.
“ELON MUSK: İLK ÖZEL UZAY UÇUŞUNDA TUVALET SIKINTISI YAŞANDI”

Elon Musk, SpaceX’in tamamen özel ilk uzay yolculuğu sırasında tuvaletle ilgili “zorluklar” yaşandığını açıkladı..

SpaceX CEO’su bu sorunların ne olduğu konusunda ayrıntılı bilgi vermedi fakat bunun bir daha yaşanmamasını sağlamak için gelecekteki görevlerde “kesinlikle” “geliştirilmiş tuvaletler” olacağını söyledi..

Musk, sorunları Florida’ya inmelerinin ardından mürettebatla konuştuğunu açıkladıktan sonra Twitter’da duyurdu..

Görevden önce konuşmaların çoğu mürettebatı taşıyan SpaceX Dragon kapsülündeki tuvaletin ne kadar iyi olduğu hakkındaydı.. Tuvalet, mürettebat ihtiyaçlarını giderirken uzaya bakmalarına imkan sağlayan büyük yerleşik pencerenin, yani “kubbe”nin hemen altında bulunuyordu..

*Uzay yolculuğunu finanse eden milyarder Jared Isaacman, Insider’a tuvaletin biraz mahremiyet sağlayabilecek şekilde bir perdeyle kapatıldığını söyledi..

SpaceX tuvaletin tam olarak nasıl çalıştığı hakkında fazla bir şey söylemedi fakat tuvalet eğitimi, 4 uzay turistinden oluşan mürettebatın uçuşlarından önce geçmesi gereken genişletilmiş hazırlık programının bir parçasıydı..

*Musk gelecekte yapılacak diğer iyileştirmeler arasında “yemek ısıtmak için küçük bir fırın” olacağını söyledi..

Soğuk pizza yemek zorunda oldukları için mürettebattan halihazırda özür dilemiş ve bir “yemek ısıtıcısı” sözü vermişti, Isaacman bunu “hiçbir şikayeti olmadığını” ve “yemeklerin harika” olduğunu söyleyerek cevaplamıştı..

*Musk ayrıca Dragon’un SpaceX’in Starlink uyduları aracılığıyla bir WiFi bağlantısı içereceğini söyledi..

Isaacman, Inspiration4 fotoğraflarının az ve seyrek olması hakkında uzay aracının “video iletmek için çok fazla yer istasyonuyla bağlantı kurması” gerektiğini ve NASA gibi devlet kurumlarının bu bağlantılarda öncelik sahibi olduğunu söyledi..

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

“TAMAMI SİVİLLERDEN OLUŞAN ASTRONOTLARDAN İLK GÖRSELLER PAYLAŞILDI…”

İLK UZAY TURİSTLERİ ÜÇ GÜNLÜK SEYAHATTEN SONRA YERYÜZÜNE İNDİ

ABD’nin uzay programını yöneten NASA’nın uzay taşımacılığından sorumlu SpaceX tarafından uzaya gönderilen ve tamamı sivillerden oluşan astronotlardan ilk görseller paylaşıldı..

SpaceX'in amatör astronotlarından ilk fotoğraflar
 - Sputnik Türkiye

SpaceX/Inspiration4NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden tarihte ilk defa tamamı sivillerden oluşan astronotlar, Inspiration 4 (Esinlenme 4) misyonu çerçevesinde Dünya’nın yörüngesine ulaştı..

SpaceX'in amatör astronotlarından ilk fotoğraflar
 - Sputnik Türkiye

SpaceX/Inspiration43 günlük uzay yolculuğu kapsamında ‘uzay turistleri’ olarak adlandırılan ekipten, ilk görseller paylaşıldı..

SpaceX'in amatör astronotlarından ilk fotoğraflar
 - Sputnik Türkiye

SpaceX/Inspiration4Astronotların, Dünya yörüngesindeki seyahatlerinin sonunda ABD’nin Florida kıyılarına inmesi planlanıyor..

