DÜNYA

KUBA’DA TARİHİ ADIM: ÖZEL ŞİRKET KURULMASI İÇİN İZİN VERİLDİ

.

“KUBA’DA TARİHİ ADIM: 32 ÖZEL ŞİRKETİN KURULMASINA İZİN VERİLDİ”

Küba’da on yıl önce gündeme gelen küçük ve orta büyüklükteki özel şirketlerin açılmasına onay verildi..

İlk olarak 32 şirketin başvurusu kabul edildi..

Küba’da Fidel Castro’nun tüm şirketleri kamulaştırışından yarım yüzyıl sonra mikro, küçük ve orta büyüklükteki özel şirketler geri dönüyor.. 

İTHALAT-İHRACAT DEVLET KONTROLÜNDE

Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra hükümet 32 özel şirket başvurusunu kabul etti..

Gazeteler adada yapılan reformun adadaki ekonomik sistemin tek merkezde toplanan kurallarını radikal bir şekilde değiştirebileceğini yazıyor..

Yeni şirketlerin 13’ü gıda sektöründen, diğerleri imalat, geri dönüşüm ve teknoloji gibi alanları kapsıyor..

Limited Şirketi olarak faaliyet gösterecek yeni özel şirketler en fazla 100 kişi çalıştırabilecek.. Şirketlerin kredi ve finansman kaynağına ulaşımı olacak olsa da ihracat ve ithalat aracı devlet şirketi ile gerçekleştirilebilecek. Ancak yasa, ‘avukat, mimar, mühendis’ gibi kimi meslek gruplarının şirket kuramayacaklarına dair bazı sınırlamalar getiriyor..

“SEMBOLİK ANLAM”

Aslında söz konusu yasa ada için yeni değil. Komünist Parti’nin 2011 yılında düzenlenen kongresinde kilit öneme sahip reform yasal olarak onaylanmıştı, ancak açıklanmayan nedenlerle uygulamaya geçilmesi on yılı buldu..

Gazeteler, Kübalı yetkililerin ‘ekonomideki devlet tekelinin kontrolünü kaybetmekten çekindikleri için bu kadar uzun sürdüğünü’ söylüyor.. 

Küba devrimiyle birlikte pek çok küçük işletme kamulaştırılmıştı..

Kimi ekonomistler ‘karma ekonomiye’ geçiş için bunun olumlu bir adım olduğunu öne sürüyor..

Omar Everleny ‘küçük özel şirketlerin kamulaştırılmasından yaklaşık 54 yıl sonra tekrar açılmasını kabul etmenin sembolik bir anlamı olduğunu’ belirtiyor..

“BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR”

Kübalı yetkililer henüz hiçbir başvuruyu reddetmedi..

Ekonomi ve Planlama Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ‘ülkenin sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunmak için’ söz konusu adımların atıldığı bildirildi. Bakanlık, başvuruların hâlâ devam ettiğini kaydetti. Toplamda 35 şirketin kabulü açıklanırken bunların 32’sinin özel sektör olduğu aktarıldı. 

Çoğu başkent Havana’da bulunan şirketlerin bazıları şöyle, kauçuk ürünleri üreticisi PROVATGOM, tematik park etkinlikleri düzenleyecek olan Cinesoft Recreacion, Las Tunas merkezli hamburgerci TUHamburgesa…

“AMBARGO VE EKONOMİK SIKINTILARA”

Ülke ABD’nin eski Başkanı Donald Trump döneminde ağırlaşan ancak mevcut lider Joe Biden tarafından uygulanmaya devam eden ambargo dolayısıyla büyük bir ekonomik krizin içerisinden geçiyor..

Yarım yüzyılı aşkın bir süredir devam eden ABD ambargosu, özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte ada için çok daha kritik bir seviyeye geldi..

Öyle ki Küba, Covid-19 ile mücadelede kilit öneme sahip ventilatör ve aşı gibi tıbbi malzemeleri ambargo nedeniyle ithal edemiyor. Tüm bunları kendi üretmek zorunda kalan Küba’da geçtiğimiz aylarda kısa ömürlü protesto gösterileri düzenlenmişti..

“KÜBA DEVRİMİ’NİN EN ÖNEMLİ DÖNEMEÇLERDEN BİRİSİ OLAN MONCADA KIŞLASI BASKINI”

KÜBA DEVRİMİ’NİN İŞARET FİŞEĞİ: 26 TEMMUZ MONCADA KIŞLASI BASKINI

26 Temmuz, Fidel’i, Che’yi, yoldaşlarını ve Küba halkını Batista rejimine karşı zafere götüren sürecin önemli uğraklarından birisi..

Küba halkı 26 Temmuz tarihini “Ulusal İsyan Günü” olarak kutluyor.

Moncada Kışlası Baskını… Bu tarih Küba halkı ve Küba Devrimi için özel bir gün olarak kabul ediliyor.. 26 Temmuz aynı zamanda devrimi yapacak hareketin de ismi..

Fidel Castro ve arkadaşları işbirlikçi diktatör Batista’yı devirmek için 26 Temmuz 1953 günü Moncada Kışlası’na bir baskın düzenledi.. Girişim başarısız oldu ve tutuklandılar. 16 Ekim günü mahkemeye çıkarılan Fidel, “Tarih beni haklı çıkaracaktır” başlıklı meşhur savunmasını yaptı. Savunma elden ele çoğaltılarak paylaşıldı ve hareketin en güçlü propaganda araçlarından birisi haline geldi.

Batista halkın tepkisini yumuşatmak için cezayı sürgüne dönüştürmek zorunda kalınca, Meksika’da bir araya gelen Fidel ve yoldaşları mücadelelerini yeniden örgütlediler. Moncada Kışlası baskınına atıfla, kendilerine “26 Temmuz Hareketi” adını verdiler.

Meksika’dan Küba’ya ayak basan 82 kişinin öncülük ettiği iki yıl süren gerilla mücadelesinin ardından diktatörün ordusunu yenilgiye uğratarak 1 Ocak 1959 günü yönetime el koydular. 26 Temmuz böylelikle bir yenilgi değil, büyük bir zafer olarak tarihe geçti.

26 TEMMUZ’DA NE OLDU?

26 Temmuz 1953 günü 125 kadın ve erkek sabah saat 5.15’de Ada’nın 2. büyük askeri garnizonu olan Moncada Kışlası’na saldırmak üzere harekete geçti. Hedef cephaneliği ele geçirerek silah sağlamak ve aynı zamanda cephaneliği ordunun kullanımına kapatmaktı..

Diğer grup ise radyoyu ele geçirerek halkı ayaklanmaya çağıracaktı. Plan en ufak ayrıntısına kadar tasarlanmıştı, ancak Santiago Karnavalı’nın kalabalığı planlarını gerçekleştirmelerini engelledi. Baskın planlandığı gibi gerçekleştirilemedi..

Çatışmada ölenlerin sayısı fazla değildi ancak isyancıların büyük bir bölümü daha sonra işkenceyle öldürüldüler..

Dağlara kaçmayı başarabilen Fidel ve beraberindeki 18 kişi ise 1 hafta sonra yakalandı.Yakalananlar hızla yargılanarak 5 ila 15 yıl arasında hapis cezalarına çarptırıldılar..

100 kişilik asker ablukası altında mahkeme salonunda savunmasını Fidel “Beni mahkum edin, bunun hiçbir önemi yok. Tarih beni haklı çıkaracaktır!” sözleriyle tamamladı..

Fidel bu yargılanma sonrasında 15 yıl hapse mahkûm oldu ancak 3 yıl hapis yattıktan sonra çıkarılan genel af sonucu 5 Mayıs 1955’te tahliye oldu..

Fidel, tahliye olduktan sonra baskını gerçekleştiren grup olan Moviemento’nun 26 Temmuz Hareketi adını alması kararlaştırıldı.. 26 Temmuz Hareketi bütün ülkede devrime kadar sürecek olan toplumsal hareketin, yer altı direnişlerinin ve mücadelenin örgütleyicisi oldu..

26 Temmuz Hareketi’nin Moncoda kışlası baskının gerçekleştirirken en öenmli amaçları ise ülkede Batista rejimine karşı duyulan tepkinin ortaya çıkmasını sağlamaktı.. Baskın, devrime giden yolu tetiklemişti.. Fidel ve beraberindekiler Meksika’ya geçerek 1956 yılında Che Guevara ile birlikte Granma teknesiyle Oreinte Bölgesinde Las Coloradas’a çıktılar. Küba devrimi Ocak 1959’da gerçekleşti..

26 TEMMUZ HAREKETİ

“26 Temmuz Hareketi alt tabakaların, alt tabakalar için ve alt tabakalarla oluşturulan devrimci örgütüdür.

26 Temmuz Hareketi hiç kimsenin politik fitne veremeyeceği Küba işçi sınıfının kurtuluş umududur, ataları tarafından özgürleştirilen topraklar üzerinde paryalar halinde yaşayan köylünün toprak umududur, göçmenlerin, üzerlerinde çalışamadıkları ve yaşayamadıkları topraklarına geri dönüş umududur, açlara ekmek ve unutulmuşlara adalet umududur.

26 Temmuz Hareketi bu mücadelede 10 Mart 1952’den beri düşenlerin davalarını sürdürür ve sükûn içinde ulusa, onların eşlerine, çocuklarına, ailelerine ve kardeşlerine, devrimin mağdurları tehlikeye atmayacağını beyan eder.

26 Temmuz Hareketi yakın saflara sıcak bir davetiyedir, kolları Küba’nın tüm devrimcilerine, ufak tefek partizan farklarını ve daha evvel yapılan hiçbir ayrımı gözetmeksizin açıktır.

26 Temmuz Hareketi ülkemizin canlı ve sağlıklı geleceğidir, halka sözü verilmiş onurdur, vaat yerine getirilecektir.”

Fidel Castro Ruz
19 Mart 1956″

İLGİLİ HABER

http://haber.sol.org.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: