GÜNDEM

KARA PARA: TÜRKİYE GRİ LİSTEYE ALINDI

.

“EKONOMİST GÜRSES: SURİYE SAVAŞI, REZA ZARRAB VE SEZGİN BARAN KORKMAZ HİKAYESİ GRİ LİSTE GETİRDİ”  

Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye’yi ‘kara para aklama’ ve ‘terörizmin finansmanı’ ile mücadele konusunda ‘yeterince çaba göstermeyen’ ülkelerin bulunduğu ‘gri liste’ye aldı..

İzlemeye alınan ülkelerin sayısının artırıldığını belirten FATF (Financial Action Task Force ) Başkanı Marcus Pleyer, kara propaganda ve terörizmin finansmanı konusunda Türkiye’nin ilerleme kaydettiğini ancak hala ciddi sorunların bulunduğunu söyledi.

Ekonomist Uğur Gürses Mali Eylem Görev Gücü’nün aldığı bu kararı, ‘Türkiye’de son iki üç yıldır giderek derinleşen kurumsal erimenin ve çöküşün bir göstergesi’ olarak yorumluyor..

Uğur Gürses:

”Kurum ve kuralların çökmesiyle tamamen dikey olarak tek adam rejiminin tehsis edilmesiyle bu sonuç kaçınılmaz görünüyordu, zaten geldi. 2007-2014 yılları arasında Türkiye gri listedeydi zaten. 2014’te dönemin Bakanı Mehmet Şimşek’in çabalarıyla listeden çıkabildi. Ama çok uzun sürmeden tekrar listeye girdik.”

Ekonomi Yazarı Uğur Gürses’e göre özellikle sermaye açığı ve ihtiyacı olan Türkiye gibi bir ülke bu konuyu çok fazla dert edinmeli..

Uğur Gürses:

”Yüksek sermaye alan Çin belki böyle bir durumu dert edinmez ya da İran gibi bütün gemileri yakmış ve petrol geliri olan bir ülke için pek önemli olmayabilir. Ama Türkiye için sermaye akımları çok önemli. Ve ayrıca tüm bunlar olurken, gidip faiz indirmek başlı başına bir durum. Bu tablo Türkiye’nin lehine değil, kendi bacağına sıkmak demek gibi bir şey.. ”

SURİYE SAVAŞI, REZA ZARRAB VE SEZGİN BARAN KORKMAZ HİKAYESİ…

Ekonomist Uğur Gürses 2014’te gri listeden çıkan Türkiye’nin yeniden listeye alınmasının en önemli gerekçelerini Suriye’deki iç savaş, Reza Zarrab ve SBK Holding olaylarına bağlıyor..

Uğur Gürses:

”Esas soru şu; 2014’ten bu yana ne oldu da Türkiye tekrar gri listeye girdi? Bir sürü olay var. Bunların en başında Suriye’deki iç savaş var. Orada Türkiye’nin bu cihatçı örgütlere yardımları ve desteği yani Türkiye’nin bir cihatçı otobanına dönüşmesi var. Reza Zarrab hikayesi var. Altın ticareti diyemeyeceğimiz bir aklama, fon transferi yani operasyonları var. 10 milyar dolayı geçen bir rakamdan bahsediliyor. Üçüncü olarak da SBK ( Sezgin Baran Korkmaz) Holding hikayesi. Kingston kardeşlerin kara parasının aklanması meselesi var. OECD’ye bağlı Mali Eylem Görev Gücü’nün açıklamalarında tüm bunları görüyoruz. Bankacılık, altın ve kıymetli taş ticareti ve emlak olarak altı çizilmiş.”

Ekonomist Gürses, açıklamada Türkiye’ye indirekt olarak sivil toplum ve insan hakları savunucularına sınırlamalar getirmeyin, bunun yerine IŞID ve El- Kaide ile uğraşın, somut adım atın mesajı da verildiğinin altını çiziyor..

Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye’yi ‘kara para aklama’ ve ‘terörizmin finansmanı’ ile mücadele konusunda ‘yeterince çaba göstermeyen’ ülkelerin bulunduğu ‘gri liste’ye almasını bir ‘damgalama’ olarak görüyor Ekonomist Uğur Gürses..

Uğur Gürses:

”Kimler gri listede diye baktığımız zaman da zaten Türkiye’nin girdiği lig, az gelişmişliğin olduğu bir lig gibi görülüyor. Kurum ve kuralların olmadığı lig olarak görülüyor. Yazık oldu diye düşünüyorum. Çünkü Türkiye’nin son iki üç yıldır giderek derinleşen bir sermaye kaybı da var ki ekonomik sorunların başında da bu geliyor. Sermaye girişimlerinin durması, doğrudan yatırımların durması ya da sıcak paranın hiç hukuk dinlemeden geldiği hesaba katılırsa böyle bir damgayı yemiş olmak da gerçekten üzücü.”

Gürses’e göre bu kararla birlikte yabancı sermayenin ülkeye gelişi daha da zorlaştı. Çünkü ülkeye yatırım yapmak isteyen veya para gönderene ‘Türkiye gri listede, Siz kara para mı aklıyorsunuz?’ diye sorulacak..

Uğur Gürses:

“Portföy yatırımları, Merkez Bankası ve hükümetin ekonomik politikalarına zaten karşı çıkmıştı. O nedenle Türkiye’ye gelen bir para da yok ve artık çıkacak bir para da kalmadı..

Hazine ve Maliye Bakanlığının açıklamaları da yetersiz..Bütün bunlar olurken seyredilen bir ortam var. O zaman nerdeydiniz diye sormak lazım. Tüm bunlar olurken Türkiye izledi, bir kısmını himaye etti ve kamu eliyle destekledi.’.”

Ve hukukun üstünlüğü ilkesinin önemine dikkat çekiyor. Yerleşik yatırımcının bu saatten sonra kendi sermayesini daha fazla Türkiye dışına taşıyacağını söylüyor Gürses.

”Tüm bunlarla birlikte Türkiye’deki hukukun üstünlüğünün kaybedilmesi nedeniyle yerleşikler de kendi sermayesini yurtdışına çıkarıp orada tesis ediyor yatırımlarını. Yada sahipliği yurtdışında kuruyor ki hükümetten gelecek potansiyel bir hukuksuzluğa karşı kendini koruma altına alabilsin. Bir başka bacağı da sermaya akımlarının portföy yatırımları. Portföy yatırımları, Merkez Bankası ve hükümetin ekonomik politikalarına karşı zaten çıkmıştı. O nedenle Türkiye’ye gelen bir para da yok ve de çıkacak bir para da kalmadı gibi görünüyor.”

Ekonomist Gürses bu saatten sonra yerleşiklerin yani vatandaşların ve şirketlerin nasıl tavır takınacağının önemli olduğu görüşünde..

Gürses’e göre faiz seviyesi nedeniyle yurttaşların TL’de kalmalarının giderek zorlaştı ve zaten döviz borçlusu olan şirketler de döviz açığını kapatma kaygısına kapılacak..

Mali Eylem Görev Gücü’nün kararına karşı hükümet kanadından ‘siyasi’ olarak değerlendirilen açıklamaları da eleştiriyor Gürses..

Uğur Gürses:

”Ben olsaydım Mali Eylem Görev Gücü’nün açıklamasını tekrar bir okurdum. Orada söylenen açık; Siz El-Kaide ve IŞİD ile uğraşmıyorsunuz ve ülke olarak gri bir alan yaratıyorsunuz. O nedenle hükümet açıklamaları siyasi bir mülagata olarak görüyorum. 2019 sonunda uyarılar vardı ve bu sene geleceği çok açıktı. Hatta bunun en çok farkında olan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dı. Hatırlarsanız 12 Ekim’de döviz bürolarına kimlik bildirme zorunluluğu getirildi. Bu karar, bence bir şeyin gelmekte olduğunun görüldüğü anlamına geliyor. Türkiye’de bürokratlar bunun farkında. Açıklamasında da siyasi ve somut bir adım istiyor Mali Eylem Görev Gücü.”

Euronews//Dilek Gül

“CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ VE MANİSA MİLLETVEKİLİ ÖZGÜR ÖZEL: İKTİDAR PARTİSİ, ÜLKEYE BİR BAŞKA UTANCI DAHA YAŞATTI”

Türkiye’nin kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede yeterli çabayı göstermediği gerekçesi ile gri listeye alınmasının ardından CHP’den ilk tepki geldi..

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel:

“Parlamento’da yaptığımız çağrılara kulak kapayan iktidar partisi, ülkeye bir başka utancı daha yaşattı” dedi.

TÜRKİYE, KARA PARA AKLAMA VE TERÖRİZMİN FİNANSMANI İLE MÜCADELE KONUSUNDA ‘GRİ LİSTE’YE ALINDI

Fransa’nın başkenti Paris’te üç günlük toplantılarının ardından bir açıklamada bulunan Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye’yi kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda ‘yeterince çaba göstermeyen’ ülkelerin bulunduğu ‘gri liste’ye aldı..

İzlemeye alınan ülkelerin sayısı artırıldığını belirten FATF Başkanı Marcus Pleyer, Pandora belgelerinde de kara para aklamaya ilişkin bilgilerin yer aldığı, bununla sıkı mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Yapılan incelemelerde Botswana ve Mauritis listeden çıkarıldı. Ürdün, Mali ve Türkiye ise gri listeye alındı.

Kara propaganda ve terörizmin finansmanı konusunda Türkiye’nin ilerleme kaydettiğini belirten Pleyer, ancak hala ciddi sorunların bulunduğunu söyledi. Pleyer, Türkiye’nin bu konuda taahhütlerde bulunduğunu ancak bunları somut eyleme dönüştürmesi gerektiğini belirtti.

Financial Times gazetesi daha önce iki kaynağa dayandırdığı haberinde, Mali Eylem Görev Gücü’nün Türkiye’yi gri listeye almaya hazırlandığını aktarmış, bu kararın Türkiye’nin halihazırda zor olan yabancı sermaye çekme kabiliyetini daha da azaltacağı yorumuna yer vermişti.

Öte yandan bu karar Avrupa Birliği’ne de Türkiye’yi kendi kara para aklamayla mücadele listesine alması yönünde baskı oluşturabilir. Bu listede de AB üyesi olmamakla birlikte birliğin finansal sistemine tehdit oluşturabilecek ülkeler yer alıyor.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) mayıs ayında yayınladığı bir rapora göre Mali Eylem Görev Gücü tarafından gri listeye alınan ülkelere sıcak para girişinde milli gelirin yüzde 3’üne denk gelen miktarda azalma meydana gelebiliyor.

Türkiye’ye 2019 yılının aralık ayında uyarı verilmiş ve bunun üzerine Ankara geçtiğimiz yılın aralık ayında bu endişeleri gidereceğini belirttiği yeni bir kanun hayata geçirmişti. Fakat bu kanun muhalefet ve sivil toplum örgütleri tarafından kara parayla mücadele yerine kar amacı gütmeyen kuruluşları hedef aldığı gerekçesiyle eleştirilmişti.

“MALİ EYLEM GÖREV GÜCÜ KİMDİR?”

Hükümetler arası bir organizasyon olan Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force – FATF), ‘kara para aklama, terörizmin finansmanı ve kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanı’ ile mücadelede uluslararası standartlar oluşturmakla görevli.

FATF, bu standartlarla uyumlu yasal ve kurumsal tedbirlerin alınması ve bu tedbirlerin operasyonel açıdan etkili bir şekilde uygulanmasını teşvik etmek amacıyla 1989 yılında kuruldu.

Paris’teki Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bünyesinde faaliyetlerini yürüten FAFT, bağımsız bir statüye sahip.

FATF’nin gri listesinde Arnavutluk, Bahamalar, Babardos, Botsvana, Kamboçya, Gana, İzlanda, Jamaika, Mauritius, Moğolistan, Myanmar, Pakistan, Nikaragua, Panama, Suriye, Uganda, Yemen ve Zimbabve gibi ülkeler bulunuyor.

FATF Başkanı Marcus Pleyer Türkiye ile ilgili şunları söyledi:

“Üç ülke listeye ekleniyor. Bunlar Ürdün, Mali ve Türkiye. Hepsi, FATF’in eylem planında mutabık ve aktif olarak sistemlerinde tespit edilmiş olan stratejik noksanlıkları gidermeye çalışıyorlar. Türkiye konusunda birçok soru aldığımız için, daha fazla detay vereceğim. Türkiye ortak değerlendirmeye sahip. 2019’un sonlarına ait ülke değerlendirmesi. Rapor, Türkiye’nin kara para aklama ve terör finansmanıyla mücadeleye dair çabaları noktasında çok sayıda ciddi meseleyi irdeliyor. O zamandan beri FATF, Türkiye’nin bütün endişe uyandıran alanlarda, belirli ölçüde ilerleme kaydettiğini görüyor fakat, ciddi sorunlar bulunuyor. Bankacılık, altın ve değerli taş ticareti ve emlak gibi yüksek riskli sektörlerin denetimi bunların içinde..”

“FATF, Türkiye’nin insan hakları örgütlerinin, hükümet destekli olmayan organizasyonlara yönelik kaygılarının da farkında. Türkiye IŞİD ve El Kaide gibi BM’nin terör örgütü olarak tanıdığı gruplara öncelik verip, riskleri de hesaba katarak terörizmin finanse edilmesine karşı yaptırım uyguladığını göstermelidir.”

“ABD’DEN TÜRKİYE’YE UZANAN KARA PARA AKLAMA TRAFİĞİ”

18 SORUDA SBK’NİN ABD’DEN TÜRKİYE’YE UZANAN KARA PARA AKLAMA TRAFİĞİ

ABD’de yürütülen soruşturma nedeniyle Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın, kara para aklama trafiğini ve konuyla ilgili iddiaları inceledik.

SBK Holding’in Başkanı SezginBaran Korkmaz’ın ayakkabı boyacılığından holding patronluğuna uzanan ‘başarı öyküsü’ ABD’li ve Türkiyeli savcılar tarafından soruşturmakonusu oldu..

Kara para aklama soruşturmaları kapsamında aranan SBK, 6 Aralık 2020’de Türkiye’den kaçtıktan aylarsonra Avusturya’da tutuklandı..

Sessiz sedasız Türkiye’den ayrılan SBK ile iddialar ilk olarak organize suç örgütü kurma iddiasıyla aranan Sedat Peker’in 9’uncu videosunda gündeme geldi.

Utah Savcılığı tarafından hakkında iddianame hazırlanan SBK’nin ABD’li ortakları ile organize ettiği kara para aklama sürecini 18 soruda ele aldık..

KİM BU SBK?

1977 Kars’ın Digor ilçesinde 5 çocuklu ailede dünyaya geldi.. Herkes onu “hayırsever iş insanı” SezginBaran Korkmaz olarak tanıdı.. Kara para aklama davaları, rüşvet çarkları ve bir dizi kirli ilişkilerle gündeme gelen SBK’nin gerçek adı SezginÖzbulcum. İsmini 1993’te önce Sezgin Korkmaz yaptı, sonra Baran’ı ekledi..

İddiaya göre SBK, hakkındaki çek-senet davalarından kurtulmak amacıyla adını değiştirdi.

KARA PARA AKLAMA İŞİNDEKİ MORMONLAR KİM?

Kara para aklama serüveni, ABD’li ‘iş insanları’ Kingston kardeşlerin aile köklerinin de dayandığı Mormon kilisesi etrafında örgütlenen bir Hristiyan cemaatten ileri geliyor.. Cemaate göre devletin dolandırılması caiz..

https://www.cafemedyam.com/2021/06/21/pekergate-skandali-2/

KİNGSTON’LAR ERMENİ MAFYA İLE ABD’Yİ NASIL DOLANDIRDI?

Jacop Kingston, kardeşi Isaiah Kingston ile cemaatin servetiyle 2006 yılında WashakieRenewableEnergy isimli bir bio-dizel üretim tesisi kurdu. Mevcut ABD yasalarında yenilenebilir enerji üreten şirketlere vergi indirimi ve teşviki yer alıyor..

Kingston kardeşler kendileri gibi biyo-yakıt işi yapan LevonTermendzhyan ile 2011-2016 yılları arasında ortaklaştı..

Teşvikten yararlanmak için usulsüzlük yapmaya başladılar..

KARA PARA AKLAMA İÇİN NEDEN TÜRKİYE SEÇİLDİ?

Kingsto kardeşler, elde edilen milyonlarca dolarlık ‘haksız kazancı’ aklamak için Türkiye’yi seçti..

Kingstonkardeşler ve Dermen’in yargılandıkları davanın iddianamesinde Türkiye’yi seçmelerinin sebebi olarak Türk bankalarından finansal bilgi edinmenin “oldukça güç” olmasını gösterdiler..

SBK İLE BAĞLANTIYI KİM KURDU?

Kara paranın Türkiye üzerinden aklanması için SBK ile bağlantıyı üstlenen isim ise LevonTermendzhyan..

LevonTermendzhyan ile Korkmaz’ın yolu, 2012 yılında Kuruçeşme’de Les Ottoman Oteli’nde kesişti. ABD-Türkiye arasında karapara trafiği bu tanışmadan sonra başladı..

SBK HOLDİNG’İN ABD’Lİ SAHİBİ KİM?

SBK’nin hızlı büyümesi, sahibi olduğu KomakIsı YalıtımSistemleri şirketinin 2013 yılında SBK Holding’e dönüşmesine ön ayak oldu. SBK USA Inc. Aralık 2013 yılında kuruldu, şirketinin ABD’li sahibi ise Termendzhyan..

SBK’NIN GÖREVİ NEYDİ?

ABD’nin dolandırılması ve paranın Türkiye’ye ulaştırılması SBK üzerinden yapıldı.. SBK parayı ABD içindendışına, dışarıdan içeriye ve eyaletler arasında dolaştırma işini üstlendi..

NE KADAR PARA AKLANDI?

Açılan soruşturmada toplamda 301 milyondolarlık paranın dolaştırıldığı yer aldı.. ABD’de hazırlanan iddianameye göre karapara Türkiye’de şirketler arasında dolaştırılarak aklandı..

ABD’deki savcılık soruşturmasına göre 2018 yılına kadar Türkiye üzerinden aklanan karapara miktarı, 134 milyon dolardı. MASAK (T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu) incelemesine göre 2013-2018 yıllarında aklanan kara para miktarı ise 164 milyon dolar.

ABD’Lİ ŞEBEKE KAÇ YIL CEZA ALDI

Kingston’lar 2015’te başlayan soruşturmalar nedeniyle Türkiye’ye yerleşmeplanı yaptı.. 2018’de Türkiye’ye kaçmak üzereyken havalimanında yakalandı.. Kingstonkardeşler ile Termendhzyan, Ocak 2020’de mahkemeye çıkıp suçlarını itiraf etti.. Mahkeme, kara para aklama suçlamasından Kingston’lara 30 yıl, Levon Termendhzyan ise 10 ayrı suçtan 130 yıl hapis cezası verdi..

SBK AMERİKA’DA KAÇ YIL İLE YARGILANIYOR?

Utah savcısının hazırladığı iddianameye göre SBK 10 ayrı suçtan suçlu bulunursa 225 yıla kadar hapiscezası istenecek. İddianamede, ‘Amerikan maliyesini dolandırmak ve kara para aklama’ suçlamalarıda yer alıyor.

ABD’Lİ ŞEBEKE İLE SBK İLİŞKİLİ Mİ?

Utahsavcısı tarafından yürütülen soruşturmada, SBK’nin Kingstonkardeşler ve Ermeni mafya LevonTermendhzyan ile uluslararası kara para aklama işinde bağlantılı olduğu açıklandı.

https://www.cafemedyam.com/2021/06/23/yilmaz-ozdil-arti-bir-tvyi-sezgin-baran-korkmaz-finanse-ediyor/

TÜRKİYE SBK’YE NEDEN OPERASYON YAPTI?

28 Aralık 2020’de SBK Holding ve holdinge bağlı 6 şirkete İstanbulCumhuriyet Başsavcılığı tarafından operasyon düzenlendi..

Operasyon kara para aklanmasının tespit edilmesi nedeniyle düzenlendi. Fakat ABD’de başlayan soruşturma sonrası konunun Türkiye’ye bildirildiği ve bir baskı oluştuğu iddia edildi.. Soruşturmada şüpheli 10kişi gözaltına alındı. SBK’nin aralarında olduğu 9kişinin ise yurtdışına kaçtığı tespit edildi..

AMERİKA’DA NE İLE SUÇLANIYOR?

ABD’de Utah Savcılığı’nın 28 Nisan 2021’de hazırladığı iddianameye göre SBK, Türkiye ve Lüksemburg’daki banka hesapları aracılığıyla 133 milyondolar karapara akladı..

Utah Savcılığı, SBK ve ortaklarının, ‘haksız yolla elde edilen gelirlerle aklanan paraları Borajethavayolu şirketini, Türkiye ve İsviçre’deki otelleri, Queen Anne adlı bir yatı, İstanbul’da Boğaz’da bir villa ve apartman dairesini satın almak için kullandıklarını’ söyledi.

TÜRKİYE’DEN NEDEN VE NE ZAMAN KAÇTI?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından SBK Holdinge ‘kara para aklama’ suçlamasıyla 28Aralık 2020’de operasyon başlatıldı.. 4 ilde gerçekleştirilen operasyon kapsamında 19 şüpheliden 10’u yakalandı. Aranan 9 kişiden biri olan SBK’nın operasyondan günler önce 6Aralık’ta havalimanında olduğuna dair görüntüleri ortaya çıktı..

SBK’NIN OPERASYONDAN HABERİ VAR MIYDI?

SedatPeker yayınladığı videolarda SBK’nin operasyondan haberi olduğunu şu sözlerle dile getirdi:

“İçişleri Bakanı, Organize Suçlar Daire Başkanı’nı telefonla arayıp hakkında 6 aydır dosya hazırlanan adamı İçişleri Bakanlığı’na çağırıyor ve görüşüyor, yurt dışına çıkmasını söylüyor. 5 Aralık’ta SezginBaran Korkmaz İçişleri Bakanlığı’na geldi mi, kamera kayıtlarını çıkarın.”

KİM DOĞRU SÖYLÜYOR İNAN KIRAÇ MI, SBK MI?

SBK, İnanKıraç’tan 40 milyon dolar alacağı için yasal işlem başlatınca Kıraç’ın şirketine haciz gittiği iddia edilmişti..

İnanKıraç, iddiaları reddederek şirket hisselerini 6 milyon dolar karşılığında geri aldığını söyledi..

Ancak İstanbul 25. İcra Dairesi’nde Kıraç’ın SBK’ye 40 milyon dolar borçlu olduğu ortaya çıktı..

SBK PR ÇALIŞMASINI GAZETECİLERE Mİ YAPTIRDI?

SBK’nin yakın zamanda, Veyis Ateş’in kendisi hakkındaki suçlamalara hakemlik yapması için 10milyon avro istediği ve elinde seskaydı olduğunu söylemesinin ardından, kendisiyle bağlantısı olan ve adı açıklanmayan 12gazetecinin daha olduğu ortaya çıktı..

2013 yılından önce SBK’nın adına medyada rastlanmıyor..

2016 yılından sonra SBK Holding’in adı medyada Auto Land, UnicoSigorta gibi şirket satın almalarıyla gündeme geliyor..

26Ağustos 2018 tarihli Habertürk’ün internet sitesinde SBK’nın Bodrum’da lüks yatından inip tatilcilere lahmacun, ayran ve mısır dağıtmasının haberi yeralıyor..

23Ekim 2018 tarihinde Hürriyet’te Ahmet Hakan köşesinde SBK’ya yer vererek Brunson krizi sırasında SBK’nın oynadığı role değiniyor ve Hakan “Brunson / SBK Holding ilişkisi” türü haberlerin çıkma riskini göze alarak çabalamış… Korkmaz’ın vatanmillet için bunu yapması iyi bir şey” ifadelerini kullanıyor. Bu ve benzeri haberlerin SBK’nın “hayırsever iş insanı” imajını pekiştirmesine yardımcı olup olmadığı tartışılıyor.

SBK AVUSTURYA’DA TUTUKLU ŞİMDİ NE OLACAK?

Geçtiğimiz günlerde Avusturya’da tutuklanan SBK’nin tutukluluk hali, 5 Temmuz’a uzatıldı. Hem ABD hem de Türkiye SBK’yi yargılamak için iadesini istiyor.

İLGİLİ HABER

Duvar // Osman Çaklı

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top