SAĞLIK

HAMİLELER İÇİN ‘AŞI’ GÜNCELLEMESİ

.

“HAMİLELER İÇİN KOVİD-19 REHBERİNDE ‘AŞI’ GÜNCELLEMESİ”

Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin:

“Uluslararası çalışmalar ışığında Kovid-19 dönemine ilişkin gebelik takip rehberinde aşılarla ilgili güncelleme yapıldı ve yeni rehber Koronavirüs Bilim Kurulu’na sunuldu..

Ankara Şehir Hastanesi olarak salgının ilk döneminden itibaren Kovid-19 geçiren tüm hamilelere hizmet verdik.. Bu konuda güçlü tecrübeye sahip olduk..

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı’nın talebi üzerine, dünyadaki çalışmaları da ele alarak Kovid-19 döneminde hamilelerin takiplerine yönelik rehberde aşılarla ilgili güncellemeyi yaptık..

Gebeler için olan Kovid-19 rehberimiz aslında pandeminin başında hazırlanmıştı fakat o zaman aşılar yaygın değildi ve dolayısıyla aşı konusunda çok fazla bilgi aktarımında bulunamamıştık..

Fakat geldiğimiz noktada, bu sene aşılarla ilgili çok fazla veri birikti elimizde..

Özellikle mRNA aşılarının ABD, İsrail ve dünya genelinde yaygın yapılması ve bu çalışmalara gebe grubunun da dahil edilmesi neticesinde artık elimizde 100 binli rakamlara varan gebeliğinde mRNA aşısı olmuş kişilerin verileri oluştu..

Bu veriler, gebelikten önce, gebeliğin ilk aylarında, gebelik esnasında ya da emzirme döneminde mRNA aşılarıyla aşılanan anne adaylarının enfeksiyon, düşük, erken doğum riski olmadığını, ayrıca bebeklerinde herhangi bir riske, anomaliye rastlanmadığını kanıtladı..

Biz de bu verilere dayanarak Kovid-19 döneminde gebelik takip rehberini revize ettik. Tüm anne adaylarımıza, emziren annelerimize güvenle mRNA aşılarını olabileceklerini rehberde de belirttik..”

“mRNA AŞILARI HAMİLELİKTE GÜVENLİ”

Prof. Dr. Tekin:

 “Rehberde aşı konusunda hangi bilgilerin yer aldığına ilişkin..

Rehberimizde tüm anne adayları, emziren anneler için gebe kalmadan önce dahi mRNA aşılarının güvenli olduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor..

Anne adaylarının aşı olmadıkları takdirde Kovid-19 geçirmeleri durumunda yoğun bakıma yatış, solunum sıkıntısı ve ölüm risklerinin artabileceği konusunda kanıta dayalı bilgiler de rehberde bulunuyor..”

Hamileliğinde mRNA aşısı olan anne adaylarının hem göbek kordonu hem de anne sütünde antikorlara rastlandığına ilişkin İsrail ve ABD’de yapılan çalışma sonuçlarını anımsatarak, bu konuda bilgilendirmelerin de rehberde olduğunu dile getiren Tekin:

“Anne adayları gebelikte aşılandıklarında yeni doğacak bebekleri için de bir koruyucu antikor aktarma şansına sahip olacaklar..”

“ANNE ADAYLARI GEBELİĞİN HER DÖNEMİNDE AŞILANABİLİR”

Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin:

“ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezince yayımlanan 139 bin hamileye ilişkin verilerle de Kovid-19 aşılarının hamileliğin her döneminde yapılabileceği ortaya konuldu..

Amerikan Tabipler Birliği tarafından yayımlanan hakemli tıp dergisi JAMA’daki yeni çalışmada da hamilelik öncesi veya hamileliğin ilk üç ayında aşı olanlarda herhangi bir yan etki ve riskle karşılaşılmadığı bildirildi..

Tüm bu çalışma sonuçları doğrultusunda rehberde güncelleme yapıldı.. Özellikle Delta varyantı sebebiyle Kovid-19’un hamilelerde çok daha ağır seyrettiğini, yoğun bakıma yatış, solunum sıkıntısı gibi problemlerin görülmesinde artış yaşandığını kaydetmeliyim..”

“ANNE ADAYLARINA ‘KARARLARINIZI KANITA DAYALI VERİLERE GÖRE VERİN’ ÇAĞRISI”

Şu an Ankara Şehir Hastanesi’nde Kovid-19 tedavisi gören hamilelerin tamamının aşısız olduğunu aktaran Tekin:

“Gebelerimiz hastalığı geçirse bile bunu hafif olarak atlatabilmek, yoğun bakıma yatış ve gebelik komplikasyonları yaşama ihtimallerinin önüne geçmek için aşı olmak durumundalar..”

