.
“AKP’DE ERDOĞAN İÇİN ÇÖZÜMLER ARANIYOR”
AKP’de Erdoğan’ın anayasanın ‘Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir’ hükmüne takılmadan yeniden seçilebilmesi için çözümler aranıyor..

İktidar partisinde Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olabilmesi için tek formül olarak, Meclis’in erken seçim kararı alması öne çıktı..

 • Anayasanın 101. maddesi; ”Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.

Erdoğan’ın 2023’te aday olmasına engel oluşturan bu madde engeli, ‘Meclis’in erken seçim kararı alması’ ile aşılması düşünülüyor..

Erken seçime yönelik siyasi iklimin de kabine revizyonunun ardından oluşturulması planlanıyor.

AKP’li bir yetkili:

 • ”2007’deki anayasa değişikliği ile getirilen ve ‘Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir’ (md.101/2) şeklindeki amir hükme 2017’deki değişiklikte herhangi bir biçimde istisna getirilmedi..
 • Erdoğan Ağustos 2014 ile Haziran 2018’de iki defa göreve seçildi..
 • Anayasanın açık ve herhangi bir ayrık düzenleme içermeyen amir hükmü gereği sayın Cumhurbaşkanımızın 2023’teki adaylığı önünde bir engel var.
 • Bu engelin aşılması sadece TBMM’nin erken seçim kararı alması ile mümkün görünüyor..
 • Cumhurbaşkanımızın kendisinin de erken seçim kararı alma yetkisi var ama görevdeki ikinci döneminde olduğu için bu durumda da adaylık engeli ortaya çıkıyor..
 • Buna karşılık Meclis tarafından erken seçim kararı alınırsa, üçüncü kez adaylığının önünde bir engel kalmıyor..
 • Bu tablo nedeniyle AKP olarak erken seçime muhtacız”
“ALİ İHSAN YAVUZ: CUMHURBAŞKANIMIZIN YENİDEN ADAY OLMASININ ÖNÜNDE HİÇBİR ENGEL YOK!”

Erken seçim tartışmalarıyla ilgili konuşan AKP’li Ali İhsan Yavuz:

 • “Bu, Cumhurbaşkanımızın birinci dönemi, Anayasamıza göre iki dönem aday olabiliyor..”

 AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ile Anadolu Ajansı (AA) Sakarya Bölge Müdürü Yücel Velioğlu’nu ziyaret etti..

Burada yaptığı açıklamada, erken seçim konusunun yoğun şekilde tartışılmaya başlandığını söyleyen Ali İhsan Yavuz, tartışmaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olmasıyla bağlantılı hale getirilmesinin “anormal olduğunu” söyledi..

Konuların birbiriyle alakasının olmadığını belirten Yavuz, bu tartışmaları geçmişte Türkiye’deki olağanüstü dönemleri arzulayan kesimlerin iştigallerine benzettiğini dile getirdi..

Yapılanları “367” örneğiyle özdeşleştirdiğini ifade eden Yavuz:

 • “Bugün olan tartışmaları çok benzetiyorum. Bu, Cumhurbaşkanımızın birinci dönemi, Anayasamıza göre iki dönem aday olabiliyor.. Oysa sanki Sayın Cumhurbaşkanımız, anayasa değişikliği olmadan önceki dönemi de saymak suretiyle ikinci dönemi yaşıyor gibi bir intiba uyandırılmaya çalışılıyor.. Bu kesinlikle yanlıştır..”

Yavuz, 2012 yılında yapılan yasa değişikliğinin ardından CHP’li 115 milletvekilinin Anayasa Mahkemesi’ne itiraz başvurusunda bulunduğunu hatırlatarak:

 • “Anayasa Mahkemesi ta o dönem bir karar verdi; ‘Anayasa değişiklikleri önceki dönemlerden bağımsız şekilde insanları ileriye dönük olumlu etkileyebilir, olumsuz bir şekilde kişileri etkilemesi mümkün değildir..’”

Kanunu Anayasa Mahkemesi’ne o kanunu götüren CHP’lilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden aday olamayacağını savunduğunu belirten Yavuz:

 • “Oysa o günden farklı olarak Anayasa Mahkemesi kararına baktığımızda Cumhurbaşkanımızın yeniden aday olmasının önünde hiçbir engel yok.. Sadece bu kadarı değil, aynı şekilde sistem değişti.. O günkü Cumhurbaşkanı kavramıyla bugünkü Cumhurbaşkanı kavramı aynı şeyi ifade etmiyor.. Anayasanın 101. maddesi tamamen değişti..
 • Kanunların geriye işlemezliği söz konusu.. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda Sayın Cumhurbaşkanımızın yeniden aday olmasının önünden hiçbir engel yoktur ve bunu söz konusu etmek bile mümkün değildir..”
“ERKEN SEÇİM OLMAYACAĞINI BİLE BİLE ERKEN SEÇİM YAPALIM DİYORLAR”

Yavuz, seçimlerin erkene alınması için hiçbir neden olmadığını vurgulayarak:

 • “Türkiye’de seçimlerin erkene alınmasına ilişkin ortam söz konusu değildir.. Bunun için hiçbir neden de yoktur.. Dolayısıyla 18 Haziran 2023 tarihinde inşallah milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yapacağız..”

“Cumhurbaşkanımızın yeniden aday olmasına ilişkin seçimlerin öne alınması gibi bir düşünce de asla hukuki değildir, yasal değildir, doğru da değildir” diyen Yavuz:

 • “Ancak muhalefet partileri biraz ‘Onunla bununla ilgili kafaları biraz daha karıştıralım’ diye maalesef akşamdan sabaha her gün bunu yeniden pişirip pişirip kamuoyuyla paylaşmaya çalışıyor. Bunların doğru olmadığını dile getirelim istedik..”

Erken seçim tartışması yapanlara yönelik eleştiride bulunan Yavuz:

 • “Erken seçimi aslında bence çok da istiyor değiller, kamuoyunu meşgul etmek için.. Bir de salgın sürecinden çıktık, Türkiye çok hızlı bir şekilde toparlanıyor, bu yılı inşallah en az yüzde 9 büyümeyle gerçekleştireceğimiz şekilde tüm uzmanlar hemfikir hatta bazıları yüzde 10’un altına düşmeyeceğini öngörüyor..
 • Her şey daha iyiye giderken ‘Biz bir an önce seçime gidebilir miyiz, seçime gidemezsek bile kafaları karıştırabilir miyiz?’ gibi bir mülahazayla açıkçası Millet İttifakı partileri bunu sık sık dile getiriyorlar.” 

İLGİLİ HABER

Yurt Gazetesi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: