SIYASET

SARAY’DAKİ ÇİFT MAAŞLILAR

.

“KİMLER KİMLER VAR: SARAY’DAKİ ÇİFT MAAŞLILAR”

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki çift maaşlılarla ilgili dikkat çeken satırlar kaleme alındı..

Listede dikkat çeken isimler yer aldı..

“SARAYIN ÇİFT MAAŞLILARI ”

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk:

“Devlette çift maaş uygulaması alabildiğine yaygın.. Ancak bu yetmiyor ve çift maaşı farklı yöntemlerle katlayanlar da oluyor.. Bunlardan birisi kredi kartı verilmesidir..

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde 9 kurul bulunuyor. Kurul üyelerine, kuruldaki görevi nedeniyle maaş verilmiyor. Ancak kurul üyelerinin çok büyük bölümü başka görevlendirmelerle maaş alıyor.. Tabii bunlar arasında da çift maaşlılar olduğunu da hatırlatalım.. 

Daha çok gündeme geldiği için Ekonomi Politikaları Kurulu üyelerinden başlayalım:

Yiğit Bulut: Telekom yönetiminde ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı. Çift maaşlı.

Cemil Ertem: Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu üyesi. Çift maaşlı.

Meltem Taylan Aydın:  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Halkbank Yönetim Kurulu Üyesi.

Prof. Dr. Servet Bayındır: İstanbul Üniversitesi ve Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olarak maaş almaya devam ediyor.

Hakan Yurdakul: Maaşını Muhasebe Standartları Kurulu’ndan alıyor.

Mehmet Ali Akben: Aynı zamanda BDDK Başkanı. Zeynep Müjde Sakar: Gübretaş Yönetim kurulu üyeliği.

KİMSE BU YAZDIKLARINIZIN ALTINDA BİR ŞEYLER ARAMASIN. SADECE BİLGİLENDİRMEK İSTEDİM. EĞER ÇİFT MAAŞLAR ÖNLEMEK İSTENİYORSA, BUNA SARAY’DAN BAŞLANMALI. .

Cumhurbaşkanlığı kurullarında görevi olan ancak devlette başka bir görevi olmayan ve maaş almayanlar da yok değil. Onlardan da örnekler verelim:

Orhan Gencebay: Kültür Sanat Kurulu Üyesi, maaş almıyor.

Mehmet Ali Yalçındağ: Bilim Kurulu üyesi olan iş insanı maaş almıyor..

Nihat Zeybekçi: Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi olan eski bakan, iş insanı maaş almıyor.

Korkmaz Karaca: Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi. Yönetici-iş insanı ve AKP MKYK Üyesi. Maaş almıyor.

Gülsüm Azeri: Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi,  Şişecam Eski Genel Müdürü. Maaş almıyor.

Abdullah Atalar: Eğitim Politikaları Kurulu Üyesi, Bilkent Üniversitesi Rektörü. Maaş almıyor.

Selçuk Pehlivanoğlu: Eğitim Politikaları Kurulu Üyesi, TED Yönetim Kurulu Başkanı. Maaş almıyor.

Kimse bu yazdıklarımızın altında bir şeyler aramasın. Sadece bilgilendirmek istedim. Eğer çift maaşlar önlenmek isteniyorsa, buna Saray’dan başlanmalı.”

Cumhuriyet

NE OLMUŞTU?

“‘KIYAK MAAŞLAR’, ‘TİCARİ SIR’ KATAGORİSİNE ALINDI!”

PARALARIN AKTIĞI İSİM

TİCARİ SIR

Salgın günlerinde emekçiler açlık sınırının altında olan asgari ücretten bile daha düşük ücretlere mecbur bırakılırken, AKP’lilerin aldıkları ‘kıyak’ maaşları ‘ticari sır’ kategorisine alındı. Üstüne son perde atılmadan ticari sır olması muhtemel o maaşları listeledik…

Salgın günlerinde “kısa çalışma ödeneği” ve “ücretsiz izin” adı altında emekçilerin maaşını açlık sınırının oldukça altına indiren AKP, bir yandan da kendi yandaşlarına onbinlerce liralık maaşlar vermeye devam ediyor.

Ortaya çıkan maaş bilgileri halkın büyük tepkisini çekerken, son olarak Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği’ndeki AKP’li yöneticilerin maaşları ‘ticari sır’ denilerek açıklanmadı.

PARALARIN AKTIĞI İSİM: ERDOĞAN…

Artık maaşlarının öğrenilmesinden korkan AKP’lilerin, daha önce gündeme gelen ve her yıl güncellenerek katlanan maaşlarına ilişkin bilgilerin bir bölümü şöyle:

Erdoğan’ın 2019 yılında 74 bin 500 lira olan maaşı 2020 yılında 81 bin 250 liraya yükseldi.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı bütçesi ise 3 milyar 152 milyon 937 bin lira. Erdoğan’a yine aynı yıl için ayrılan örtülü ödenek ise 5 milyar 562 milyon.

Erdoğan’ın 2014 yılında Cumhurbaşkanı adaylığı sırasında sunduğu “resmi” mal varlığı şöyleydi:

Bankada ve elinde bulunan toplam nakit parası 6 milyon 347 bin 760 TL.

Üsküdar Kısıklı’daki 4 milyon TL’lik konut.

Güneysu-Dumankaya Köyü 2.000 metrekare arsa 

Binek Otomobil (Maliyeti : 234.080 TL)

Erdoğan’ın mal varlığı ABD ile yaşanan S-400 gerilimi sırasında yeniden tartışma konusu olmuş, ABD Temsilciler Meclisi’nde Erdoğan’ın mal varlığının araştırılması istenmişti.

VEKİLLER KAĞIT ÜZERİNDE 24 BİN LİRA ALIYORLAR AMA..

Milletvekili maaşı 2020 yılında 24 bin 471 liraya yükseltilmişti.

Vekiller bu rakamlar dışında sürekli yeni “ek” ödemeleri de ceplerine indirirken, tüm ailelerinin sağlık harcamaları da halkın cebinden karşılanıyor.

Vekiller 8 olan ücretsiz diş implant hakkını 12’ye çıkaran bir yasal düzenlemeye bile imza atarken, binlerce eski ve yeni milletvekilleri ile ailelerine diplomatik pasaport verilmesini de sağlamışlardı.

Vekillerin haberleşme, telefon ve posta giderleri de halkın cebinden karşılanırken, CHP’li bir vekile 2 milyon lira telefon faturası geldiği dahi ortaya çıkmıştı. Yine vekillerin özellikle seçim dönemleri gönderdiği binlerce liralık “posta” giderleri de yine halkın cebinden karşılanıyor.

Erdoğan’ın onlarca danışmanının, ‘yüksek istişare kurulu’ üyelerinin maaşını da ödüyoruz

Son olarak Düzce depreminde 20 kişinin ölümüne neden olan Hamza Cebeci, Erdoğan’ın danışmanlığına atanırken, göreve geldiği günden bu yana onlarca danışman görevlendiren Erdoğan’ın bu isimlere ne kadar maaş ödenmesini sağladığı da bilinmiyor.

Erdoğan tarafından oluşturulan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nun üyeleri ise 15 bin liradan fazla maaş alıyor.

BELEDİYE BAŞKANLARI’NIN DA KEYFİ YERİNDE

Nüfusu 2 milyondan fazla olan illerdeki Belediye Başkanları’nın maaşları brüt 32 bin 161 lira iken, nüfusu 10 bine kadar olan beldelerde ise 10 bin 8 lira olarak hesaplanıyor. Üstelik bu maaşların yanında ek ödemeler, şirket yönetim kurulu üyelikleri ve ihaleler de eklendiğinde gerçek rakam bu miktarın kat kat üstüne çıkıyor.

Örneğin AKP’li Ordu Belediye Başkanı Hilmi Güler’in maaşının 200 bin liranın üzerinde olduğu ortaya çıkmıştı. 2013’te Turkcell Yönetim Kurulu üyesi olan Güler, 22 Mayıs 2015’de de Çin bankası ICBC Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Güler ayrıca Turkcell iştiraki Superonline İletişim Hizmetleri’nde de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu. Bu görevler dolayısıyla Güler’in aylık gelirinin 250 bin liraya yaklaştığı ortaya çıkmıştı.

BİNLERCE AVRO VE DOLAR ALAN DA VAR…

Ancak AKP’lilerin yüksek maaşları bunlarla sınırlı değil. Bundan sonra “ticari sır” olarak saklanacak olan maaşların bazıları şu şekilde gündeme gelmişti:

Eski AKP’li vekil, Afif Demirkıran, Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. Demirkıran, 20 bin Euro ve 200 bin lira harcırah alacak. 

Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü’nün aylık gelirinin 139 bin lira, genel müdür yardımcılarının da 73 bin lira olduğu iddialarını yalanlamadı.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün, yurt dışında kurduğu 5 ayrı şirketinin genel müdürlerine yaklaşık 87 bin TL aylık maaş ödendiği ortaya çıktı.

