye verilecek, SGK primleri ödenecek. Puanlama sistemiyle yolcu seçmenin önüne geçilecek..”

 İstanbul’da taksi sayısının artırılması teklifi, AKP ve MHP’li belediye meclis üyelerinin oylarıyla uzun süredir reddedilirken, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni taksi sisteminde taksi şoförlerinin 6 bin 622 lira maaş alacaklarını duyurdu..

İmamoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre sürücülere şu haklar sağlanacak:

🔸*Sürücülerin maaş, sosyal yardımlar ve tüm primler dahil ortalama aylık gelirleri net 6 bin 622 TL olacak..

🔸*Taksi şoförlerine performanslarına göre yılda iki kez prim ödenecek..

🔸*Tek tip giyim dönemine geçilirken, giysiler yılda iki kez İBB tarafından sağlanacak..

🔸*Günlük bir öğün de yemek ücretleri ödenecek..

“SGK PRİMLERİ DÜZENLİ OLARAK ÖDENECEK, YILLIK İZİN VE SERVİS HAKKI”

🔸*Taksicilerin bundan sonra çalışma süreleri haftada 45 saatle sınırlı olacak. 

🔸*Çalışma şartları iyileşirken performansları da değerlendirilecek. İBB’den müşteri odaklı eğitim alacak taksicilerin, ders aldığı süreler de çalışma saati içerisinde değerlendirilecek. Eğitimde olan şoförler, hak kaybına uğramayacak. Dolayısıyla taksici haftanın bir günü tatil yapabilecek.

🔸*İşe gidiş gelişleri de servisler ile sağlanarak yaşam koşullarında iyileştirmeye gidilecek.

🔸*Aynı zamanda iş kanunda yer alan yıllık izinleri kullandırılması sağlanacak.

🔸*Çalıştıkları süre boyunca SGK primleri düzenli olarak ödenecek. Şoförlerin aileleri de SGK sisteminden yararlanabilecek..

“YOLCULAR PUAN VERECEK, PUANLAR PRİME DÖNÜŞECEK”

Öte yandan son dönemde artan yolcu şikayetlerinin önüne geçmek için çalışma yapan İBB, yolculara puanlama hakkı getirecek..

Taksicilerin davranışları elektronik olarak takip edilip, değerlendirilecek. Yolculuk hizmetinin kalitesi koltukların arkasında bulunan tabletler üzerinden puanla sağlanacak..

Böylece taksicilerin güzergah ve yolcu seçme döneminin sona ermesi planlanıyor. Ay sonunda da yüksek puanlamalar, şoförün maaşına prim olarak yansıyacak..

“PARMAK İZİ İLE TAKİP, PANİK BUTONU”

Taksinin içinde daha sağlıklı ve güvenlikli ortam için yolcu ve sürücü arasında ‘seperatör’ kullanılması sağlanacak..

Aynı zamanda arabanın içinde olan izleme kameraları, ön koltukların arkasına ve orta dikiz aynasına yerleştirilecek..

Hem şoförün, hem de yolcunun kolayca ulaşabileceği panik butonları da taksilerde yer alacak..

Ödemelerde de nakit devrini değiştirmeyi amaçlayan İBB, İstanbulKart ve kredi kartı sistemini uygulayacak..

Yeni sistemde 7/24 kesintisiz iletişim için çağrı sistemi kurulması planlanırken, kayıp eşyaların da bulunması kolaylaşacak. Filo yönetiminde, parmak izi sistemi oluşturularak araçların güzergahları, şoförü ve hangi saatlerde kullanıldığı da takip edilecek..

“İBB’DEN TAKSİ HAMLESİ: TİCARİ PLAKALARIN HİSSELİ SATIŞI ENGELLENECEK”
“İBB İNTERNET SİTESİNDEN KENTTEKİ YENİ PLAKA SİSTEMİ ANLATILDI”

“Buna göre, ticari plakaların satış işlemlerinde ‘meslek’ şartı aranacak.. Ticari plakaların hisseli satışı engellenecek..”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’daki taksi krizine ilişkin açıklaması sonrası belediyeden yeni bir hamle geldi. 

Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nden (UKOME) istediği sonucu alamayan İBB, taksi plakalarını denetleyecek..  

86/10553 Sayılı Bakanlar Kurulu kararının hatırlatıldığı İBB’nin resmi sitesindeki açıklamasına göre, taksi, dolmuş minibüs ve umum servis araçlarına verilecek ticari plakaların sayısı, verilme usul ve esasları doğrultusunda satış işlemlerinde ‘meslek’ şartı aranacak..

Mevcut taksi plaka sahipleri, plaka satışını yaparken, alıcının da ‘Şoförlük Mesleğini Geçim Kaynağı Olarak Seçmiş’ olmasına bakılacak..

Alıcının tek geçim kaynağının ‘şoförlük’ olduğunu ispatlaması gerekecek. Ticari plaka tahsis belgesi başvurularında, beyanında ‘şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğini belgelemesi istenecek.. Bu belgelerde de ilgili resmi kurum onayı aranacak..

Ticari Plaka Tahsis Belgesi başvurularında; kişilerden ‘Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulaması’, ‘SGK’ya Tabi İşyeri Kaydı ve Sigortalılıktan Kaynaklı Borç Bilgisi Sorgulaması’ ‘Araçlarım Sorgulaması’ talep edilecek..

İlgili belgelerle doğrulamanın yeterli görülmediği hallerde vergi dairesi veya benzeri kurumlardan da ilave belge talep edilecek..

“TİCARİ PLAKANIN HİSSELERE BÖLÜNMESİ DE ORTADAN KALKIYOR”

İBB açıklamasında, taksilere yaptığı denetimler kapsamında araç sahiplerine ulaşılması gereken durumlarda da sıkıntılar yaşandığı vurgulandı. Bununla birlikte, kanuni zorunluluklar dışında (veraset, mahkeme kararları vs.) ticari bir plaka mevcut hisse oranından daha küçük paylara bölünerek satılamayacak..

Ticari plakaların yüzde 1, yüzde vb. hisseler veya 1/16 ya kadar (Bijon hisse adı altında) satılması nedeniyle, (daha önce hisseli halde satılan plakanın hisseli şeklinde satışı dâhil) olup yalnızca hissedarlar arası yüzde 100 hisse tamamlamaya yönelik satışlar yapılabilecek..

“RUHSATLAR ASKIYA ALINABİLECEK”

Mevcutta taksi, taksi dolmuş veya minibüs plaka sahiplerinin ‘Şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğine’ dair Bakanlar Kurulu kararı veya 5216 sayılı Kanun kapsamında, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile esnaf odalarının katılımıyla çalışma komisyonu kurulacak..

Bu komisyon taksi plaka sahiplerinin mevcut şartlara uygun olup olmadığını denetleyecek. Şartları taşımayan ticari plakaların ruhsatlarını askıya alabilecek..

Her ay gerçekleşen ve bu ay 28 Ekim’de yapılması planlanan UKOME toplantısında İstanbul’a 5000 taksi talebi yine gündeme gelecek.. Daha önce dokuz defa UKOME’de reddedilen teklif onuncu kez oylamaya sunulacak..

“SİNYALLERİ VERİLMİŞTİ”

İBB Başkanı İmamoğlu:

“İstanbullulara bir söz verdik. Taksi plakası ağalığı bitecek dedik. 16 milyon İstanbullu kazanacak..”

İBB Sözcüsü Murat Ongun da, Twitter’dan şu paylaşımı yapmıştı:

“İstanbul’da ticari taksi plakası sahipliği konusunda, yasadan kaynaklanan uygulamaların ilk etabı yarın hayata geçiyor. Ticari plaka sahipleri için İstanbul’da yeni bir dönem başlıyor. Rantı engelleyecek, hizmet kalitesini artıracak bu uygulama şehrimize hayırlı olsun.” 

“TAKSİ ŞÖFÖRLERİ: ‘OTO CENTER’DAKİ 10 KİŞİ BU ŞÖFÖRLERİN KANINI EMİYOR”

İŞVERENLER KARŞI ÇIKMIŞTI!

İstanbul’daki taksi tartışmasını bu işin tezini yazan isim anlattı

İstanbul taksicilik sektörünü ve yaşanan gelişmeleri Kent Araştırmacısı Adnan Tetikol anlattı

2018 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları bölümünde Adnan Tetikol tarafından yazılan yüksek lisans tezi, İstanbul taksicilik sektörünü masaya yatırıyor. “Küreselleşme Sürecinde İstanbul’da Taksicilik Hizmetinin İktisadi Olarak İncelenmesi” başlığını taşıyan yüksek lisans tezinde Adnan Tetikol; New York, Londra, Singapur ve Tokyo gibi küresel merkezlerde de sektörün nasıl düzenlendiğini inceleyerek İstanbul için bir model önerisinde de bulunuyor.

Sizce İstanbul taksicilik sektörünün en temel problemi nedir?

Adnan Tetikol:

Çok sorun var tabii ama en temel olanı, düzenleme yapılırken İstanbul’da yaşayan insanların ve sektörün ihtiyaçları yerine taksi plakası sahiplerinin lehine düzenlemeler yapılması diyebilirim. Sektörle ilgili yapılan çoğu düzenleme taksi plakası değerini arttırmaya yönelik olmuştur.

Ekrem İmamoğlu da Bağcılar Oto Galerisi’nden bahsetti. Nasıl bu düzenlemeler yapılıyor? Nasıl bu kadar etkili olabiliyorlar?

Adnan Tetikol:

Taksi plaka sahipleri ve plaka satışı yapan galeriler, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası ile birlikte çok güçlü bir baskı grubu oluşturuyor. Öyle bir baskı grubu ki, siyasiler ile çok yakın ilişkiler kurup 1991 yılından beri yeni taksi plakası tahdidi çıkmasını engelliyorlar. En son 1991 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile çıkıtı plakalar ve 2000’li yılların ortasına kadar taksi plakası çıkarma yetkisi Bakanlar Kurulu’nda oldu. Düşünün, bu kadar ufak görünen ve yerel ölçekli bir meselede Bakanlar Kurulu yetkili kılındı. 1991 yılından günümüze İstanbul’da nüfus neredeyse 3 katına çıktı ama taksi sayısı hala aynı sayıda. 2005 yılında bu alanda düzenleme yetkisiyapılan 5216 sayılı Büyükşehir Kanunu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geçtiği halde günümüze kadar İBB de bir sayı artırımı yoluna gidemedi. Çünkü taksi plakası sahipleri yerel ve merkezi yönetim yöneticileri ile ilişkiler kurdular; siyasiler de onları ‘oy deposu’ olarak görerek onların çıkarlarına aykırı davranmadılar. Sonuç olarak taksi plakası rantı oluşmuş oldu. Yasal metinlerde taksi plakalarının ancak şoförlük mesleği ile geçimini sağlayanlar tarafından ediniliyor olması belirtildiği halde rant ilişkileri bu hükümlerin uygulanmasına da engel oluyor.

Bu konuyu biraz açabilir misiniz? Birçok ünlü ismin taksi plakası aldığını, buraya yatırım yaptığını biliyoruz biz.

Adnan Tetikol:

Evet, birçok ünlü isim, siyasetçi, iş adamı taksi plakası alarak yatırım yapıyor. Bakanlar Kurulu Kararı’nda plaka verilecek kişinin şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğini beyan etmiş ve ilgili meslek odasına üye olması açık bir şekilde belirtiliyor olmasına rağmen uygulamada bu hüküm gevşetiliyor. Uygulamada, plaka edinecek kişiler Şoförler Odası’na kaydolarak bu engeli aşıyor. Böyle olunca da taksi plakası; hizmet üretme hakkı sağlayan bir imtiyazdan ticareti yapılan bir metaya dönüşüyor. Bağcılar’da Plaka Borsası o kadar gelişmiş durumda ki taksi plakası alamaya parası yetmeyenler 1/4, hatta 1/8 oranında bu borsalara para yatırabiliyor ve kira gelirinden payına göre pay alıyor. Üstelik bu piyasa çoğu zaman gerçek bir taksi plakası ortaklığı şeklinde olmuyor. Zaman zaman da dolandırıcılık hikayeleri duyuyoruz bu konuda.

Başka ülkelerdeki taksicilik sektörlerini de incelediniz. Türkiye’dekinden farklı olarak ne yapıyorlar?

