GÜNDEM

INFLUENCER: SOSYAL MEDYA FENOMENLERİNİN YENİ GELİR KAPISI

.

“SOSYAL MEDYADA YENİ GELİR KAPISI”

”Fenomenler kendilerine hakaret ettirerek para kazanıyor”

Avukat Enes Saran:

“Bazı fenomenler toplumun belirli kesimlerini tahrik edecek şekilde paylaşımlarda bulunuyor..

Kişi doğacak sonucu tahmin ediyor, kendisine hakaret edilmesini sağlıyor ve bu hakaretlerden bir gelir elde etmek istiyor..

Sosyal medya platformlarında paylaşımlar yapan bazı fenomenler, kendilerine yapılan hakaret içerikli yorumları gelire çeviriyor..

Hakaret suçu uzlaştırmaya tabi bir suç ..

Herkes şeref ve saygınlığını korumak için savcılıklara şikayette bulunma hakkına  sahiptir. Ama ne yazık ki son dönemlerde çeşitli sosyal medya fenomenlerinin bunu hakkın kötüye kullanılması olarak nitelendirebileceğimiz şekilde kullandığını gözlemlemekteyiz..” 

“ZATEN BUNLAR HAKARET BEKLENTİSİ İLE YAPILAN PAYLAŞIMLAR”

Saran, bazı sosyal medya fenomenlerinin toplumun belirli kesimlerini tahrik edecek şekilde paylaşımlarda bulunduğunu söyledi:

“Zaten bunlar hakaret beklentisi ile yapılan paylaşımlar. Bu paylaşımların üzerine gelen hakaretlerle alakalı toplu şekilde savcılığa şikayette bulunuyorlar..

Eğer savcılık dava açma kararı verirse, uzlaştırmaya tabi suç olduğu için uzlaştırma bürosuna gönderiyor. Uzlaştırmacı taraflar ile iletişime geçiyor..

Genelde bu bahsettiğimiz fenomenlerin belli rakamları var. 3-4-5 bin TL gibi. Toplu şekilde bu kişilerin hepsine aynı bedel teklif ediliyor. Bu şekilde bu şartlarda anlaşabiliriz deniliyor. İstatistiklere göre yüzde 80 uzlaşma durumu söz konusu.”

“KENDİSİNE HAKARET EDİLMESİNİ SAĞLIYOR”

İlk bakışta bunun bir hak arama özgürlüğü gibi göründüğünü belirten avukat Enes Saran, şöyle devam etti:

“Bunun kasıtlı olarak yapılıyor olmasını biz hukukçular olarak hakkın kötüye kullanılması olarak değerlendiriyoruz.. Çünkü burada kişi doğacak sonucu tahmin ediyor, kendisine hakaret edilmesini sağlıyor ve bu hakaretlerden bir gelir elde etmek istiyor.”

“BİNLERCE KİŞİYE KARŞI ŞİKAYET OLDUĞU İÇİN ÇOK CİDDİ BİR GELİR KAYNAĞI OLUŞMUŞ OLUYOR”

Şikayet edilen kişilerin uzlaşmayı mantıklı gördüğünü söyleyen Saran:

 “Bunu istismar eden sosyal medya fenomenleri açısından düşünürsek yüzlerce, belki binlerce kişiye karşı gerçekleştirilen bir şikayet olduğu için çok ciddi bir gelir kaynağı oluşmuş oluyor. Bu durum da istismar edilmesini kolaylaştırıyor” dedi.

Uzlaştırmanın faydasının olabilmesi için düzenlemeye ihtiyaç var”

Avukat Saran, uzlaştırma kurumunun amaçlarından birinin yargının üzerindeki iş yükünü azaltmak olduğunu söyledi:

“Ama istatistiklere baktığımız zaman en çok hakaret suçuyla alakalı uzlaştırma dosyası olduğunu görüyoruz. Bunların çoğunda uzlaşma söz konusu. Bu konu istismar edilmeye bu kadar açık olunca, mahkemeler üzerinde, savcılık üzerinde iş yükü her geçen gün artmaya devam ediyor. Uzlaştırmanın yargı üzerindeki yükün kalkmasına faydasının olabilmesi için mutlaka bir düzenlemeye ihtiyaç var.”

