SAĞLIK

LÖSEMİ TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIK MI?

.

“SAHTE LÖSEMİ İLANLARINDA İKİNCİ PERDE …”

Türk Eczacıları Birliği:

“Hekim reçete ediyor, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ‘getirilebilir’ diyor, SGK ödemesini yapıyor, biz temin ediyoruz; konu yargıya taşındı..”

2019’da resmi yollarla yurtdışından temin edilerek Türkiye’ye getirilen lösemi ilacının sahte olduğunun ortaya çıkmasının ardından bir açıklama yapan TEB Başkanı Çolak, olayın yargıya taşındığını ve sürecin takipçisi olduklarını söyledi..

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, 2019 yılında yurtdışından getirilen sahte lösemi ilaçlarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Çolak:

“Sosyal Güvenlik Kurumu ve Briliğimiz tarafından yurtdışından getirilen lösemi ilaçlarının sahte olduğuna ilişkin haberler basına yansımış durumda.. Bu durum yargıya intikal etmiş olup Türk Eczacıları Birliği olarak sürecin takipçisiyiz..”

“İlaç mafyaları halk sağlığıyla oynuyor”

“İlacı para, kar hırsıyla bir tutan, adeta ilaç mafyası firmaların halkın sağlığı ile pervasızca oynadıklarına” değinilen açıklamada, SGK ile koordineli bir şekilde yapılan yurtdışından ilaç temin sürecine ilişkin bilgi de verildi.. 

Sürecin Türk Eczacıları Birliği tarafından herhangi bir kâr amacı gütmeksizin ve Sağlık Bakanlığı ile SGK’nın koyduğu belirli kurallar dahilinde yapıldığını belirten Çolak, ilaçların hekim tarafından reçete edildikten sonra Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan ‘getirilebilir’ onayı aldığını, SGK tarafından da ödeme onayı yapıldığını kaydetti..

Türk Eczacıları Birliği’nin ise “hasta yararını korumak amacı”yla, Türkiye’de bulunmayan bu ilaçlara hastaların erişimini sağladığı ifade edildi..

“SGK belgeleri zorunlu tutmalı”

TEB Başkanı Çolak, yurtdışından getirilen ilaçların sahte çıkmasını engellemenin bir yolu olduğunu söyleyerek SGK’yı işaret etti.

SGK’nın ilaçlarla ilgili, “Orijin sertifikası”, “Analiz sertifikası” ve “ilgili serinin piyasaya sürülmesi sertifikası” belgelerini zorunlu tutması gerektiğini belirten Çolak:

“Bizim de hasta sağlığı ve kamu yararının sağlanması için talebimiz bu yöndedir. Bu sertifikalar acilen yeniden zorunlu hale getirilmelidir” dedi.. 

Independent Türkçe// Cihat Arpacık

“YURTDIŞINDAN GETİRİLEN LÖSEMİ İLAÇLARI SAHTE ÇIKTI”

“SGK VE TEB’İN YURTDIŞINDAN GETİRTTİĞİ LÖSEMİ İLAÇLARI SAHTE ÇIKTI: KUTULARDA LÖSEMİ HAPI YERİNE AĞRI KESİCİ TESPİT EDİLDİ; SORUŞTURMA 2 YILDIR BİTMEDİ”

Türkiye’de üretilmeyen ilaçlar, SGK ve TEB tarafından ülkeye getiriliyor. 2019’da alınan lösemi ilaçları sahteydi..

TEB Başkanı Çolak:

“Geçmişte böyle bir olay yaşanmış. Başlatılan soruşturma 2 yıldır nihayetlenmedi.”

2 yıldır devam eden soruşturmada hasta yakınlarının da ifadeleri alındı. TEB ise sahte ilaçların kaç kişi tarafından kullanıldığının tespit edilemediğini iddiasında 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacıları Birliği’nin (TEB) 2019’da yurtdışından getirdiği lösemi ilaçlarının sahte olduğu ortaya çıktı..

Skandal, İsviçre merkezli bir ilaç şirketinin edindiği Iclusig isimli lösemi ilaçlarının yasal şirketler dışında sahtekarlar tarafından üretildiğinden şüphelenilmesiyle belirlendi.. 

**Türkiye merkezli iki ilaç şirketi, Ekim 2018’de Kıbrıs merkezli bir şirketten edindiği sahte ilaçları İsviçre’ye satmak için teklifte bulundu.. 

İsviçre’nin resmi ilaç otoritesi Swissmedic, skandalın ipucuna ulaşarak konuyu Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirdi ve numuneler laboratuvarda incelendi.. 

“DSÖ: İLAÇ SAHTE, ETKEN MADDESİ PROTİNİB DEĞİL PARASETEMOL

İncelemede, bu ilaçların lösemi tedavisinde kullanılan ponatinib yerine ağrı kesmek için kullanılan parasetamol içerdiği belirlendi..  

İlacın dünya genelindeki üreticileri, DSÖ’ye söz konusu ilaçların kendileri tarafından üretilmediğini, sahte ilaçların kutularının üzerinde yazılı olan PR072875 ve 25A19E09 parti numarasının gerçek üretim kayıtlarına karşılık gelmediğini bildirdi..

Bu sürecin ardından ilacın gerçek üreticisi olan şirketler, sahte ilaçlarla ilgili yeni bir süreç başlattı..

Çeşitli ülkelerde sahte lösemi ilaçlarının pazara girip girmediği araştırılmaya başlandı..

Lösemi tedavisinde kullanılan Iclusig isimli ilacın mali haklarına sahip olan Takeda, Türkiye’ye bir uzmanını gönderdi.. Sahte ilaçların SGK ve TEB tarafından da alınarak Türkiye’de hastalara satıldığını tespit eden şirket yetkilisi, savcılığa suç duyurusunda bulundu..

Skandalla ilgili 2019 yılında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı..

Japon ilaç firması Takeda,  konuyla ilgili savcılığa başvurduklarını doğruladı..

Savcılıktaki dosyaya laboratuvar incelemesi de girdi..”

Soruşturma kapsamında SGK’nın yurtdışından ilaç temin birimi olan İbni Sina Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi’nde bulunan numuneler laboratuvar incelemesine gönderildi..

Sahte olduğundan şüphelenilen ilaçlar, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin laboratuvarında incelendi..

İncelemenin ardından Prof. Dr. Hakan Göker imzasıyla hazırlanan 9 Eylül 2019 tarihli raporda ilaçların sahte olduğu vurgulandı..

Ankara Üniversitesi’nin raporu DSÖ’nün incelemesini doğruluyordu. Rapora göre hastalara lösemi ilacı adı altında satılan haplar, protinib yerine parasetemol içeriyordu.. 

Ankara Emniyeti soruşturmayı genişleterek ilacı kullanan hasta ve hasta yakınlarının ifadelerine başvurdu.. 

Soruşturma kapsamında sahte lösemi ilaçlarıyla ilgili çok sayıda yerel şirkete ulaşıldı.. 

Iclusig2.jpg
Sahte çıkan lösemi ilaçlarının kutuları / Fotoğraf: DSÖ// cafemedyam

Kazakistan-Kıbrıs-Türkiye bağlantısı

SBA, Genotic Pharm, Rad ve Sanera isimli ilaç şirketlerinin bu lösemi ilaçlarını edindiği, bazı şirketlerin ise ilaçları SGK ve TEB’e sattığı, perakende satış fiyatı 4 bin 250 euro (43 bin 101 lira – 21 Eylül 2021 döviz kuruyla) olan bu ilacın sahteleri için yüz binlerce euroya varan ödemeler aldıkları kesinleşti.. 

Sahte ilaçların Kazakistan merkezli Kazunion Pharma isimli bir şirketten temin edilerek Kıbrıs ve Türkiye üzerinden yurtdışına gönderilmek istendiği de tespitler arasında yer aldı..

Lösemi hastaları ise, sadece ağrı kesici özelliğe sahip bu ilaçları sahte olduklarından habersiz bir şekilde kullanmıştı.. 

Soruşturma 2019 yılından bu yana Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda sürse de konuyla ilgili bir dava açılmadı..  

TEB: HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR, KAÇ KİŞİYE SATILDIĞINI TESPİT EDEMİYORUZ

SGK’nın bağlı olduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, haberin yayına girdiği saate kadar konuyla ilgili bir açıklama yapmadı..

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak:

Geçmişte böyle bir olay yaşanmış.. Bakanlık ve savcılık arasında hukuki süreç devam ediyor..”

Çolak, bu ilaçların kaç kişiye verildiğine yönelik soruya ise, “Ürün takip sistemi bu ilaçlarda yok. Eski bir mevzu olduğu için takip yapamıyoruz” diye yanıt verdi. 

Türkiye’de ruhsatı bulunmayan ya da burada üretilmeyen ilaçlar, yazılan reçetenin ardından doktorlardan oluşan bir kurulun onayıyla SGK ve TEB tarafından yurtdışından getirtilerek hastalara ulaştırılıyor..

Bu işlem, SGK’nın İbni Sina Sosyal Güvenlik Merkezi ile TEB’in Yurtdışı İlaç Temin Birimi aracılığıyla gerçekleştiriyor.. 

© The Independentturkish//Cihat Arpacık 

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI

Dünyada her yıl binlerce çocuk lösemi hastalığına yakalanıyor.

Eskiden tedavi edilemez bir hastalık olan löseminin artık tedavisi var.

Lösemi ile mücadelede farkındalığın artırılması adına 2-8 Kasım ‘Lösemili Çocuklar Haftası’ kapsamında toplumu ve aileleri lösemi hastalığına karşı bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor..

Prof. Dr. Deniz Yılmaz Karapınar:

“Halk arasında kan kanseri olarak bilinen lösemi hastalığı, çocukluk çağı kanserleri arasında yüzde 30’luk oranla yakalanma olasılığı en yüksek olan kanser türlerinin arasında yer alıyor.”

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Yılmaz Karapınar:

“Beyaz kan hücreleri normalde bakteri ve virüslere karşı vücudumuzun savunmasında görevlidir. Bu hücreler kanın diğer şekilli elemanları olan kırmızı kan hücreleri ve kan pulcukları ile birlikte kemik iliğinde yapılırlar..

Bu hücrelerin belli bir bölünme çoğalma hızı vardır yaşam süreleri sınırlıdır..

Bazen bu hücreleri üreten ana hücrede bir şekilde ölümsüzlük gelişir ve sonsuz bir çoğalma hızı kazanırlar. Çok fazlaca çoğalır ama normal beyaz kan hücrelerinin oluşumunu sağlayamazlar..

Ana hücredeki sorun nedeniyle kazanılan bu sonsuz yaşam şansı ve normal hücrelerde gözlenen çoğalmadan çok daha hızlı çoğalabilme kapasitesi bir süre sonra tüm kemik iliğinin hatalı hücrelerle dolmasına neden olur. Bu hatalı hücreler lösemi hücreleridir ve blast olarak adlandırılır..

Çok yoğun çoğalma sonucu diğer normal hücrelerin üremesi için yeterli alan kalmaz. Bu nedenle kanın diğer şekilli elemanları ve normal beyaz kan hücrelerinin yapımı mümkün olamaz ve yoklukları nedeniyle solukluk, çarpıntı, halsizlik, sık infeksiyon, ateş yüksekliği, kanama bulguları olabilir. Ayrıca bu blastlar kemik iliğinde belli bir sayıya ulaştıktan sonra kan yoluyla vücuda dağılmaya başlarlar. Karaciğer, dalak ve lenf bezlerine gider o bölgelerde birikir ve onların büyümesine yol açar.”

“LÖSEMİ, ÇOCUKLUK ÇAĞININ EN SIK GÖRÜLEN KÖTÜ HUYLU HASTALIĞI

Prof. Dr. Deniz Yılmaz Karapınar:

“Lösemi her yaş grubunda görülmekle birlikte en sıklıkla 3-6 yaşlar arasında gözlendiğini belirtmeliyim..

Lösemi tedavisi kemoterapi ve bazı hastalarda ek olarak radyoterapi ile yapılır..

İlk bir aylık süreçte amaç blastların kemik iliğinde yüzde 5’in altına indirilmesi, daha sonrasında ise tamamen sıfırlanmasıdır. Toplamda yedi-sekiz ay kadar süren kemoterapi sürecinde aralıklı olarak omurilik sıvısına da kemoterapi verilir. Bazı hastalar için beyin omurilik sıvısına verilen tedavi yeterli olmaz ve radyoterapi de tedaviye eklenmesi gerekir.” .

“ÖNEMLİ RİSK YARATIRLAR”

Prof. Dr. Deniz Yılmaz Karapınar:

“Kemik iliği nakli süreci boyunca hastaların infeksiyonlara karşı duyarlı olduklarını ve infeksiyonlardan korunmaları gerektiğini ifade etmeliyim..

Çiğ sebze ve meyveler, az pişirilmiş etler, hijyene dikkat edilmemesi ve infeksiyonlu kişilerle temas bu grup hasta için önemli risk yaratırlar.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top