GÜNDEM

TALİBAN HEYETİ ANKARA’YA GELDİ

“TALİBAN HEYETİ ANKARA’DA: GÖRÜŞMELER NE ANLAMA GELİYOR?”

Ziyaretle ilgili bilgi veren ancak konunun hassasiyeti sebebiyle isminin verilmesini istemeyen Türk yetkililer, Kabil Havalimanı’nın işletmesi ile ilgili görüşmelerin sürdüğünü; Taliban’ın bu süreçte en önemsediği konunun uluslararası tanınırlık ve meşruiyet olduğunu söyledi..

Bu sebeple aslında Taliban yönetiminden, Muttaki’den daha üst düzey isimlerin Ankara’ya davet edildiğini; görüşmeler sonucunda davetin dışişleri bakanı düzeyinde olmasına karar verildiğini ve bu sebeple dışişleri bakan vekilinin gelmesine karar verildiğini belirtti..

Türkiye, Kabil’de büyükelçiliği bulunan ve diplomatların buradan eskisi gibi çalışmaya devam ettiği tek NATO ülkesi. Kabil’deki büyükelçilik görevlileri de, henüz resmi bir tanınma olmasa da, Taliban’ın oluşturduğu yeni yönetimle günlük olarak iletişimi sürdürüyor. Sahada yürütülen bu temas sırasında da ABD başta olmak üzere uluslararası toplumla aynı yönde olan ‘kapsamlı yönetim, kız çocuklarına eğitim hakkı, kadın hakları’ gibi meseleler konusunda mesajlar verilmeye devam ediyor..

Türkiye, bir yandan da hâlâ Kabil Havalimanı işletmesini kalıcı olarak üstlenmeye talip. ABD’nin Ağustos sonunda çekilmesinin ardından havalimanına geçici olarak -Taliban’ın da yakın ilişki içinde olduğu- Katar girmiş; geçici sistemler yerleştirerek havalimanında oluşan boşluğu doldurmuştu..

Türkiye, Afganistan’ın hem insani yardımların geçişi, hem uluslararası toplumun temasının sürmesi için havalimanının uluslararası ulaşıma açılmasının önemini vurgulayarak Taliban’la bu doğrultuda görüşüyor..

Bu süreçte Batılı müttefikleriyle de temas halinde. Taliban da küresel ticarete katılabilmek, insani yardım alabilmek ve ekonomisini düzeltebilmek için havalimanının uluslararası ulaşıma açılmasını istiyor.. Ancak bunun öncesinde, Afganistan’da meşru yönetim olarak tanınma arayışında. Havalimanı işletmesine talip olan Türkiye ile üst düzey görüşmelere de bu sebeple hep olumlu yaklaştı..

Örgütün üst düzey yöneticilerinden Molla Abdulgani Baradar, ABD ile çekilmeden önce yaptığı görüşmeler boyunca da ‘uluslararası alanda tanınmak ve yetkililerle temas kurmak istediğini’ iletiyordu..

Benzer bir durum Taliban ile Çin arasında yaz aylarında da yaşanmıştı. Çin’in “Afganistan sınırındaki terör örgütlerini durdurma karşılığında yatırım yapma sözü verdiği” Talibanlı yetkililer, 28 Temmuz’da Çin’de Dışişleri bakanı Vang Yi ile görüştü. Ankara’daki kaynaklar, bu ziyaretin Çin’in Taliban’ı ikna etmek için yaptığı bir ‘meşruiyet gösterisi’ olduğu görüşünde..

Taliban, tanınmalarının ve uluslararası sisteme angaje olmalarının hem ülkedeki IŞİD-H başta olmak üzere silahlı örgütlerin yeniden güçlenmesini hem de batıya göç dalgasını engellemek için kritik önemde olduğunu savunuyor. Ancak ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke; tanınma için Taliban’ın şeriata dayalı ayrımcı ve zalim yönetiminin değişmesi gerektiğini ifade ediyor

“TALİBAN HEYETİ VIP’DEN GEÇTİ, ANKARA’YA GELDİ”

Afganistan’daki yönetimi ele geçiren Taliban’ın Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak, saat 14.20’de Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi..

Havalimanının VIP bölümünden çıkan Muttaki ve heyet, daha sonra kendilerini bekleyen araca bindi. Muttaki, dışarıda bekleyen basın mensuplarına el sallayarak selam verdi. Muttaki ve heyet Ankara’da temaslarda bulunacak..

Erdoğan, G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Afganistan’da yeni bir siyasi ve jeopolitik bir hakikatle karşı karşıyayız ülkede güvenlik ve istikrarın bir an önce sağlanması sadece bölgesel düzeyde değil uluslararası ölçekte de kritik önemdedir. Diyalog kanallarını açık tutarak stratejik sabırla ve kademeli bir yaklaşımla Taliban’ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya doğru yönlendirmeliyiz..” değerlendirmesinde bulunmuştu.

“TALİBAN HÜKÜMETİNİN DIŞİŞLERİ BAKAN VEKİLİ EMİRHAN MUTTAKİ TÜRKİYE’YE GELİYOR”

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ın Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki’nin, Türkiye’de görüşmelerde bulunacağı belirtildi.. 

Erdoğan, G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada:

“Afganistan’da yeni bir siyasi ve jeopolitik bir hakikatle karşı karşıyayız ülkede güvenlik ve istikrarın bir an önce sağlanması sadece bölgesel düzeyde değil uluslararası ölçekte de kritik önemdedir.. Diyalog kanallarını açık tutarak stratejik sabırla ve kademeli bir yaklaşımla Taliban’ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya doğru yönlendirmeliyiz” değerlendirmesinde bulunmuştu..

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Afganistan’daki Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki’nin başkanlık ettiği heyet, Katar’ın başkenti Doha’dan bir uçakla Türkiye’ye yola çıktı..

Türkiye’ye öğleden sonra gelmesi beklenen Muttaki, bazı Türk yetkililerle temaslarda bulunacak.

Muttaki, Doha’da salı günü Batılı diplomatlarla yaptığı görüşmede “Afgan hükümetini zayıflatmanın hiç kimsenin yararına olmadığını, çünkü bu durumun olumsuz etkilerinin dünyada doğrudan güvenlik ve ekonomi ile göçü etkileyeceğini” söylemişti.

Taliban Dışişleri Sözcüsü Abdül Kahar Balki’nin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada heyetin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine yola çıktığını ve ziyaret sırasında üst düzey yetkililerle ‘ortak çıkarlar üzerine görüşeceklerini’ duyurdu..

Balki, taraflar arasındaki temaslarda ikili ilişkiler, ticaret, insani yardımlar, göç ve hava taşımacılığı alanında bazı kararlar gibi konuların müzakere edileceğini dile getirdi..

“TALİBAN HEYETİYLE GÖRÜŞME SONRASI ÇAVUŞOĞLU’NDAN AÇIKLAMA”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan’daki yönetimi ele geçiren Taliban heyetiyle görüştü. Ziyaret sonrası açıklama yapan Çavuşoğlu:

”Türkiye’ye gelmek istediler, bilgi dün akşam geldi, kendilerini davet ettik” ifadelerini kullandı.

Son dakika: Taliban heyetiyle görüşme sonrası Çavuşoğlu'ndan açıklama

Afganistan’daki Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki başkanlığındaki heyet temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Heyette Dışişleri Bakanı Muttaki’nin yanı sıra Mullah Khairullah Khairkhah, Mullah Abdul Haq Wassiq, Mawlavi Noor Jalal Jalali, Sheikh Shahabuddin Delawar, Suhail Shaheen ve Haji Mohammad Ibrahim’in bulunduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı’nda başlayan görüşmelerin ardından açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu:

”Türkiye’ye gelmek istediler, bilgi dün akşam geldi, kendilerini davet ettik. İlgili kurumlarımızla beraber bir görüşme gerçekleştirdik. Afganistan’daki son durum hakkında bilgiler aldık. Türkiye olarak düşüncelerimizi paylaştı” dedi.

‘BİR KEZ DAHA KENDİLERİNE ANLATTIK’

Çavuşoğlu:

”Kızların eğitimi ve kadınların iş hayatında çalışabilmesini, tavsiyelerimizi paylaştık. Bizim orada yaşayan, dönmek isteyen vatandaşlarımız ile ilgili konuları gündeme getirdik. Başkonsolosluklarımızın tekrara açılması için beklentilerimizi dile getirdik. Düzenli uçuşların başlaması için güvenli konusunda beklentilerimiz bir kez daha kendilerine anlattık.”

İLK NATO ZİYARETİ

Taliban’ın Ankara ziyareti, bir NATO ülkesine yapılan ilk resmi ilk ziyaret olması dolayısıyla önem taşıyor..

Örgüt geçtiğimiz hafta Doha’da ABD yönetimi ile görüşme gerçekleştirmişti. Taliban Ağustos ayında ABD ve müttefiklerinin çekilmesiyle birlikte Afganistan’ı ele geçirdikten sonra pek çok ülkenin aksine Türkiye, Kabil’deki büyükelçiliğini kapatmamış ve örgütle çeşitli temaslarda bulunmaya devam etmişti.

NE OLMUŞTU?

“TALİBAN DÜNYA ÜLKELERİNİN AFGANİSTAN’IN İÇ İŞLERİNE KARIŞMASINI İSTEMİYOR”

Afganistan’da geçici Taliban hükümetinin “Dışişleri Bakan Vekili” Emirhan Muttaki, dünya ülkelerine, Afganistan’ın iç işlerine karışmama çağrısı yaptı.

Taliban dünya ülkelerinin Afganistan'ın iç işlerine karışmasını istemiyor

Afganistan’da geçici Taliban hükümetinin “Dışişleri Bakan Vekili” Emirhan Muttaki, Katar’daki Lisansüstü Çalışmalar Enstitüsü Çatışma Araştırmaları ve İnsani Eylem Merkezi tarafından düzenlenen oturumda, iç ve dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu..

Dünya ülkelerine, Afganistan’ın iç işlerine karışmama çağrısı yapan Muttaki:

“Biz kimsenin iç işlerine karışmıyoruz ve başkalarından da aynı muameleyi bekliyoruz. Diğer ülkelerden Afganistan’a yapılacak dikteler fayda getirmez..” dedi.

Hiçbir devletin müdahalesi olmadan bağımsız bir hükümet kurduklarını ve Afganistan’ın yeni hükümetin çatısı altında barış ortamına kavuştuğunu söyleyen Muttaki, tüm ülkelerle dengeli, komşu ülkelerle de iyi ilişkiler kurmak istediklerini ifade etti..

Avrupa Birliği (AB) ile de iyi ilişkiler kurmak istediklerini vurgulayan Muttaki, Afgan göçmenlerin Avrupa’ya yük olmasını istemediklerini, bunun kimsenin yararına olmadığını kaydetti..

Afganistan’ın Arap ve Körfez ülkeleriyle özel ilişkiler kurmak istediğini de dile getiren Muttaki:

“Afgan halkı, İslam dünyasının önemli bir parçası ve yeni dönemde Arap ve İslam ülkeleriyle köprü kurmamız gerekiyor..”

Afgan taraflar arasındaki görüşmelere geçen yıllarda ev sahipliği yapmasından ötürü Katar’a teşekkür eden Muttaki, Doha’da ABD’li yetkililerle gerçekleşen görüşmelerle ilgili de ‘olumlu’ değerlendirmesini yaptı..

Amerikalı bazı yetkililer 9-10Ekim’de Katar’ın başkenti Doha’da Taliban temsilcileri ile Afganistan’daki son durumu ele alan görüşmeler yapmıştı..

Serdar Bıtmez//Gülşen Topçu  

“ABD DIŞİŞLERİ: TALİBAN’LA TOPLANTI SAMİMİ, PROFESYONEL VE OLUMLUYDU”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD heyetinin Katar’ın başkenti Doha’daki Taliban temsilcileriyle yaptığı görüşmelerinin samimi, profesyonel ve olumlu geçtiğini söyledi..

ABD Dışişleri: Taliban'la toplantı samimi, profesyonel ve olumluydu

ABD heyeti, ülkenin Afganistan’dan tamamen çekilmesinden sonra Taliban ile Katar’da ilk kez yüz yüze görüştü..

Görüşmeye ilişkin açıklama yapan, Price:

“ABD heyetinin Doha’daki Taliban temsilcileriyle yaptığı görüşmeler samimi, profesyonel ve olumlu geçti..”

Toplantıyı “iş toplantısı” olarak niteleyen Price, Amerikalı heyetin, Taliban’ı sözlerine göre değil, yalnsızca saldırılara göre değerlendirileceğini açıkça ifade ettiğini kaydetti..

Price, görüşmede aynı zamanda, Afganistan’daki terör tehdidi, Amerikan vatandaşları, ABD’ye destek vermiş Afganların ve yabancıların ülkeden ayrılmasına izin verilmesinin de ele alındığını dile getirdi..

Toplantıda ABD istihbaratından da üst düzey yetkililerin bulunduğunu belirten Price, Taliban’ın ABD ile DEAŞ-K konusunda iş birliği yapıp yapmayacağı sorularını geçiştirdi..

Sözcü:

“Burada ortak bir menfaat var. DEAŞ-K ABD ve ortaklarına olduğu kadar Taliban için de bir tehdit..”

Kasım İleri  

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top