Şanlıurfa Ceylanpınar Belediyesi eski başkanı Menderes Atilla’nın kızına toplam 251 bin lira maaş ödendiği ortaya çıktı. Babasının başkan olduğu dönemde istisnai kadrodan belediyede özel kalem müdürü yapıldığı söylenen Tuğçe Atilla’nın, 29 Mart 2019 tarihine kadar da hiç işe gitmediği de iddia edildi.

CHP’li Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un evine dört maaş girdiğini açıklamıştı: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un durumuna bakalım. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı olarak dolgun bir maaş alıyor mu, alıyor, ikinci bir maaş ne alıyor, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu üyesi, çift dikiş mi? Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Ömer Çelik, AK Parti için çok konuşanlar. Peki evde yalnız yaşamıyor bir de hanımefendi var, Fatma Nur Hanım, değerli eşleri, Fatma Nur Altun hem akademisyen maaşı alıyor mu, alıyor, hem de Türk Hava Yolları Yönetim Kuruluna önerilmişti, bugün baktık ki resmi siteye geçmiş, görevlendirilmiş. Fahrettin Altun’un evine dört maaş giriyor.

Eski AKP Bilecik Milletvekili olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, dokuz şirketten maaş alıyor. Poyraz, Tarım Kredi Holding A.Ş., Gübretaş, Gübretaş Maden A.Ş., TK Sera A.Ş., Bereket Sigorta A.Ş., Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş., Bereket Katılım Sigorta A.Ş. ve Bereket Katılım Hayat A.Ş.’nin de Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapıyor.

THY’de damacana müdürüne binlerce dolar maaş veriliyor. İYİP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Ali Kıdık, “Damacana da var, tuvalet müdürü de var. O müdürlerin binlerce dolar maaşları, altlarında özel arabaları var” açıklamasında bulundu.

Bilal Erdoğan’ın da mezunları arasında yer aldığı Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi (AİHL) mezunu Yahya Üstün’ün Varlık fonundaki 40 şirketten maaş aldığı açıklandı. Gazeteci Hüseyin Hakkı Kahveci, Twitter hesabından paylaştığı belgede, Yahya Üstün’ün Türkiye Varlık Fonu’na bağlı 40 şirketin yönetim kurulu üyesi olduğunu ve şirketlerden ayrı ayrı maaş aldığını iddia etti. 

‘Maaş almıyorum’ diyen AKP’li Mahmut Kaçar’ın Ziraat Bankası’ndan maaş aldığı ortaya çıktı. Banka geçen yıl Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada, yönetim kurulu üyelerinin aldığı aylık net maaşı 19 bin 750 TL olarak açıklamıştı.

TÜRKEN Vakfı’nın Genel Sekreteri Haluk Gani’nin, bir KİT olan ETİMADEN’in ABD’de kurduğu ETİMİNE USA Şirketi’nden aylık 89 bin lira maaş aldığı ortaya çıktı.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in, akrabalarından sonra partilileri de yönetici yaptığı öne sürüldü. AKP Kadın Kolları Başkanı Sebahat Uçar’ın, belediye şirketi İNTAŞ’tan 1500 lira huzur hakkı, 5245 lira da maaş aldığı ortaya çıktı.

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, AKP’li başkanların, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden 3’er şirketin yönetimine atandığını söyleyen Deveciler, “Başkanlık maaşının dışında, 9’ar bin lira kazanıyorlar” dedi.

BİRDEN FAZLA MAAŞ ALAN VEKİL VE BAKANLAR…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi tarafından hazırlanan broşür birden fazla maaş alan AKP’lileri gözler önüne sermişti. 

Birden fazla maaş alan eski bakanlar:

Naci Ağbal (Vakıf Katılım) 

Faruk Çelik (Ziraat),

Atilla Koç (Turkcell),

Abdülkadir Aksu (VakıfBank),

Mehmet Hilmi Güler (Turkcell, Belediye Başkanı),

Köksal Toptan (Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı)

Birden fazla maaş alan eski milletvekilleri:

Şahap Kavcıoğlu (VakıfBank)

Sadık Yakut (VakıfBank)

 Halil Aydoğan (VakıfBank)

İsmail Alptekin (VakıfBank)

Mahmut Kaçar (Ziraat Bankası) 

Gülseren Topuz (Takasbank)

Nureddin Nebati (Türk Telekom)

Salim Dursun (Türk Telekom)

Edibe Sözen (BİK, Rektör)

Ziyaeddin Akbulut (Kamu Görevlileri Etik Kurulu Üyesi)

İLGİLİ HABER

sol.org

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top