SIYASET

PELİKAN ARTIK YENİ FETÖ’DÜR: İKİ BAKAN KURDU

.

“BAŞÇI’DAN ‘İKİ BAKAN’ İDDİASI: 18 GAZETECİYİ BİR ARAYA GETİRDİLER, İSTİNYE’DE BİR YALI TUTTULAR”

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Başcı, AKP’deki ‘Pelikan’ adı verilen yapılanmayla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu..

Başçı, Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan olduğu dönemde bakanlık yapan iki ismin 18 gazeteciyi bir araya getirdiğini ve İstinye’de bir yalı tutulduğunu öne sürdü.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Başcı:

, Konya’nın yerel televizyonu Kanal 42′de konuk olduğu “Muhammed OKUR ile Reaksiyon” programında çarpıcı iddialarda bulundu.

“Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan olduğu dönem.. AKP içerisinde yer alan ve ‘Pelikan’ diye anılan ekip..

Daha genel başkanımız yeni başbakan olmuştu ve Ulaştırma Bakanını görevden aldı, başka birini atadı. Orada büyük rahatsızlıklar oluştu. İki tane bakan bir araya gelerek hem sol, hem sağ, hem FETÖ hem de ateist kesimden 18 gazeteciyi bir araya getirdiler ve İstinye’de bir yalı tuttular. Yalının başına da bir hanımefendiyi koydular, bu gazetecilerin amacı Ahmet Davutoğlu’nu yıpratmak, yalan haber yapmak ve onu başbakanlıktan etmek..

Diyeceksiniz ki bunu nereden biliyorsunuz?

O iki bakanın isimlerini zikretmek istemiyorum. İçlerinden Fırat Erez denen bir şahıs, bir sene sonra ayrıldı ve daha sonra bunları Twitter sayfasından yoğun bir şekilde anlattı. ‘Çuvallarla para geliyordu oraya, biz de yalan haberler yapıyorduk güzel paraslar alıyorduk, Davutoğlu’ndan özür diliyorum’ dedi..

O süreçte öyle yalan haberler yaptılar ki, hala hatırladığımız o çirkin haberlerin çoğunu oralarda hazırladılar. Genel başkanımız daha yeni başbakan olmuştu o süreçte. Bu sıkıntılar daha sonra 4 bakanın yüce divana gitmesi ile devam etti. Daha sonra da 5 müteahhitin devletten ihale almasıyla devam etti.” dedi..

Başcı, son olarak sözkonusu 2 bakanın “görevine devam etmediklerini” ifade etti. 

“ERDOĞAN MAL BEYANINA KARŞI ÇIKTI: BEN TEŞKİLATÇI BULAMAM!”

AKP’den kopuş süreci ile ilgili Başcı şöyle konuştu:

“1 Kasım seçimlerinde milletvekili olduk, parlamentoya gittik ve yemin ettik. Yeminden belli bir zaman sonra genel başkanımız Ahmet Davutoğlu Bey o zaman başbakandı, 316 vekili aldı genel merkeze götürdü..

Orada karşımıza geçti bir buçuk saat süren bir konuşma yaptı. Konuşmasında şunu dile getirdi. Arkadaşlar partinin içerisinde yoğun yolsuzluk söylentileri var. Hatırlayın, seçimlerden önce 17-25 Aralık süreci yaşanmıştı ayakkabı kutuları vs. böyle çirkin hadiseler cereyan etti. Bunun kökünü kazıyıp atacağım partiden dedi. 3 tane yasa çıkarıyorum dedi..

Yasalardan birisi siyasi etik yasası, birisi imar yasası diğeri ise yolsuzluk yasası. Daha sonra 1,5 saat konuştu. Konuşmasının ardından dedi ki tüm milletvekilleri her sene mal beyanında bulunacak. Malında artış gördüğüm vekilleri hesaba çekeceğim. Bir komisyon oluşturdum, komisyon da bunu takip edecek dedi. Parlamento para kazanma yeri değil, halka hizmet etme yeri herkes kendine çeki düzen versin dedi. Daha sonra, toplantı bitti… 

Biz yeni vekiliz çoğu bizi tanımıyor, ama eski vekillerden bir kısmı Hoca’ma hakaretler etti. ‘Nereden geldi bu adam, neyin nesi amacı nedir’ diye… Bir gün sonra da cumhurbaşkanı Davutoğlu’nu aradı ve dedi ki, ‘sen bunlar yapmaya kalkarsan ben teşkilat mensubu bulamam’ ilçe başkanı bulamam..’”

“PELİKANCILAR KENDİLERİNE YENİ SAHİP ARIYOR!”

“Pelikancılar artık bir devlet meselesi oldu!”

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu:

 “Adalet Bakanı’nın da Pelikan diye bir yapılanmaya işret ettiğini söylemeliyim. Mesele artık Davutoğlu meselesi olmaktan çoktan çıktı, bu bir devlet meselesidir..

Pelikan dosyasında ismi geçenlerin, katkıda bulunanların hepsinin geçmiş ilişkilerinin ortaya çıkacağını belirtmeliyim..

Ben 4 yıldır sabrediyorum bu kadar ağır hakaretlere. Şimdi neden bunları konuşma ihtiyacı hissettiler? Hiç telaşa kapılmasınlar. Telaş ve panik piyonlarda ortaya çıkmışsa sahipsiz kaldıklarının işaretidir. Kendilerine yeni sahip arıyorlar ya da eski sahiplerine ‘bize sahip çıkın’ diyorlar.”

Ahmet Davutoğlu:

– Pelikan meselesi artık Davutoğlu meselesi olmaktan çoktan çıktı, bu bir devlet meselesidir. Devletin içinde bir network Türkiye’de hukuku katletti, yolsuzluklara zemin hazırlayacak ilişkiler ağı kurdu. Bunlar tabii ki konuşulacak, acele etmesinler.

– Pelikan gibi yapılar geçmişte de oldu. Bu yapıların piyonları vardır, bu yapıların bir de görünen sahipleri vardır. Finanse edenler, teşvik edenler… Bir de görünmeyen sahipleri vardır. Bugün piyonlar bağırmaya başlamışsa, onlar piyon, ben onlarla niye uğraşayım.

– Piyonlar bağırmaya başlamışsa bir telaş var, bir panik var demektir. Hamilerini kaybetme korkusuyla piyonların bağırdığı ortamda sükunetle beklemek gerekir. Niye bağırıyorlar bunlar?

– Bir kere şunu kabul etmiş oluyorlar. Evet “Pelikan” denen yapı biziz diyorlar. Dava edin diyorlar ya, eskiden sahip çıkmıyorlardı. İleri bir aşamadır bu. Kabullendiler. Dava edin dediklerine göre kriminolojik bir mesele olabileceğini de kabullenmiş oldular.

– Bugün bu piyonlar aslında bana meydan okumuyorlar. Bir kere şunu kabul etmiş oluyorlar. Esas hitap nereye biliyor musunuz? Onları bir piyon olarak kullananlara sesleniyorlar. Onlara sesleniyorlar, bize seslenmiyorlar.

– Hitabın kime olduğunu, biraz satır aralarını okursanız demeye çalışıyorlar ki biz sizin için çok fedakarlık yaptık, bakın geçmişte şu iddiaları, hakaretleri iftiraları da attık bize sahip çıkın. Bu bir telaş ifadesidir.

– Pelikan dosyasında ismi geçenlerin, katkıda bulunanların hepsinin geçmiş ilişkileri ortaya çıkar. Sabretmek lazım, öyle telaşla, panikle olmaz bu işler. Ben 4 yıldır sabrediyorum bu kadar ağır hakaretlere.

– Şimdi neden bunları konuşma ihtiyacı hissettiler? Hiç telaşa kapılmasınlar. Telaş ve panik piyonlarda ortaya çıkmışsa sahipsiz kaldıklarının işaretidir. Kendilerine yeni sahip arıyorlar ya da eski sahiplerine “bize sahip çıkın” diyorlar. Önce Adalet Bakanı başta olmak üzere kendilerine bugünkü sistem içinden eleştiri yöneltenlerle bir konuşsunlar halletsinler meselelerini, biz ayrıca bunları değerlendiririz. 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu / cafemedyam

ESKİ AKP MİLLETVEKİLİ AYDIN ÜNAL’DAN ŞOK AÇIKLAMA: “PELİKAN ARTIK YENİ FETÖ’DÜR”

“Pelikan grubu Cumhurbaşkanını savunan değil, onun arkasına saklanarak, Anayasal suç işlemeye kadar varan kirli işler çeviren örgüt.”

