DÜNYA

ALMANYA SEÇİM KOMİSYONU: SOSYAL DEMOKRATLAR KAZANDI

.

“ALMANYA’DA SPD’Lİ SCHOLZ HÜKÜMETİ KİMİNLE KURACAĞINI AÇIKLADI”

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) adayı Maliye Bakanı Olaf Scholz, Berlin merkezinde açıklamalarda bulundu..

Scholz seçimi kazandığını, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) ile hükümet kuracağını söyledi..

Başbakan Angela Merkel’in aday olmadığı dünkü genel seçimden kılpayı farkla birinci çıkan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) adayı Olaf Scholz açıklamalarda bulundu..

Scholz, sonucu ‘halkın koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik’e (CDU) muhalefe gitmesini söylemesi’ diye değerlendirdi..

“HÜKÜMETİ ÜÇÜ KURMALIDIR”

SPD’nin Berlin’deki merkezinde alkışlarla kürsüye çıkan ve partinin kırmızı beyaz renklerinde bir demet çiçek takdim edilen Scholz:

“Seçmenler üç partiyi, Sosyal Demokratları, Yeşilleri ve Hür Demokrat Parti’yi (FDP) güçlendirdi, dolayısıyla yurttaşların verdiği net yetki budur, gelecek hükümeti bu üçü kurmalıdır” 

“ALMANYA SEÇİM KOMİSYONU AÇIKLADI: YÜZDE 25.7 SOSYAL DEMOKRATLAR KAZANDI”

Almanya’da ön sonuçlar sosyal demokratların uzun bir aradan sonra seçimlerin galibi olduğunu açıkladı..

Henüz kesinleşmeyen ise Sol Parti’nin yüzde 5 barajını geçip geçemeyeceği..

Almanya’da düzenlenen federal parlamento seçimlerinin geçici sonuçları açıkladı.. Yarışı az bir farkla önde götüren Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) seçimlerin galibi olduğunu açıklandı..   

*Almanya Seçim Komisyonu’nun paylaştığı ön resmi sonuçlara göre, yüzde 25.7’ye ulaşan SPD seçimlerin kazananı oldu..

Partinin bir lideri Olaf Schoz henüz ön sonuçlar açıklanmadan önce ülkesinin kendisini başbakan görmek istediğini söylemişti..

“TARİHSEL YENİLGİ”

Görev süresinin dolması nedeniyle uzun bir aradan sonra Angela Merkel’siz seçimlere giren Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ise tarihsel bir yenilgi aldı.. 

**CDU/CSU, yüzde 24.1 ile ikinci sırada yer alıyor..

Ancak bu oran partinin II. Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’da düzenlenen genel seçimlerde aldığı en düşük oy anlamına geliyor.. 

“SOL PARTİ BARAJI AŞABİLECEK Mİ?”

Seçimlerin ön sonuçlarına göre SPD kazanan ilan edilmiş olsa da Sol Parti’nin barajı geçip geçemeyeceği belirsizliğini koruyor..

Doğu Almanya’nın Komünist Partisi’nin mirasçısı olan Sol Parti, yüzde 4.9 oy oranıyla yüzde 5’lik barajın hemen gerisinde duruyor.. Partinin parlamentoya girmesi sadece sandalye dağılımını değil; aynı zamanda koalisyon hesaplarını da değiştirebilir.. 

Barajdan özel bir düzenlemeyle muaf olan Danimarkalı azınlığın partisi Güney Schleswig Seçmen Birliği’nin (SSW) parlamentoya bir temsilci göndereceği bildirildi.. 

“YEŞİLLERİN BURUK ZAFERİ”

Adaylar arasında oylarını en fazla arttıran parti ise Yeşiller..

***Yüzde 14.8’e ulaşan parti bugüne kadar genel seçimlerde aldığı en yüksek oya ulaştı..

Buna karşın Yeşillerin geçtiğimiz aylarda anketlerde yer yer zirveyi yakaladığı da gözlemleniyordu. Bu nedenle parti, oylarını neredeyse ikiye katlasa da sandıktan çıkan ilk sonuçlara dair ‘sevinilecek bir şey olmadığını’ açıkladı..

****Gençlerin büyük oranda tercih ettiği liberal Hür Demokrat Parti (FDP) oylarını az da olsa yükselterek yüzde 11.5 ile dördüncü sırada yer aldı..

*****İdeolojik çizginin en sağında sayılabilecek Almanya için Alternatif (AfD) Partisi de yüzde 10.3 oy oranıyla beşinci oldu..

“ALMANYA’DA GENÇLER KİME OY VERDİ?”

Almanya’daki federal seçimlerde gençlerin önemli bir kısmı Hür Demokratlar ile Yeşillere oy verdi..

Seçimi birinci bitirmesi beklenen Sosyal Demokratlar ise yaşlılar arasındaki oy oranını artırdı..

Almanya’daki genel seçimlerde 30 yaş altındaki gençlerin büyük çoğunluğu liberal Hür Demokratlar (FDP) ile çevreci Yeşiller Partisi’ne oy verdi..

Kamu yayıncısı ZDF’nin ilk sonuçlara dayanan analizine göre, iki parti 30 yaş altındaki gençlerin oyunun yüzde 44’ünü aldı..

Buna göre bu yaş grubunun

  • Yüzde 22’si FDP’ye,
  • Yüzde 20’si Yeşillere oy verdi..

Sosyal Demokratlar (SPD) seçimi önde götürmelerine rağmen 30 yaş altındaki gençler arasında son seçimlere kıyasla oy kaybetti;

  • Yüzde 17’si SPD’ye oy verdi..
  • Yüzde 11’i Hıristiyan Demokratlar’a (CDU/CSU) oy verdi..
  • Sol Parti ve göçmen karşıtı AfD ise yüzde 8’inin oyunu aldı..  

Öte yandan, Yeşillerin tarihindeki en başarılı seçim sonuçlarını kutladığı partide gençler doyasıya dans etti.

“SPD İLERİ YAŞTAKİ SEÇMEN ARASINDA SIÇRAMA YAPTI”

Seçimleri önde götüren SPD’nin 2017 seçimlerine kıyasla gençler arasında iki puan kaybederken, daha ileri yaştaki seçmen arasında oyunu artırdığı görüldü..

Buna göre SPD 30-44 yaş arası seçmen nezdindeki oyunu üç puan artırarak yüzde 19’a, 45-59 yaş arasındaki oyunu altı puan artırarak yüzde 27’ye, 60 yaş üzerindeki oyunu da 11 puan artırarak yüzde 35’e yükseltti..

NE OLMUŞTU?

“ALMANYA’DA SOSYAL DEMOKRAT PARTİ ÖNDE GİDİYOR”

Almanya seçimlerinde ilk sonuçlara göre Sosyal Demokratlar (SPD) az farkla birinci oldu; Hıristiyan Demokratlar (CDU/CSU) tarihi oy kaybına uğradı. Gözler şimdi koalisyon pazarlıklarında..

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in yeniden aday olmamasının gölgesinde düzenlenen federal parlamento seçimlerinin ilk sonuçlarına göre Sosyal Demokratlar (SPD) sandıktan birinci çıktı..

Tarihi bir oy kaybı yaşayan Hıristiyan Demokratlar (CDU/CSU) ikinci olurken,

Seçim kampanyasının ilk günlerinde yakaladığı çıkışı sürdürememesine rağmen tarihinin en başarılı seçim sınavını veren Yeşiller Partisi üçüncü oldu. 

Kamu yayın kuruluşu ARD’nin sandık çıkışı anketleri ve ilk sayılan oylara dayanan verilerine göre SPD ile CDU/CSU arasındaki fark 1.6 puan..

SAVAŞ SONRASI DÖRDÜNCÜ SPD’Lİ BAŞBAKAN MI OLACAK?

SPD seçimi kazanması ve hükümeti kurabilmesi halinde 2005’ten bu yana ilk kez hükümetin büyük ortağı olacak ve Angela Merkel’in liderliğindeki muhafazakâr hükümetlere 16 yıl sonra son vermiş olacak..

63 yaşındaki Olaf Scholz, bu senaryoda Willy Brandt, Helmut Schmidt ve Gerhard Schroeder’den sonra 2. Dünya Savaşı’ndan sonra dördüncü SPD’li başbakan olacak.. 

Ancak Scholz’un koalisyon pazarlıklarında başarılı olamaması halinde, hükümet kurma görevinin tarihi oy kaybına rağmen CDU/CSU’ya verilmesi bekleniyor..

Nitekim partinin başbakan adayı Armin Laschet de hükümeti kendisinin kurmak istediğini söyledi. Almanya’da 2017 seçimlerinden sonraki koalisyon görüşmeleri yaklaşık 6 ay sürmüştü.

“SPD: SCHOLZ’U BAŞBAKAN OLARAK GÖRMEK İSTİYORUZ”

İlk sonuçların açıklanması sonrasında SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil:

“Biz sandık başı anketlerde öndeyiz. Scholz’un başbakan olmasını istiyoruz” dedi. Klingbeil, seçmenin yönetme yetkisini kendilerine verdiğini söyledi..

“SCHOLZ: ‘BÜYÜK BİR BAŞARI'”

Olaf Scholz da parti genel merkezinde yaptığı konuşmada alkışlarla karşılanırken, Sosyal Demokrat Parti’nin uzun zamandır en  iyi sonucu aldığını söyledi..

“Bu büyük bir başarı” diyen Scholz, “Sonuçlar, seçmenlerin beni başbakan olarak görmek istediğini gösteriyor” ifadelerini kullandı..

 Scholz daha sonra diğer adaylarla katıldığı televizyon tartışmasında hükümeti Noel’e kadar kurmak istediğini açıkladı.

“CDU, SPD’SİZ BİR ‘JAMAİKA KOALİSYONU’NDAN SÖZ ETTİ “

CDU Genel Sekreteri Ziemiak sonuçların şu an için çok yakın göründüğünü ve kendilerini uzun bir gecenin beklediğini belirtti.. Paul Ziemiak, SPD’nin dışlandığı bir senaryodan da söz ederek, sandık çıkışı anketlerine göre bir CDU/CSU-Yeşiller-FDP koalisyonunun mümkün olduğunu savundu.. 

“LASCHET: MUHAFAZAKÂRLARIN LİDERLİĞİNDE BİR HÜKÜMET İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Laschet’in kendisi de iktidarı kaybetmek istemediklerini vurgulayarak:

“Bunun ucu açık ve başa baş bir seçim olacağını biliyorduk. Sonuçtan memnun olmamız mümkün değil ama bu uzun bir gece olacak. Muhafazakârların liderliğinde bir hükümet inşa etmek için elimizden geleni yapacağız” dedi..

Almanya’da ilk kez üç partili bir koalisyon hükümetinin kurulabileceğini söyleyen muhafazakâr lider, “Sonuçlar Almanya ve tüm demokratik partiler adına büyük bir meydan okuma” ifadelerini kullandı..

YEŞİLLER SPD’Yİ KUTLADI”

Yüzde 15 oranında oy almaları beklenen Yeşiller ilk açıklamalarında SPD’yi seçim başarısı için kutladı.. Parti Genel Sekreteri Michael Kellner, koalisyon ihtimalleri için tüm demokratik partilerle görüşmeye istekli olduklarını söyledi..

“BAERBOCK: BENİM HATAM”

Partinin başbakan adayı Annalena Baerbock ise konuşmasında, sonuçları ‘fantastik’ diye niteleyerek kendilerine gelecek için bir yetki verildiğini söyledi..

Baerbock, Almanya’nın yeni bir başlangıca ve ‘iklim hükümetine ihtiyacı var’ dedi..

Baerbock, genç seçmenlere ve iklim krizi eylemlerine katılan öğrencilere teşekkür etti.. 

Baerbock, bununla birlikte kampanya sürecinin ilk günlerinde birinci parti konumunda olduklarını hatırlatarak:

“Daha fazlasını istiyorduk. Bunu kısman, kampanyanın başında yapılan hatalar, benim yaptığım hatalar nedeniyle başaramadık” dedi..

 Baerbock, koalisyon pazarlıkları sırasında farklı partilerin farklı kombinasyonlarla birbirleriyle görüşmesi gerektiği görüşünü de paylaştı.. 

“SONUCU EN ÖNGÖRÜLEMEYEN SEÇİMLERDEN BİRİ”

Son yılların en başa baş geçen seçimleri öncesinde mevcut iktidarın küçük ortağı Sosyal Demokratlar, büyük ortak Hıristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) kıl payı farkla önündeydi..

“BERLİN’DE OY PUSULALARI YETMEDİ” 

Almanya seçimlerinde katılım oranları da merak konusu. Federal Seçim Kurulu Başkanı Georg Thiel, oy verme merkezlerinde kullanılan oyların sayısının 2017 seçimlerindekinden daha az olduğunu ama posta yoluyla kullanılan sayısının önemli ölçüde artmasını beklediklerini söyledi..

Hem parlamento seçimleri hem yerel seçimler, hem de kira artışının engellenmesini öngören bir referandum için sandığa gidilen başkent Berlin’de ise çok yüksek katılım kaydedildiği belirtildi..

Birçok seçim merkezinde uzun kuyruklar oluşurken, bazı noktalarda pusulalar yetmeyince yeni pusula getirilmesi gerekti. Kuyrukta iki saate yakın bekleyenler olduğu belirtiliyor..

“POSTA YOLUYLA KULLANILAN OYLAR BELİRLEYİCİ OLABİLİR

Uzmanlar, posta yoluyla kullanılan oyların birçoğunun CDU/CSU adayı Armin Laschet’in SPD adayı Olaf Scholz’a karşı arayı kapatmaya başlamasından önce gönderildiğini, Laschet’in yükselişinin bu oylara yansımayacağını söylüyor.

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top