GENEL

KAHVE TELVESİ VE KULLANIM ALANLARI…

.

“HAMİLEYKEN KAHVE TÜKETMEK BEBEĞE ZARAR VERİYOR!”

Hamilelik sırasında tüketilen kafein, bebeğin beynindeki önemli bölümleri kötü etkileyerek davranış bozukluklarına yol açabiliyor.

Rochester Üniversitesi’ndeki Del Monte Nörobilim Enstitüsü tarafından yapılan araştırma…

Neuropharmacology adlı akademik dergide yayımlanan bir çalışmaya göre kafein, anne karnındaki çocuğun beyin yapısında değişikliklere sebep oluyor. 

9,157 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, hamilelik döneminde haftada birden fazla kez kafein tükettiğini bildiren annelerin çocuklarının beyinlerindeki sinirsel yapıda önemli değişikliklere rastlandı.

Ayrıca çocuklarda davranış bozuklukları, dikkat eksikliği  ve  hiperaktivite  gözlemlendi.

“BEBEĞİ DOĞRUDAN ETKİLİYOR”

Çalışmayı yürüten Dr. John Foxe:

 “Bu etkiler, küçük seviyedeki dikkate değer davranış bozuklukları ile kafeinin uzun süreli etkilerini ilişkilendirmemizi sağladı..

Sanırım bu çalışmanın sonunda, hamilelik sırasında kafein tüketmenin hiç de iyi bir fikir olmadığı önerisinde bulunacağız.” 

Yapılan birçok araştırmaya göre hamilelik süresince kafein tüketmek olumsuz bir etki yaratıyor. Kafein, anne karnındaki fetüs zarını kolaylıkla geçebildiği gibi fetüs, kafeini parçalayabilecek bir enzime sahip olmadığı için kafein anne karnındaki bebeği doğrudan etkileyebiliyor.

“TÜRK KAHVESİ YADA FİLTRE KAHVE YAPTIKTAN SONRA ORTAYA ÇIKAN TELVEYİ ÇÖPE ATMAK YERİNE ÇEŞİTLİ ALANLARDA YENİDEN KULLANABİLİRSİNİZ… ”

Türk kahvesi yada filtre kahve yaptıktan sonra ortaya çıkan telveyi çöpe atmak yerine çeşitli alanlarda yeniden kullanabilirsiniz…

Öğütülmüş kahve çekirdekleri, demlendikten sonra içerisindeki yağ ve aroma büyük ölçüde suya geçsede, telvede yeterli miktarda yağ ve koku kalır… Geriye kalan bu doğal malzemeyi farklı yerlerde değerlendirmeniz mümkün.

“İŞTE ONLARDAN BAZILARI… ”

undefined

1-“BİTKİLERİNİZİN TOPRAĞINA EKLEYİN “

Saksı yada bahçenizde bitkileriniz varsa toprağını zenginleştirmek için kahve telvesini toprakla karıştırıp bitkiye ekstra vitamin-mineral sağlayabilirsiniz. Kahveçekirdeği magnezyum, potasyum yönünden zengindir ve toprağa karıştığında da bitkiyi beslemeye yardımcı olur.

undefined

2-“BUZDOLABINDA KOKU ÖNLEYİCİ OLARAK KULLANIN

Kahve telvesini küçük birkap içerisinde, buzdolabı rafına yerleştirip kötü kokuyu önlemek için kullanabilirsiniz… Ayrıca, eşit oranda karbonat ekleyerekde hazırladığınız kahve telvesi – karbonat karışımını buzdolabında kokuönleyici olarak kullanabilirsiniz.

undefined

3-“CİLDİNİZDE PEELİNG OLARAK KULLANIN

Hassas ve kuru ciltler için önerilmemekle birlikte cilt bakım rutininde peeling kullananlar, Türkkahvesi telvesini birkaç damla zeytinyağı ile karıştırıp yüzüne peelingolarak uygulayabilir… Filtre kahve telvesini de -daha büyük parçacıklı olduğu için – vücudunuzda peeling amacıyla yine az miktarda zeytinyağı ile karıştırıp ölüderiyi temizlemek için kullanabilirsiniz…

undefined

4-“MUM YAPARKEN KULLANIN

Evde mum yapmayı seviyorsanız yada kalan mumları eritip değerlendirmek istiyorsanız, hazırladığınız mum içerisine kahvetelvesini karıştırıp, muma hoşbir kahve kokusu kazandırabilirsiniz.

undefined

5-“SELÜLİTİ GİDERMEK İÇİN KULLANIN

Kahve gibi kafeinli içecekleri çoksık tüketmek selülite yol açsada, cilde dışarıdan masaj yolu ile kafein içeren ürünleri kullanmak selülitin giderilmesini sağlar! Bunun için de kahveden geriye kalan telveyi selülitli bölgelerde düzenli olarak masaj yaparak değerlendirebilirsiniz… Kahve telvesine zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi sabit yağlar ekleyerekde masaj yaparken cildin nemlenmesini sağlayabilirsiniz… Kahve telvesinin evinizde ve cilt bakımınızda yeniden kullanımını denediğinizde bir daha kahve telvesini çöpe atmayacaksınız!

undefined

6-“TENCERELERDEKİ LEKELERİ ÇIKARMAK İÇİN KULLANIN

Kahve telvesini tencerelerde kalan lekeleri ovarak temizlemek için rahatlıkla kullanabilirsiniz… Bulaşık süngeri ve kahve telvesi tencerenizin pırıl pırıl olmasını sağlayacaktır! Ek olarak, kesme tahtasındaki lekeleri çıkartmak için de deneyebilirsiniz…

İLGİLİ HABER

www.sozcu.com.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: