EKONOMİ

THODEX VURGUNU: KRİTİK İSİM ARNAVUTLUK’TA YAKALANDI

.

İÇİNDEKİLER

“THODEX OPERASYONUNDA YENİ GELİŞME: KRİTİK İSİM ARNAVUTLUK’TA YAKALANDI”

Kripto para borsası Thodex hakkında yürütülen soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı..

Arnavutluk polisinden alınan bilgiye göre kırmızı bültenle aranan Thodex kurucusu firari Faruk Fatih Özer’e yardım ve yataklık ettiği gerekçesi ile Arnavutluk vatandaşı E.H., Tirana polisi tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu..

E.H.’nin polis soruşturmasında konuşmadığı ve yöneltilen suçlamaları kabul etmediği öğrenildi..

Fatih Özer’i tanımadığını söyleyen E.H., firari Özer’e yardım ettiği yönündeki suçlamaların doğru olmadığını savundu..

Ancak polisin elinde, Arnavutluk vatandaşı E.H.’nin “Fatih Özer’in Arnavutluk’a gelmesine yardım eden kişi” olduğuna dair çok sayıda delil bulunduğu öğrenildi..

“THODEX SKANDALINDA ÜNLÜ İSİMLER İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ”

THODEX VURGUNU: REKLAMLARINDA OYNAYAN ÜNLÜLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Thodex reklamlarında oynayan ünlüler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.. Reklamdan sonraki mal varlıklarının incelenmesi istendi..

108 milyon dolarlık vurgun yaptıktan sonra kayıplara karışan Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in Türkiye’deki kız arkadaşıyla görüştüğü ileri sürüldü..

Suç duyurusu dilekçesine göre; Özer’in sevgilisi Thodex’in reklamlarında oynayan ünlü isimlerden biriydi.. Thodex merkez binasının olduğu rezidansta oturuyordu..

 İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, yapılan suç duyurusu dilekçesinde Thodex kripto para borsasının reklamlarında oynayan ünlüler ve bu borsaya paranızı yatırın diyen ekonomistin banka hesaplarının incelenmesi istendi..

Şüpheli şahısların Thodex reklamından sonra elde ettikleri mal varlıklarının da tespiti talep edildi..

Ayrıca ekonomist Erkan Öz ve aralarında Özge Ulusoy, Ebru Şallı, Burcu Esmersoy gibi isimlerin de bulunduğu 20 ünlü isimle Faruk Fatih Özer’in arasındaki görüşme kayıtlarının incelenmesi istendi..

Thodex mağdurları avukatı Sinan Keskin:

 “Fatih Faruk Özer’in irtibatlı olduğu, organizasyonda yer alan manken, oyuncu ve kamuoyuna mal olmuş çeşitli kişiler hakkında da bu irtibatın ortaya çıkartılması için savcılığa suç duyurusunda bulunduk” dedi.

NE OLMUŞTU?

“THODEX’İN KURUCUSU FARUK FATİH ÖZER’E HACİZ: TAMAMEN BOŞALTILMIŞ “

Thodex’in firari kurucusu Faruk Fatih Özer’in, Kocaeli’nin Darıca ilçesindeki evinde haciz işlemi gerçekleştirildi..

Kripto para borsası Thodex soruşturması kapsamında kırmızı bültenle aranan şirketin kurucusu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer’in, Kocaeli’nin Darıca ilçesindeki evinde haciz işlemi gerçekleştirildi..

Thodex’ten kripto para aldığı için mağdur olan G.E, avukatı Sinan Keskin aracılığıyla İstanbul Anadolu 2. İcra Müdürlüğüne başvurarak, yaklaşık 630 bin liralık alacağına karşılık icra takibi başlattı..

Bu kapsamda mahkeme tarafından Thodex’in sahibi Özer’in, Kocaeli’nin Darıca ilçesindeki evinde icra işlemi başlatılmasına karar verildi..

Bayramoğlu Mahallesi’ndeki eve gelen avukat Keskin ve icra memurları, çilingir yardımıyla girdikleri evde haciz işlemi yaparak, içeride bulunan bazı eşyaları tutanak altına aldı..

Avukat Keskin, haciz işleminin ardından:

 “Evde kıymete haiz bir şey bulamadık, ev tamamen boşaltılmıştı, gördüğümüz manzara bu şekildeydi. Şu anda icra müdürlüğü tarafından Özer’in bütün bankalardaki paralarına, araba, taşınır ve taşınmaz bütün mal varlıklarına haciz işlemleri uygulanmakta..” açıklamasını yaptı.

Sinan Keskin, mağdurların alacaklarına kavuşabilmesi açısından haciz işlemlerini takip etmeye devam edeceklerini kaydetti.

THODEX SORUŞTURMASINDA YENİ GELİŞME: AZAP SERBEST BIRAKILDI

KRİPTO PARA VURGUNU

Thodex soruşturmasında tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilen şirketin finanstan sorumlu çalışanı Rana Azap, yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kripto para borsası Thodex soruşturmasında tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilen şirketin finanstan sorumlu çalışanı Rana Azap, yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na getirilen şüpheli Rana Azap, burada savcılığa ifade verdi. Savcılık şüpheli Azap’ı “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”ve “Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” suçlarından tutuklama talebiyle Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. 

DELİL DURUMUNUN DEĞİŞME İHTİMALİ GÖZ ÖNÜNE ALINDI

Anadolu Nöbetçi 3. Sulh Ceza Hakimliği, şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli şüphe oluşmuşsa da suç vasfının ve delil durumunun şüpheli lehine değişme ihtimalini göz önüne alarak tutuklama talebinin reddine karar verdi. Hakimlik, şüpheli Rana Azap’ın yurt dışına çıkmamak ve imza şeklindeki adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmasına karar verdi.

