SAĞLIK

TÜM VARYANTLARA KARŞI ETKİLİ TEK DOZ AŞI: AŞI, mRNA TEKNOLOJİSİNE DAYANIYOR

.

“İNSANLI TESTLERİ BAŞLADI”

ABD merkezli ilaç firması Gritstone, aynı anda birden fazla varyanta karşı etkili olması beklenen korona virüsü aşısının insanlı deneylerine başladı..

ABD’li ilaç firması Gritstone tarafından geliştirilen ve aynı anda birden fazla yeni tip korona virüsü (Covid-19) varyantına karşı koruma sağlayabileceği düşünülen tek doz aşının insanlı deneylerine başlandı..

GRT-R910 adı verilen aşının, kas içine enjekte edildikten sonra kendini çoğaltan ve kopyalayan bir mesajcı ribonükleik asit (mRNA) teknolojisinden elde edildiği belirtiliyor..

GRT-R910’u geliştiren ABD’li ilaç şirketi Gritstone tarafından pazartesi günü yapılan basın açıklamasında, aşının ‘birinci nesil Covid-19 aşılarının’ oluşturduğu etkiye nazaran birçok farklı korona virüsü varyantına karşı bağışıklık tepkisini artırabileceği belirtildi..

Şirket, ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün sponsorluğunda yürütülen denemelerde aşının 60 yaşın üzerinde olan 20 gönüllüye uygulanacağını bildirdi..

63 yaşındaki Andrew Clarke ve 64 yaşındaki eşi Helen Clarke, pazartesi günü İngiltere’deki Manchester Üniversitesi NHS Foundation Trust’ta erken aşama denemesinin bir parçası olarak GRT-R910 uygulanan ilk kişiler oldu..

Manchester Üniversitesi’nde onursal klinik başkanı ve yerel baş araştırmacıyı inceleyen Andrew Ustianowski:

“GRT-R910’un bir güçlendirici aşı olarak güçlü, dayanıklı ve geniş bağışıklık tepkileri ortaya çıkaracağını düşünüyoruz.. Bunların koruma noktasında kritik olması muhtemel.. Özellikle hastaneye yatış ve ölüm riski altında olan savunmasız yaşlı nüfusun korunması konusunda aşının etkili olacağını düşünüyoruz..” 

Manchester Covid-19 Araştırma ve Hızlı Müdahale Grubu başkanı Prof. Dr. Ian Bruce:

“Gelecekteki çalışmaların GRT-R910’un diğer savunmasız popülasyonlardaki etkinliği incelenecek..”

Gritstone CEO’su Dr. Andrew Allen:

“Bağışıklık tepkisinin ‘aynı aşının ek bir dozundan daha fazla fayda’ sağlayabileceğini belirtmeliyim..

Gritstone firması, deneme sonuçlarının 2022 yılı başlarında beklendiğini duyurdu..

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top