SpaceX'in amatör astronotlarından ilk fotoğraflar
 - Sputnik Türkiye

SpaceX/Inspiration4Her 90 dakikada Dünya etrafında bir tur atacakları ifade edildi..

SpaceX'in amatör astronotlarından ilk fotoğraflar
 - Sputnik Türkiye

SpaceX/Inspiration4Yolculuk, SpaceX’in tamamı sivil bir ekiple dünyanın etrafında gerçekleştirileceği ilk sefer olması açısından önem taşıyor..

“DÜNYA YÖRÜNGESİNE ÇIKAN İLK TURİSTLER YERYÜZÜNE DÖNDÜ”

Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in “Crew Dragon” kapsülü ile Dünya’nın yörüngesine gönderdiği ilk uzay turistleri üç günlük seyahatten sonra yeryüzüne indi..

Milyarder iş adamı Jared Isaacman’in yanı sıra Hayley Arceneaux (29), Sian Proctor (51) ve Chris Sembroski’nin (42) yer aldığı Dragon kapsülü ABD’nin Florida açıklarına iniş yaptı..

Dört yolcunun da sağlıklı şekilde döndüğü belirtirken, SpaceX’in iniş ve kapsülden çıkma anının gösterildiği canlı yayınında Isaacman:

“Teşekkürler, SpaceX bizim için inanılmaz bir uçuştu..”

“Inspiration4” adı verilen girişimi SpaceX’ten satın alan milyarder iş adamı Isaacman ve beraberindekiler 15Eylül’de Florida’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden Falcon-9 roketi ile fırlatılmıştı..

Yaklaşık 575kilometre yüksekliğe çıkan kapsülün kontrolü otomatik olarak dünyadan sağlansa da beklenmedik bir duruma karşı, 4 yolcu uçuş öncesi yaklaşık 6 aylık bir eğitimden geçmişti..

 “KANSER İLE MÜCADELE EDEN ÇOCUKLAR İÇİN BAĞIŞ TOPLANDI”

Öte yandan Isaacman’in kanser ile mücadele eden çocuklar için yaklaşık 100 milyon dolar bağışta bulunduğu ve yolculuk sonrası 100 milyon dolar daha bağış toplamayı hedeflediği bildirilmişti..

Yolcular, 3 günlük uzay seyahatleri boyunca Dünya’nın çevresinde tur atarken, “Inspiration4” girişimi SpaceX’in tamamı sivil bir ekiple Dünya’nın etrafında gerçekleştirileceği ilk sefer olması açısından önem taşıyor..

ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos da şirketi Blue Origin’in geliştirdiği uzay aracıyla 20Temmuz’da 106 kilometre yüksekliğe çıkarak uzay seyahatini gerçekleştirmişti..

İngiliz iş adamı Sir Richard Branson da 11 Temmuz’da şirketi Virgin Galactic’in geliştirdiği araçla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen yerden 100 kilometre mesafeye seyahat etmişti..

“ASTRONOT OLMAYAN 4 KİŞİYİ TAŞIYAN SPACEX ROKETİ BAŞARIYLA FIRLATILDI”

DÜNYA ÇEVRESİNDE 3 GÜNLÜK BİR SEYAHAT HEDEFLEYEN SPACEX ROKETİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE FIRLATILDI

İçinde astronot olmayan 4 mürettebatı taşıyan ve dünya çevresinde 3 günlük bir seyahat hedefleyen SpaceX roketi başarılı bir şekilde fırlatıldı..

ABD’li roket geliştiricisi SpaceX, içinde astronot bulunmayan bir roketi başarılı bir şekilde fırlatmayı başardı.. Dünya çevresinde 3 günlük bir seyahat vaadeden Inspiration4 adı verilen uçuş Kennedy Uzay Merkezi’nden TSİ 03.03’de gerçekleştirildi.. 

Astronot olmayan 4 kişiyi taşıyan SpaceX roketi başarıyla fırlatıldı

Bir Falcon 9 roketinden fırlatılan SpaceX Dragon kapsülünün içinde yol alan mürettebat 10dakika içinde yörüngeye ulaştı..