Erdoğan’ın eski metin yazarı ve eski AKP Ankara Milletvekili Aydın Ünal, kamuoyunda “Pelikancılar” adıyla bilinen grupla ilgili ağır suçlamalarda bulundu.

‘KİRLİ İŞLER ÇEVİRİYOR

Aydın Ünal:

Adını anmaya değmez bir müfterinin iftirasına kısa cevabımdır:

Pelikan Örgütü ile mücadeleye 2016 yılı başında milletvekili iken başladım; listeye yeniden girmemeyi açıkça göze alarak, aşağılık itibar suikastleri altında bu tehlikeye ısrarla ve inatla dikkat çektim, çekiyorum..

Pelikan Örgütü, Cumhurbaşkanını savunan değil, onun arkasına saklanarak, Anayasal suç işlemeye kadar varan kirli işler çeviren bir örgüttür..

Erdoğan ve AKP’yi paçasından tutup aşağı çekmektedir. Son hadiseler de bunu zaten ispat etmiştir. Pelikan yeni FETÖ’dür.”

Kamuoyunun ilk olarak 1 Mayıs 2016’da adını duyduğu Pelikan grubu, o dönem Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’na karşı ‘Pelikan Bildirisi’ni yayınlamıştı. Bildirinin yayımlanmasından günler sonra Davutoğlu istifa etmişti.

AKP’NİN ÇİFTLİĞİNDE YALILARDA YAŞAYAN PELİKAN LAR VAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’de yaptığı konuşmada 2021 yılı bütçesini sert sözlerle eleştirdi.

Veli Ağbaba:

“Bir Bütçe İki Türkiye gerçeği..

AKP’nin kurduğu çiftlik düzeninde inekler, horozlar yok; beş maaş alan danışmanlar, ballı ihale alan bakan yardımcıları, eski milletvekilleri ve yalılarda yaşayan pelikanlar var..

– Birinci Türkiye’de şatafat var, savurganlık var, gösteriş var, israf var, yolsuzluk var, kayırmacılık var, liyakat yok. İkinci Türkiye’de yoksulluk var, işsizlik var, açlık var, günlük 33 TL’ye mahkûm esnaf, günlük 39 TL’ye mahkum işçi var.

– Birinci Türkiye iktidarı ele geçirenlerin babasının çiftliği gibi yönetiliyor. Bu çiftlikte horozlar, tavuklar, inekler, kuzular yok. Bu çiftlikte eski vekiller var, beş maaş alan pergoleci var, bankadan maaş alan güreşçi var, eski bakan var, eski meclis başkanı var, vekil oğlu, FETÖ’cü eskileri var. Bu çiftlikte rüşvetçi büyükelçiler, aile boyu bakan yardımcısı, milletvekili olan aileler var.

ZEHİR ZIKKIM OLSUN!”

Veli Ağbaba:

“– Bu çiftlikte milletvekili olamıyorsan Saray’a danışman oluyorsun. Belediye başkanı olamıyorsan, banka yönetim kurulu üyesi oluyorsun. Bu çiftlikte eskiden etkili bir politikacı iken, konuşmasın diye Banka Yönetim Kurulu Başkanları yapılanlar var. Bu çiftlikte, politika kurullarına atanıp, salla başı al maaşı olan profesörler, gazeteci dönekleri var..

– Bu çiftlikte, üniversiteye ‘fuhuş yuvası’ diyen sapıklar var. En büyük kıblesi yeşil dolarlar olan dönme gazeteciler var. Bu çiftlikte, yalılarda parayla öten pelikan kuşları var. Fakir fukaranın alın terinden kesilen vergilerle, çoluk çocuğun rızkı ile bu danışmanlara verilen paralar, yiyenlerin gözüne dizine dursun, zehir zıkkım olsun.Komşusu açken tok yatan bizden değilse Diyanet İşleri Başkanı kimden?Şatafat savurganlık her yere yayılmış. Herkese örnek olması gereken Diyanet İşleri Başkanlığı Bodrum’a 100 milyon liralık Külliye yapıyor. Komşusu açken tok yatan bizden değilse bu adam kimden? İmam Saray yapar da iktidar sahipleri durur mu? Ey Allah’tan korkmazlar, yılda sadece 1-2 gün geçirmek için Ahlat’a 200 milyon TL saray yapmak, beş-on gün tatil yapmak için Marmaris’e 500 milyon liraya Saray yapmak, hangi ahlaka sığar?”

İLGİLİ HABER

Sözcü/ Veli Toprak

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top