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü 2020 Yılı Uzlaştırma İstatistiği verilerine göre 2020 yılında en fazla uzlaşma sağlanan ilk on suç arasında hakaret ilk sırada yer alıyor..

“INFLUENCERLAR, SOSYAL MEDYADA BAŞARILI OLMAK VE SAĞLIKLI KALABİLMEK İÇİN NELER TAVSİYE EDİYOR”

Michelle Phan, kişisel olarak tükendiği için, çok takipçili YouTube kanalına makyaj ve güzellik videoları çekmeyi bıraktığını anlatıyor..

Phan:

“Mutlu taklidi yapmak giderek daha da zor bir hal almıştı.. İlişkilerimde ve arkadaşlıklarımda kırıcı olmaya başlamıştım..”

Michelle Phan
Michelle Phan kendi kozmetik şirketinin de sahibi// cafemedyam

Michelle Phan, bir influencer ya da sosyal medya fenomeni olarak, sürekli içerik üretme ve çekme baskısına dayanamayarak videolarına ara vermek zorunda kaldı..

2017 – 2019 yılları arasında kanalı için içerik üretmedi..

Bugün Pham’in YouTube kanalının tüm dünyadan 8.84 milyon abonesi bulunuyor ve aynı zamanda benzer videolar çeken kişilere yol gösteriyor..

Genç influencer, destek verdiği içerik üreticilerinin çoğunun, fikir üretme baskısı karşısında stres yaşadığını ve kendilerini günde birkaç kez içerik yüklemek zorunda hissettiklerini söylüyor..

SOSYAL MEDYA FENONEMİ YA DA İNFLUENCER NEDİR?

Bunun tam olarak bir tanını olmasa da, özellikle YouTube, Instagram veya TikTok’ta, ürettikleri içerikten maddi karşılık alacak kadar takipçisi olan kişiler için bu tanım kullanılıyor..

NE KADAR KAZANIYORLAR?

Bu kişiler gelirlerini iki kaynaktan elde ediyorlar;

  • O platformdaki reklam gelirlerinin dağıtımından aldıkları pay ve
  • Şirketlerle yaptıkları tanıtım işbirlikleri..

Reklam gelirlerinin dağıtımını ele alalım..

Örneğin YouTube’da eğer 1000 takipçiniz var ve 4 bin saat izlenmiş içeriğiniz varsa, videolarınızdan elde edilen reklam gelirinden pay almak için başvurabiliyorsunuz..

YouTube ne kadar kazanabileceğiniz konusunda sıkı ağızlı davransa da bu gelirin, 1000 izlemede 3 ila 5 dolar arasında olduğu değerlendiriliyor..

Şirket işbirliklerine gelindiğinde ise kazanılan parayı takipçi sayınız belirliyor..

Eğer Instagram’da bir milyondan fazla takipçiniz varsa, tek bir tanıtım paylaşımı size 10 bin dolar kazandırabiliyor..

Michelle Phan ve dört influencer ile daha tecrübeleri üzerine konuştuk..

34 yaşındaki Phan, bu işten çok para kazanma olasılığının mümkün olduğunu kabul ediyor.. Ancak Pham, çok paylaşım yapma baskısına karşı içerik üreticilerine “bir sınır çizme ve kendilerine iyi bakma” tavsiyesinde bulunuyor..

Onun bu endişesini medya analisti Rebecca McGrath da paylaşıyor..

McGrath bazı influencerların, “söyleyecek yeni bir şeyleri olmasa da” gelir arayışı ile paylaşımda bulunduklarını söylüyor..

Pham, sanal zorbalığın da ruh sağlığı üzerindeki etkisine dikkat çekiyor:

“Aynı zamanda nefret mesajları da geliyor. Bunlara insanların hazır olduklarını sanmıyorum”

Bu durum İngiliz sosyal medya fenomeni Em Sheldon tarafından da Temmuz ayındaki bir Avam Kamarası oturumunda gündeme getirildi..