Annelere dünya çapında bu konuda yapılan araştırmaları inceleme, kanıta dayalı bilimsel verileri takip ederek kararlarını buna göre verme çağrısında bulunan Tekin:

“Sevgili annelerimiz, lütfen aşı konusundaki kararlarınızı yorumlara göre değil, kanıta dayalı verilere göre verin. Tüm anne adaylarına mutlu bir hamilelik ve hayırlı bir doğum temenni ediyorum..”

Prof. Dr. Tekin, mRNA aşılarının hamileliğin her döneminde güvenli olduğuna ilişkin uluslararası çalışmaların yanı sıra inaktif Sinovac aşısında da sağlık çalışanlarıyla yürütülen çalışmaların benzer sonuçlar ortaya çıkardığını anlattı..

Tekin:

“Özellikle içlerinde gebe ve emziren annelerin de bulunduğu kendi sağlık personelimizde yaptığımız çalışmalarda hiçbir yan etki olmadığını ve antikor geçişinin aynen yeni doğan bebekte de görüldüğünü tespit ettik ve bunları yayımladık..”

“HAMİLELER KORONAVİRÜS AŞISINI NE ZAMAN OLMALI?”

“HAMİLELİK VE AŞI: HAMİLELERE AŞI ÖNERİYORUZ”

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Doğan:

“Hamilelerin mutlaka aşı olmaları gerektiğinin altını çizmek istiyorum..

Biz hamilelerin aşı olmasını öneriyoruz.. Neden öneriyoruz? Covid hastalığı hamile bayanlarda hamile olmayan bayanlara göre daha ağır seyredebilmekte.. Bunda hamileliğin getirmiş olduğu fizyolojik değişikliğin büyük katkısı var..

Elde edilen verilere göre, Covid hastalığı hamile bayanlarda hamile olmayan bayanlara oranla yüzde 70’lere varan oranda daha ağır seyredebilmekte.. Daha fazla akciğer tutumu, daha fazla ağır zatürre ile karşı karşıya kalabilmekteyiz..” 

‘HAMİLELERE AŞI ÖNERİYORUZ’

Hastanelerinde yatan anne adaylarında bu durumun örneklerini gördüklerini kaydeden Doğan:

“Bunun örneklerini kendi hastanemizde de yaşadık.. Yoğun bakıma yatırmak zorunda kaldığımız çok çetin mücadeleler veren hamile hastalarımız oldu.. Bunların bir kısmı da bu süreçte maalesef bebeklerini kaybettiler..

Bu nedenle biz mutlak surette hamile bayanlara özellikle Dünya Sağlık Örgütü ve enfeksiyon hastalıkları derneklerinin de önerilerini katarak aşı olmalarını öneriyoruz..

İlk 12 haftada tercih hastaya bırakılmakta ama devam eden süreçte kesin bir öneri bulunmaktadır.. Öncelikle tekrar ifade ediyorum aşı olmalarını öneriyoruz..

Eğer aşı olmayacaklarsa bulaş riskini azaltan temel davranışlar, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasını öneriyoruz..

Özellikle kalabalık ortamlardan uzak durmalılar, toplu taşıma AVM gibi insanların yoğun bulunduğu alanlara girmekten sakınmalılar..” 

“12 HAFTADAN SONRA AŞI OLUN”

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi Perinatoloji Uzmanı Dr. Cem Yener:

“Hamilelerin mutlaka Covid-19 aşısı olması gerektiğini belirtmeliyim.. Aşının anne karnındaki bebeğe herhangi bir yan etkisinin bulunmadığını söylemeliyim..

Şu ana kadar yapılan aşılar da ne anne ne de bebeklerde bir yan etki göstermedi.. Tüm gebelerimize aşı öneriyoruz..

Dünya Sağlık Örgütü de tüm gebelere aşı önermekte.. Aşı önemli çünkü Covid-19 enfeksiyonu gebelikte çok daha ağır seyretmekte..

Bunlar nedir? Yoğun bakıma yatış oranı artmakta, zatürre oranı artmakta ve bunların da neticesinde maalesef erken doğum riski artmakta..” 

“RİSK ÇOK”

Hamilerin aşı olmaması durumda büyük riskler ile karşı karşıya kaldığını kaydeden Yener:

 “12’nci haftadan sonra tüm gebelere aşı önerilmektedir.. Olmazsa riski, yoğun bakıma yatış oranı artıyor, zatürre oranı artıyor, anne ve bebek ölümü riski maalesef artmakta..

Şu anda hastanemizin yoğun bakımında 2 aşı olmamış gebemiz yatmakta.  3 tane  mutlaka yapmamız gereken altın kuralımız var.. Temizlik, sosyal mesafe ve maske bunlara çok dikkat etmeleri gerekiyor..” 

“AŞI OLMAYAN HAMİLELERE ‘BEBEKLERİNİN DE TEHLİKEDE’ UYARISI”

Covid-19 aşılama oranının en düşük seyrettiği illerden Şanlıurfa’da, aşı olmayan hamilelerin hem kendilerini hem de bebeklerini riske attıkları bildirildi..

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Alev Esercan:

“Gebelikte tetanos, hepatit B gibi bazı aşılar yapılabiliyor.. Bunlar gerekli olduğu zaman 3 aydan sonra güvenle uygulanan aşılar.. Covid-19 aşısı da artık bu aşılar gibi 3 aydan sonra uygulanabilir..

Türkiye’de geçen yıl toplam doğurganlık hızının 3,71 çocuk ile en yüksek olduğu Şanlıurfa’da, her yıl 60 bini aşkın bebek dünyaya geliyor..

Covid-19 aşılama oranında ise son sırada yer alan kentte, çok sayıda hamile aşı yaptırmadı..

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Alev Esercan, Türkiye geneline göre kentteki gebe sayısının çok fazla olduğunu söyledi.

Kentteki aşılama oranının düşük olmasının herkes için bir sağlık sorunu olduğunu vurgulayan Esercan:

“Covid-19 hem gebeler için hem de diğer vatandaşlarımız için önemli bir sağlık sorunu.. Giderek hasta sayımız ve hastaneye yatışlarımız artmakta.. Bu nedenle özellikle anne adaylarına bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Gebelikte biliyorsunuz ki tetanos, hepatit B gibi bazı aşılar yapılabiliyor..

Bunlar gerekli olduğu zaman 3 aydan sonra güvenle uygulanan aşılar.. Covid-19 aşısı da artık bu aşılar gibi, 3 aydan sonra uygulanabilir. Bu aşıyı yaptıktan sonra tabi ki Covid-19 hastalığını geçirme ihtimaliniz var ama bu aşıları yaptıktan sonra size ve bebeğinize bir zarar gelmeyecek, hastalığı kapsanız bile daha hafif atlatacaksınız..”

Esercan, aşı yaptırmayan gebelerin ve bebeklerinin büyük risk altında olduğunu belirtti.

Aşılı olmadan hastalığı kapan gebelerin hastalığı ağır geçirebileceğine dikkati çeken Esercan:

“Aşı olmadan hastalığa yakalanan gebelerimiz, Covid-19 olduğunuzda yoğun bakıma yatma riskiniz, akciğerlerinizde zatürre dediğimiz tutulumun olması artacaktır.. O yüzden sizin ve bebeğinizin sağlığı için aşıyı öneriyoruz..

Ayrıca hastalığa yakalandığınızda hastaneye yatmasanız bile gebelikle birlikte birkaç problem, erken doğum, bebeğin kaybı, sizin hayati riskiniz, düşük gibi bazı faktörler ortaya çıkabiliyor..

Yine özellikle gebelik nedeniyle bağışıklık sisteminin bu dönemde düşük olması, hastalığın daha fazla ilerlemesi, yoğun bakım, entübe edilme, akciğerin bozulması gibi durumlar gelişebiliyor..”

“BU SÜREÇTE ANNE KAYBI BİLE YAŞANDI”

Aşı yaptırmadan hastalığa yakalanan gebelerin sayısının her geçen gün artığını ifade eden Esercan:

“Maalesef hiç aşı yaptırmamış ya da eksik aşı yaptıran gebe hasta sayısının her geçen gün arttığını görüyoruz.. Bunları genellikle hastaneye yatırıyor ve burada tedavilerini gerçekleştiriyoruz. Çok ağır geçiriyorlar hastalık enfeksiyonunu, yoğun bakımda bulunan gebe hastalarımız var..

Akciğer tutulumu olan, nefes darlığı çeken gebelerimiz var. Bu durumdan bebekleri de etkileniyor. Hem erken doğum hem bebeğin genel durumunun bozulması hem de annenin genel durumunun kötüleşmesi nedeniyle gebeliği sonlandırabiliyoruz..Hatta bu süreçte anne kaybımız da oldu..

Sevgili anne adayları, hem kendiniz hem de bebeğiniz için nasıl kullandığımız ilaçları, vitaminleri, yemeğimizi, içtiğimizi düşünüyorsak Covid-19 için aşımızı düşünelim, aşı olalım..”

“HAMİLE KADINLAR KORONAVİRÜS AŞISI YAPTIRABİLİR Mİ?”

Covid-19 aşısının yaygın kullanılmaya başlanmasıyla sorulan soruların başında ‘hamile kadınların aşı yaptırıp yaptıramayacağı’ geliyor.

Hamilelik, kronik hastalık ve alerji gibi özel durumları olanların her ilaç kullanımından önce yapması gerektiği gibi Covid-19 aşısı için de doktoruna danışması gerekiyor.. Zira bir ilaç veya aşı için yapılan klinik testler, çoğu zaman hamileleri kapsamıyor.. Bu durum koronavirüs araştırmaları için de geçerli olduğundan, Covid-19 aşılarının hamile bir kadına veya ana rahmindeki bebeğine etkileri henüz bilinmiyor..

PFİZER VE MODERNA’NIN ÜRETTİĞİ AŞILARI ACİL KULLANIM İÇİN TESCİLLEYEN AMERİKAN GIDA VE İLAÇ DAİRESİ (FDA), AŞININ YAPILMAYACAĞI GRUPLAR LİSTESİNE HAMİLELERİ EKLEMEDİ

Ancak Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Okulu, FDA gibi koronavirüs aşısının hamilelere de sunulması gerektiğini savunsa da, her kadının aşıyla ilgili kararını artı ve eskilerini doktoruyla görüştükten sonra vermesi gerektiğinin de altını çiziyor..

İstisnai durumlara göre hamileleri öncelik gruplarına alan uluslararası sağlık otoriteleri de bu görüşü benimsiyor:

“Her hamile kadın, aşı ile ilgili kararından önce sağlık uzmanına danışmalı.”

Covid-19 aşılarının şu ana kadar yapılan klinik deneylerinde hamileler yer almamıştı.. Deneylere katılanlar arasında hamile olduğu aşı olduktan sonra ortaya çıkan kadınların da olması, aşının bebek bekleyenler için “güvenli sayılabileceği” ihtimalini güçlendirdi..

Covid-19 aşısının hamileler için güvenli olabileceğinin diğer bir göstergesi olarak grip aşılarına işaret ediliyor.. Ancak bilimsel açıdan koronavirüs aşısının gebeler üzerindeki etkilerine yönelik ayrı bir çalışma bulunmuyor..

ABD merkezli Pfizer ve Alman ortağı BioNTech’in, bu alanda bu yıl içinde kapsamlı bir araştırma yapması beklenmiyor..

“HAMİLEYKEN KORONAVİRÜS OLAN ANNENİN BEBEĞİ ANTİKORLA DOĞDU”

Hamileyken Covid-19’a yakalanan Singapurlu bir kadın, koronavirüse karşı antikorları olan bebek dünyaya getirdi..

Bu durumun, koronavirüsün hamile anneden bebeğe geçip geçemeyeceğine dair yeni kanıt sağladığı belirtiliyor.

Anne Celine Ng-chan:

“Özel doktorum hamileliğim sırasında Covid-19 antikorlarını ona aktardığımdan şüpheleniyor..”

Hafif koronavirüs semptomları gösteren anne, iki buçuk hafta içinde hastaneden taburcu edildi.. Anne sütünde ve rahminde bebeği saran sıvıda koronavirüs izine rastlanmadı..

“COVID-19 ANNEDEN ÇOCUĞA NADİR BULAŞIYOR”

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19’lu hamile bir kadının virüsü hamilelik veya doğum sırasında bebeğine bulaştırma riski konusunda bilgi sahibi olmadıklarını söylüyor.

Emerging Infectious Diseases dergisinde ekim ayında yayınlanan bir makaleye göre:

Çin’deki doktorlar koronavirüs hastalığı olan kadınlardan doğan bebeklerde Covid-19 antikorlarının tespit edildiğini ve bunun zamanla azaldığını bildirdi.

New York-Presbyterian / Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’nden doktorlar:

Yeni koronavirüsün annelerden yeni doğanlara bulaşmasının nadir olduğunu kaydetti..

https://www.cafemedyam.com/2020/12/22/dogum-oncesi-ve-dogum-sonrasi-haklar/

İLGİLİ HABER

Euronews – Bahtiyar Kucuk

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top