Adnan Tetikol:

İki tip örnek var; birincisi İstanbul gibi New York ve Londra’da da uygulanıyor. Buralarda plaka sayısı kamu otoriteleri tarafından sınırlı tutuluyor. Singapur ve Tokyo’da ise kamu otoriteleri sektörü bu yönde düzenlemeye girmiyor ve taksicilik şirketleri piyasadaki ihtiyaç ve birbirileri ile olan rekabete göre taksi sayılarını arttırıyor ya da azaltıyor. İstanbul dışındaki tüm şehirlerde uygulama plaka üzerinden değil de şoför lisanslama üzerinden gidiyor. Herkes taksi şoförlüğü yapamadığı için de değerli olan az sayıda olan plaka değil az sayıdaki şoför oluyor. Londra, Tokyo, New York gibi şehirlerde taksi şoförü olmak için 2 yılınızı bu mesleği öğrenmek ve lisanslama sınavlarına hazırlanarak geçirmeniz gerekmekte. İstanbul’da ise yönetmelikler üzerinde bir belge alınması gerektiği yazıyor olsa bile Bağcılar’daki galerilerden plaka kiralayan herkes bu mesleği yapabiliyor.

Söz konusu şehirler ile İstanbul’u taksi sayısı açısından kıyaslayacak olursanız nasıl bir sonuç ortaya çıkıyor?

Adnan Tetikol:

2018’deki rakamlara göre İstanbul’da bin kişiye 1.17 taksi düşmekte. Mesela Singapur’da bu sayı 4.14, Dubai’de 4.16, Hong Kong’da 2.47, New York’ta 2.42, New York’ta 2.49. Bu rakamlar bile sayının yetersizliğini ortaya koyuyor. Sayı yetersiz olunca da korsan ve çift plaka gibi yasadışı sektörler oluşuyor, çünkü 17.395 araç İstanbul’un taksi ihtiyacını karşılamaktan çok uzakta. 5000 yeni taksi plakası, İstanbul’da bin kişiye düşen taksi aracı sayısının 1.4 olmasını sağlayacak. Yeterli değil ama önemli bir iyileştirme olacak. Son dönemdeki gelişmelerle İstanbul taksi plakası değeri bir miktar aşağı inse de normal koşullarda 2 milyon TL değerinde. Sektörün toplam değeri 35 Milyar TL’yi bulmuş durumda ve bu değer; Liberya, Gambiya, Burundi, Togo gibi ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılasından daha büyük.

İstanbul’da taksi sayısında bir artım olursa bu durumdan taksi şoförleri nasıl etkilenecek?

Adnan Tetikol:

Tek kelimeyle “olumlu” etkilenecek. Çünkü plaka sayısındaki kıtlık, satış değerini yükselttiği gibi kiralama değerinin de artmasına neden olmaktadır. İş yükünü ve mesleğin stresini çeken taksi şoförleri cirolarının yarısından fazlasını kira bedeli olarak plaka sahiplerine ve aracılık eden galerilere aktarıyorlar. Yakıt ve diğer masrafları da eklediğimizde taksi şoförlerine cirolarının ancak 4’te 1’i kalıyor. Yeni taksi plakaları ile kiralama bedelleri de düşecektir.

İBB 5000 yeni taksi plakasını doğrudan şoförlere kiralayacağını belirtti. Bu konuda nasıl bir yol izlenmeli?

Adnan Tetikol:

İBB’nin taksicilik sektörüyle ilgili birçok yetkisi belediye şirketlerinden İSPARK halihazırda yürütmekte. Bahsedilen kiralamaların da İSPARK üzerinden yapılacağını düşünüyorum. Plakaları kiralayanların alt kiralama yapmasını engelleyerek doğrudan şoförlere kiralama yapılacağını tahmin ediyorum. 3 vardiya sisteminden bahsediliyor bu konuda. İBB’nin belirleyeceği kira bedelini bilmiyoruz ama normal koşullarda taksi şoförlerinin mesaisi 12 saattir. 12 saatlik vardiyalarla çalışırlar çünkü diğer türlü istenilen 9-10 bin liralık aylık kira bedelini çıkartmaları mümkün olmuyor. Diğer bir ifadeyle bir taksi en fazla iki kişiyi besleyebiliyor. 12 saatlik çalışma da taksi şoförlerini psikolojik olarak olumsuz etkiliyor ve bu durum verdikleri hizmete de yansıyor. İstanbul trafiğinde günde 12 saat çalıştığınızı düşünsenize? Gerçekten korkunç.  İBB daha düşük kira imkanı sağlarsa bu durum şoförlerin çalışma motivasyonunu, çalışma koşullarını ve tabii verilen hizmetin kalitesini olumlu anlamda etkileyecektir.

