SIYASET

CBS TELEVİZYONU: TALİBAN HÜKÜMETİYLE İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

ON OFF
“ERDOĞAN’DAN SERT AÇIKLAMA: TALİBAN AMERİKA’NIN SİLAHLARIYLA HAREKET EDİYOR”

Erdoğan, Amerikan CBS televizyon kanalına konuştu:

Erdoğan’ın CBS kanalıyla söyleşisinin tam hali yayınlandı. Erdoğan’ın kendisine hakaret davalarıyla ilgili soruya “Siz bunlara inanıyorsunuz yani” demesi gazeteci Brennan’ı şaşırttı.

“Türkiye’ye saldıran terör örgütleri de maalesef Amerika’dan çok ciddi silah, mühimmat desteği aldı..Bundan sonra ülkemize hala Afganlı mülteci almaya gücümüz yetmez. Açık söylüyorum, bizim kapımız yol geçen hanı değildir..”

Brennan’ın “ABD’nin Afganistan’dan ayrılmasının bölgeyi daha emniyetsiz hale getirdiğini düşünüyor musunuz?” sorusunu yanıtlayan Erdoğan:

“20 yıldır Amerika’nın burada kalışıyla bölge güvenli bir hale gelmedi ki tam aksine, bölge her geçen gün ciddi manada kan kaybetti.. Biz burada bine yakın elemanımızla havalimanının korunması konusunda görev icra ettik. Bize en sonunda havalimanının korunması teklifi geldiğinde Brüksel’de Sayın Biden’la bunları konuştuk..

Bizim böyle bir görevi üstlenebileceğimizi kendilerine söylediğimde, ‘Üç şeyi de isteriz’ dedim. Bunun birisi lojistik destek. Lojistik destekten talebimiz, idari ve malidir. Bir diğer adım da özellikle şu an ellerinde bulunan silah, mühimmat vesaire bunların Türkiye’ye devridir..

Ama öyle şeyler oldu ki tam aksine Karzai Havalimanındaki tüm silahların mühimmatların, araçların hepsi Taliban’a verildi. Şu anda da Taliban orada Amerika’nın silahlarıyla hareket ediyor. Bu gerçekleri de tabi görmek gerekir. Fakat biz bazı şeylere de alıştık..

Aynı şekilde Türkiye’ye saldıran terör örgütleri de maalesef Amerika’dan çok ciddi silah, mühimmat desteği aldı. Bu, geçmiş hükümette de aynı şekilde oldu, şu anda da aynı şekilde oluyor.. Öncelikle PKK/YPG/PYD terör örgütlerine bu tür silah desteklerinin verilmemesi gerekir”

“ABD’NİN ELİNDE KANIT VAR MI?”

ABD’nin, DEAŞ’a karşı mücadelede müttefik olarak gördüğü gruplara tedarik ettiği silahların Türkiye’ye karşı kullanıldığına yönelik bir kanıt var mı? ABD desteğinden dolayı bu gruplardan size yönelik tehdit var mı?”

Erdoğan:

“Bunu Sayın Trump döneminde de Trump’ın kendisine de ifade etmiştim. Şu anda da yine aynı şekilde tırlarca silah, mühimmat vesaire bölgeye geliyor. Bunların hepsini biz kendilerine istihbarat örgütümüz vasıtasıyla da ifade ettik, ifade ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de aynı şekilde tabi bunu ifade edeceğiz..”

“Bunları Başkan Biden’a sundunuz mu?”

Erdoğan:

“Bunların hepsini biz muhataplarımıza sunduk. Şu anda benim İstihbarat Başkanım aynı şekilde muhatabına bunları sundu, sunuyor. Bundan sonra da bunları sunmaktan çekinmeyiz. Çünkü bazı gerçekler var. Amerika NATO ülkesidir. Biz aynı şekilde NATO ülkesiyiz. NATO’da dayanışma içerisinde olmamız gerekirken, terör örgütleri buralardan bu tür destekleri almamalı. Bunu da söylemek durumundayız.”

“AFGANİSTAN’DA BİRÇOK YATIRIMLARIN İÇERİSİNDE OLDUK” 

“Türkiye’nin Taliban’a Afganistan’daki havalimanını işletmesi için yardım ve teknik destek sağlayıp sağlamadığı ve yeni Taliban hükümetiyle ilgili ne düşündüğü…?”

Erdoğan:

“Şu anda henüz bizim Taliban’la anlaşmaya vardığımız herhangi bir konu yok. Şu anda Taliban daha çok Katar ile müşterek hareket ediyor. Biz ise askerlerimizi, sivil vatandaşlarımızı oradan çektik..

Biz şu anda havalimanında yokuz. Taliban ile de şu anda herhangi bir iş birliğimiz yok..

Ama bir şeyi çok açık ve net söylemem lazım. Bizim Afganistan halkına karşı tarihten gelen bir birlikteliğimiz var. Kimsenin Afganistan’a vermediği desteği her zaman biz verdik. Alt yapıda, üst yapıda Afganistan’da birçok yatırımların içerisinde olduk ve bundan sonraki süreçte de bunu yaparız..

Dediğim gibi, bu yapılan yanlışlıklar sebebiyle de askerimizi çektik, sivil vatandaşlarımızı çektik ve şu anda Afganistan’da biz yokuz..”

KABİL HAVALİMANI NE OLACAK?

Havalimanının işletilmesine yardım etmeyecek misiniz?”

Erdoğan:

“Dediğim gibi, bu, anlaşmalara, sözleşmeye bağlı. Burada eğer gerçekten karşılıklı anlaşmalarla olumlu bir adım atılacak olursa şu anda Afganistan’daki hükümet kapsayıcı değil, kucaklayıcı değil..

Kucaklayıcı, kapsayıcı olmayan bir hükümetle böyle bir adım atmak da bizim için bir defa mümkün değil. Ama bu kapsayıcı olursa, kucaklayıcı olursa bizler de Türkiye olarak orada yer alırız..”

AFGANİSTAN’DA KADINLARI DURUMU HAKKINDA KONUŞTU

Taliban şu an sadece erkek çocuklarının okula gitmesine izin veriyor, kızlara müsaade etmiyor. Kamu kurumlarındaki kadınlara işe gelmemelerini söylediler. Taliban gelişim göstermiş gibi durmuyor. Böyle bir hükümetle çalışır mısınız?”

Erdoğan:

“Türkiye’nin bu konuda özellikle kadına bakışı bellidir. Bizde kadın hayatın her yerinde vardır.. Eğitimde, sağlıkta, adalette, yargıda vardır; hayatın her yerinde vardır. Kendi ülkemizde bu böyle olduğuna göre, Afganistan’da biz niçin farklı bir şey düşünelim?

Orada da aynı şekilde kadının hayatın her yerinde olmasını arzu ederiz. Kadınlar buralarda aktif rol alır hale geldiği anda, onlara eğitim, sağlık, adalet, emniyet, her noktada biz Afganistan’a da bu desteği veririz. Bunların eğitimlerine de ayrıca ülkemizde fırsat sağlarız..”


“Mevcut durumda Taliban’la çalışmak istemiyorsunuz gibi görünüyor?”

Erdoğan:

“Bu saydığım konularla ilgili olarak eğer bunlar kabul edilirse yaparız. Ama kabul edilmezse yapamayız..”

MÜLTECİ AÇIKLAMASI

“Şu an ülkesinden kaçan Afgan mülteciler var. Bunların bazıları Türkiye’ye yöneldi. Geçen ay Türkiye’nin mülteci deposu olmak gibi bir görevi ve yükümlülüğü olmadığını söylediniz. Bu kimin yükümlülüğü? Bu mültecileri almak ABD’nin yükümlülüğü mü?”

Erdoğan:

“Şu anda ABD zaten bu tür sorumlulukları yerine getirmedi ki şu anda kayıt dışı, kayıt içi olmak üzere benim ülkemde 300 bini aşkın Afganlı mülteci var..

Bundan sonra da ülkemize hala Afganlı mülteci almaya gücümüz yetmez. Ama Amerika, Afganlı mültecileri buraya alacaksa o da ayrı bir konu..

Ben Amerika’nın mülteci politikalarını paylaşamam ama Amerika da benim mülteci politikalarımı herhalde paylaşamaz. Ama tabi, özellikle açık söylüyorum, bizim kapımız da yol geçen hanı değildir..”


Amerika 20 yıldır Afganistan’da neden bulunduğunu sorgulamalı”
“ABD’nin bu konuda daha fazlasını mı yapması gerekiyor?”

Erdoğan:

“ABD’nin tabi ki çok şeyler yapması gerekir, çok da yatırım yapması gerekir. Çünkü 20 yıldır Amerika orada neden vardı? Önce bu soruların cevabını Amerika’nın kendi kendisine vermesi gerekirdi. O sosyolojik değerlendirmeyi yapması gerekirdi. Acaba bunlar niye yapılmadı? Özellikle bu tür silah yapılandırması vesaire, bunlar ne için yapıldı? Bunların üzerinde durulması gerekir? Orada bunca bodyguard görevlendirilirken bu bodyguardlara ödenen ücretler sıradan rakamlar değildi. Yani bunların hepsinin tüm Amerikalılar tarafından sorgulanması gerekir. ‘Afganistan’a niye girdik, şu anda niye çıkıyoruz?’; bunun herhalde Amerika tarafından sorgulanması gerekir diye düşünüyorum..”

“NATO İLE MÜŞTEREK HAREKET EDELİM”

Haziran’da yüz yüze görüştüğünüzde Biden’a bu soruları yönelttiniz mi? Biden’ı potansiyel problemler gördüğünüze dair uyardınız mı?”

Erdoğan:

“Bizim Brüksel’de konuştuğumuz şeyler daha çok, havalimanı konusu olmuştur. Havalimanı konusuyla ilgili gerekli soruları kendilerine yönelttim..

‘Eğer bizim orada olmamızı istiyorsanız özellikle lojistik desteklerin verilmesi lazım, idari ve mali noktada gerekli desteklerin verilmesi lazım. Biz de bir NATO ortağı olarak sizinle burada müşterek hareket edelim.’ dedim”

“PARASINI ÖDEDİĞİMİZ F-35’LER TESLİM EDİLMEDİ”

Siz de ABD gibi NATO’nun bir parçasısınız. Rusya, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini satın almaya devam etmeyi planladığını söylüyor. Neden buna devam ediyorsunuz? Biden sizden durmanızı istedi mi?”

Erdoğan:

“Ben Başkan Biden’a gerekenlerin hepsini söyledim. Şimdi de söyleyeyim; bakın biz F-35 uçaklarını aldık ve 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptık. Fakat bizim bu 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptığımız uçaklarımızı Amerika bize teslim etmedi..

Patriotlar noktasında bunları istedik, maalesef bu konuda da yine aynı şekilde bize Patriot vermedi..

Sayın Trump’ın döneminde de bunları görüştüğümüzde, konuştuğumuzda Sayın Trump şunu söyledi; ‘F-35’ler için 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yapan Türkiye’ye F-35’leri niçin vermiyoruz?’ Bunu dünya basınının önünde söyledi. Peki şu anda benim bu 5 tane uçağım niye verilmiyor? Bu parayı ben ödedim. Ödediğim para ortada..”

“ABD BİZE KARIŞAMAZ”

Erdoğan, Türkiye’nin S-400 alımı karşısında ABD’nin tutumuna ilişkin:

“Ona karışamaz. Siz bana Patriot vermezseniz, savunma noktasında benim bir başka ülkeden alacağım herhangi bir savunma sistemine müdahale edemezsiniz..

Bakın bu konuda NATO Genel Sekreteri Stoltenberg gayet güzel bir açıklama yaptı; ‘Biz ortaklarımızın kimden, nereden, ne kadar herhangi bir sistem satın aldığına müdahale edemeyiz’ dedi..

Kim bu? Stoltenberg; NATO’nun Genel Sekreteri. Buyrun, gerçek ortada. Kimse kusura bakmasın. Ben de şunu söyleyeceğim; Türkiye’nin güvenlik riskini kim paylaşacak? Türkiye, kendi güvenlik riskini kendisi temin edemezse, acaba birilerinin eline avucuna mı bakacak? Sen bana Patriot vermeyeceksin, benim hangi ülkeden, hangi savunma sistemini aldığıma da müdahale edeceksin! Öyle bir şey olamaz..”

F-16 AÇIKLAMASI

Sadece hava kuvvetlerinin bu işe yetmeyeceğini belirten Erdoğan:

“Savunma sistemleri farklıdır, hava kuvvetleri farklıdır. Çünkü şu anda hava kuvvetleri noktasında da yarın Amerika’nın F-16’ların devamını sürdüreceğine, benim elimde bir garanti var mı? Böyle bir garanti de olmayacağına göre belki o zaman biz çok daha farklı adımları da atmak zorunda kalacağız..”

Erdoğan:

“Bundan sonraki dönemde de kimse bizim savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden ne kadar ne alacağımıza müdahale edemez. Bunun kararını verecek olan biziz. Şu anda 84 milyon nüfusa sahip bir ülke olan Türkiye, kendi savunma noktasındaki bütün kararlılığını ortaya koyacaktır. Bu kararına da kimse müdahale edemez..”

S400 AÇIKLAMASI

Yani siz hala S-400’lerin yeni partisini alma niyetinde misiniz?”

Erdoğan:

“Bundan sonraki dönemde de kimse bizim savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden ne kadar ne alacağımıza müdahale edemez. Bunun kararını verecek olan biziz. Şu anda 84 milyon nüfusa sahip bir ülke olan Türkiye, kendi savunma noktasındaki bütün kararlılığını ortaya koyacaktır. Bu kararına da kimse müdahale edemez..”


Bu, yanıtın ‘evet’ olduğu gibi anlaşılıyor”

Erdoğan:

“Ne demek Tabi ki evet..”

“NE YAPACAĞIMIZA BİZ KARAR VERİRİZ”

Amerikan halkı ABD’nin Orta Doğu’da askeri dahli olmasına siyasi irade göstermediğine karar verdi. Bu sizin ve ülkeniz için ne anlama geliyor?”

Erdoğan:

“Bu, Amerika’nın kendi takdiridir, bunu biz belirleyemeyiz. Orta Doğu’da ne yapacağımızın kararını biz veririz. Ben sadece bir şey söylüyorum; Amerika NATO ülkesidir, Türkiye NATO ülkesidir. Amerika, bölgedeki PKK, PYD, YPG gibi terör örgütleriyle beraber mi hareket edecek yoksa NATO’da beraber olduğu dostuyla, Türkiye’yle mi beraber mi hareket edecek? Bunun kararını vermesi lazım. Ben ikincisini tercih ediyorum..”

“BİDEN’A  ANLATTIM”

Biden yönetimi size Suriye ve Irak’taki müttefiklerine yönelik politikasında değişikliğe gitme niyetinde olduğunu söyledi mi?”

Erdoğan:

“Bu konulara girme fırsatımız olmadı, çünkü üzerinde durduğumuz konu ağırlıklı olarak Afganistan’dı. Ama ben her zaman Amerika’daki lider dostlarıma PKK, PYD, YPG terör örgütlerine karşı duruşumuzu anlattım. Bunu Trump döneminde de yaşadık. Dedik ki ‘Bunların Türkiye’ye taşıdıkları binlerce tır silahı, mühimmatı ne yapacaksınız?’ Olumlu cevap alamadık..”

‘OTOKRAT’ TARTIŞMASI

Gazetecinin, ABD Başkanı Joe Biden’ın daha önce kendisini ‘otokrat’ olarak nitelendirdiğini hatırlatması üzerine Erdoğan:

“Sayın Biden, otokrat tanımıyla neyi ifade etti bilemem. 40 yıllık siyasi geçmişimde demokrasiyi hazmederek yaşadım..”

“AMERİKA SURİYE’DEN ÇIKMALIDIR”

“Suriye’deki 900 ABD askerinin kalmasını mı yoksa gitmesini mi istiyorsunuz?”

Erdoğan:

“Tabi ki benim burada tasarrufum olursa Suriye’den çıkmalarıdır, Irak’tan çıkmalarıdır; Afganistan’dan çıktıkları gibi çıkmalarıdır. Çünkü eğer dünyada biz barışa hizmet etmeyi istiyorsak barış için o bölgelerde kalmanın hiçbir anlamı yok. Bırakalım o bölge halkı, o bölgedeki yönetim kararını kendisi versin..”

Suriye için araya girilmesini Türkiye’ye mi bıraksınlar?”

Erdoğan:

“Bir defa şunu çok açık net söyleyeyim; biz istenmediğimiz yerde durmayız, istenmediğimiz yerde bulunmayız. Bakın biz şu anda Suriye’de 100 bin briket ev inşa ediyoruz. Evlerinden barklarından tamamıyla kovulmuş olan aileler için bunları biz inşa ediyoruz. Acaba diğer ülkeler ne yapıyor? Bu önemli..”“PUTİN’LE KONUŞUYORUZ”

Vladimir Putin’le bunun hakkında mı konuşacaksınız?”

Erdoğan:

“Biz bunları zaten Putin’le konuşuyoruz..”


Erdoğan, “Temenni ederim ki Amerika, Rusya, İran ve Türkiye, Suriye’de de Irak’ta da bu bölge insanlarının huzuru için bir çalışma içerisinde olsunlar..”

“ERDOĞAN’IN HAKARET DAVALARI SORUSUNA YANITI ABD’Lİ GAZETECİYİ ŞAŞIRTTI: SİZ BUNLARA İNANIYORSUNUZ YANİ?”

  Söyleşide Erdoğan’ın, insan haklarıyla ilgili sorulara yanıtları ve kendisine hakaret gerekçesiyle 100 bin dava açılmasına ilişkin “Siz bunlara inanıyorsunuz yani” demesi Brennan’ı şaşırttı..

“BİZİM ÖZGÜRLÜKLER KONUSUNDA SORUNUMUZ YOK

Brennan, Erdoğan aynı zamanda yeni parti S-400 alımı ve Afganistan konusunda açıklamalar da yaptığı söyleşide bir dizi insan hakları sorusu yöneltti..

“Başkan Biden insan hakları ihlallerini sürekli eleştiren biridir. Biden’ın sizinle özel görüşmelerinde bu meseleyi gündeme getirmediğini söylediniz. Sizden hiç gazetecilere yönelik muamelenizi iyileştirmenizi veya daha belirli bir şeyi istedi mi?”

  Erdoğan:

“Hayır olmadığı gibi bizim de bu konuda zaten sorunumuz yok. Özgürlükler noktasında Türkiye buralarla mukayese edilemeyecek kadar, çok daha özgürdür.”

“BUNLARIN HİÇBİRİNİ KABUL ETMİYORUM”

Brennan bunun üzerine, Gazetecileri Koruma Komitesi’ni kaynak göstererek Türkiye’nin Çin’den sonra cezaevinde en çok gazeteci bulunan ülke olduğunu, İran ve Suudi Arabistan’dan çok gazetecinin cezaevinde tutulduğunu belirtti..

Erdoğan ise bu noktada Brennan’ın sözünü keserek:

“Kusura bakmasınlar. Bunların hiçbirini ben kabul etmiyorum. Ve bu dediğiniz derneklerin, cemiyetlerin belirlemelerini, bunların ortaya koyduğu tespitleri de paylaşmıyorum. Çünkü Türkiye’nin böyle bir durumu yok.”

“HAKARET DAVALARI SORULDU”

ABD’li gazeteci bu noktada Erdoğan’a hakaret davalarını hatırlatarak:

“İnsan hakları avukatları, sadece size hakaret etmekten dolayı 100 bin vatandaşın soruşturulduğunu söylüyor.” dedi..

Erdoğan:

“Siz bunlara inanıyorsunuz yani”

Bu yanıta Brennan şaşkınlık ifadesini gizleyemedi; “Güvenilir uluslararası kuruluşlar bu açıklamaları yapıyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ise “Hayır, olabilir, ben sizin o uluslararası dediğiniz kurumlara güvenmiyorum” diyerek ‘böyle davalar olmadığını’ söyledi..

“ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN İNSAN HAKLARI ELEŞTİRİLERİNE YANIT: SİYASİ”

Brennan ABD hükümeti yetkililerinin en azından gazetecilerle sohbetlerinde benzer açıklamalar yaptığını belirtirken

Erdoğan: “Bakın sizi de aldatıyorlar, siz de bunlara inanıyorsunuz. Bunları kaynağından araştırıyor musunuz?” yanıtını verdi..

ABD’li gazeteci bu noktada Erdoğan’a, “ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini eleştirdiğinde güvenilir olmadığını mı düşünüyorsunuz?” sorusunu yöneltti..

Erdoğan, “E düşünmüyorum tabii. Çünkü benim bunu düşünebilmem için kendi ülkenin dışişleri bakanlığının tespitleri benim için çok daha önemli. Çünkü artık her şey siyasi” dedi..

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top