EKONOMİ

HONDA, FABRİKAYI RESMEN KAPATTI  

.

“HONDA, TÜRKİYE’DEKİ FABRİKASINI KAPATTI”

Honda, 1997 yılından bu yana faaliyette olan Gebze Şekerpınar’daki fabrikasında üretime son verdi..

1997 yılından bu yana, 24 yıldır üretime devam eden Honda’da Türkiye devri sona erdi. 2019 yılında gerçekleştirdiği bir duyuru ile Gebze’de bulunan ve Türkiye’de de fazlasıyla popüler olan Civic modelini ürettiği fabrikasında 2021 yılı Eylül ayında üretimi durduracağını açıklayan Honda, fabrikayı resmen kapattı.. 

2 bin civarında çalışana iş imkanı sağlayan Honda Türkiye, Gebze’de bulunan fabrikasında  son yerli üretim Honda Civic Sedan modeli banttan indirildi..

Fabrika çalışanları banttan indirilen aracı, “2021 Honda Civic’in son aracı. Artık Türkiye’de araç üretimi yok” sözleriyle duyurdu..

Stokçuluk iddialarıyla gündeme gelen Honda, bundan sonra Civic modeli ithal edilecek..

Yeni Honda Civic Sedan modelinin Ekim ayında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor..

HABAŞ’A DEVREDİLDİ

Japon teknoloji devi Honda Türkiye daha önce şu mesajla kapanmayı duyurmuştu:

“Honda Türkiye A.Ş. Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğuna devretmek üzere anlaşmaya varmıştır. Taraflar arasında varılan anlaşma neticesinde söz konusu taşınmazın teslim tarihi Eylül 2021’den sonra gerçekleştirilecektir”

Açıklamaya göre Honda Türkiye , Gebze’deki tesisini HABAŞ Topluluğuna devredecek.. 

HABAŞ, geçtiğimiz mart ayından bu yana tesislerde Honda’nın üretimini sürdürüyordu..

Fabrikayı devralan HABAŞ’ın önümüzdeki dönemde tesiste nasıl bir faaliyet yürüteceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı…

NE OLMUŞTU?

“‘TÜRKİYE’DEKİ FABRİKAYI KAPATACAKLAR’ İDDİASININ ARDINDAN HONDA’DAN AÇIKLAMA” 

Honda, Türkiye’de Civic Sedan üretiminin 2021’e kadar sona ereceğini duyurdu. Civic Sedan, Gebze’deki fabrikada üretilen tek model..

Honda’nın Türkiye fabrikasını kapatacağı haberinin Financial Times’ta (FT) yer almasının ardından, Japon otomotiv devinden açıklama geldi. 

Türkiye’yi de içeren “yeniden yapılandırma” açıklaması kapsamında şirket, 2021’de Türkiye’de Civic Sedan üretimine son verecek..  

Gebze’de üretilen tek model Civic Sedan Almanya, Polonya, Romanya başta olmak üzere 33 farklı ülkeye ihraç ediliyordu.. Fabrikada ayrıca Accord, Jazz,CRV, Civic Sedan ve Civic 5 Kapı modelleri için panel yedek parça üretimi gerçekleştiriliyor.. 

Türkiye’de yıllık 38 bin aracın üretildiğini hatırlatan Honda açıklamasında:

“Türk hissedarlar ile bu süreçte yapıcı diyaloglar sürecek. Türkiye’deki operasyonlara devam etme niyetindeyiz..”

İngiltere’de Muhafazakar Parti’nin Kuzey Swindon milletvekili Justin Tomlinson, FT’ye yaptığı açıklamada 3 bin 500 kişinin çalıştığı Swindon’da fabrikası ile Türkiye fabrikasının kapatılacağını söylemişti.. 

Tomlinson, tüm Avrupa piyasası üretiminin, genel merkezin yer aldığı Japonya’ya taşıyacağını ifade etmişti.. 

Şubat başında Japonya ve Avrupa Birliği arasında imzalanan anlaşma kapsamında Brüksel yönetimi, otomobillerden alınan yüzde 10 gümrük vergisinin 2027’ye kadar sıfıra indirileceğini açıklamıştı.. 

“HONDA TÜRKİYE’DEN ÇIKIYOR MU, KALIYOR MU? SON AÇIKLAMA HONDA TÜRKİYE GENEL MÜDÜR YARDIMCISI’NDAN”

Bülent Kılıçer:

“Civic’in üretimine 2021 yılında son vereceğiz, o tarihe kadar çalışanlarımızla yola devam edeceğiz.”

Honda Türkiye Otomobil ve Motosikletten Sorumlu Satış, Pazarlama ve Planlama Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, soruları yanıtladı..

Kılıçer:

 “Honda, Türkiye’den çıkmıyor. Sektörde yaşanan gelişmeler doğrultusunda önümüzdeki dönemde elektrikli araçların üretimine yoğunlaşacağız..

Bu kapsamda üretim kapasitesinin optimize edilmesi ve üretim verimliliğinin artırılması gerekliliğini göz önüne alarak küresel üretim sistemimizi ve kabiliyetimizi tekrar gözden geçiriyoruz..”

Honda’nın, Türkiye’de üretimini yaptığı tek model olan Civic’in üretimine 2021’de son vereceği bilgisini Kılıçer de teyit etti:

“Planlı üretim 2021 yılı sonlarına kadar süreceğinden bu tarihe kadar çalışanlarla yola devam edeceğiz..

Honda’nın tüm faaliyetlerinin temelinde yatan ‘bireye saygı’ felsefesi doğrultusunda aldığımız kararlar ve bu kararların olası etkileri konusunda son derece şeffaf bir yaklaşım sergileyeceğiz..”

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı, Honda Motor Başkanı Takahiro Hachigo’nun sözlerini hatırlattı. “Hachigo’nun 19 Şubat’ta Tokyo’da yaptığı basın toplantısında da ifade ettiği gibi Honda, Türkiye’deki faaliyetlerine devam etmeyi planlamaktadır..”

Ancak haberde 2021 sonrası için ne planlandığına dair bir detay da Honda’nın Türkiye’de yürüteceği faaliyetin üretimi kapsayıp kapsamayacağı bilgisi de yer almadı.. 

“HONDA’DAN AÇIKLAMA: BU GÖRÜNTÜLERİ ÇEKEREK YAYANLAR İÇİN HUKUKİ YOLLARA BAŞVURMA HAKLARIMIZ SAKLI”

Şirketten yapılan açıklamada, bazı sosyal medya hesaplarında, bir Honda bayisinin araç parkı görüntüleri ile bayinin satış yerine stok yaptığı yönünde haksız yorumlarda bulunulduğu ifade edildi..

Honda, bir sosyal medya paylaşımı üzerine yapılan yorumlar ve haberler hakkında açıklama yayınladı..

Şirketten yapılan açıklamada, bazı sosyal medya hesaplarında, bir Honda bayisinin araç parkı görüntüleri ile bayinin satış yerine stok yaptığı yönünde haksız yorumlarda bulunulduğu öne sürülerek, resmi bir açıklama yapma zorunluluğu doğduğu kaydedildi..

Açıklamada, şirketin, otomotiv sektörünün sipariş, satış, filo, takas, ikinci el ve teslimat gibi tüm süreçlerine tam hâkim olunmadan yapılan paylaşım, haber ve yorumları üzüntüyle karşıladığı vurgulandı..

Açıklamada:

“Söz konusu görüntüler, bayimizin kurumsal firmalara filo kiralama faaliyetlerini yürütmek adına bağlantısı yapılmış ve ayrılmış araçlarını toplu halde bulundurduğu alandan izinsiz olarak alınmıştır..

Bu görüntüleri çekerek yayan ve böylece gerek bayimizin ticari itibarına ve gerekse de markamıza zarar verenler için tüm hukuki yollara başvurma haklarımızın saklı olduğunun bilinmesini isteriz..” ifadelerine yer verildi..

Sosyal medyada paylaşılan görüntüler sonrasında, bayilerin araçları piyasaya sürmeyerek fiyat yükselttiğini iddia edilmişti..

“TİCARET BAKANI MUŞ’TAN HONDA AÇIKLAMASI

Ticaret Bakanı Mehmet Muş:

“Bir araç bayisinin stokta araç kalmadığını iddia etmesine rağmen bayiye ait boş bir tarla içerisinde yüzlerce otomobili tuttuğuna ilişkin bazı görüntüler sosyal medyada ve haber sitelerinde yer almıştır..

Söz konusu olayla ilgili derhal müfettiş görevlendirilmesi yapılmıştır..

Bayi tespit edilmiştir. Yapılan ilk incelemede 0 kilometre 239 aracın kiralanmak üzere bekletildiği bilgisi alınmıştır.Söz konusu işlemin muvazalı yada usulsüz olup olmadığı detaylı olarak incelenmektedir..

Bilindiği üzere ÖTV matrah değişikliği sonrası indirime giren araçların satışıyla ilgili vatandaşlarımızdan gelen şikayetler üzerine bakanlığımıza bağlı rehberlik ve teftiş kurulunu harekete geçirmiştik..

Müfettişlerimiz gereken incelemeleri hassasiyetle yürütmektedir. Tüm kamuoyuna şunu açıklıkla ifade etmek isteriz ki; arz talep dengesiyle uyuşmayan haksız fiyat artışlarıyla fırsatçılık yapanlara asla ve asla müsaade etmeyeceğiz..

Ticaret Bakanlığı olarak bu konudaki denetimlerimiz sürekli olarak devam edecektir..”

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top