İstanbul’da taksicilik sektörünü iyileştirmek için sizce başka hangi adımlar atılmalı?

Adnan Tetikol:

İstanbul, dünya ölçeğinde önemli bir kültür, turizm ve ticaret merkezidir. Her yıl milyonlarca insan bu kenti ziyaret ediyor ve taksiler kent için bir vitrin konumunda. Maalesef şuan hizmet veren şoförlerimiz de nasıl hizmet vereceğini bilmiyor ve suç işleme eğilimi taşıyan insanlar çok kolayca hizmet üreticisi olabiliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanı düzenlemesi gerekiyor. New York, Londra, Tokyo gibi şehirlerde olduğu gibi İstanbul’da bir “Taksi Merkezi” kurulmalıdır. Bu merkez hem hizmet politikalarını ve sektör ihtiyaçlarını belirlemeli hem de bünyesinde yer alacak “Taksicilik Akademisi”ile taksi şoförlerini eğitmeli ve sertifikalandırmalıdır. Turizme dönük çalışacak şoförlere yabancı dil ve hizmet sunum eğitimi verilmeli ve bu eğitimi taksi şoförlerinin araçları diğerlerinden farklı kılınarak havalimanları, Tarihi Yarımada ve diğer turist yoğun yerlerde görev almaları sağlanmalıdır. “Turkuaz taksi” uygulaması böyle bir şey olmalıydı mesela. Bu konuda Tokyo örnek bir çalışma yaptı; turistlere yabancı dille yardımcı olan ve temel seviyede rehberlik hizmeti veren şoförler eğitildi. Tabii aldıkları eğitimin karşılığı olarak da farklı bir tarife uygulamalarına izin verildi. Turizm sektörü dışında çalışacak taksi şoförleri de belli bir eğitimden geçerek sertifikalandırılmalıdır. Mesleği ile ilgili bir suç işleyen kişinin sertifikası iptal edilmelidir. Ayrıca taksicilik sektörünü yönetecek merkez, belli periyotlarda şoförlere çeşitli eğitimler vermeye devam etmelidir.

TAKSİ ŞÖFÖRLERİ GERÇEĞİ GÖRÜYOR!

Taksi şoförlerinden İmamoğlu’nun projesine destek

Şoförler, “Oto Center’daki 10 kişi bu şoförlerin kanını emiyor” ifadelerini kullandı.

Oto galericiler ve Taksiciler Esnaf Odası’nın karşı çıktığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açıladığı 5 bin yeni taksi plakası alınması projesine taksi şoförlerinden destek geldi.

İstanbul’a 5 bin yeni taksinin alınması tartışmasını değerlendiren taksiciler, plaka kiralayan galerilerin rantına son verilmesi gerektiğini belirterek yeni taksilerin gerçek emekçilere verilmesini istiyor.

2-3 bin plakaya hükmeden oto galerilerin bulunduğunu vurgulayan taksiciler, “Oto Center’daki 10 kişi bu şoförlerin kanını emiyor” diyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 5 bin yeni taksinin alınacağını duyurmuştu…

Oto Galeri ve Taksiciler Esnaf Odası:

”Mevcut taksilerin yeterli olduğunu söylüyoruz.”

Taksi şöförleri:

”Yeni taksilerin trafiğe çıkarılmasına destek veriyoruz..

Emeklerimizin karşılığını alamıyoruz. Bunun da tek sebebi Bağcılar Oto Center’daki plaka kiracıları..

Yeni taksilere rantları elinden gidecek diye karşı çıkıyorlar.”

İstanbullular:

”Yeni taksilerin, kısa mesafe almayan, müşteri seçen ve kavga çıkaran mevcut taksicilerin kendilerine çekidüzen vermesini sağlayacağını umuyoruz.”

“BİRİLERİNİN KENDİNE ÇEKİDÜZEN VERMESİ İÇİN YENİ TAKSİLER ÇIKMALI”

Bağcılar’da taksicilik yapan Bekir isimli taksici:

 “Maaşlı olacak dediler. İstiyoruz, neden istemeyelim. Farz edelim ki, bana belediye ayda 3 bin TL maaş verse, 12 saat neden hamallık yapayım. Burada sadece mal sahibi ve oto galeri para kazanıyor. Ben zaten aylık 3 bin TL kazanıyorum. Belediyenin çıkaracağı taksilerde çalışırım. Yeni taksiler çıkarsa mevcut taksiciler zarar görür ama birilerinin kendine çekidüzen vermesi için çıkarılmalı.”

‘ÖNCE KORSAN BİTİRİLMELİ, 18 BİN TAKSİ 30 BİNE YAKIN KORSAN VAR’

Kasımpaşa’da taksicilik yapan Eyüp Yıldırım:

“5 bin daha araç çıktığı zaman iş bölünecek. Zaten iş yok. Virüs olmadan önce normal piyasada çalışırken, böyle bir uygulama olsaydı piyasa kaldırırdı. Şu anda hepimiz oturuyoruz. Salgından sonra en eskiye dönersek o zaman belki 2-3 bin plaka verilebilir. İşe gidiş ve geliş saatlerinde ihtiyaç duyuluyordu. Ama normal şartlarda gün içinde şu anki sistem yeterli.

5 bin tane taksi çıkarılacağına önce korsan bitirilsin. Adım başı korsan. Korsan bir kaldırılsın, ulaşım yoluna konulsun. İşin yüzde 60’ını korsanlar yapıyor. 18 bin taksi var, 30 bine yakın korsan var.”

Abdullah Yıldız:

 “Çoğu arkadaşım oto galericiler yüzünden yeni taksilere destek veriyor. Plakaları kiralayan oto galericilere ders verilecek diye biz ekmeğimizden oluyoruz. İstanbul’da taksi sıkıntısı yok. Sayı zaten yeterli. Zaten kazanamıyoruz. Yeni çıkacak taksilerle daha çok işler azalacak.” 

‘TAKSİCİ-VATANDAŞ ARASINDAKİ KAVGALAR AZALIR’

İstanbul trafiğinde taksicilerle yaşadıkları sorunlardan bunalan vatandaşlar:

“Özellikle sabah ve akşam saatleri ile yağmurlu havalarda taksi bulamıyorsunuz. Bazen kısa mesafe diye almıyorlar. Ama belediye yeni taksi çıkarırsa mecburen düzelirler. Böylece vazgeçilmez olmadıklarını öğrenir. Taksici-vatandaş arasındaki kavgalar azalır.” 

‘OTO CENTER RANTINDAN ARTIK KURTULMAK İSTİYORUZ’

Sirkeci’de 30 yıldır taksicilik yapan İsmet Kınay:

“Kiralık plaka ile çalışanlar olarak rahat ederiz. 5 bin yeni taksiye kesinlikle karşı değilim. Acilen çıkarılması lazım, kulak arkası edilmemeli..

Taksiciler Oto Center’daki rantçıları, tefecilerin hepsini tanıyor. Oto Center’daki 10 kişi bu şoförlerin kanını emiyor..

Yeni taksilere rantları elllerinden gidecek diye karşı çıkıyorlar. 30 senedir tek başına plaka sahipleri yiyor. Artık birilerinin ‘Yeter’ demesi lazım..

Mart ayında 17 gün hasta olduğum için çalışamadım, 2 bin TL ödedim. Nisan ayında hiç çalışmadım, 2 bin 500 TL aldılar. Mayıs’ta yine öyle. Normalleşmeyle birlikte haziranda ise plaka kirasını direkt iki katına çıkardılar. Yeter artık. Şu Oto Center rantından artık kurtulmak istiyoruz..

Bir de durakların başındaki kişiler sömürüyor. Bazı duraklarda 1500-2 bin TL’ye kadar para alıyorlar. O yüzden serbest olarak bir durağa bağlı değilim.”

“İŞVEREN PLAKA SAHİBİ AMA SİGORTA PARASINI BİZ ÖDÜYORUZ

65 yaşındaki Mehmet Özgen:

“Bu iş bir meslek, ama şu an bir rant aracı olarak görüyorlar. 20-30 senedir plaka sahibi adamlar, bu işin sorunlarını bilmiyorlar. Plaka sahipleri bir gün bile arabalarında çalışmıyorlar. Kendi meslek grubunda daha başka kimse yok..

İşveren plaka sahibi ama sigorta parasını biz kendimiz ödüyoruz. Bu iş, böyle rezil bir iş..

Belediyenin bu işe el atması, çok güzel oldu. Bu işi meslek seçmiş, bu işi gerçekten yapan insanlara plakalar verilsin. Belediye kazansın, artık Oto Center rantı bitsin..

Kulladığım araba 110 bin TL. Oto Center’da 160 bin TL’ye satıyorlar. Bunun dışında başka bir arabayla çalıştırmıyorlar. Elinde 2-3 bin plakaya hükmeden galeriler var..

Belediye eğer gerçekten doğruysa, bu taksileri kiraya verir. Onların da burnu sürter, piyasa normale döner.”

Taksici Hüseyin Özçakırlar:

“Yeni taksiler verilecekse, emekçilere verilmesi lazım. O zaman yeni taksi çıkarılmasından yanayız. Seçici olunması lazım. Şu anda plakaları mal sahipleri kiraya veriyorlar. Her önüne gelene veriliyor. Bu kez de huzursuzluklar çıkıyor. En az 10 yıl İstanbul’da ikamet etmesi, İstanbul’u bilmesi lazım. İhtiyaç sahiplerine verilsin. Yılda 110 bin TL havadan para kazanıyorlar. Bağcılar Oto Center’daki galericiler karşı çıkıyormuş. Tabii ki karşı çıkacaklar. Plakalardan aldıkları komisyon, arabalardan aldıkları hava parası kesilecek.” 

İBB SÖZCÜSÜ MURAT ONGUN’DAN TAKSİ AÇIKLAMASI

İBB Sözcüsü Murat Ongun, İstanbul’a 5 bin yeni taksi projesinin detaylarını ve nedenlerini anlattı.

Murat Ongun:

“Şunun altını çizelim bu gerçekten kaliteli bir sistem olacak.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına konuk oldu.

Murat Ongun:

”1965 yılında İstanbul’un nüfusu 1 milyon 743 bin ve 15 bin 514 taksi bulunuyordu. 55 yılda taksi sayısı 1881 artmış ve şu an 17 bin 395 taksi var.”

BİLİM ADAMLARININ KARARI

Murat Ongun:

”Nüfusun artışını ve her yıl İstanbul’u ziyaret eden 15 milyon turisti hatırlatırım..

* Gerçekten bir ihtiyaç var, bu ihtiyacın olup olmadığına da bilim adamları karar verdi.

* Yani üniversitelerin yaptığı araştırmalara göre baktık ki İstanbul’da ciddi sayıda taksiye ihtiyaç var.

* Ama ilk etapta 5 bin civarında bir taksi olsun istedik.”

UZAK DOĞU ÖRNEĞİ

Murat Ongun:

”Pandemi sürecinde Uzak Doğu’da corona virüsünü atlatan ve karantinayı bitiren ülkelerde taksi kullanımında artış oldu..

* Özel araç kullanımı sayısında yüzde 18 artış ve taksi kullanımında ciddi artış gördük.

* Toplu taşıma kullanımı azalmış.

* Biz de süreç henüz bitmiş değil ama bitimine doğru taksi kullanımı artacak özel araç kullanımı artacak.”

SİSTEMİN DETAYLARI

Murat Ongun:

”Yeni sistem hakkında ki detayları paylaşmak isterim.

* Şunun altını çizelim bu gerçekten kaliteli bir sistem olacak.

* İBB bir kiralama metoduyla yola çıkacak. Yani plakaları satmayacak kiralayacak.

* Aynı zamanda bunun elektronik denetimini de sağlayacak.

* Telefonunuzdan bir aplikasyonla taksinizi çağırdığınız zaman size gelecek olan taksinin plakasını, sürücüsünü, kaç dakikada gideceğinizi, kaç lira ödeyeceğinizi görebileceksiniz.”

TARİFE AYNI OLACAK

Murat Ongun:

”Taksi tarifesi aynı olacak..

2-3 yıl içinde İstanbul’a özel taksi yarışması yapacağız ve İstanbul’a özel bir taksi olmasını istiyoruz.”

İLGİLİ HABER

Kaynak Yeniçağ – Sözcü – odatv Mehmet Can Akyıldız

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top