SAĞLIK

ÇOCUK VE GENÇLER İÇİN AŞI GEREKLİ Mİ: NEDEN AŞI YAPILMALI

.

“ÇOCUKLARDA COVİD-19: NEDEN AŞI YAPILMALI”

Türk Tabipleri Birliği (TTB):

“‘Çocuklarda Covid-19: Neden Aşı Yapılmalı” isimli bir rapor hazırladık.. Raporda, Çocuklara aşı uygulanmasının, virüs yayılımını azaltabileceği, virüs ile enfekte olduğunda çocukta ağır hastalık gelişme riskini azaltacağı, ailedeki diğer bireyleri ve arkadaşları için koruyucu olacağı belirtildi..

Covid-19 çocukları da tehdit eder bir hale geldi.. Mart 2021’de, 12-15 yaşları arasındaki 2 bin 260 ABD’li çocukla yapılan bir araştırmada, aşının Covid-19’u önlemede yüzde 100 etkili olduğu bildirilmiştir.”

RAPORDA ŞU BİLGİLERE YER VERİLDİ:

“COVİD-19’UN ÇOCUKLARDA HAFİF ATLADILDIĞI VE ÖLÜME NEDEN OLMADIĞI BİLGİSİ GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRDİ”

“Aşı karşıtlarının ve ebeveynlerin kafasında yer etmiş doğru bilinen yanlışlara bakacak olursak; Covid-19’un sanılanın aksine çocuklarda hafif atlatıldığı ve ölüme neden olmadığı bilgisi günümüzde geçerliliğini yitirmiştir..

Çocuk ve ergenlerde Covid-19 sonrası 4 haftadan uzun süre yorgunluk, uykusuzluk, burun akıntısı, kas ağrısı, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, egzersiz intoleransı, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi semptomların devam edebildiğini ve hayat kalitesini ve okul başarısını olumsuz yönde etkilediğini gösteren veriler bulunmaktadır..

Covid-19 sonrası uzamış enfeksiyon belirtilerinden daha tehlikeli ve günümüzde daha iyi bilinen, çocukları tehdit eden bir diğer durum olan MIS-C, 21 yaşından küçük kişilerde akut SARS-CoV-2 enfeksiyonundan 2-6 hafta sonra ortaya çıkmakta, çok çeşitli belirtilere ve komplikasyonlara neden olmaktadır..

MIS-C, son derece tehlikeli bir klinik durum olup, hastaların yüzde 60-70’inde yoğun bakım ihtiyacı ortaya çıkaran ve maalesef yüzde 1-2’sinde ölümle sonuçlanan yeni tanımlanmış bir post-enfeksiyöz klinik tablodur..

Covid-19 enfeksiyonunun yanı sıra post-enfeksiyöz durumlar için de aşı ile korunabilmek 12 yaş üstü çocuklar için önemli bir olanak olarak düşünülmeli, ayrıca yapılan son çalışmalar sonucunda 5-12 yaş grubunda etkililik ve güvenlik verisi de izlenmelidir.”

“AŞI YAPILACAK YAŞ GRUBUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI ZORUNLU HALE GELDİ”

“Aşılama konusunda kaydedilen ilerleme sayesinde bugüne dek milyonlarca yetişkine aşı yapılması ve bu sayede bu kişiler için ağır seyreden Covid-19 hastalığına karşı korunma sağlanması, hastalığın ergen grubundaki sıklığını artırırken aşı yapılacak yaş grubunda değişiklik yapılmasını da zorunlu hale getirmiştir..”

“ABD’Lİ ÇOCUKLARLA YAPILAN BİR ARAŞTIRMADA, AŞININ COVİD-19’U ÖNLEMEDE YÜZDE 100 ETKİLİ OLDUĞU BİLDİRİLDİ”

“Çocukların şikâyetleri olmadan da virüsü diğer insanlara bulaştırabilmesi nedeniyle çocuklara aşı uygulanmasının, virüs yayılımını azaltabileceği, virüs ile enfekte olduğunda çocukta ağır hastalık gelişme riskini azaltacağı, ailedeki diğer bireyleri ve arkadaşları için koruyucu olacağı yönündedir..

Bu kapsamda Mart 2021’de, 12-15 yaşları arasındaki 2 bin 260 ABD’li çocukla yapılan bir araştırmada, aşının Covid-19’u önlemede yüzde 100 etkili olduğu bildirilmiştir..

Amerika Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC), Covid-19 aşılarının 12 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanmasının Covid-19’dan korunmada etkili ve güvenli olduğunu bildirmiştir..

Araştırma ayrıca, gençlerin aşılama sonrası yetişkinlere göre daha yüksek antikor seviyeleri geliştirdiğini de ortaya koymuştur..”

“12 YAŞ VE ÜZERİ ÇOCUKLAR İÇİN ONAYLANMIŞ TEK AŞI HALEN PFİZER/BİONTECH AŞISIDIR”

“12 yaş ve üzeri çocuklar için onaylanmış olan tek aşı, halen Pfizer/BioNTech aşısıdır..

10 Mayıs 2021’de Amerika Gıda ve İlaç Ajansı, Pfizer-BioNTech Covid-19 aşısı için uygulama yaşını 12-15 yaş arasını içerecek şekilde genişletti ve bunun ardından Mayıs 2021 itibariyle CDC, 12 yaş üstü çocuklarda aşıyı önerdi..”

“ÇOCUKLARDA AŞIYA BAĞLI 1-3 GÜN SÜREN YAN ETKİLER İZLENEBİLİR”

“Çocuklarda, erişkinlerde olduğu gibi aşıya bağlı 1-3 gün süren yan etkiler izlenebilir; bu yan etkiler aşı yerinde ağrı, halsizlik, baş ağrısı, döküntü, kas ağrısı, eklem ağrısı, ateş olarak sıralanabilir..

Bu yan etkiler, aşı yerinde ağrı dışında, aşının ikinci dozundan sonra daha sık bildirilmiştir..

Erişkinlerde olduğu gibi, aşı yapıldıktan sonra 15-30 dakika boyunca alerjik reaksiyon gelişme riski açısından çocukların izlenmesi uygun olacaktır..”

“BİONTECH AŞISI ARAŞTIRMASI: ‘YAN ETKİLERİN ERKEK ÇOCUKLARINI HASTANELİK ETME İHTİMALİ, KOVİD’DEN DAHA FAZLA”

Çalışmada 12 ila 17 yaşındaki çocuklar gözlemlendi

Araştırmada, miyokarditin özellikle ikinci doz aşıdan sonra oluştuğu ifade edildi..

ABD’de yapılan bir araştırmada, BioNTech aşısı yaptıran sağlıklı erkek çocuklarının, aşıdan sonra ender görülen miyokardit (kalp kası iltihabı) nedeniyle hastaneye yatma olasılığının, Kovid-19 kapıp hastaneye yatma ihtimalinden daha yüksek olduğu iddia edildi..

Henüz hakem onayından geçmeyen çalışmada Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr Tracy Høeg ve çalışma arkadaşları, ABD’deki 12 ila 17 yaşındaki çocuklarda  BioNTech aşısını yaptırdıktan sonra ilk 6 ay içinde ortaya çıkan yan etkileri gözlemledi..

Araştırmada, iki doz BioNTech aşısı olan 12-15 yaş aralığındaki erkek çocuklarında miyokardit geçirme oranının milyonda 162,2 olduğu tespit edildi.. Aynı koşullarda 16-17 yaşındaki erkek çocukların miyokardite yakalanma oranının da milyonda 94 olduğu belirlendi..

Aynı değerler 12-15 yaş aralığındaki kız çocukları için milyonda 13 olarak çıkarken, 16-17 yaşındaki kız çocukları içinse 13,4 olarak tespit edildi..

Çalışmada, önceden sağlık sorunu bulunmayan 12-15 yaş aralığındaki erkek çocukların, aşılandıktan 4 ay içinde aşıdan kaynaklanan miyokardite yakalanma olasılığının, Kovid-19 kapıp hastaneye kaldırılma ihtimaline kıyasla 4 ila 6 kat daha fazla olduğu belirtildi..

ABD’deki mevcut enfeksiyon oranları cinsiyete göre ayrılmadan değerlendirildiğinde, ergenlik dönemindeki sağlıklı bir çocuğun aşılandıktan 120 gün içinde Kovid-19 kaparak hastaneye kaldırılma oranının milyonda 44 olduğu ifade edildi..

Öte yandan, henüz araştırmadaki verilerin ve oranların ne kadar güvenilebilir olduğu belli değil..

Birleşik Krallık’taki Ortak Aşılama ve Bağışıklama Komitesi (Joint Committee on Vaccination and Immunisation -JCVI), 4 Eylül’de bir açıklama yayımlayarak 12 ila 15 yaş aralığındaki çocukların kitlesel olarak aşılanmaması gerektiğini belirtmiş, sadece yüksek risk grubundaki çocuklarda aşılamanın uygun olduğunu ifade etmişti..

Sinovac Biotech aşısının deneylerinde ilk olarak aşılanan çocuklar (AP)// cafemedyam
“GÜNEY AFRİKA, SİNOVAC DENEYİNDE ÇOCUKLARI AŞILIYOR”

“Güney Afrika, Çin’in Sinovac Biotech şirketinin Kovid-19 aşısının çocuklara yönelik üçüncü faz klinik deneyleri kapsamında çocukları ve ergenleri aşılamaya başladı..”

 

Çin’in Sinovac Biotech firmasının Kovid-19 aşısının 6 ay ile 17 yaş arasındaki çocuklarda yapılan üçüncü faz klinik deneyleri kapsamında, Güney Afrika gençleri ve çocukları aşılamaya cuma günü başladı..

Çalışma çocuklarda Kovid-19 vakalarına karşı iki doz CoronaVac’ın etkinliğini değerlendirecek ve Güney Afrika’daki 2 bin katılımcının yanı sıra Kenya, Filipinler, Şili ve Malezya’dan 12 bin katılımcıyı içerecek..

Deney, Güney Afrika’nın sağlık ürünleri düzenleme kurumu SAHPRA’nın onayının ardından, cuma günü ülkenin başkentlerinden biri olan Pretorya’daki Sefako Makgatho Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde başladı..

Sinovac açıklaması: “Çalışmanın birincil amacı, çocuklarda ve ergenlerde doğrulanmış semptomatik Kovid-19 vakalarına karşı iki doz CoronaVac’ın etkinliğini değerlendirmektir” ifadelerini kullandı:

“Etkinlik, hastaneye yatış ve ağır Kovid-19’a karşı da değerlendirilecek..”

Güney Afrika’daki çalışmanın baş koordinatörü Dr. Sanet Aspinall şunları söyledi:

“Sinovac güvenli bir aşıdır. CoronaVac aşısı güvenlidir ve sıvısal bağışıklık geliştirir..”

Afrika’daki enfeksiyonların yüzde 35’inden fazlasının kaydedildiği Güney Afrika, 2,8 milyon onaylanmış vaka ve 84 binden fazla ölümle Kovid-19’dan hayli sert bir darbe aldı. Son aylarda delta varyantı ülkede yeni bir artışa neden oldu; son 24 saatte 6 bin 270 yeni enfeksiyon ve 175 ölüm kaydedildi..

7 milyondan fazla Güney Afrika sakini, Johnson & Johnson veya Pfizer-BioNTech aşılarıyla tam olarak aşılandı ve ülkenin 2022’den önce 60 milyonluk nüfusunun en az 40 milyonunu aşılama hedefini karşılamak için 18 yaş ve üzerindeki tüm Güney Afrikalılar aşı olmaya teşvik ediliyor.. Fakat günde en az 300 bin kişilik günlük aşılama hedeflerine ulaşmakta zorlanıyorlar..

Cuma günü Sağlık Bakanı Joe Phaala, Güney Afrikalılar için dijital aşı sertifikaları hazırlanacağını duyurdu ve hükümet insanları aşı olmaya zorlamayacağını belirtse de bazı işletmeler halihazırda çalışanları için aşıların zorunlu olacağını açıklamış durumda..

Aşılanmamış müşterilere hizmet verip vermeme tercihi, restoranlar ve barlar gibi bireysel işletmelerin sahiplerinin ve perakendecilerin takdirine bağlı olacak..

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independen//Furvah Shah

“ÇOCUK VE GENÇLER İÇİN AŞI…

Aşı Komisyonu’nun endişelerine rağmen Almanya’da, 12yaşından büyük çocuk ve gençlere korona aşısı olma imkânı tanınacak..

Ebeveynler ise çocuklarını aşılatıp aşılatmama konusunda kararsız..

Çocuk ve ergenlerin aşılanmasında son durum nedir?”

AB’de BioNTech/Pfizer ve Moderna aşıları, halihazırda 12 ila 17yaş arası çocuk ve gençler için onaylanmış durumda..

Moderna, söz konusu yaş grubundaki deneklerle yapılan klinik çalışmada, aşısının yüzde100 etkinlik gösterdiğini ve iyi tolere edildiğini açıkladı..

Ancak Almanya’da Aşı Daimî Komisyonu (STIKO), 12-17 yaş grubunda olupda sadece “önceden var olan bir hastalık nedeniyle COVID-19’un ciddi seyretme riski altında bulunanlar” için aşı öneriyor..

Bu temkinli tavsiye, Alman siyaseti tarafından paylaşmıyor.. Zira 2 Ağustos’ta, federal eyaletlerin sağlık bakanları, 12yaş ve üzerindeki herkesin aşı olmasına imkân vermeyi kararlaştırdı.. 

Federal SağlıkBakanı Jens Spahn’a göre, bu yaş grubundaki 900binden fazla kişi en az birkez aşılandı ve bu da söz konusu yaş aralığındakilerin yaklaşık beşte birine tekabül ediyor..

Diğer ülkelerdeki uygulama nasıl?

