BİLİM & TEKNOLOJİ

SİLAHLI ROBOT KÖPEK: POTANSİYEL TEHDİT OLUŞTURAN UNSURLARA

.

“ROBOT KÖPEKLERE TAM OTOMATİK SALDIRI TÜFEĞİ MONTE EDİLDİ”

Yapay zeka tarafından yönetilecek tüfekli robot köpeklerin ileride “potansiyel tehdit oluşturan unsurlara” kendiliğinden saldırı düzenleyebilmesi hedefleniyor..

ABD’de silah teknolojisi alanındaki şirketler, tüfekli bir robot tasarladı..

Ghost Robotics, dört ayaklı taban sayesinde silahın stabil bir nişan sistemine sahip olduğunu söyledi (Twitter)// cafemedyam

Askeri teknoloji şirketi Ghost Robotics ve silah üreticisi SWORD International firması yeni silahlı robotlarını tanıttı..

Özel Amaçlı İnsansız Tüfek (Special Purpose Unmanned Rifle -SPUR) adlı robot, 6.5 mm’lik Creedmoor model tüfeğin, Q-UGV adlı dört ayaklı bir robotik kara aracına takılmasıyla oluşturuldu..

Robotun tanıtımı, özel ve kâr amacı gütmeyen ABD Ordusu Derneği (Association of the United States Army -AUSA) adlı kuruluşun Washington DC’de düzenlediği etkinlikte yapıldı..

Q-UGV’ler ABD Hava Kuvvetleri’nin belirli bölümlerinde sınırlı sayıda kullanılıyor ve bu araçların geliştirilmesi için çalışmalar yürütülüyor..

Bu kapsamda tasarlanan insansız savunma araçlarından biri olan SPUR’a yerleştirilen silahın toplam mermi haznesi ve yeniden şarjör doldurma özelliklerinin nasıl çalıştığına dair henüz bir bilgi paylaşılmadı..


Ghost Robotics, SPUR’un silahın ilk mermisinin uzaktan komutla mermi yatağına sürülebileceğini ve silahın emniyetinin de aynı şekilde açılıp kapatılabileceğini belirtti..

Şirket ayrıca robotun üzerindeki silahın menzilinin 1,2 km olduğunu açıkladı..

Yetkililer, SPUR’un ileride yapay zeka tabanlı bir otonomluğa sahip olabileceğini ve “potansiyel tehdit oluşturan unsurlara” kilitlenerek saldırı düzenleyebileceğini de belirtti..Independent Türkçe, The Drive, Autobala

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

NE OLMUŞTU?

“TASMA TAKTIĞI ROBOT KÖPEĞİNİ GEZDİRİRKEN GÖRÜNTÜLENDİ”

“2097’DE YAŞAYAN İNSANLAR VAR”

İspanya’nın Leon kentinde bir kadın robot köpeğini gezdirirken görüntülendi.. TikTok’ta ve Twitter’da paylaşılan görüntüler viral oldu.

Olayın görüntülerini cuma günü TikTok’taki @matriarca0601 isimli bir kullanıcı ve Twitter’da ise @pablobierzo15 paylaştı. Görüntüler toplamda 800 binden fazla kez izlendi.

Videoda mekanik hayvan, sahibinin yanında itaatkar biçimde yürürken ve çevik hareketlerle kaldırıma çıkarken görülüyor.

Robotik firması Boston Dynamics’in tasarladığı, Spot adlı robot köpeğe tasma takıp gezdirmeye çıkaran kadınsa işlek bir caddede yürürken civardaki kişilerin dikkatini çekiyor.

Görüntüleri TikTok’ta paylaşan @matriarca0601, “Leon’da her şey olabilir” diye yazdı. @pablobierzo15 isimli kullanıcı ise, “Leon’da 2097’de yaşayan insanlar var” yorumunu yaptı.

Gönderiye yorum yapan bir diğer kullanıcı ise “Sanırım Mars’ta yaşıyor, değil mi?” diye sordu.

Iker isimli bir kullanıcı, “Gerçek hayatta da video oyunu oynayabileceğinizi bilmiyordum, ilginç” derken, Ana Maria isimli kullanıcı da şöyle yazdı:

“Bu köpekleri gezdirmek için kursa ihtiyaç yok, değil mi?”

Bazı kullanıcılarsa distopik bilimkurgu dizisi Black Mirror’la benzerlikler buldu. 5. sezonun 4. bölümünde çeşitli silahlarla donanmış benzer robotlar insanları takip ediyordu.

Öte yandan Boston Dynamics’in robot köpeğini “sahiplenmek” isteyenlerin 74 bin dolarlık ödeme yapması gerekiyor. Tasarımcılarsa robotun “kutudan çıkar çıkmaz kullanıma hazır hale geldiğini” söylüyor.

Spot, “tehlikeli, erişilemeyen ve uzak noktaları” keşfetmede ustalaştı. Bu nedenle afet yönetiminden endüstriyel denetimlere ve eğlence sektörüne kadar çeşitli kullanım alanları mevcut.

Independent Türkçe, Newsweek, Boston Dynamics

Derleyen: Çağla Üren

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top