4ismin Florida kıyılarında Atlantik Okyanusu’na iniş yapmadan önce üç gün boyunca Dünya’nın etrafında seyahat edeceği bildirildi..

Mürettebatı taşıyan uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) yaklaşık 150kilometre daha yukarıya, 575 kilometre yüksekliğe ulaşacağı açıklandı..

DİKKAT ÇEKEN İSİMLER

38yaşındaki milyarder iş insanı Jared Isaacman’ın finansmanını üstlendiği ve yolculara liderlik ettiği uçuşta NASA tarafından 2009’da yapılan astronot seçmelerinde 47finalist arasında yer alan ancak sonunda ajansa katılmaya hak kazanamayan 51yaşındaki fen bilimleri eğitmeni Sian Proctor da yer aldı..

Doktor asistanı olan ve daha önce kanseri yenen 29yaşındaki Hayley Arceneaux ve Lockheed Martin’de veri mühendisi olan 42yaşındaki Christopher Sembroski de uçuşa katılan diğer isimler oldu..

“DENEMELERİN SAYISI ARTIYOR”

Daha önce İngiliz iş insanı Richard Bronson şirketi Virgin Galactic’in geliştirdiği araçla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen 100kilometre yüksekliğe seyahat etmişti..

Toplam 6 kişiyi taşıyan Unity-2 uzay aracı, ABD’nin New Mexico eyaletinden fırlatılarak, sorunsuz şekilde yeryüzüne inmeyi başarmıştı..

ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un, kendi şirketi Blue Origin’in geliştirdiği uzay aracıyla uzaya gerçekleştirdiği 4kişilik seyahat ise sivil mürettebattan oluşan ilk pilotsuz uçuş olarak kayıtlara geçmişti..

(John Kraus)// cafemedyam
“SPACEX’İN INSPİRATİON4 ARACI NE ZAMAN, NEREYE İNECEK?”

Inspiration4, 19 Eylül’de Florida kıyılarına inecek

SpaceX kısa süre önce, tamamen sivillerden oluşan ve Dünya’nın yörüngesinde üç gün boyunca dolaşacak görevi Inspiration4’un fırlatmasını tamamladı..

Bir öğretmen, bir çekiliş kazananı, bir internet girişimcisi ve kanserden kurtulan birinin oluşturduğu 4 kişilik astronot ekibi, bir Falcon 9 roketinin tepesindeki SpaceX Dragon kapsülünün içinde Kennedy Uzay Merkezi’ni terk etti..

Görevde mürettebatın verileri, gelecek seferler için davranışsal ve bilişsel performansı değerlendirmek amacıyla toplanacak ve biyolojik değişiklikleri takip etmek için mürettebatın genetik özellikleri ve organları izlenecek..

Başarılı fırlatmanın ardından uzay aracı Dünya’dan 575 kilometre yükselerek hem Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan hem de Hubble Uzay Teleskobu’ndan daha yüksek bir irtifaya ulaştı.. SpaceX’e göre, yörüngesi “mütemadiyen dünya nüfusunun yüzde 90’ından fazlasının üstünden geçecek” uzay aracı, çeşitli yerlerde çıplak gözle görülebilecek..

İzleyiciler toplamda 45 kez, 90 akikada bir Dünya’nın etrafında dönecek aracın görünürlüğünü ve hareketini Heavens-Above veya N2YO internet sitelerinden takip edebiliyor..


Geminin tam olarak nereye ineceği şu anda belli değil fakat 19Eylül’de Florida açıklarında Atlantik Okyanusu’ndaki muhtemel iniş alanlarından birine düşmesi planlanıyor.. Bu, gemiye herhangi bir zarar vermeyeceği umulan bir “suya yumuşak iniş” olacak..

Gemi indiğinde araç ve mürettebatı, Dragon kapsüllerini kurtarmak için kullanılan açık deniz tedarik gemisi GO Navigator tarafından iniş alanından alınacak..

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral//Adam Smith

NE OLMUŞTU?