Bir grup parlamenter, influencer kültürünün giderek büyümesini mercek altına alan bir çalışma yürütüyor..

Sosyal medya mahallesindeki yeni çocuk olan TikTok, yalnızca 2018yılından bu yana Çin dışında kullanıcılara ulaşmaya başladı.. Bu kısa sürede bir milyardan fazla kullanıcıya ulaştığı gibi yakın bir zamanda Amerika’da, ortalama izleme zamanında YouTube’u geçti.. Yani kullanıcılar bu ülkede TikTok’ta daha fazla zaman geçiriyor..

Colin ve Dylan McFarland kardeşler ile babaları Dan, 2019yılından bu yana TikTok’a dans ve komedi klipleri yüklüyor..

The McFarlands olarak bilinen üçlünün şu anda 2.6milyon TikTok takipçisi bulunuyor..

27yaşındaki Colin, Influencerları “internet dünyasında güvenilebilecek yeni dalga insanlar” olarak tanımlıyor ve devam ediyor: “Eğer bir şey satıyorsanız veya tavsiye veriyorsanız, insanlar her gün telefonlarında gördükleri insanlara inanıyorlar..”

25yaşındaki Dylan da ağabeyinin sözlerini destekliyor: “Colgate ve Gillette gibi firmalar bizimle çalışmak istiyor çünkü biz tıpkı kendi ailemizdeki gibi samimi hareket ediyoruz..”

The McFarlands
Colin, Dylan ve babaları: The McFarlands// cafemedyam

Son iki yılda elde ettikleri gelirlerle iki kardeş de günlük işlerini bıraktı, yeni evler aldı ve hatta başka mülklere yatırım yapmaya başladı..

iPhone telefonunda montaj yaparak video işine başlayan Colin:

“Bunu herkesin yapabileceğine tüm kalbimle inanıyorum. Yalnızca kendi özel içeriğinini bulun ve o içeriğe bağlı kalın..” diyor..

‘ÖZEL HAYATINIZI SAKLAYIN’ TAVSİYESİ

Toronto’da yaşayan YouTube içerik üreticisi Kevin Parry de animasyon videolarının izlenmesinden elde ettiği gelirle iyi bir hayat sürüyor..

Anlattığına göre, platformdaki ilk yılında dahi yaklaşık 80bin dolar gelir elde etmiş..

32yaşındaki Parry, Disney, Apple, Amazon ve Lego gibi büyük şirketlerle işbirliği yaptığını ve gelirlerinin yüzde 90’ını bu şekilde elde ettiğini söylüyor..

Kevin Parry, influencer olma hayali kuran kişilere kendi özel hayatlarını çok fazla paylaşmama tavsiyesinde bulunuyor:

“Yaratıcı bir video yaptım ve insanlar bunu beğenmedi diyelim.. Daha fazla çalışarak o yeteneği geliştirebilirim.. Ancak hayatımı paylaştım ve insanlar beğenmezse, bunu nasıl düzeltirim ki.? Yapamam..”

Parry, içerik üreticilerine bir yetenek üzerine gitme tavsiyesinde bulunuyor.. Günlük hayatlarını ortaya sermek yerine, film yapımı veya marangozluk gibi tutkular hakkında paylaşım yapmalarını öneriyor..

Kevin Parry
Kevin Parry// cafemedyam

Yazar Shan Boody, kendi açtığı YouTube kanalında, 2012yılından bu yana seks ve ilişki konularını ele alıyor.. 664bin takipçisi var ve bugüne dek 71 milyon kez izlendi.

Boody’nin video yükleme konusunda altın bir önerisi var: “Videonuzu son izlemesini isteyeceğiniz kişiyi düşünün. Eğer onun da görmesini takmayacaksanız yükle tuşuna basın..”

Sanal zorbalık ve paylaşım baskısına karşın, çok sayıda kişi bu platformlarda büyük hesaplar olma hayali kuruyor.. Eğlenceli olabileceği gibi bu iyi bir gelir de getirebiliyor..

Psikolog Stuart Duff, başarılı olma ihtimali olan kişilerin belli kişilik özellikler olması gerektiğinin altını çiziyor:

“Elbette başarılı influencerlar tek tip değil, stil ve kişilik olarak çok çeşitli.. Ama söz konusu çok başarılı olmak ise, influencer büyük oranda psikolojiden yararlanacaktır..

Çok iyi hikaye anlatan, yerine kendini koyabildiğin, eşsiz bir markası olan ve mesajına bağlık kalkan kişiler.. Her zaman takipçilerinin ne duymak istediğini bilen kişiler bunlar..”

Phan 2007yılında YouTube’a video yüklemeye başladı ve bugün milyonlarca dolar değerinde bir kozmetik şirketinin sahibi..

34 yaşındaki Phan: “Eğer iyi bir hikaye anlatıcısıysan, büyük bir kitle oluşturabilir ve hayatını değiştirebilirsin” diyor.

“ONLİNE ALIŞVERİŞTE İNFLUENCER ETKİSİ”

Tüketicilerin alışveriş tercihlerinde sosyal medya içerikleri her geçen gün daha da etkili hale gelirken her 5kişiden 1’inin, Instagram üzerinden ürün tanıtımı yaparak para kazanan influencerlar veya ünlü kişilerin yönlendirdiği linklerden alışveriş yaptığı belirlendi..

GfK araştırma şirketinin “Online Alışveriş Alışkanlıkları Araştırması”ndan yaptığı derlemeye göre, araştırmaya katılanların yüzde97’si internet kullandığını, her 10 kişiden 7’si de online alışveriş yaptığını belirtti..

Kadınların yüzde 74’ü online alışveriş yaparken bu oran erkeklerde yüzde 67’ye düştü.. Coğrafi bölgelere bakıldığında yüzde91 ile en yüksek orana sahip Ege Bölgesi’ni, yüzde78 ile Marmara ve yüzde77 ile İç Anadolu takip etti..

Online alışveriş yapanların oranının en düşük olduğu bölge ise yüzde49 ile Akdeniz oldu.. Türkiye’de 15-44 yaş grubu, 45 yaş üstü gruba kıyasla daha fazla online alışveriş yaptı..

INSTAGRAM ÜZERİNDEN ALIŞVERİŞ YÜZDE 58

Online alışveriş yapan her 10kişiden 4’ü e-ticaret sitelerini tercih etti.. Erkeklerin yüzde 45’i bu kanalı kullanırken kadınlarda bu oranın yüzde38’e düştüğü ortaya çıktı..

Tüketicilerin alışveriş tercihlerinde sosyal medya içerikleri her geçen gün daha da etkili hale gelirken, online alışverişlerde Instagram üzerinden gerçekleşen alışveriş toplamda yüzde58’i buldu..

Instagram kaynaklı alışveriş kanallarının başında yüzde 28 ile Instagram’daki butiklerle doğrudan iletişime geçmek yer aldı.. Bu oran kadınlarda yüzde38, erkeklerde yüzde18 olurken, markaların Instagram reklamları veya paylaşımları üzerinden alışveriş yaptığını belirtenlerin oranı ise yüzde26 olarak belirlendi..

“İNFLUENCER ETKİSİ

Online alışveriş yapan her 4kişiden 1’i e-ticaret sitelerinin Instagram reklamları veya paylaşımları üzerinden, her 5kişiden 1’i ise Instagram’daki influencer veya ünlü kişilerin yönlendirdiği linklerden ürün satın aldığını belirtti..

Instagram dışındaki alışveriş kanallarına bakıldığında online alışveriş yapanların yarısı markaların web sitelerini kullanırken, bu oran Akdeniz bölgesinde yüzde 67’ye ulaştı..

“PANDEMİ DÖNEMİNDE SOSYAL MEDYA VE İNFLUENCER PAZARLAMA ÇALIŞMALARI ARTTI”

Geleneksel reklam harcamaları düşüşünü sürdürürken, koronavirüs endişesiyle sosyal ve çalışma hayatının ev sınırlarına inmesi, dijital pazarlamanın önem kazanmasına sebep oldu..

CEO Emrah Pamuk, dünyadaki güncel trendleri, istatistikleri ve çalışmalarını anlattı..

Son dönemde yapılan araştırmaların sosyal medya kullanım oranlarındaki değişimi ortaya koyduğunu belirten Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk, bu değişim ışığında online reklamcılık, sosyal medya ve influencer çalışmalarındaki nüansları değerlendirdi..

“DÖNEMİN KAZANANI TİKTOK”

Pandemi ile TikTok uygulamasının indirilme sayısının 2 milyarı geçtiğini belirten Pamuk:

“Birinci çeyrekte 1,5milyar indirilmeye ulaştığını belirten TikTok, yaklaşık 6 ay içerisinde bu sayıyı üçte bir oranında artırmayı başardı..

Mart ayına kadar kullanıcılarının yüzde 70’i 18-24 yaş arası Z Kuşağı olan uygulamada artık X Kuşağı, Y Kuşağı, hatta Bebek Patlaması (Baby Boomer) nesli olarak bilinen 45 yaş üstü kullanıcılar da yer alıyorlar..

Bir diğer değişiklik ise bilgi paylaşımının yoğun olduğu Twitter’da yaşandı. Kullanıcıların yüzde 34’ü Instagram’da geçirdikleri zamanın Twitter’a kaydığını belirtiyor.”

“TEK SESLİ İLETİŞİM KISITLI ERİŞİM GETİRİR”

Pamuk, CEO’su olduğu kurumun çalışmalarında sosyal medya kullanımındaki değişimin etkilerini ise şöyle yorumladı:

“Sosyal medya mecraların gücü de ülke bazında değişiyor..

Afrika bölgesinde yaptığımız projelerde Facebook influencer’larımızın gücünden oldukça yüksek seviyelerde faydalanabilirken, Rusya pazarında Vkontakte ve Yandex Zen gibi mecralarda aktifliğimizi sürdürüyoruz..

Aynı şekilde Orta Doğu pazarında Snapchat ve Tiktok mecra kullanımlarının son dönem öncesi aktifliğini de değerlendirdik..”

Sosyal medya ve influencer çalışmalarında tek alanlı değil marka bütünlüğü olarak bakmanın, her ülkenin kendi özel pazarını değerlendirmenin önemini vurgulayan Pamuk, özellikle COVID-19 dönemindeki sosyal medya çalışmalarında, tek sesli iletişim yapanların kısıtlı erişim alacağını belirtti..

INFLUENCER PAZARLAMA BÜTÇESİ ARTACAK”

Koronavirüs, önceden planlanan reklam kampanyalarında yüzde34, kampanya sürecinde yüzde45, geleceğe dönük reklamlarda ise yüzde45 düşüş ortaya koysa da, tüketicilerle yapılan araştırmalar, markaların reklamı kesmemesi gerektiğini ortaya koyuyor..

Kantar’ın küresel araştırmasına katılan 35 bin tüketicinin sadece yüzde8’i markaların reklamı durdurması gerektiğini düşünüyor..

Aynı araştırma, markaların yüzde41’inin reklam harcamalarını koruyacağını ya da büyüteceğini işaret ediyor..

Bir başka çalışma ise markaları yüzde22’sinin reklam bütçelerini artırdığını gösteriyor. Pamuk:

“Gösterim başı maliyetler (CPM) düşerken, tıklama başı maliyetler (CPC) ya aynı kaldı ya da azaldı.. Bu da reklam yatırımlarının geri dönüşünün yüksek olmasını sağladı. Markalar için dijital pazarlama konusunda fırsatlar var. Bunların başında da sosyal medya ve influencer pazarlaması geliyor.. Genel toplamda bir düşüş görülse de, bu yıl içerisinde influencer pazarlama bütçelerinin yüzde 65 artması bekleniyor..”

“INSTAGRAM INFLUENCER’LARI 3 MİLYONA YAKIN ETKİLEŞİM ALDI”

Marka bilinirliğini artırma ve dijital kullanımının artmasıyla büyüyen hedef kitlelere ulaşmanın öncelik olması gerektiğini söyleyen Pamuk:

“Influencer pazarlamasının en aktif şekilde kullanıldığı bu pandemi sürecini, tüm sosyal medya mecralarının da en aktif kullanıldığı dönem olarak görüyoruz..

Instagram canlı yayın kullanımı artış gösterirken, sosyal medya mecralarındaki AR kullanım artışı da göz önünde..

Gerek Instagram filtrelerinde, gerek oyunlaştırma (gamification) alanlarında artırılmış gerçeklik (AR) alanında ciddi bir kırılım yaşandı..”

Instagram influencer’larının 1milyon 400 bin gönderisini inceleyen bir çalışmaya göre, bu dönemde en yaygın kullanılan hashtag’ler #koronavirüs, #covid19, #covid, #pandemi ve #koronavirüssalgını oldu. Influencer’ların toplam gönderi etkileşimi ise 2,9 milyonu geride bıraktı. Koronavirüs döneminde sosyal fayda ve bilgilendirme içerikleri de önem kazandı. En çok #evdekal hashtag’inin kullanıldığı belirtilirken, 480 bin gönderi 1,5 milyardan fazla etkileşim almayı başardı..

KULLANICILAR DAHA ŞEFFAF REAKSİYON VERDİ”

Sosyal medyadaki değişimin önemli bir parçası da kullanıcı davranışlarındaki değişim oldu..

Pamuk, durumu şöyle değerlendirdi:

“Kullanıcı davranışlarında gözlemlediğimiz çok önemli bir nokta var. Hedef kitlenin her mecrayı gördüğü, ses verdiği, yön verdiği bir dönemdeyiz. Aslında bunun markalara çok önemli bir artı nokta kattığını düşünüyoruz. Kullanıcıların markalar hakkındaki olumlu olumsuz düşüncelerini bu kadar şeffaf bir reaksiyona dönüştürmeleri, markaların gelecek dönem yapılandırmalarını oldukça etkileyecektir. Markalar için de, sadık hedef kitlelerinden ses alarak gelişim sağlamaları için harika bir dönem.”

“INSTAGRAM’DAN İNFLUENCER’LARA ŞEFFAFLIK UYARISI: SPONSORLU İÇERİKLERİ GÖSTERMEYENLERİ HEDEFİNE ALACAK”

Instagram, Birleşik Krallık’ın sosyal medya influencer’ları hakkında yaptığı açıklamanın ardından harekete geçti.. Platform, sponsorlu içerikleri sponsorlu olarak işaretlemeyen influencer’ları hedefine alacak..

Instagram’da fazla sayıda takipçiye sahip olan influencer’lar, çeşitli markalarla anlaşarak onların ürünlerine veya hizmetlerine paylaşımlarında yer veriyorlar.. Bu durumdai kullanıcıların profili, markaların sesini duyuracakları bir reklam platformu haline dönüşüyor..

Ancak Instagram’ın bu durumu baş etmesi zor bazı sorunları da ortaya çıkardı..

Platformda dolaşan normal kullanıcılar, gördükleri paylaşımların sponsorlu bir paylaşım olup olmadığını anlayamaması bir takım sorunlara neden oluyordu.. 

İşte Instagram, Birleşik Krallık tarafından yapılan bir açıklamanın ardından bu işin peşine düştü..

Birleşik Krallık, Instagram’daki çoğu influencer’ın paylaşımlarında o paylaşımın sponsorlu olup olmadığı konusunda bilgi sunmadığını açıkladı..

Takipçilerini sponsorlu içerikleri nedeniyle kaybetmekten korkan influencer’ların bu davranışı, aslında sektörü de olumsuz etkiliyordu..

İşte bu nedenle Instagram, yeni açıklamaya göre artık sponsorlu paylaşımlarını sponsorlu olarak işaretlemeyen influencer’ları markalara ve işletmelere bildirecek. Bu şekilde influencer’lar sponsorlu içerikler açısından kullancılarına karşı daha şeffaf olacak..

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet  

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top