TALİBAN LİDERLİĞİNDEKİ ‘ERDEM VE AHLAK DEPARTMANI’: SAKAL TIRAŞI YASAK

“AFGANİSTAN’IN HELMAND EYALETİNDE, BERBERLERİN SAKAL TIRAŞI YAPMALARI ‘ŞERİAT KANUNLARINA GÖRE’ YASAKLANDI.”

Afganistan’ın Helmand eyaletinde, Taliban* liderliğindeki ‘erdem ve ahlak departmanı’ tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, berberlerin sakal tıraşı yapmaları yasaklandı.

Taliban, Rusya ve diğer ülkelerde yasaklı terör örgütü.

Taliban, berberlere sakal tıraşı yapmayı ve dükkanda müzik çalmayı yasakladı

Taliban militanı - Sputnik Türkiye, 1920, 27.09.2021

Afganistan’ın Helmand eyaletinde, berberlerin sakal tıraşı yapmaları ve dükkanlarında müzik çalmaları ‘Şeriat kanunlarına göre’ yasaklandı..

Afganistan’ın Helmand eyaletinde, Taliban* liderliğindeki ‘erdem ve ahlak departmanı’ tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, berberlerin sakal tıraşı yapmaları ve dükkanlarında müzik çalmaları yasaklandı..

Şeriat kanunlarına göre’ getirilen düzenlemeyle ilgili olarak dün yayınlanan açıklamada:

 “Bugünden itibaren berberlerde ve hamamlarda sakal tıraşı ve müzik çalmanın kesinlikle yasak olduğu konusunda acilen bilgilendiriliyorsunuz” ifadelerine yer verildi..

Açıklamada ayrıca:

 “Herhangi bir berberin veya hamamın sakal tıraş ettiği veya müzik çaldığı tespit edilirse, şeriat esaslarına göre muamele görecek ve şikayet hakları olmayacak” denildi..

Taliban, yönetimlerinin hükümetteki önceki dönemlerine göre daha yumuşak olacağını söylese de, kadınlara yönelik kısıtlamalar ve adli suçlara ilişkin cezalandırmalar gibi uygulamalarında katı şeriat yönetimini uyguladıkları görülüyor.

Örgüt, 1996 ile 2001 yılları arasındaki yönetim döneminde de, toplumu şeriat kanunlarına göre yönetmişti ve kadınları sosyal hayattan dışlayan kararlar almıştı..

‘ASIL SAKAL SÜNNET; AMA ERDOĞAN’IN KİMSEDEN BÖYLE İSTEĞİ YOK!’


Kimi valiler gibi bürokraside görev yapanlar da bıyık modasına uydu…

Süleyman Soylu, Bekir Bozdağ, Efkan Ala, Yalçın Akdoğan gibi partililer bıyık bıraktı!

Soner Çelik:

”Erdoğan bu dayatmayı neden yapıyor? Bıyığın sünnet olması mı sebep? Asıl sakal sünnet; ama Erdoğan’ın kimseden böyle isteği yok!”

Erdoğan, Kocaeli Başiskele Belediyesi Başkan adayı Yasin Özlü’ye bıyık bırak dedi, Yasin bu emri hemen yerine getirdi!

Sünnet olan sakal ama Erdoğan, kimseden sakal bırakmasını istemedi. Kendisi de sakalsız! Bıyığın tarihi İslam’dan çok önce, aynı Namaz, Oruç, Hac ibadetleri nin, İslamdan öncede var olması gibi…

İtalyan Prof. Allan Peterkin, “bıyık-sakalın” kültürel tarihi konusunda şunları söylüyor…

İlk bıyık bırakma dönemi; ‘M.Ö. 2650 yılına ait eserlerde; Mısır’da, erkeklerin dudaklarının üzerinde kalem inceliğinde bıyık bıraktıkları görülüyor. “Ayhan Işık bıyığı” gibi…
Mısırlılar, tanrısal buldukları kedilere duydukları hayranlık sebebi ile  bıyık bırakmışlar…

Ama; Firavun Tikikenkola “kıl yasağı” ile M.Ö. 1800’lerde sakal-bıyığın sonunu getirdi! Firavun, sakal ve bıyığı, aşağılık ve hayvani görüyordu.

Fakat; Bu yasak sonrası, Krallar ve kraliçeler, altın ve gümüşten “postiş” adı verilen, sakal-bıyık takmaya başladıl. Kraliçe Hatşepsut’un takma bıyık-sakalı çok meşhurdu…


M.Ö. 7’nci yüzyılda Asurlular,  sakal ve bıyıklarını kınayla boyadı ve altın tozuna buladı.