SPACEX ROKETİ 4 ÖZEL YOLCUYU DÜNYANIN ÇEVRESİNDE 3 GÜN GEZDİRECEK

ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk defa içinde astronot olmayan bir roketle 4 yolcu için dünya çevresinde 3 günlük seyahat düzenleyecek..

SpaceX, 60 yıllık insanlı uzay uçuşu tarihinde ilk kez, profesyonel astronotların desteğine ihtiyaç duymadan, 4turistle dünya yörüngesinde 3 günlük tur gerçekleştirecek..

Esinlenme-4 (Inspiration4) adı verilen 4 kişilik uçuşun masraflarını üstlenen 38 yaşındaki iş insanı Jared Isaacman, söz konusu yolculuk için:

“Bu, sıradan insanların gidip yıldızlar arasında maceraya atılabileceği bir dünyaya doğru ilk adım…” ifadesini kullandı.

Seyahatte Isaacman’la birlikte, çocukken kanserle mücadele eden 29 yaşındaki bir sağlık çalışanı ile uçuş için düzenlenen yarışmayı kazanan 51 yaşındaki bir jeoloji öğretmeni ve 42 yaşındaki eski bir kadın savaş pilotu da yer alacak..

SpaceX’in, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) adına Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) astronot göndermek için kullandığı türden tam otomatik bir Dragon kapsülünde yolculuk edecek olan uzay turistleri, çarşamba gecesi Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılacak fırlatmayla başlayacakları yolculuklarında UUİ’nin yaklaşık 160 kilometre daha yükseğine (575 kilometre) çıkacak..

Bu yükseklik, Hubble Uzay Teleskobunun da mevcut yörüngesinin biraz yukarısında kalıyor..

“İŞ İNSANLARI BRONSON VE BEZOS DA KISA YOLCULUKLAR YAPMIŞTI”

İngiliz iş insanı Sir Richard Bronson da 11Temmuz’da şirketi Virgin Galactic’in geliştirdiği araçla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen yerden 100kilometre yüksekliğe seyahat etmişti..

Branson dahil 6 kişiyi taşıyan Unity-2 uzay aracı, ABD’nin New Mexico eyaletinden fırlatılmış, araç Branson ve beraberindekilerle sorunsuz şekilde yeryüzüne inmişti..

ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ise 20Temmuz’da, şirketi Blue Origin’in geliştirdiği uzay aracıyla uzaya seyahat etmişti..

Dört kişilik mürettebatının tamamı sivillerden oluşan ve tarihte “pilotsuz yapılan ilk uçuş olma” özelliğini taşıyan uçuş, yaklaşık 10dakika sürmüştü..

“SPACEX’İN BAŞARIYLA FIRLATTIĞI CREW DRAGON KAPSÜLÜ, ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU’NA BAĞLANDI..(VİDEO)”

SpaceX’in dün akşam saat 22.22’de Falcon 9 roketi ile birlikte uzaya fırlattığı NASA’nın Crew Dragon uzay kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlanıyor… 

Kapsül Uluslararası Uzay İstasyonu’na kilitlenecek ve burada iki astronot tarafından test edilecek.

Doug Hurley ve Bob Behnken isimli iki astronotu taşıyan Crew Dragon kapsülünün, 19 saatlik uzun yolculuğun ardından bugün Türkiye saati ile 17.30’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlanması planlanıyor.

Bir özel şirket tarafından uzaya gönderilen ilk insanlı uzay aracı olan Crew Dragon, canlı yayında bu işlemi gerçekleştiriyor.

SpaceX roketi fırlatıldı..

Ertelenen uzay yolculuğu başladı…SpaceX roketi fırlatıldı..

ABD’li girişimci Elon Musk‘ın 2002 yılında kurduğu SpaceX, ABD topraklarından uzaya ilk insanlı uçuş denemesini yapmak için geri sayıma başladı. İki NASA astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak “Crew Dragon” isimli uzay mekiği, bugün Türkiye saati ile 22.22‘de Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden roketle fırlatılacak.

Eğer fırlatma işlemi başarılı olursa SpaceX, insanlı bir uzay mekiğini ABD’den yörüngeye gönderen ilk ticari firma olacak. Böylelikle NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidiş dönüş uçuşlarında Rusya’ya bağımlılığından kurtulması bekleniyor.

NASA ve Musk tarafından cumartesi sabahı yapılan açıklamada, hava durumunun belirsizliğini korumasına rağmen planlanan saatteki kalkışa yönelik hazırlıkların durdurulmayacağı belirtildi.

NASA Direktörü Jim Bridenstine sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün için kalkışa hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandı ancak kalkışın kötü hava koşulları nedeniyle iptal edilme riski olduğunu da sözlerine ekledi.

SpaceX roketinin ilk olarak 27 Mayıs Çarşamba günü fırlatılması planlanmıştı. Bununla birlikte çarşamba günü hava koşullarının kötüleşmesi üzerine roketin fırlatılışı kalkışa 16 dakika kala cumartesi gününe ertelenmişti.

“SPACEX’İN ASTRONOTLU UZAY YOLCULUĞU ERTELENDİ!”

Olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen fırlatmanın 30Mayıs’ta gerçekleşmesi bekleniyor..

Falcon 9 Crew Dragon

ABD’li girişimci Elon Musk’ın 2002 yılında kurduğu SpaceX’in astronotlu uzay yolculuğu ertelendi.. Olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen fırlatmanın 30 Mayıs’ta gerçekleşmesi bekleniyor..

ABD’li astronotlar Doug Hurley ile Bob Behnken‘i Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürecek olan Crew Dragon isimli kapsül, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Musk’ın şirketi tarafından üretilen Falcon 9 roketiyle fırlatılacaktı..

Florida’dan Falcon 9roketiyle fırlatılacak Crew Dragon kapsülünün yolculuğunun başarıya ulaşmasının, uzay yolculuklarının ticarileşmesi açısından da dönüm noktası olması bekleniyor..

Bugün TSİ 23.30’da yapılacağı açıklanan fırlatma işlemi olumsuz hava koşulları nedeniyle en erken 30Mayıs’ta olacak şekilde ertelendi..

“ASTRONOTSUZ FIRLATMA BAŞARILI OLMUŞTU”

Uzay yolculuklarını ticarileştirmeyi teşvik etmek isteyen NASA, uzay kapsülü yapımı için SpaceX’e 3,1 milyar dolar, Boeing’e 4,5 milyar dolar vermişti. Boeing’in CST-100 Starliner kapsülünü 2021’e kadar fırlatması beklenmiyor..

SpaceX, Crew Dragon kapsülünü astronotsuz olarak geçen yıl başarıyla uzay istasyonuna fırlatmıştı..

2018 yılında Mars’ın yörüngesine Tesla marka otomobili göndermeye çalışan Musk bu deneyinde başarısız olmuş, roket motoru gereğinden fazla ateşlendiği için araç Mars’ı ıskalamıştı..

ELON MUSK MARS’A İNSAN TAŞIYACAK YENİ UZAY ARACI STARSHİP’İ TANITTI

Mars’a, Ay’a veya Güneş Sistemi’ndeki herhangi bir noktaya insan ve yük taşıyabilen araç..

Starship misyonunu yerine getirdikten sonra Dünya’ya geri dönüp dikey iniş yapabilecek şekilde tasarlandı..

SpaceX’in Teksas’daki tesislerinde Starship’in tanıtımınıyapan Musk, uzay aracının bir iki ay içerisinde ilk misyonu için fırlatılacağını duyurdu. .

Aracın ilk uçuşunda dünyaya dönmeden önce yaklaşık 20kilometre yüksekliğe çıkması hedefleniyor..

Musk’a göre; Uzay araçlarının tek kullanımlık olmaktan çıkarılıp uzun ömürlü hale getirilmesinin uzay yolculuğunun sürdürülebilirliği için olmazsa olmaz…

SpaceX’e ait ilk roketin yörüngeye ilk kez ulaşmasının 11’inci yıl dönümüne denk gelen tanıtımda, Starship ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi..

9metre çapında ve 50 metre yüksekliğindeki uzay aracının yük kapasitesi ise 150 ton..

“BU HEVESİ NASA PROJELERİNDE DE GÖSTERMENİZİ BEKLERDİK”

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı’ndan (NASA) sitem geldi!

NASA Başkanı Jim Bridenstine:

”SpaceX’in duyurusunu merakla bekliyorum. Aynı zamanda Commercial Crew projesi yıllardır geri kalmış durumda. NASA, Amerikan halkının vergilerine yapılan yatırımlar için de aynı derecede hevesli olmanızı bekliyor.”

NELER OLDU…

SPACEX 500 MİLYON DOLARLIK UYDU TAŞIYAN FALCON 9 ROKETİNİ UZAYA GÖNDERDİ

ABD’li uzay teknolojileri firması SpaceX, askeri amaçlı GPS III (Küresel Konumlama Sistemi) uydusu taşıyan Falcon 9 roketini başarılı birşekilde uzaya gönderdi..

Falcon 9 Florida’daki Cape Canaveral üssünden fırlatıldı.

Space X’in ulusal güvenlik sanayii alanında uzaya fırlattığı ilkroketi Falcon 9 Florida’daki Cape Canaveral üssünden fırlatıldı..

Roketin taşıdığı yaklaşık 500milyon dolar değerindeki uydusistemi ABD merkezli küresel havacılık ve savunma şirketi Lockheed Martin tarafından üretildi..

Falcon 9 projesinin askeri havacılık uzay teknolojileri sektöründe uzun geçmişi olmayan Space X için önemli birbaşarı kabul ediliyor..

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla‘nın sahibi Amerikalı Elon Musk’ın 2002 yılında kurduğu Space X, uzun birsüredir, Lockheed Martin ve Boeing hakimiyetindeki sektörde yer almakiçin uğraş veriyordu..

Space X, 2014yılında haksız rekabet yüzünden mağdur edildiği gerekçesiyle ABD Hava Kuvvetleri’ne dava açmış, 2015yılında ise askeri uydu fırlatma görevleri ile ilgili misyona dahiledilmişti..

“CREW DRAGON” KAPSÜLÜ FLORİDA KIYILARINA İNDİ

SpaceX’in insanlı uzay yolculuğu için denenen kapsulü Florida kıyılarına indi

Amerikalı milyarder Elon Musk’a ait uzay füzeleri üreten SpaceX‘in insanlı uzay uçuşu için Nasa ile birlikte test ettiği uzay aracı ‘Crew Dragon‘ kapsülü görevini başarıyla tamamladıktan sonra dünyaya geridündü.

Crew Dragon Uluslararası Uzay Ajansı’nda kısasüre kaldıktan sonra Florida açıklarında Atlantik Okyanusu suları indirildi…

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) sekiz yılın ardından ilk insanlı uzay uçuşunun hazırlığı için SpaceX ile yeni uzay kapsülünü denedi.

DAHA ÖNCE UZAYA DEFALARCA İNSANSIZ UÇUŞ GERÇEKLEŞTİREN SPACEX, TEST İÇİN ‘RİPLEY’ ADI VERİLEN MANKENİ KULLANDI”

Crew Dragon, Uluslararası Uzay Ajansı’ndaki 5günlük misyonunun ardından saat sabah 7:30’da otomatik olarak ayrıldı..

Crew Dragon toplamda uzayda altı gün yolculuk etti..

Dünyaya doğru yolaçıkan kapsül hipersonik hıza ulaştıktan sonra Florida kıyılarının 370kilometre açığına düştü..

Crew Dragon iniş yaparken hızını yavaşlatmak için dört paraşüt açıldı.. Kapsülün inişini bekleyen denizciler Crew Dragon’unu okyanussularından çıkardı..

NASA ve SPACEX’TEN İNSANLI UÇUŞ ÖNCESİ MANKENLİ TEST

Amerika Birleşik Devletleri sekiz yılın ardından ilk insanlı uzay uçuşunun hazırlığı için SpaceX ile yeni uzay kapsülünü denedi.

Daha önce uzaya defalarca insansızuçuş gerçekleştiren SpaceX de test için ‘Ripley’ adı verilen mankeni kullandı.

Florida’daki Cape Canaveral’daki Kennedy UzayMerkezi’nden fırlatılan Falcon 9 roketi, SpaceX’in insanlı uçuşlar için tasarladığı uzay aracı ‘Crew Dragon”u uzaya taşıyacak.

Üzerindeki manken mürettebatla Crew Dragon’un pazar günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşması önümüzdeki cuma günüde yeryüzüne dönmesi hesaplanıyor.

NASA 30 yılın ardından uzaya insanlı uçuş yapan uzay mekiği programlarını 2011 yılında sonlandırmıştı.

O tarihten bu yana uzay görevlerini dışarıdan temin ettiği kaynaklarla yürütüyordu.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen astronotlar için Rusya’ya kişi başı 82 milyon dolar ödüyordu.

ELON MUSK MARS’A GİDİŞ-GELİŞ FİYATINI AÇIKLADI: BEKLENENDEN DAHA UCUZ!!!”

Mars’a yerleşmenin hayalini kuran SpaceX CEO’su Elon Musk, Kızıl gezegene gidiş biletinin 500 bin doların altında olabileceğini açıkladı..

Dönüş bileti ise ücretsiz olacak.

SpaceX şirketi, insanları Mars’a götürecek Starship roketini inşa etmeye devam ederken, Elon Musk da kendisine yöneltilen soruları cevapsız bırakmıyor..

Bir Twitter kullanıcısı Musk’a, Mars’a yolculuk etmenin bedelinin ne kadar olacağını sordu..

MUSK DA, MARS’A GİDİŞ BİLETİNİN 500 BİN DOLARDAN AZ OLABİLECEĞİ YANITINI VERDİ..

MUSK ayrıca, zamanla bu ücretin 100 bin doların da altına düşeceğini ve insanların evlerini satıp Mars’a taşınabileceklerini söyledi.

‘MARS’A GİTME İHTİMALİM YÜZDE 70

Elon Musk katıldığı bir programda Mars’a taşınma ihtimalinin yüzde 70 olduğunu ancak yolculuk sürecinde ölüm riskininde yüksek olduğunu söylemişti.

Musk, bu yolculuğun önümüzdeki 7 yıl içerisinde gerçekleşebileceğini belirterek Kızılgezegene taşınmayı umduğunu ve geri dönüşün de garanti edilemeyeceğini dile getirdi.

MARS’A NE ZAMAN GİDEBİLİRİZ? – GÖKBİLİMCİLER YANITLIYOR

ExoMars Projesi uzmanları Mars’ta, günümüzde veya geçmişte, hayat bulacağımıza inanıyor mu?

Rus gökbilimci Daniel Rodinov:

“Evet, elbette..ExoMars Projesi’nin hedefi tam da bu, Mars’ta hayat bulmak için tasarlandı.”

Projenin başmühendisi Paul Meacham:

“Bu etapta, küçük yeşil adamlarla karşılaşma şansımızın oldukça düşük olduğu kanısındayım. Muhtemelen bakteri bulacağız. Çünkü dünyanın en kurak topraklarında yaptığımız incelemelerde bulduğumuz şey bu. Bakteriler bildiğimiz en dayanıklı yaşam formu. Bu nedenle yüksek ihtimalle bakterilere benzeyen yaşam formları bulacağız.”

Open University’den Manish Patel:

“insanlar Mars’a ulaşacak mı? İnsanoğlu çok uzun süredir Mars’a gitmeyi hedefliyor. Robotlar da yıllardır Mars’ı keşfediyor. Oraya insanları götürme vaktimizin yaklaştığına inanıyorum. Özellikle Space X gibi şirketlerin pazara girmesi, uzaya fırlatma ve gidiş biçimlerimizi değiştiriyor. Öyle sanıyorum ki önümüzdeki 20 yıl içinde, en azından ben hayattayken İnsanlar Mars’a gitmeye başlayacak.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: