SAĞLIK

Kovid-19 aşısı yaptıranların grip ve zatürre aşısı olmalarına gerek var mı?

.

“UZMANI UYARDI: ‘COVİD-19 AŞISI, GRİBAL ENFEKSİYONA KARŞI KORUMAZ”
  • Prof. Dr. Mustafa Gerek:

“Covid-19 aşısı ile grip aşısının koruyucu özellikleri farklı.. Covid-19 aşısını yaptırmış kişilerin, gribe karşı koruyuculuk sağlayacağı gibi bir yanılgıya düşmemeleri gerekir. Covid-19 aşısı yaptırmış olmak, gribal enfeksiyonlardan bugünkü bildiklerimize göre koruyuculuk sağlamayacaktır. Dolayısıyla özellikle risk grubundaysanız mutlaka grip aşısı olmanızda fayda var..”

Uzmanlar koronavirüs aşısı haricinde, grip aşısı konusunda da uyarılarda bulunuyor..

Prof. Dr. Mustafa Gerek, gribal enfeksiyonun öksürme veya hapşırma yoluyla havaya yayılan damlacıklar ile karşıdaki insanlara yayıldığını söyledi.

Maske kullanımı damlacık yayılımını engelledi”

  • Prof. Dr. Gerek:

“Grip enfeksiyonunu tabii ki bu sene göreceğiz ama yine çok yoğun olacağını tahmin etmiyorum.. Çünkü, maske kullanımına geçen yıl olduğu gibi özen gösteriyoruz. Bu sene de çok yüksek olacağını tahmin etmiyorum ama tabii ki toplumda bir kısım aşılı kişiler, bir kısımda başka sebeplerle bir rahatlama ve gevşeme söz konusu..Geçen yıla göre bir miktar yükselme söz konusu olacaktır..

Ama bu arada gribal enfeksiyona yönelik olarak mutlaka tedbir almayı da elden bırakmamak gerekir. Bu kişisel tedbirler, yine maske, mesafe veya hasta kişilerin izolasyonu..

Grip aşısı tedariğinde sıkıntı yaşanacağını beklemiyorum”

Ama bunun dışında eğer 65 yaşının üzerindeki kişilerin tamamı, 50 yaş üzerindeki özel hastalıkları olan, şekeri, tansiyonu olan veya kronik hastalığı olan belli başlı kişilerin de mutlaka aşı yaptırması faydalı olacak. Aşıyı da ekleyerek kişisel tedbirleri de alarak gribal enfeksiyonların daha az görülmesini sağlayabiliriz..”

  • Prof. Dr. Gerek:

“Tedarik zincirinde çok büyük bir sorun olacağını düşünmüyorum. Ama henüz daha mevsim itibariyle yeni yeni aşının yapılması gereken döneme giriyoruz. Önümüzdeki günlerde bu daha net olarak ortaya çıkacaktır.. Tabii buradaki talep, aşı yapılmasına olan istek de bu tedariğin boyutunu belirleyecek..”

“BİRBİRİNE BENZEYEN ÇOK FAZLA SEMPTOM VAR”

Covid-19 ile gribal enfeksiyonlar aynı ailenin farklı virüslerinin oluşturduğu enfeksiyonlar”

  • Prof. Dr. Gerek:

“Birbirlerine benzeyen çok fazla semptom var. Yoğun bir halsizlik, burun akıntısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas eklem ağrısı gibi semptomlar benzerlik gösteriyor..

Covid-19’da özellikle koku ve tat kaybı görüyoruz. Belki de bu temel ayrımın yapılacağı özelliklerden bir tanesi bu. Ama tabii ki kesin tanı PCR yaptırmak suretiyle ortaya çıkacaktır..

Bu tür semptomu olan kişinin PCR yaptırmasında fayda var. Bunu kişisel olarak ayırt etmektense, laboratuvar ortamında gribal enfeksiyon ile gribal enfeksiyonu ayırt ettirmek durumunda olmalıyız. Covid-19 pozitif çıktığı zaman alınması gereken önlemler çok daha önem arz edecektir..”

“3- 5 GÜN SONRA YAPTIRILABİLİR”

Covid-19 aşısı ile grip aşısını aralıklı yaptırmakta fayda var”

  • Prof. Dr. Gerek:

“Covid-19 aşısından 3-5 gün sonra grip aşısı yaptırılabilir. Aynı gün bunu zorlamamak gerekir.. Tedbirli olmak lazım. Önümüzdeki kış döneminin nasıl seyredeceğini bilmiyoruz. Baktığımız zaman günlük pozitif kişi sayısı epey yüksek. Maalesef kaybettiğimiz vatandaşların sayısı da çok yüksek..

Gribal enfeksiyona bağlı ölümler de eklenecek olursa ki mümkün, sayılar daha yüksek seviyelere çıkacaktır. Dolayısıyla tedbirli yaşamakta fayda var. Geçen yıl gribal enfeksiyonun görülmemesini maske, mesafe ve temizlik önlemleri ile sağlayabildik..

Aynısını bu sene de sağlayabiliriz. Bu sene yine bu özenle koruyucu tedbirlere devam edersek hem Covid-19 hem de gribal enfeksiyonu engellemeye katkı sağlayabiliriz..

Ayrıca Covid-19 aşısının koruyucu özelliği ile grip aşısının koruyucu özellikleri farklıdır. Dolayısıyla Covid-19 aşısını yaptırmış kişilerin gribe karşı koruyuculuk sağlayacağı gibi bir yanılgıya düşmemeleri gerekir. Aynı aileden olmak ile birlikte bunlar farklı virüsler. Covid-19 aşısı yaptırmış olmak gribal enfeksiyonlardan bugünkü bildiklerimize göre koruyuculuk sağlamayacaktır. Dolayısıyla özellikle risk grubundaysanız mutlaka grip aşısı olmanızda fayda var..”

“ZATÜRRE VE GRİP AŞILARINA DAİR”

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını etkisini sürdürüyor

Uzmanlara göre her yıl grip aşısı yaptırmak şart.. Buna ek olarak birkaç yılda bir zatürre aşısı yaptırılması öneriliyor.. Salgın bittikten sonra kış aylarında maske takılmasının sürdürülmeside tavsiyeler arasında..

Delta varyantı hızla yayılmaya devam ederken, günlük vaka sayısı 21 binin üzerinde seyrediyor.. 

Yoğun bakımlar Kovid -19 aşısı olmayan hastalarla dolmuş durumda..

Sonbaharın yaklaşmasıyla grip (influenza) ve zatürre tehlikesi de kapıda.

Bir yandan Kovid-19 diğer yandan grip ve zatürre vakalarının artmasıyla acil servislerin dolmasından endişe ediliyor.

Kovid-19 aşısı olanların grip ve zatürre aşısı vurulmasına gerek olup olmadığıda merak konusu..

Uzmanlara göre, koronavirüs aşısının yanı sıra bu aşılarıda olmak gerekli..

Zira aşılanma hem bağışıklığı güçlendiriyor hemde vakalarda tanı karışıklığı yaşanma ihtimalini düşürüyor..

Ayrıca virüsün vücudu daha fazla yormasının da önüne geçiliyor..

“KOVİD AŞISINI MUTLAKA YAPTIRIN”
  • Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBU) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek:

” Tüm aşıların yaptırılmasının şart olduğu görüşündeyim..

Öncelikle koronavirüs aşısı.., Kovid-19 aşısını mutlaka yaptırın, virüse karşı elimizdeki tek silah bu..

Koronavirüs aşısı olanlar -farklı bir rahatsızlığı bulunmadığı sürece- hastalığı hafif şekilde geçiriyor.. Bu kişilerin yoğun bakımda yatma oranıda çok düşük (yüzde 5 civarı) ..

Grip ve zatürre aşılarınvücudun sağlıklı, bağışıklık sisteminin de güçlü olmasına katkı sağladığını belirtmeliyim.. Grip aşısı her yıl tekrarlanmalı.. Zatürre aşısı ise etkinlik süresinin bitimine göre yenilenmeli..”

“BU SENE SOSYALLEŞELİM AMA MASKE TAKALIM”

Geçen yıl grip vakalarının azalmasında maske kullanılmasının da etkili olduğunu bunun kışın da sürdürülmesini tavsiye ediyorum.”

 “Çok faydası olur çünkü Kovid’le ilgili virüsler henüz ortadan kalkmış değil. Diğer üst solunum yolu enfeksiyonu yapan virüsler etkin. Bu sene sosyalleşelim ama maske takalım..”

“KORONAVİRÜS AŞISI OLANLAR YA KOVİD OLMUYOR YA DA HASTALIĞI NEZLE GİBİ HAFİF ŞEKİLDE GEÇİRİYOR”
  • Enfeksiyon Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul:

“Koronavirüs aşısının mutlaka yaptırılması gerektiği söylemeliyim..  Aşılanan kişiler -bağışıklık sorunu olanlar ile organ nakli (transplantasyon) yaşayanlar hariç- enfekte olsalar bile Kovid’i zorlanmadan anlatıyor..

Koronavirüs aşısı olanlar ya Kovid olmuyor ya da hastalığı nezle gibi hafif şekilde geçiriyor..”

“GRİP AŞISINI HER YIL, ZATÜRRE AŞISINI 5 YILDA BİR YAPTIRIN”
  • Bülent Ertuğrul:

“Her yıl grip ve zatürre aşısı olmaya gerek var mı?…Zatürre aşısı olan bir kişinin 5 yıldan önce bu aşıyı yenilemesine gerek yok..

