.
“2021 NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ KAZANANLAR”

2021 Nobel Fizik Ödülü´nü üç bilim insanı kazandı..

Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann ve Giorgio Parisi´nin Nobel Fizik Ödülü´nü, karmaşık fiziksel sistemleri anlamaya yönelik çığır açan katkılarından dolayı kazandıkları duyuruldu..

Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann ve Giorgio Parisi

2021 Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan Manabe’nin çalışmalarının atmosferdeki karbondioksitin Dünya’nın yüzeyindeki sıcaklığı nasıl artırdığını gözler önüne serdiği belirtildi.. Manabe’nin çalışmalarının şu an kullanılan iklim modellerinin temeli olduğu kaydedildi..

Ödülü Manabe ile paylaşan Hasselmann hakkında ise, “Nobel Ödülü kazanan Hasselmann, iklim ve hava durumu arasındaki bağlantıyı kuran modeli yarattı.. Onun metodu atmosferin ısısının artmasının insanların yaydığı karbondioksit olduğunu ortaya koydu” açıklaması yapıldı..

Parisi hakkındaki açıklamada ise, “1980 civarında, Parisi, düzensiz karmaşık materyaller arasında gizli bir düzen keşfetti. Onun keşfi, karmaşık sistemler teorisine büyük katkılarda bulundu. Bu keşif sayesinde sadece fizikte değil, matematik, biyoloji, nörobilim ve makine öğrenimi gibi alanlarda birçok şeyi öğrenmemizi sağladı” denildi..

*90 yaşındaki Japon Manabe, ABD’deki Princeton Üniversitesi’nde profesör olarak çalışmalarını sürdürüyor..

*Alman Hasselmann, Almanya’nın Hamburg kentindeki Max Planck Meteoroloji Enstitüsü’nde görev yapıyor..

*İtalyan Parisi ise Roma Sapienza Üniversitesi’nde görevli..

Yaklaşık 10 milyon TL para ödülünün yarısının Manabe ve Hasselmann’a diğer yarısının ise Parisi’ye verileceği kaydedildi..

İLGİLİ HABER

Salom

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: