GÜNDEM

SAYIŞTAY: KAYIP VATAN TOPRAKLARI ARANIYOR: ÖMÜR BOYU MAKAM ARACI

.

“ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI, ESKİ BAKANLARA ARAÇ TAHSİS EDİYOR”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, eski bakanlara araç tahsis ettiği Sayıştay raporlarına yansıdı..

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın eski bakanlara makam aracı tahsis ettiği, araç kiralama ücreti, yakıt ve diğer giderlerin de bakanlıkça karşılandığı tespiti Sayıştay raporuna girdi..

CHP Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Deniz Yavuzyılmaz, 2019-2020 yılına ait Sayıştay raporlarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koruma mevzuatına aykırı olarak, eski bakanlara makam aracı tahsis ettiğinin tespit edildiği bilgisini paylaştı..

Yavuzyılmaz:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koruma mevzuatına aykırı olarak; Eski bakanlarına, makam tipi araçlar tahsis ettiği, araç kiralama ücreti, yakıt ve diğer giderlerin de bakanlıkça karşılandığını tespit ettik..”

CHP’li vekil “Ömür boyu makam aracı” diyerek duruma tepki gösterdi..  

TASARRUF GENELGESİ YAYINLANMIŞTI “

Erdoğan, haziran ayında kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin “tasarruf tedbirleri” genelgesi yayımlamıştı..

Genelgeye göre kamu kurum ve kuruluşları hizmet alımı suretiyle edinecekleri toplam taşıt sayısının kademeli olarak azaltılmasına ilişkin tedbirlerin alınması, bu kapsamda 2020 yılındaki taşıt sayılarını 2021 yılından başlamak üzere 2023 yılı sonuna kadar kümülatif olarak en az yüzde 20 oranında azaltılması hedefleniyordu..

Genelgede Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı ve TBMM Başkanlığı Genel Sekreterliği’nin kapsam dışında bırakılması ise muhalefetin eleştirilerine neden olmuştu..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun:

 “Erdoğan kendi genelgesinde kendisini muaf tutuyor. Bu çürümüşlüğün resmidir..”

Independent Türkçe

“ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’YLA İLGİLİ ŞOK RAPOR: KAYIP ARANIYOR!”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait Sayıştay 2020 Denetim Raporu’na göre, mülkiyeti Hazine adına kayıtlı 4.165.658 adet taşınmazdan 830.582 taşınmazın devletin resmi kayıtlarinda olmadığını belirtmeliyim.. Kayıp vatan toprakları aranıyor..”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla ilgili Sayıştay 2020 Denetim Raporu’nda yer alan çarpıcı bir ayrıntıyı gündeme taşıdı..

Rapora göre, mülkiyeti Hazine adına kayıtlı 4.165.658 adet taşınmazdan 830.582 taşınmazın devletin resmi kayıtlarda olmadığını belirten CHP’li Tekin:

 “AKP İktidarı, Hazineye ait taşınmazları elden çıkarmak için bugüne kadar akla gelebilecek her yolu denemişti.. TOKİ’ye devirler yapmış, kentsel dönüşüm gerekçe gösterilmiş, ağaçlandırma bahanesi gibi onlarca farklı yöntem sunulmuştu, ama bu yöntemi ilk kez duyuyor ve görüyoruz..

Sayıştay’ın 2020 Denetim Raporuna göre; mülkiyeti Hazine adına kayıtlı 4.165.658 adet taşınmazdan 830.582 adet taşınmazın devletin resmi kayıtlarında gözükmemesi yani %20’den fazlasının kayıt altına alınmaması, kamu kaynaklarının ve taşınmazların yağmalandığı anlamına gelmektedir..” 

“TAŞINMAZLAR KAYIT DIŞI!”

Tekin, raporda, kamu taşınmazlarının kaydedilmediği veya kayıt işlemlerinin usul ve esaslara aykırı olduğunu belirterek, taşınmaz kayıtlarının mevzuat hükümlerine uygun tutulmamasının, kamu idarelerinin mülkiyetinde bulunan taşınmaz miktarlarının tespit ve takibini de imkânsız kılındığına dikkat çekti..

CHP’li Tekin:

 “19 yılda 4 milyar metrekarelik kamu arazisi özelleştirildi. Böyle giderse kamu arazisi kalmayacak. ‘Ülke parsel parsel satılıyor’ diyoruz ya, işte, tüm bunlar bu sözlerimizin kanıtı şeklinde..” 

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top