TARAFIMA YÜKLENEN SUÇLARLA ALAKAM YOKTUR

Rana Azap’ın, emniyet ve savcılıktaki ifadelerini tekrar ettiğini belirterek:

 “Belirtilen suçlarla ilgili herhangi bir bağım yoktur. Ben karantinadaydım, karantina sürem bittikten sonra hakkımda çıkan haberlerden dolayı savcılığa geldim. Tarafıma yüklenen suçlarla alakam yoktur. Benim hesap hareketim olmamıştır, 50 bin lira hesap hareketi nişanlımla ilgilidir. Kendisinin dogecoin almak istemesi nedeniyle benim hesabıma yolladı paradır. Zaten ben de sistemden 50 bin lirayı çekemedim. Bunu şirkete ilettim. Ben cumartesi gününden itibaren paramı ne zaman çekebileceğimi sordum, bana ‘Sistemde sıkıntı var, düzelecek’ dediler” dediği öğrenildi. 

“FARUK BEY BANA ‘HER ŞEY DÜZELECEK’ DEDİ”

Onur Can Gündüz’e, Serap Özer’e durumu mesaj attığını kaydeden şüpheli Azap:

“Faruk Bey bana ortak gruptan ‘Her şey düzelecek’ dedi. Haberlerde yurt dışına çıktığı söylentilerinden sonra gruptaki herkesle bir açıklama yapması için baskı yaptık. Bu baskı sonunca web sitesindeki yazısını bizimle paylaştı. Ben şirkette muhasebe personeli olarak işe alındım. Personellerin yemek kart yüklemelerini, personellerin emeklilik işlemlerini, faturaların toplanmasını yapıp ay sonunda mali müşavire veriyordum. Ben Serap Hanım’la çalışıyordum, muhasebe departmanında 5 kişiydik” ifadelerini kullandı. 

Thodex soruşturmasında yeni gelişme: Azap serbest bırakıldı

THODEX SORUŞTURMASINDA FİRARİ OLAN FARUK FATİH ÖZER’İN YENGESİ YAKALANDI

Kripto para borsası Thodex soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan, firari konumda bulunan şirketin kurucusu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer’in yengesi Zuhal Özer, Aydın’da gözaltına alındı.

Öte yandan, dün gözaltına alınan şirketin finanstan sorumlu çalışanı Rana Azap, savcılıkça ifadesinin alınmasının ardından tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 82 şüpheliden, firari Zuhal Özer’in Aydın’da bir adreste saklandığı belirlendi.

Aydın Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, belirlenen adrese düzenlediği operasyonda, Zuhal Özer’i gözaltına aldı.

Şüphelinin Aydın’daki işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edileceği öğrenildi.

Son dakika: Thodex soruşturmasında firari olan Faruk Fatih Özer'in yengesi yakalandı
THODEX’TE KRİTİK İSİMLER YAKALANDI

Thodex soruşturmasında adı geçen 3 kritik isimden ikisi yakalandı.

Kripto para borsası Thodex’e ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında yeni bir gelişme yaşandı.

Thodex’in finans sorumlusu olan firari şüpheli Rana Azap yakalandı.

Gözaltına alınan Rana Azap, emniyetteki işlemlerinin ardından Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na sevk edildi.

YAZILIMCI DA YAKALANDI

Şirketin yazılımcısı olduğu belirtilen Oral Çınar da İstanbul Sarıyer’de yakalandı.

6 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Ayrıca, soruşturma kapsamında gözaltına alınan Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in kardeşleri Güven Özer ve Serap Özer’in de aralarında bulunduğu 6 şüpheli tutuklanmış, 72 şüpheli ise serbest bırakılmıştı.

Son dakika gelişmesi... Thodex'te kritik isimler yakalandı
KRİPTO BORSASI THODEX’E YÖNELİK HACİZ İŞLEMLERİ BAŞLADI

Kripto para borsası Thodex şirketinden kripto para satın alarak mağdur olduğunu belirten kişinin zararının giderilmesi için şirketin Kadıköy’de bulunan binasında haciz işlemi uygulandı.

Şirketten alacağına karşılık bir kişinin haciz talebinin Anadolu 21. İcra Dairesi Müdürlüğünce kabul görmesi üzerine, mağdur avukatı Sinan Keskin ve icra memurları, şirketin Merdivenköy Mahallesi’nde bulunan binasına geldi.

Polis ekiplerinin de eşlik ettiği haciz işleminde içeride bulunan bilgisayar, televizyon ve bulaşık makinesi gibi eşyaların değer tespiti yapıldı.

Yaklaşık 2 saat değer tespiti yapılan eşyaların muhafaza altına alınması işleminin, daha sonra gerçekleştirileceği belirtildi.

Öte yandan, şirkete ait 3 otomobile de haciz işlemi uygulandığı öğrenildi.  

THODEX’TEKİ KRİPTO PARALARIN İZİ BULUNDU

Blockchain teknolojileri şirketi Coinoxs, Thodex kullanıcılarından gelen yatırım hesabı bilgilerinin takip ederek kripto paraların akıbetine dair teknik bir araştırma raporu yayınladı. İşte ayrıntılar…

Şirketin kurucu ortaklarından Can Azizoğlu:

“Kripto paraların izini bulduk. Tespitlerimize göre daha önce internette bildirilmiş dark web (derin internet) veya dark market, dolandırıcılık ve fidye cüzdanlarına aktarımlar yapılmış.”

BAKİYELER FARKLI SICAK CÜZDANLARA AKTARILMIŞ

Raporun ayrıntılarını aktaran Coinoxs kurucularından Can Azizoğlu:

“Yaptığımız incelemelerde tespit ettiğimiz üzere müşteri cüzdanlarındaki bakiyeler farklı sıcak cüzdan adreslerine aktarılmış. Ancak henüz hangi cüzdanlara transfer edildiklerine dair bir bilgi yok..

Öte yandan transfer edilen cüzdanları takip ettiğimizde tespit edebildiğimiz, daha önce internette bildirilmiş dark web (derin internet) veya dark market, dolandırıcılık ve fidye cüzdanlarına aktarımlar yapıldığı..

Bu birçok dünya borsasının cüzdanlarına bakıldığında görülebilir ancak buradaki birçok müşteri cüzdanına bakıldığında aynı servislerin, sistematik olarak aktarım yaptığını tespit ettik.”

BTC, ETHEREUM AĞLARI VE JETONLARI HEDEF ALINMIŞ

Can Azizoğlu:

“Thodex hesaplarını genel olarak incelendiğimizde BTC ve Ethereum ağları ve jetonlarının bilinmeyen cüzdanlara aktarıldığını görüyoruz.  Kullanıcıların bizlere e-posta yoluyla gönderdiği yatırım hesaplarını herkese açık blok zinciri tarayıcılarından takip ettik.?

Yüksek miktarda Doge ve Stellar gibi otomatik aktarım cüzdanlarında bulunan bakiyelerin aktarıldıktan sonra stabil durumda olduğunu gördük. Hesaplarını incelediğimizde ise kullanıcı bakiyelerinin bir kısmının kendi hesaplarından boşaltıldığını ve Thodex’in sıcak veya soğuk cüzdanlarına otomatik olarak aktarıldığını gördük. Kullanıcı cüzdanları, paravan cüzdanlar vasıtasıyla kripto para borsası Binance’teki farklı hesaplara aktarıldığını tespit ettik.”

RAPOR MAĞDURLARLA PAYLAŞILDI

Thodex borsasının kötü niyetli organize kişiler tarafından hacklenmiş olduğu ihtimali üzerinde durduklarını söyleyen Azizoğlu:

“Kullanıcı bitcoin, Ethereum ve Ripple bakiyelerinin hesaplarında fiziki olarak bulunmaması. Mağduriyetlerin giderilmesi açısından araştırmayı mağdurlarla paylaştık, ilişkili cüzdanları veri tabanımıza da ekledik.?

Yatırımcıların mağduriyeti, resmi makamların çalışmasıyla giderilebilir. Süreç boyunca söz konusu makamlar dışında kimseye itibar edilmemesi çok önemli.”

THODEX’in KURUCUSU FARUK FATİH ÖZER’LE BİRLİKTE OTELDE GÜVENLİK KAMERASINA YANSIYAN ALTJAN CANAJ YAKALANDI.

Canaj ilk sorgusunda Özer’e yardımcı olduğunu itiraf etti.

Faruk Özer’in kaldığı otelde güvenlik kamerasına yansıyan kırmızı beyaz montlu Arnavutluk vatandaşı Altjan Canaj (Altyan Canay) adlı kişi yakalandı.

Canaj, kaçışta asıl pay sahibi olan Edevaldo Haxhiu adlı kişiyle Faruk Fatih Özer’e yardımcı olduklarını itiraf etti.

Canaj, ifadesinde Faruk Özer’in suçlu olduğunu basında çıkan haberlerden sonra anladığını söyledi. Thodex’in firari kurucusu Özer’i hatırlı bir arkadaşının isteğiyle havalimanında karşılayıp otele götürdüklerini anlattı.

Canaj, basından Özer’in büyük bir dolandırıcılığın içinde olduğunu öğrenince, Edevaldo Haxhiu ile yeniden görüştüğünü söyledi. Korktukları için 15 gündür polisten kaçtığını ve saklandığını ifade etti.

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’ta gıda ürünleri tedarikçisi bir firmanın yöneticisiyle birlikte saklanıyor.

Altjan Canaj (solda) ve Faruk Fatih Özer (sağda)

THODEX MAĞDURUNUN AÇTIĞI İLK ALACAK DAVASI KABUL EDİLDİ

Thodex’ten kripto para alarak mağdur olduğunu belirten kişinin açtığı ilk alacak davası kabul edildi.

Mahkeme, Türkiye Bankalar Birliği’ne müzekkere yazılarak Thodex’in tüm hesaplarının mevduat bilgilerini istedi. 

ALACAK DAVASI KABUL EDİLDİ

Kripto para borsası Thodex şirketinden kripto para satın alarak mağdur olduğunu belirten S.K. yatırdığı bedele ilişkin zararının giderilmesi için açtığı belirsiz alacak davası kabul edildi.

Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi, dosya üzerinden inceleme yaptı. Mahkeme, davalı Thodex Şirketi’nin açılan bu dava dilekçesinin kendilerine tebliğinden itibaren 2 hafta içinde davaya karşı cevap dilekçesi ile ilk itirazlarını sunmaları için süre verilmesine karar verdi.

Thodex’in kullandığı bankalara müzekkere yazılmasına da karar veren mahkeme, davacı tarafın davalı Thodex hesabına yaptığı ödemelere ilişkin banka dekontlarının istenmesini kararlaştırdı.

Bankalar Birliği’nden bilgi istendi

Türkiye Bankalar Birliği’ne (TBB) müzekkere yazılarak Thodex’in tüm hesaplarının mevduat bilgilerinin gönderilmesi kararda istendi.

Mahkeme, davacı vekilinin, davalı şirket olan Thodex’in tespit edilecek her türlü taşınır taşınmaz mal varlığı ile alacak haklarına ve banka hesaplarına tedbir konması talebinin ise davalı avukatın gerekli belgeleri sunduktan sonra değerlendirilmesine hükmetti. Mahkeme, ön inceleme duruşmasının ise ileride yapılmasına karar verdi.

Alacak davası açıldı

Thodex mağduru olduğunu belirten kişi, 160 bin lira değerinde kripto para satın aldıktan sonra sanal cüzdanına ulaşamadığı gerekçesiyle avukatı Sinan Keskin aracılığıyla Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne belirsiz alacak davası açmıştı.

Dilekçede davalı Thodex’in hizmet sözleşmesine uymadığı belirtilerek, ivedilikle Thodex’in tespit edilecek her türlü taşınır ve taşınmaz malvarlığı ile alacak haklarına ve banka hesaplarına ihtiyarı tedbir konularak üçüncü kişilere devrinin önlenmesi talep edilmişti.

KIRMIZI BÜLTEN KARARI INTERPOL’ÜN SİTESİNDE YER ALMIYOR!

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında çıkartılan Kırmızı Bülten kararının Interpol’ün sitesinde yer almadığı görüldü.

Türkiye günlerdir, “2 milyar dolarlık dolandırıcılık” iddiasını konuşuyor. Kripto para borsası Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in 400 bin kişiyi dolandırdığı öne sürüldü. Öte yandan Özer’in İstanbul Havalimanı’ndan Arnavutluk Tiran’a gittiği ortaya çıkmıştı.

Konuyla ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılmış ardından Özer’in kardeşleri Güven Özer ve Serap Özer’in de aralarına olduğu 6 şüpheli tutuklanmıştı.

ÖZER HAKKINDA ‘KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILDI’ AÇIKLAMASI YAPILMIŞTI

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada:

” Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in yakalanması için (23 Nisan 2021) saat 10:00 itibariyle Özer hakkında Kırmızı Bülten çıkarıldığı” belirtilmişti.

Konuyla ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıklamasında ise “Mahkeme kararı üzerine Adalet Bakanlığınca gerekli yasal prosedürler işletilerek şahıs hakkında Kırmızı Bülten çıkarılmış, Arnavutluk’a gittiği belirlenen şahsın Arnavutluk’tan iadesi istenmiştir” ifadeleri yer almıştı.

YAKALANDIĞI İDDİA EDİLDİ

Geçtiğimiz günlerde ise Faruk Fatih Özer’in Kosova’nın başkenti Priştine’de yakalandığı iddiası gündeme getirildi. Bunun üzerine Interpol’ün resmî sitesinde yer alan bilgileri inceledik. Interpol’ün Kırmızı Bülten listesinde 29 Türk pasaportlu isimler arasında Özer’in yer almadığı görüldü.

Ancak konuyla ilgili haberlerde, Özer’in Interpol’ün çıkardığı kırmızı bültenle aranan 30’uncu Türk olduğu dile getirilmişti.

Bu durum akıllara “Özer, yakalandı mı?” sorusunu getirdi. Bunun üzerine konuyu Interpol’e sorduk.

INTERPOL’DEN AÇIKLAMA

Interpol’den yapılan açıklamada, Kırmızı Bülten’lerin herkesin erişime açık olmadığı hatırlatıldı. Ayrıca açıklamada, Kırmızı Bülten kaldırılmasının nedenleri anlatıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bir Kırmızı Bülten’in INTERPOL web sitesinden kaldırılmasının nedenleri aşağıdaki gibidir:

– Şüpheli tutuklanmış ve iade edilmiştir

– Şüpheli vefat etmiştir

– Kırmızı Bülten talep eden ülke talebini geri çekmiştir

– Kırmızı Bülten talep eden ülkedeki adli makamlar, şüpheli hakkındaki tutuklama kararını geri çekmiştir

– Kırmızı Bülten itiraz konusudur

– Kırmızı Bülten iptal edilmiştir

– Bültene erişim durumu “genel” iken “kısıtlı” olarak değiştirilmiştir

– Lütfen tüm aktif Kırmızı Bültenlerin (web sitemizden) herkesin erişimine açık olmadığını unutmayın. Belirli bir şahıs aleyhine bir Kırmızı Bülten olup olmadığına dair sorular, ihbar talebinde bulunan ülkedeki ulusal makamlara yöneltilmelidir.”

‘AÇIKLAMADA BULUNAMAM DEMEK İSTİYOR’

Interpol’ün açıklamasını değerlendiren Avukat Hüseyin Ersöz:

“Interpol, özellikle uluslararası takibi gerekli suçlarda şüpheli ya da sanıkların yakalanması ve ulusal polis teşkilatları arasında iş birliğini sağlamak amacıyla, uluslararası hukuk çerçevesinde kurulmuş olan bir kurumdur. Interpol’ün yapmış olduğu açıklama genel itibariyle işleyişe dair bilgiler ihtiva etmektedir. Özetle, hangi durumlarda Kırmızı Bülten’in sonuç doğurmayacağı konusundaki bütün seçeneklere açıklamada yer verilmiştir. Burada asıl önemli nokta ise son bölümde verilen bilgidir. Uluslararası bir kuruluş olan İnterpol, açıklamasındaki “seçeneklerden biri gerçekleşmiş olabilir” fakat bu konuda açıklamada bulunamam diyor.

Yani burada asıl muhatabın ulusal merciler olduğuna işaret ediyor. İnterpol ağı içinde yer alan ulusal makamlar, ülkelerinde suç işleyen kişilerle ilgili olarak Kırmızı Bülten çıkartabilirler. Ancak çıkartılmış Kırmızı Bülten’in Interpol’ün işleyişine dair uluslararası düzenlemelere uygun da olması gerekir. Bunun uygunluğunu denetleyecek olan da yine Interpol’ün kendisidir. Türkiye’de diğer ülkeler gibi Kırmızı Bülten Kararını çıkartırken suçun nevini ortaya koyan destekleyici evraklar da gönderir. Bu evrak, İngilizce’dir ve ağa dahil olan tüm ülkelerin bilgisine açık veriler ihtiva eder.”

‘TÜRKİYE GİBİ SIKINTILI ÜLKELERDE ARAŞTIRIYORLAR’

Bu süreç kâğıt üzerinde çok basit görünse de özellikle siyasi yargılama süreçleri çok fazla olan ülkeler yönüyle yavaş da işleyebilmektedir” diyen Ersöz açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Türkiye gibi tartışmalı çok sayıda karar ve uygulamanın olduğu ülkelerde, İnterpol ve diğer uluslararası merciiler gönderilen yazılar üzerinde daha ayrıntılı bir inceleme gerçekleştirebiliyorlar. Bu da sürecin uzamasına neden oluyor. Bunun sebebi ise uluslararası merciiler ve adli yardım talep ettiğiniz ülkelerin hukuk birimlerinin konuya daha çekinceli yaklaşmaları ve irdeleyici tavırlarından kaynaklı. Hatta suçlamayla ilgili ek bilgi veya evrak istemeleri de sıklıkla gündeme geliyor. Diğer yandan Interpol’e gönderilen suçlamaya ilişkin evrak, İngilizce olmak zorunda. Bu evrakların İngilizce’ye çevrilmesi de zaman alabiliyor. Bundan dolayı Kırmızı Bülten kararlarının internet sitesine yayınlanması uzun sürebiliyor. Bu kişinin isminin listede görünmüyor olmasının bir başka sebebi de bu olabilir.”

SOYLU: İNTERPOL, THODEX KURUCUSU ÖZER İÇİN ‘KIRMIZI BÜLTEN’ ÇIKARDI”

Soylu: “İnterpol, Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’e bugün saat 10.00 itibariyle kırmızı bülten çıkardı.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Thodex’in kurucusu Fatih Faruk Özer’in yakalanması için Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Cuci ile telefonda görüştü.

İstanbul Anadolu Başsavcılığı, dışişleri ve içişleri bakanlıklarına ‘kırmızı bülten’ yayımlanması ve Özer’in Arnavutluk’ta geçici olarak tutuklanmasına yönelik talep evrakı iletmişti.

ARNAVUTLUK EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ’NDEN AÇIKLAMA: THODEX’İN KURUCUSU FATİH ÖZER’İN YERİ TESPİT EDİLDİ

Arnavutluk Emniyet Genel Müdürü:

“Thodex kurucu Faruk Fatih Özer’in yeri tespit edilerek kaldığı otele operasyon yapıldı. Ancak otelden kaçtı.”

THODEX’İN KURUCUSU ÖZER, MHP’Lİ SANCAKLI’NIN OĞLU MERT SANCAKLI’NIN REZİDANS DAİRESİNDE KARANTİNADA KALMIŞ

Özer ile Mert Sancaklı’nın “Hoppara” adlı şirkette ortak oldukları ortaya çıkmıştı

İki milyar dolarla yurtdışına kaçtığı belirtilen ve hakkında kırmızı bülten çıkarılan kripto para alım satımı yapılan Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer, Hoppara Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri Anonim Şirketi’nden ortağı MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı ‘nın rezidans dairesinde karantinada kalmış.

Koruma tuttu

Yaklaşık 1 ay önce Koronavirüs’e yakalanan Faruk Fatih Özer, kendisiyle aynı zamanda koronaya yakalanan başka bir şirketten ortağı MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’nın rezidans dairesinde karantinada kaldı.

Özer’in emekli bir polisi yakın koruma tuttuğu, son dönemde de korumasının yanında hiç ayırmadığı öne sürüldü. Özer’in Arnavutluk’a kaçarken geride bıraktığı otomobillerinin de kendi üzerine kayıtlı olmadıkları tespit edildi.

MHP’Lİ VEKİL SANCAKLI’NIN OĞLU İLE THODEX’İN KURUCUSU ORTAK

Adı milyar dolarlık dolandırıcılık iddiasına karışan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı ile ortak olduğu görüldü.

27 yaşındaki Fatih Özer ile MHP’li vekil Sancaklı’nın 24 yaşındaki oğlunun ortaklığının olduğunu ortaya çıkardı.

Ticaret Sicili’nde yer alan bilgiler araştırıldığında, Mert Sancaklı ve Fatih Özer’in, 28 Eylül 2020 tarihinde “Hoppara Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri” adlı bir şirket kurduğu görüldü. Özer ve Sancaklı’nın kurucusu olduğu “Hoppara” adlı şirket, kripto paraların ticaretinin yapıldığı borsalara para göndermek için de kullanılan bir sanal cüzdan.

Çavuşoğlu’nun “Fatih Özer’i tanımıyorum” deyip Mert Sancaklı’nın adını vermesi, ardından Thodex sahibi ile MHP’li vekilin oğlunun ticari ilişkisi akıllarda soru işaretine yol açtı.

SANCAKLI SORULARIMIZA YANIT VERMEDİ

Konuyla ilgili Cumhuriyet, MHP’li Saffet Sancaklı’ya ulaşmaya çalıştı. Sancaklı ise aramalara ve mesajlara herhangi bir yanıt vermedi. 

Sancaklı’ya konuyla ilgili şu soruları yönelttik: 

“Çavuşoğlu’ndan oğlunuza randevuyu siz mi aldınız? Bakan neden sizi adres gösterdi? Thodex’in sahibi Fatih Özer’i tanıyor musunuz?”

Ancak Sancaklı, haberin hazırlanış sürecinde sessiz kalmayı tercih etti.

MHP KOCAELİ MİLLETVEKİLİ SAFFET SANCAKLI ORTAKLIĞI YALANLADI

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, oğlu Mert Sancaklı’nın hakkında soruşturma başlatılan kripto para borsası Thodex’in ortağı olduğu iddiasını yalanladı.

Twitter hesabından yazılı açıklama yapan Saffet Sancaklı, “Gündemdeki bu konunda oğlumun ve şahsımın en küçük dahli olmadığına dair bütün değerlerim, namusun ve şerefim üzerine and içerim” dedi.

Thodex’in Ticaret Sicil Gazetesi’ndeki kaydını da paylaşan Sancaklı, “Bu şirkette oğlum Mert Sancaklı’nın veyhaut herhangi bir Sancaklı soyadının ekte sunulan 20 Eylül 2017 Tarih 9412 Sayılı Sayfa 473/474’te yer alan Ticaret Sicil Gazetesinden anlaşılacağı üzere hukuki ve fiili hiçbir bağı olmamıştır ve bulunmamaktadır” ifadelerine yer verdi. 

THODEX OPERASYONU BAŞLADI: 78 GÖZALTI KARARI

Yerli kripto para borsası Thodex’e yönelik operasyon başlatıldı.

THODEX Kripto Para Borsası şirketiyle ilişkili olduğu tespit edilen 78 kişinin yakalanmasına yönelik İstanbul merkezli 8 ilde operasyon düzenlendi.

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolarlık kripto para dolandırıcılığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü bu sabah operasyon düzenledi.

İstanbul merkezli 8 ilde 78 kişinin yakalanması için düzenlenen operasyonda şu ana kadar 62 kişi gözaltına alındı.

Operasyonun devam ettiği belirtilirken İstanbul Emniyeti’nden yapılan açıklamada şirketin Kadıköy’deki merkezinde yapılan aramalarda da birçok dijital materyal ve dokümana el konulduğu kaydedildi.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’DAN AÇIKLAMA: “THODEX’İN SAHİBİ FATİH FARUK ÖZER’İ TANIMIYORUM.”

Türkiye tarihinin en büyük dolandırıcılık iddiasının tam merkezindeki Thodex’in sahibi Fatih Faruk Özer ile odasında çekilen fotoğrafları ortaya çıkan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından “Tanımıyorum” açıklaması yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yerli kripto para borsası Thodex’in sahibi Fatih Faruk Özer ile çekilen fotoğrafına ilişkin paylaşımda bulundu. 

Soylu, yaptığı paylaşımda:

 “İlgili şahıs Faruk Fatih Özer’i tanımıyorum. Bir yakınımız vasıtasıyla 23 Aralık 2019’da, yazılımcı gençlere verdiğimiz randevuya eklemlenerek gelmiştir. Randevu listesinde ismi mevcut değildir ve sadece fotoğraf çekimi esnasında odaya alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Thodex’in sahibi Fatih Faruk Özer’in 391 bin kişiyi dolandırdığı ve yaklaşık 2 milyar dolarlık bir vurgun yaptığı iddia ediliyor. Yurt dışına çıkış yaptığını kabul eden iddiaları yalanladı ve yurda döneceğini ifade etti. 

fotoğraftaki üçüncü ismin Soylu’nun yeğeni olduğu ortaya çıktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Thodex’in sahibi Fatih Faruk Özer’in yer aldığı fotoğraftaki üçüncü ismin Soylu’nun yeğeni olduğu ortaya çıktı.

Thodex’in sahibi Faruk Özer’in Soylu ile olan fotoğrafında üçüncü kişinin Hasan Berk Işık olduğu ortaya çıktı.

Soylu’nun kız kardeşi Fatma Soylu Işık’ın oğlu Hasan Berk Işık’ın Soylu’nun yeğeni olduğu görüldü. 

Soylu’nun yeğeni Işık’ın sosyal medya paylaşımları da dikkat çekti:

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU’NDAN THODEX AÇIKLAMASI

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile olan fotoğrafı dikkat çekti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mevlüt Çavuşoğlu, “Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’i tanımıyorum” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’i tanımıyorum. Şahsın sosyal medyada dolaşan fotoğrafı; 26 Aralık 2019’da Kocaeli Mv. Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’ya verdiğimiz randevuya eşlik ettiği ziyarette çekilmiştir. Kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım.”

THODEX’İN KURUCUSU FATİH FARUK ÖZER’DEN ‘YURT DIŞINA KAÇTI’ İDDİALARINA YANIT

391 bin kişinin işlem yaptığı platformun kurucusu Fatih Faruk Özer’in 2 milyar dolarlık kripto parayla Arnavutluk’a kaçtığı belirtiliyor.

Vurgun iddialarının ardından Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’den açıklama geldi.

Türkiye’de işlem yapan kripto para borsalarından Thodex’te iki gündür işlem yapılamıyor. Faruk Fatih Özer’in ise yurtaçıklamadaçtığı ifade edildi.

İddiaların ardından yaptığı açıklama yapan Özer, yurt dışına yapılan siber saldırılar sonucu yatırımcılar ile görüşmek için gittiğini söyledi.

Özer’in açıklaması şöyle:

THODEX’İN KURUCUSU SIRRA KADEM BASTI!

Faruk Fatih Özer’e soruşturma

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolar (kripto varlık) ile yurt dışına kaçtığı iddiası gündeme oturdu. Özer, hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan soruşturma başlatıldı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı şirket ile ilgili Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından “nitelikli dolandırıcılık” ve “suç örgütü kurmak”suçundan re’sen soruşturma başlattı.

Polis, kripto para dolandırıcılığı iddialarıyla ilgili şirketin Kadıköy’de bulunan merkezine incelemelerde bulunmak üzere gitti. İncelemelerini tamamlayan polis daha sonra binadan ayrıldı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Türkiye’de işlem yapan kripto para borsalarından Thodex’te iki gündür işlem yapılamıyor. 391 bin kişinin işlem yaptığı platformun kurucusu Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolarlık kripto parayla yurtdışına çıktığı öne sürüldü.

Çok sayıda kişinin suç duyurusu üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı merkezi Kadıköy’de bulunan şirket ile ilgili Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından “nitelikli dolandırıcılık” ve “suç örgütü kurmak”suçundan re’sen soruşturma başlattı. 

Bu arada Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in ise 20 Nisan Salı günü saat 19.50’de Arnavutluk Tiran’a gittiği belirlendi.

KRİPTO PARA MAĞDURLARINA ÇAĞRI

Bilişim Hukuku Uzmanı Av. Doç. Dr. Murat Volkan Dülger, kripto para borsalarının mağdur ettiği yatırımcıların ilgili kurum ve bu eylemi yapmaya yardım edenler hakkında suç duyurusunda bulunması gerektiğini ifade etti.

Kripto para borsalarında gerçekleşen dolandırıcılıkların kripto parayla bir ilgisi olmadığını aktara Av. Doç. Dr. Murat Volkan Dülger:

“Bu daha önce de defalarca yaşandı. Yatırımcılar, ‘size araba, ev, hisse senedi alacağım’ diye güvendikleri insanlara paralarını gönderdiler. Bu insanlar da bir şeyler aldı sattı ama para büyük bir hacme ulaşınca paraları alıp kaçtılar. Burada metanın ne olduğu önemli değil” diye konuştu.