Persler, gösterişli ve uzun bıyıklarının üzerine titreyip kızıla boyadı.

İLK SAKAL-BIYIK SAVAŞI”

Persler ile Tatarlar/ Türkler arasında İlk sakal-bıyık savaşı yaşandı. Tatarlar, bıyık- sakala karşıydı! Çünkü temiz değillerdi. Zamanla içinde değişti, Cengizhan ve torunu Kubilay’ın -bilgeliğin, liderliğin ve eşsiz askeri gücün simgesi bildikleri- bıyıkları vardı.

Macarlar, kahramanları Arpad’tan beri bin küsur yıldır bıyıklı.

Yunanlar, sakal ve bıyık bırakmayı aynı anda bırakılırsa güzel tersi durumda hor gördü.

Romalılar bıyıktan nefret etti. Çünkü; savaştıkları Gotlar, Galyalılar, Saksonlar, Franklar devasa bıyıklı insanlardı…

Romalılar, tıraşta; sıcak su, ustura, yağlı krem kullanan ilk insanlar oldu.

konfüçyüs

 Konfüçyüs; “Bıyıksız bir adam ruhsuzdur” dedi!
Oysa Çinli erkeklerde bugün pek bıyık yok. Çin tarihi filmlerinde görüyoruz; “Fu Manchu bıyığı” meşhurdu.

Araplar; “bıyıksız adam kuyruksuz kediye benzer” der…


Huber Köşkü’nde yandaş gazetecilerle buluşmasında gazetecilere, bıyık bırakmalarını tavsiye eden Erdoğan’a Sabah yazarı Melih Altınok; “Efendim benim bıyığım kedi bıyığı gibi çıkıyor” der. Bu söz üzerine Erdoğan: “Niye kedileri küçümsüyorsun ki onların bıyıkları gayet güzel” yanıtını verir!

15’inci yüzyıl İngiliz yasası: “Bütün erkekler dudaklarının üstünü tıraş etmelidir; aksi takdirde düşman olarak görüleceklerdir.”
İngilizler, dini sembol olarak gördüler bıyığı.

Katolikler, Protestanları protesto etmek için bıyık bıraktılar...

Batılılar 18’inci yüzyılda tamamen, sakal- bıyıktan vazgeçmiş görünüyordu…

Soner Yalçın:

”Şimdilik Erdoğan kimsenin bıyık stiline karışmıyor. Peki, Erdoğan’ın bıyık stili ne:-“Lamba gölgesi bıyığı” mı? -“Ressam fırçası bıyığı” mı?-“Tren vagonu bıyığı” mı?

Hz. Muhammet, müminlerin -Hıristiyanlardan, Yahudilerden, Zerdüştlerden ayrılmaları için- bıyıklarını kırpmalarını, sakallarını uzatmalarını söyledi.
Peki, Erdoğan’ın bıyık stili sünnete uyuyor mu?”

Bıyık İslam’da hep tartışma konusu, İmam Mâlik, bıyığın kısaltılmasını, Hanbel‘e göre; ha bıyığı kısaltılmışın ha tıraş etmişin, arasında fark yoktur. Tirmizi, Peygamberin, “bıyığını kısaltmayan bizden değildir” dediğini nakletti. Hanefiler, kişilerin bıyıklarını uzatmalarını hoş karşıladı…. Vs.

Çoğu dinde bıyık tek başına bırakılmaz. Sakal bırakıp bıyık bırakmayan dindarlar da var; IŞİD ya da Hıristiyan Amish ve Hutterciler örneğinde olduğu gibi…

Türkiye’de bıyık şekli kişinin siyasi görüşünü yansıtıyor! bu sadece bize has değil, ABD’deki Afro- Amerikalılar, tıraşlı beyaz adamlardan farklarını ortaya koymak için bıyık bıraktılar…

Soner Yalçın:

”Arjantin’den Meksika’ya kadar faşist liderlerin bıyıkları eylemlerin sembolleri oldu. Bizdeki diktatör ise üniversitelerde sakalı yasaklatmıştı!”

https://www.cafemedyam.com/2021/09/27/erdogan-sakal-nedeniyle-istifa-ettim-dedi-gercek-farkli-cikti/

İLGİLİ HABER


Odatv.com   Soner Çelik


İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.