Ancak grip aşısının o yılın etkili sujlarından üretilmesi nedeniyle her yıl tekrarlanmasının şart olduğunu ifade etmeliyim. ”

“KOVİD-19 SALGINI BİTSE BİLE KIŞ AYLARINDA MASKE KULLANMAYA DEVAM EDİLSİN”

Düşük oranda grip vakası görülmesi

  • Bülent Ertuğrul:

“Maske kullanılması çok etkili oldu. Kısıtlamalar ve kalabalık ortamlarda bulunmamak da diğer faktörlerden oldu. Kovid-19 salgını bitse bile kış aylarında maske kullanmaya devam edilsin.. Maske kullanımının kalıcı hale gelmesi -tıpkı Uzakdoğu’daki gibi- faydalı olur.. Birde maske ucuz bir yöntem, hasta olmayınca gripteki gibi birkaç gün yatmıyorsunuz, ekonomik kayıp yaşamıyorsunuz. Hastalanınca influenzayı ağır geçirme riskide var, bunu da yaşamıyorsunuz..”

© The Independentturkish// Lale Elmacıoğlu

AŞI, KORUYUCU SAĞLIK SİSTEMİNİN EN ÖNEMLİ AKTÖRÜDÜR “

Zatürre ve grip aşılarında yaşanan sorun hakkında 9 eczacı odası ortak açıklama yaparak 9 öneride bulundu..

Aralarında İstanbul ve İzmir eczacı odalarının da bulunduğu 9 eczacı odası zatürre ve grip aşılarında yaşanan sıkıntıya dair ortak açıklama yaparak 9 maddelik önerilerini sıraladı.

Açıklamada pandemi döneminde her ne kadar Covid-19’a karşı etkinliği olmasa da bilim insanlarının tavsiyesi ile zatürre ve grip aşılarına talebin arttığı belirtildi.

“ZATÜRRE AŞISI YETERSİZ, GRİP AŞISI HENÜZ GELMEDİ”
  • 9 eczacı odası ortak açıklama yaparak:

“Yapılan tavsiyelere ve artan talebe karşın ilgili firmalar tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında, yeterince aşının ülkeye gelmeyeceği ortada..

Sağlık Bakanlığı, risk grupları içinde yer alan vatandaşlarımıza zatürre aşısını ASM’lerden uygularken, diğer vatandaşlar ise aşıyı eczanelerden temin etmeye çalışmaktadır. Ancak her iki noktadan da zatürre aşılarına erişim zorlukları, yani aşı yetersizliği vardır..
 
Aşılama mevsimi başlamasına rağmen henüz Türkiye’ye grip aşısı gelmedi..

Gecikme dışında, hastalara sunulacak aşıların sayısal yetersizliği ile ilgili ciddi kaygılar vardır.”

“‘AŞI SUNUMUNDA ÖNCELİK PARASI OLANA DEĞİL, RİSKİ OLANA VERİLMELİ

– 9 eczacı odası aşı sıkıntısının azaltılması için önerilerini ise şöyle sıraladı:

Herhangi bir sınırlama yapılmadan risk grupları başta olmak üzere, grip aşısı talebi karşılanmalıdır.

Aşıların vatandaşlarımıza ulaştırılması konusunda yetkililer sorumluluk almalı, eczacılar ile vatandaşlarımız karşı karşıya getirilmemelidir. Bu konuda acilen bir planlama yapılarak, ülkede standart uygulama sağlanmalıdır.

Ticari sır denilerek açıklanmayan, ülkemize ithal edilecek grip aşısı sayısı net bir biçimde kamuoyu ile paylaşılmalı ve süreç şeffaf bir şekilde yönetilmelidir.

İthal edilen grip aşılarının tümü eczaneler aracılığıyla halka sunulmalıdır.

Ecza depoları tarafından eczanelere grip aşıları eşit bir biçimde gönderilmelidir. Eczaneler arasında haksız rekabete yol açacak uygulamalar engellenmelidir.

Bazı firmaların yaptığı gibi kendi çalışanlarına aşı ithal etmenin önüne geçilip tüm aşılar tedarik zinciri içinde sevk edilmelidir.

Aşıların sunumunda öncelik, parası olana değil, riski olana verilmelidir.

Bazı özel sağlık kuruluşlarının, kamu sağlığı adı altında temin ettikleri aşıların kar amacı güderek vatandaşa ulaştırılması engellenmeli, İTS aktif olarak kullanılarak toplu satışların önüne geçilmelidir.

Bugüne kadar aşı sorunu hakkında somut bir adım atmayan TEB, konuyu ivedilikle gündemine alarak halk sağlığını ve meslektaşlarını derinden ilgilendiren bu meseleye sahip çıkmalıdır.

İLGİLİ HABER

soL

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top