‘YATIRIMCILAR SOĞUK CÜZDAN KULLANIRSA HERHANGİ BİR SORUN YAŞAMAZ’

Kripto varlıkların şifresi kimdeyse o kişilerin bu varlıkları rahatlıkla nakde çevirebileceğini dile getiren Dülger, şunları kaydetti:

“Nasıl kripto para alım satım yapılacak’ diye sorulabilir. Eğer siz bu konuda çok bilinçli değilseniz aracı kurumlara ihtiyacınız var. Hisse senedi almak isteseniz, gidip herhangi bir yerden hisse senedi alamazsınız. O hisse senedi alışverişinin hizmetini veren şirketler ciddi regülasyonlara tabidir ve ciddi zararlara karşı teminatları vardır. Kripto para alım satımı yaptıran şirketler bir anda ortaya çıktılar ve çok fazla işlem hacmine ulaştılar ancak normal bir şirketten hiçbir farkları yok. Denetim konusunda eksiklikler var, kripto para borsaları ciddi regülasyonlara tabi olmalı.

Kripto para saklamada sıcak ve soğuk cüzdan olarak iki seçenek var. Tavsiye edilen soğuk cüzdandır ve bu cüzdanda bütün yönetim ve şifreler kullanıcıda olur. Eğer bu yapılırsa yatırımcılar kripto varlıklarla ilgili herhangi bir sorun yaşamaz. Kripto para borsalarında kullanıcıların büyük bir çoğunluğu sıcak cüzdan kullanıyor ve kripto para borsaları yatırımcı adına alım satım gerçekleştiriyor, şifreleri elinde bulunduruyor. Soğuk cüzdanda ise sizin adınıza alırlar, ilgili şifreyi de size verirler. Böylelikle aracı kuruma hiçbir şekilde tabiiyetiniz olmadan, aracı şirket kaçıp gitse dahi başınıza hiçbir şey gelmez.”

‘DÜZENLEME GETİRİLMELİ’

Doç. Dr. Dülger, kripto para borsalarının mağdur ettiği yatırımcıların ilgili kurum ve bu eylemi yapmaya yardım edenler hakkında suç duyurusunda bulunması gerektiğini vurgulayarak, aracı kurumlar için yapılacak hukuki düzenlemelerin önemli olduğunu dile getirdi.

Büyük para hacminin olduğu ve mağduriyetlerin yaşandığı bir alanın mutlaka düzenlenmesi gerektiğine dikkati çeken Dülger, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devletin ve vatandaşın çıkarı gözetilerek bu alana düzenleme getirilmeli. Kripto para alım satım işlemlerinden alınabiliyorsa vergi de alınmalı ve vatandaş bu tür aracı kurumlara karşı korunmalı. Yatırımcılar aracı kurum seçerken çok dikkatli olmalı. İlgili şirketin bilançosuna bakmalı, ortaklarını ve sermaye bilgilerini araştırmalı. Bu bilgileri şirketlerden talep edebilecekleri gibi ticari sicil gazetelerinden de kolayca kontrol edebilirler. Dolandırıcılar daima zaafları kullanır ve kolay yoldan para kazanma isteğini tetikler. Yatırımcılar, bu tür hareketlerde bulunan şirketlerden uzak durmalı ve ünlülerle yapılan reklam kampanyalarına karşı temkinli olmalı.”

‘BÜYÜK KÖTÜLÜK OLUR’

Dülger, kripto para alım satımında yerli borsaların yerine yabancı borsaların tercih edilmesine yönelik tavsiyelere katılmadığını belirterek:

“Bu, işi dürüstçe ve iyi yapan pek çok şirkete büyük kötülük olur. Yatırımcılara mağduriyet yaşatan şirketler diğer şirketlere de bu kötülüğü yaptı. Bu piyasada yıllardan beri yer alan, işini düzgün yapan, ‘çürük elmaların’ ayıklanması için regülasyonların yapılmasını en başından beri isteyen şirketler var. Gerekli regülasyonlar yapılırsa yurt dışına para akışı da önlenecektir” değerlendirmesinde bulundu.

FOTOĞRAFI ORTAYA ÇIKTI

Bu arada Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in ise 20 Nisan Salı günü saat 19.50’de Arnavutluk Tiran’a gittiği belirlendi. Faruk Fatih Özer’in İstanbul Havalimanı’ndan ayrılırken fotoğrafı ortaya çıktı.

THODEX NEDİR?

Tüm bu gelişmeler Türkiye’nin yakın geçmişte yaşadığı Çiftlik Bank skandalını hatırlatırken “Thodex nedir?” sorusu da gündeme geldi. 

Bir kripto para alım satım platformu olan Thodex’de 400 bin kişinin hesabı bulunuyordu. Bunlardan 391 bininin aktif hesap olduğu belirtiliyor. Borsada aylık 100 milyar liralık, yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olan şirkette 2 milyar dolara civarında bir paranın kaçırıldığı hesap ediliyor. Bu miktar, “Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası” olarak değerlendiriliyor.

Yatırımcılar ise Thodex’in yatırımcı çekmek için platformu kullananlara “2 milyon Dogecoin dağıtacağını açıkladığına” dikkat çekiyor. Özellikle son kampanya ile yatırımcıların yatırımlarını diğer borsalardan bu platforma taşıdığı belirtiliyor. Şirket yeni kurulduğu dönemde adını duyurmak için çekilişle Porsche vereceğini açıklamıştı.

Koineks şirketi ile kripto para borsasında giriş yapan Faruk Fatih Özer, 2017 yılında Thodex’i kurdu. Koineks’in mevcut kullanıcıları da Thodex’e taşındı. Şirket Türkiye, Myammar, Azerbaycan ve İngiltere gibi ülkelerde de faaliyet gösteriyordu. E-ticaret sektöründe de aktif olan Özer, 2020 yılında Gamebridge mobil oyun platformunu kurdu. İddiaların ardından Özer’in kurduğu Thodex’in internet sitesinde sadece basın açıklaması yer alıyor. 

Tayland’a ya da Arnavutluk’a kaçtığı iddia edilen Faruk Fatih Özer’in, en yüksek yatırım aldığı kişilerin ise kara para aklamak isteyen çok ünlü bazı mafya liderleri oldukları özellikle şu an yurt dışında firari durumda bulunan Sedat Peker ile yakın ilişkileri olduğu da bugün medyaya yansıyan haberlerde öne sürüldü. Özer’in bazı medya yöneticileri ile ekonomi gazetecilerine araba, saat gibi pahalı hediyeler vererek gizli-açık reklamını yaptırdığı da iddialar arasında.

Thodex skandalının Merkez Bankası’nın kripto varlık düzenlemesinin ardından gelmesi de dikkat çekti. 30 Nisan’da yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre, kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak ve bu varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada kripto paraların, “ödemelerde kullanılmasının engellenmesine” vurgu yapılırken mevcut piyasa ödeme araçlarına güvensizlik oluşmasına engel olmak istendiği belirtildi.

Yerli kripto borsası Thodex’te 2 milyar dolarlık vurgun iddiası

Yerli kripto para borsası Thodex’in sahibi Faruk Özer’in 391 bin yatırımcıyı 2 milyar dolar dolandırıp kaçtığı öne sürüldü.

Özer’in dün İstanbul Havalimanı’ndan Tayland’a gittiği iddia ediliyor.

Kripto para borsasında Türkiye’nin ilk büyük vurgunu, Merkez Bankası’nın ‘yasak’ koymasından tam 5 gün sonra yaşandı. 1 gündür işlemleri durduran ve 6 saat dediği “bakım çalışması”nı 4-5 güne uzatan yerli kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolarla kayıplara karıştığı iddia edildi.

 
Thodex, günlük 1.3 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşmasının ardından, alım satıma kapanmış, hesaplar erişilemez hale gelmişti.

Yaklaşık 391 bin yatırımcının mağdur olduğu, Faruk Fatih Özer’in dün saat 18.00’da İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına kaçtığı öne sürüldü. Özer, Twitter ve Instagram hesaplarını da kapattı. 

Thodex ‘in kurucusu olan Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Farik Fatih Özer’in Tayland’a gitmiş olabileceğini söyleyen mağdur avukatlarından Oğuz Evren Kılıç:

“Birkaç gündür para transferlerinde sorun yaşandığını Özer’in avukatı bize iletti. Son olarak site tamamen kapatıldı. Mağdurlar arasında panik başladı. Bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar.”

https://www.cafemedyam.com/2021/02/20/kriptopara-madencilik-sirketleri-dijital-paralar-kadar-kiymet-goruyor/

2 MİLYAR DOLAR BUHARLAŞTI

Thodex’te 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan 391 bininin aktif hesap olduğunu kaydeden Kılıç:

“Borsada aylık 100 milyar liralık yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası.”

‘PLANLI BAKIM ÇALIŞMASI’

THODEX yatırımcılarına iki milyon Dogecoin dağıtacağını ilan ederek dikkatleri üzerine çekmişti. Önceki günden itibaren para çekilememesi ve hesaplara müdahale edilememesi şikayetleriyle gündemdeydi.

Bu gelişmeler üzerine  Thodex’ten “Son zamanlarda borsamızda yaşanan çekim sorunları nedeniyle 20.04.2021 saat itibari ile planlı bakım çalışması yapılacak ve çalışma yaklaşık 6 saat sürecektir. Bakım çalışmamızın ardından, tüm sorunları gidermiş şekilde yeniden hizmetinizde olacağız” açıklaması yapıldı.

https://twitter.com/thodexofficial/status/1384782824436338692?s=19

Sosyal medyada borsayı kullanan bazı kullanıcıların sorunun çözülmediği ve polis eşliğinde Thodex’in merkezine gittikleri yönünde paylaşımlarda bulunmasının ardından şirketten bu kez ucu daha açık bir açıklama geldi ve çalışmanın 4-5 gün süreceği ifade edildi:

“Son 2 yıllık süreçte kripto varlıklara duyulan ilginin artması ve büyük aktörlerin; sektöre dahil olması ile birlikte, borsaların büyümesi ve yeni adımlar atması da kaçınılmaz hale gelmiştir. İsmini anlaşma süreci tamamlandığında duyuracağımız; dünya çapında bilinirliği olan banka ve fon şirketleri; uzun süredir şirketimize yatırım yapmak istemekte ve ortaklık teklifinde bulunmaktadır.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına gelen ortaklık teklifini olumlu değerlendirme kararı alınmıştır. Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup; devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Süreç ise yaklaşık 4-5 iş günü sürecektir. Bu süre zarfında kullanıcılarımıza düzenli olarak bilgilendirme sağlanacaktır.”

Yerli kripto para borsası Thodex’te hesaplara erişilemiyor

Kripto para alım-satımına aracılık eden Thodex’te birçok işlem durduruldu.

Kullanıcılar hesaplarına erişemediklerini belirtiyor. Thodex 6 saat dediği bakım çalışmasını 4-5 güne uzattı!

Yerli kripto para borsası Thodex, kullanıcılardan gelen şikayetler ve yaptığı açıklamalarla gündeme oturdu. Thodex önce yatırımcılarına iki milyon Dogecoin dağıtacağını ilan ederek dikkatleri üzerine çekti. Bu iddiasıyla ne kadar kullanıcı çektiği bilinmeyen Thodex şimdi de para çekilememesi ve hesaplara müdahale edilememesi şikayetleriyle gündemde.

“BAKIM ÇALIŞMASI 4-5 GÜN SÜRECEK”


Bu  sürenin sonunda para çekme ve hesaplara erişme sorununun çözüme kavuşup kavuşmayacağı belirsizliğini koruyor?

https://www.cafemedyam.com/2021/04/18/ekonomi-terimleri-sozlugu/

İLGİLİ HABER

Duvar

Cumhuriyet

© Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top