İngiltere de şimdiye kadar temkinli davrandı: 12 yaş ve üzerindekilerin, COVID-19’un ağır bir seyir riski altında olmaları veya bağışıklıksistemi ciddi şekilde zayıflamış bir kişiyle yaşamaları durumunda, aşılanmalarına izin veriliyor..

ABD ve Kanada’da BioNTech/Pfizer aşısı, mayıs ayından bu yana ergenlerde ve büyük çocuklarda kullanılıyor..

ABD’de 12-15 yaş grubundaki 4,4milyondan fazla çocuk iki kez aşılandı.. 3,8 milyon çocuğa ise birinci doz tatbik edildi..

Aralarında Japonya ve İsrail’in de bulunduğu pek çok ülke, bu yaş grubunun aşılanmasını onayladı.. 

“Çocukların aşılanması neden hâlâ tartışılıyor?”

Birçok ülkede, çocuk ve ergenleri COVID-19’a karşı aşılamanın nekadar yararlı ve gerekli olduğuna dair uzmanlar farklı görüşte..

Örneğin Almanya’da Aşı Komisyonu, temkinli tutumunu yeniden teyit etti ve bu konudaki veri eksikliğine işaret etti..

  • 12-15 yaş arası çocuklar, salgınla mücadelede ne kadar rol oynuyor?
  • Bu yaş grubu, COVID-19’a karşı ne kadar hassas?
  • Peki ya çocuk ve ergenler için aşıların güvenliği ne durumda?

“Çocukları sürü bağışıklığı yoluyla korumak için yetişkinleri aşılamak yeterli değil mi?”

Çocukların, sadece yetişkinlere aşı yapılarak COVID-19’dan korunabileceği varsayımı yanlış..

İstatistiksel olarak, dünya nüfusundaki çocuk ve ergenlerin oranı, sürü bağışıklığı hesabı dışında bırakılamayacak kadar yüksektir..

Bundan bir yıl önce, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sürü bağışıklığının oluşabilmesi için toplumun yüzde60 ila 70’lik bölümünün aşılanmasının yeterli olduğunu düşünüyordu..

Ancak pandemi sürecinde, birçok uzman bu oranın yüzde 85’lere ulaşması gerektiğine vurgu yaptı..

BM Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi’nin tahminlerine göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 30,2’si 17 yaşına kadar olan çocuk ve ergenlerden oluşuyor..Bu da toplam 2,35milyar kişiye tekabül ediyor..

Aynı yaş grubunun Almanya’daki nüfusa oranı ise Federal Almanya İstatistik Dairesi verilerine göre yaklaşık yüzde16,4 ile dünya ortalamasının neredeyse yarısı kadar.. Bu nedenle Almanya söz konusu olduğunda, tüm yetişkinlerin aşılanmasının sürü bağışıklığı için yeterli olacağı varsayılabilir.. Nitekim şu anda nüfusun yüzde62’si en az bir kez aşı olmuş durumda..

Alman Çocuk ve Gençlik Doktorları Meslek Birliği, hedeflenen sürü bağışıklığının sağlanabilmesi için 12-16yaş grubunun da mutlaka aşılanmasından yana görüş bildirdi.. Birliğin basın sözcüsü olan çocuk doktoru AxelGerschlauer, Almanya’da çeşitli nedenlerle henüz aşı olmayan yada olmak istemeyen çoksayıda yetişkin olduğu için 12-16yaş grubundaki yaklaşık üç milyon kişinin aşılanmasının, sürü bağışıklığı açısından büyük önem taşıdığını vurguluyor..

Dalhousie Üniversitesi pediatrik enfeksiyon dalı öğretim görevlisi, Kanadalı aşı araştırmacısı Karina Top:

“Sürü bağışıklığının oluşması, yeterli yetişkinin aşılanıp aşılanmamasıyla doğru orantılıdır.. Çok sayıda ülkenin bu konuda endişelendiğini biliyorum, çünkü birçok yetişkin aşı olmak istemiyor..”

Öte yandan Alman Robert Koch Enstitüsü (RKI):

“Virüsün ortadan kaldırılması ve hatta yok edilmesi için sürü bağışıklığı elde etmenin bile yeterli ve gerçekçi olmayabileceğine” dikkat çekiyor…

“Enfekte olan çocuk ve ergenlerde hastalığın nispeten hafif seyretmesi ve ölüm oranın çokdaha düşük olması, tehlikeyi azaltır mı?”

Çocuk ve ergenlerin hastalığı ağır geçirmediğini söylemek yanıltıcı olabilir. RKI’ya göre, çocukların çoğunda asemptomatik (tipik belirtilerden yoksun) veya hafif bir hastalık seyrinin söz konusu olduğu doğrudur..

İtalya’da 2020 verilerine göre 18yaşından küçük 3836 hastanın yüzde 4,3’ü ağır bir hastalık süreci geçirirken, dört kişi de hayatını kaybetti. Uluslararası pediatri kardiyologları, korona nedeniyle yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilmesi gereken çocukların oranının yüzde0,6 ila 2 arasında olduğunu belirtiyor..

Enfeksiyondan sonra çocuklarda nadirende olsa kalp yetmezliği gibi bazı komplikasyonlar da meydana gelebiliyor..

Amerikan Pediatri Akademisi, salgının başlamasından bu yana ABD’de yaklaşık 4,2 milyon çocuğun COVID-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı.. Bunların yüzde 0,1 ila 1,9’unun hastanede tedavi edilmesi gerekiyordu.. Enfeksiyona yakalanan çocukların yüzde0,03’ü hayatını kaybetti..

Federal Alman Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’na (BMBF) göre, çocuklar da yetişkinler kadar sık enfekte oluyor.. Ancak genellikle hastalık semptomları görülme oranı, özellikle küçük çocuklarda çok daha düşük seviyede..

Bakanlığın internet sitesinde “Yaşla doğrudan bağlantılı bu durum, diğer bulaşıcı hastalıklarda da benzer şekilde görülmekte olup, çocuk ve ergenlerin bağışıklık hücrelerinin, patojenlere yetişkinlerden farklı tepki vermesinden kaynaklanmaktadır” deniyor..

Genel olarak bağışıklık sisteminin etkinliğinin, ilerleyen yaşla birlikte azaldığı biliniyor.. Ancak bu durumun korona enfeksiyonu için de geçerli olup olmadığı henüz bilimsel olarak araştırılmış değil..

Mevcut verilere göre salgının ilk ortaya çıkışından buyana Almanya ve Avusturya’da SARS-CoV-2 tespit edilen 1680çocuk ve ergen hastaneye yatırıldı..

Bunlardan 84’ü (yüzde 5) yoğun bakım ünitesinde tedavi edildi.. Vakaların yaklaşık yüzde29’unda çocuklar 6 ila 15 yaşları arasındaydı. Bununla birlikte en kalabalık çocuk hasta grubunu yüzde46 ile 1 yaş ve altındaki bebekler oluşturdu..

ABD çocuklara da aşı yapılan ülkeler arasında..

“Yetişkinlere yapılan COVID-19 aşısı çocuklar için de uygun mu?”

COVID-19 aşılarının çocuk ve ergenler üzerindeki etkisiyle ilgili henüz yeterli araştırmalar yapılmadı.. Zira aşılar genellikle ilk olarak yetişkinler üzerinde test ediliyor..

BioNTech/Pfizer aşısının 12-15yaş grubundaki çocuklar için Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanması, 2000’den fazla çocukla yapılan bir çalışmaya dayanıyor.. Korona aşısı uygulanan yaklaşık 1000kişiden birinin bile COVID-19’a yakalanmadığı; plasebo enjekte edilen karşılaştırma grubundaki çocuk ve ergenlerden ise 16’sının enfekte olduğu saptandı..

Kanada ve ABD’de BioNTech/Pfizer aşısı, aynı yaş grubundaki 2260 katılımcı ile yapılan bir deneme sonrasında onaylandı.. 1131 katılımcı aşılanırken, diğerlerine plasebo uygulandı.. Şirkete göre aşı bu yaş grubunda yüzde100 etkili oldu.. Bu da aşının, şimdiye kadar test edilen diğer yaş gruplarına kıyasla çok daha etkili olduğu anlamına geliyor..

“12 yaşın altındaki çocuklarda durum nasıl?”

12yaşın altındaki çocukların aşılanması söz konusu olduğunda, gerek Alman çocuk doktoru Axel Gerschlauer gerekse Kanadalı aşı araştırmacısı Karina Top hemfikir: Yetişkinlere uygulanan korona aşılarının küçük çocuklara da aynı şekilde yapılması kesinlikle doğru olmaz..

Karina Top, pek çok başka hastalıkta aynı tür aşının hem çocuklarda ve yetişkinlerde aynı şekilde kullanılmasının yaygın bir uygulama olmakla birlikte, örneğin tetanoz aşılarında olduğu gibi, aşı bileşiminin bebekler için ayrı, çocuk ve ergenler için ayrı olduğunu hatırlatıyor.. Diğer bazı aşılar içinse farklı yaş grupları için farklı dozlar kullanılıyor..

Örneğin (rahim ağzı kanserine karşı uygulanan) HPV aşısı, 14 yaşın altındakilere genelde iki doz uygulanıyor.. Ancak 15 aşın üzerindekiler üçüncü doza ihtiyaç duyuyor, çünkü etki bakımından iki doz aşı onlarda yetersiz kalıyor..

Uzmanlara göre, küçük çocukların bağışıklık sistemi, aşılara ergenlerden ve yetişkinlerden farklı tepki veriyor.. Bu nedenle, ilgili aşının güvenliliği ve etkili dozajına dair ayrıntılı bir araştırma yapılması gerekiyor. BioNTech/Pfizer ve Moderna, halihazırda altı aydan 11yaşına kadarki çocuklarla ilgili farklı araştırmalar yürütüyor..

BioNTech/Pfizer, Eylül ayında ilk alt grup için elde ettiği verileri açıklamayı planlıyor.. AstraZeneca da aşısını küçük çocuklar üzerinde test ediyor, ancak henüz bu konuda bir sonuç açıklanmadı.. Johnson & Johnson da 12yaşın altındaki çocuklarla ilgili araştırmalar yapmayı planlıyor.

“Peki çocuklar koronavirüse karşı aşılanmalı mı?”

Veri ve uzman görüşlerinin de ötesinde, bu konuyu ailehekiminiz veya çocuk doktorunuzla görüştükten sonra çocuğunuza aşı yapıp yaptırmamaya birlikte karar vermeniz en doğrusu..

Zira doktorlar, çocuğun mevcut durumu ışığında aşılamanın gerekli olup olmadığını, olası fayda ve risklerini en iyi değerlendirebilecek ve tavsiyede bulunabilecek kişilerdir..

“Çocuklar koronavirüs aşısı olmalı mı? “

Almanya Daimi Aşı Komisyonu çocuk ve gençler için genel bir aşı tavsiyesinde bulunmadı. Uzmanlar tam olarak bilinmeyen olası aşı risklerine dikkat çekiyor..

AB İlaç Ajansı (EMA) geçen hafta 12-15yaş için Biontech/Pfizer aşısını onayladı. Bu, birçok aile için iyi bir haber anlamına gelse de, aksini düşünen uzmanlarda var.. Çocuklar aşı olmalı mı tartışması alevlendi..

“AŞILARIN ETKİNLİK VE GÜVENLİĞİ”

Yapılan araştırmalar Biontech/Pfizer ve Moderna aşılarının gençler üzerindeki etkinlik ve riskleri açısından olumlu sonuçlar ortaya koydu:

EMA, 2200 çocuk ve genç üzerinde yapılan araştırmalarda Biontech aşısının 12 ila 15yaşındakiler tarafından iyi tolere edildiğini, yan etkilerinin yaşlı insanlarla kıyaslanabilecek düzeyde olduğunu açıkladı..

Moderna’nın 3700 genç denek üzerinde yaptığı aşıdan da benzer sonuçlar geldi. ABD’li şirket, bu ay aşının 12-15 yaş arasındakilere kullanılabilmesi için onay başvurusunda bulunmayı planlıyor..

Öte yandan Avrupa ve ABD’li sağlık yetkilileri son dönemde korona aşısı sonrasında gözlenen miyokardit vakalarını araştırıyor.. Ancak aşı olmuş gençlerin bazılarında gözlenen bu durumla aşılar arasında henüz somut bir bağlantı kurulabilmiş değil..

“Enfeksiyon sonrası risk düşük”

Gençler arasında Covid-19’dan ölme riskiyse görece düşük. AB sağlık otoritesi ECDC şimdiye kadar toplam 1,1 milyon enfekte 10 ila 19 yaşındakiler arasında, 98 ölüm vakasının kayda geçtiğini bildirdi. Hastanede tedavi gerektiren ciddi bir hastalık riski ise yüzde 0,9 seviyesinde.

Ancak Fransız aşı komitesinden enfeksiyon uzmanı Odile Launay, Covid-19’un uzun vadeli sonuçlarının şimdiye kadar çok az araştırıldığına ve özellikle küçük yaştaki çocuklar üzerindeki etkisini kestirmenin zorluğuna dikkat çekti. Launay bunun yanı sıra lösemi veya bağışıklık sisteminde sorun olan çocukların ağır Covid-19 formları geliştirebileceği uyarısında bulundu.

Koronavirüsle enfekte olmuş bazı çocuklardaysa, bağışıklık sisteminin belirgin bir savunma reaksiyonu olarak görülen; Pediatrik İnflamatuar Çoklu Sistem Sendromu (Pims) geliştiği saptandı. Ancak uzmanlara göre bu risk de son derece düşük.

Ayrıca enfeksiyon uzmanı Odile Launay’a göre aşılanmayla birlikte normal yaşama daha çabuk dönmenin “dolaylı faydaları” da hesaba katılmalı.

Aşılamanın risk-fayda oranı, genç insanlarda yetişkin nüfusa göre çok belirgin değil. Bu nedenle Almanya Daimi Aşı Komisyonu (Stiko), çocuk ve gençler için kapsamlı bir aşı kampanyasına ilişkin çekincelerini defalarca dile getirdi, genel bir aşı tavsiyesinde bulunmadı. Stiko, bu bağlamda henüz tam olarak bilinmeyen olası aşı risklerine dikkat çekti.

“SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI SORUNU”

Çocuklar da yetişkinler gibi enfekte olup iyileşebilir, virüsü başkalarına bulaştırabilirler. Aşılanmaları ya da bulaş yoluyla bağışıklık kazanmaları pandemiyi kontrol altına almaya yardımcı olur.

Farklı tahminlere göre, sürü bağışıklığının sağlanması için toplam nüfusun yaklaşık yüzde 70 ila 80’inin aşılanması gerekiyor. Bu da -çocuklar olmadan- ayrıca aşı karşıtları da hesaba katıldığında- yetişkinlerin yaklaşık yüzde 90’ının aşılanmış olması gerektiği anlamına geliyor. Yani uzamanlara göre ulaşılması son derece zor bir hedef.

Aşı takvimi

Kanada ve ABD halihazırda çocuk ve gençleri aşılamaya başladı. İsrail’de ve Almanya ise aşılama gelecek hafta başlayacak. Fransa da 15 Haziran’dan itibaren 12-18 yaşındakileri aşılamak istiyor. İspanya hükümeti de yeni eğitim öğretim yılı öncesi 12-17 yaş grubunu aşılayacağını duyurdu.

Ancak bazı uzmanlara göre ise çocuk ve gençlere göre daha fazla risk altında olan yetişkinlerin aşı önceliği olmalı.

London School of Hygiene and Tropical Medicine’den pediatrik bulaşıcı hastalıklar uzmanı Beate Kampmann, daha yoksul ülkelerdeki yüksek risk grupları aşılanmadıkça gençleri aşılamanın bir anlamı olmadığını belirtti. Kampmann, AFP’ye verdiği demeçte, “Aşılar, birçok insanın ciddi şekilde hastalandığı ya da Covid-19’dan öldüğü ülkelere bırakılırsa daha fazla acının önüne geçmiş oluruz” dedi.

“ÇOCUKLARA KORONA AŞISI GEREKLİ Mİ?”

ABD ve Kanada’nın ardından ve AB’de de BioNTech/Pfizer aşısının çocuklarda kullanımına onay verlildi. Ancak bu konuda soru işaretleri var. Çocuklarda aşılarla ilgili merak edilenleri derledik.

default

ABD ve Kanada‘da 12-15 yaş grubundaki çocuklara BioNTech/Pfizer aşısının yapılabileceği tavsiyesinin çıkmasının ardından 12-15 yaş grubundaki çocuklar içinaşılamalar başladı. Şimdiye dek birkaç milyon çocuğun aşılandığı duyuruldu.

Avrupa Birliği’nde (AB) BioNTech/Pfizer aşısının şimdiye dek 16 yaş grubuna onay verilmişti. Ancak Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) Mayıs sonunda yeşil ışık yakmasıyla 12-15 yaş grubuna da aşı yapılmasının yolu açıldı.

Çocuklara aşı yapmak ne kadar gerekli tartışmaları son haftalarda Almanya’nın gündeminde. 

Peki çocuklara korona aşısı yapmaya gerek var mı? Hangi aşılar çocuklar için güvenli? Çocuklar ile yetişkinler aynı aşıyı mı olacak? DW, çocuklar için Covid-19 aşısı ile ilgili en çok merak edilen soruların yanıtlarını araştırdı.

“Sadece yetişkinleri aşılayarak toplum bağışıklığını sağlamak çocukları da korumaz mı?”

Yetişkinleri Covid-19’a karşı aşılamanın çocukları da koruyacağı varsayımı yanlış. İstatistiksel olarak, çocuklar ve gençler dünya nüfusunun o kadar büyük bir bölümünü oluşturuyor ki, sürü bağışıklığı oluşturma çabalarına dahil edilmeleri gerek.

Dünya Sağlık Örgütü, küresel nüfusun yüzde 60 ila 70’inin aşılanmasının toplum bağışıklığı hedefine ulaşmak için yeterli olacağını söylemişti. Ancak, ABD’li İmmünolog Anthony Fauci dahil pek çok uzman özellikle de varyantlar nedeniyle yüzde 85’lik bir aşı oranı hedeflemek gerektiğini savunuyor. Almanya’nın salgınla mücadelede yetkili birimi olan Robert Koch Enstitüsü (RKI) başkanı Lothar Wieler, pandeminin, nüfusun “yüzde 80’inden fazlasının” önceki bir enfeksiyon yoluyla veya bir aşı aşıyla bağışıklığa ulaşmasıyla  kontrol altına alınabileceği görüşünde. Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Organizasyonu (DESA), 17 yaşına kadar olan çocuk ve gençlerin dünya nüfusunun yüzde 30,2’sini oluşturduğunu tahmin ediyor.

Şu ana kadar dünya nüfusunun yüzde 11’inden biraz fazlasına en az bir doz aşı yapılabildi. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesi’nde aşılar ve epidemiyoloji üzerine çalışan Profesör Karina Top, “yeterli yetişkin aşılanmasına bağlı olarak birçok ülkede yetişkinlerin çoğunun aşı olmak istemeyeceği” endişesini dile getiriyor.

Top, “Örneğin, aşılanmaya çok hevesli ve hevesli tüm insanlar aşılandığından, ABD’de aşılarda bir yavaşlama görüyoruz. Şimdi bu daha az hevesli olan grubu aşılamaya çalışıyorlar” diyor ve bu sebeple çocukları ve gençleri aşılamanın önemli olduğuna işaret ediyor.

ABD’de 12-15 yaş grubu için de aşı onayı verildi

“Covid-19 vakalarının ciddi veya ölümlü seyretmediği çocuklar ve gençlerin aşı yaptırmalarına gerek var mı?”

Çocukların ve gençlerin ciddi Covid-19 vakaları geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu söylemek yanıltıcı. Ancak yine Robert Koch Enstitüsü’nün açıklamasına göre, çocukların çoğu ya semptom göstermedi ya da hastalığı hafif semptonlarla geçirdi.

2020’de İtalya’da yapılan bir araştırma da 18 yaşın altındaki gençlerin ciddi Covid-19 vakası geliştirme riskinin düşük olduğunu ortaya koydu. Araştırmada Covid-19 geçiren 3 bin 836 çocuk ve gençten sadece yüzde 4’ünün ciddi bir şekilde hastalandığı ve bunlardan dördünün hayatını kaybettiği rapor edilmişti. Kardiyologlar, Covid-19’lu çocukların yüzde 0,6’sı ile yüzde 2’sinin yoğun bakım ünitelerinde tedaviye ihtiyacı olduğunu söylüyor. Çok nadir durumlarda, bazı çocuk ve gençlerde kalp sorunlarına yol açtığı belirtildi.  Amerikan Pedriyati Akademisi’nin verilerine göre de salgın başladığından beri ABD’de 3,85 milyon çocuk Covid-19’a yakalandı. Bunların yüzde 0,1’i ile yüzde 1,9’u hastaneye kaldırıldı. Toplamda, çocukların yaklaşık yüzde 0,3’ü virüsle bağlantılı olarak hayatını kaybetti.

Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF), çocukların koronavirüse yakalanma olasılığı yetişkinler kadar olsa da ciddi semptom gösterme olasılığının daha düşük olduğunu belirtiyor. BMBF’in internet sitesinde yaşa bağlı oluşan bu farkın” diğer bulaşıcı hastalıklar açısından gözlemlendiği, çocukların ve gençlerin bağışıklık sistemlerinin yetişkinlerden farklı tepki vermesiyle bağlantılı olduğu” belirtiliyor. Kişiler yaşlandıkça bağışıklık sistemlerinin daha az etkili hale geldiği bilinse de bunun koronavirüs enfeksiyonları için geçerli olup olmadığı henüz bilimsel olarak kanıtlanabilmiş değil.

Ancak Almanya’nın Çocuk ve Ergen Sağlığı Doktorları Birliği (BVKJ), Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan ve 17 yaşın altındaki kız çocuklarının yüzde 11’inin, erkeklerin de yüzde 16’sının kronik hastalıkları olduğunu gösteren bir araştırmaya dikkat çekiyor. BVKJ’den Axel Gerschlauer, “Genç yaşlarına rağmen ciddi enfeksiyon geliştirme riski altında olan, ciddi kalp rahatsızlıkları veya Down sendromuyla yaşayan çocukları düşünün” diyor. Gerschlauer, “Bu çocukların acilen aşı olmaya ihtiyaçları var. Bu durum sürü bağışıklığı oluşturmaktan ziyade bireyleri korumakla ilgili” diye ekliyor.

“Çocuklar yetişkinlerle aynı aşıyı olabilir mi?”

Covid-19 aşılarının çocuklar ve gençler üzerindeki etkileri konusunda çok az araştırma yapılabildi.

Avrupa İlaç Ajansı’nın AB‘de çocuklara BioNTech /Pfizer aşısına onayı vermesi de 2 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmaya dayanıyor. Aşı yapılan bin çocuktan hiçbirine koronavirüs bulaşmadığı, aş yapılmayan bin çocuktan ise 16’sının hastalandığı belirtildi.

ABD ve Kanada’da 12-15 yaş arası çocuklar için BioNTech/Pfizer aşısının kullanım onayı, ancak 2 bin 260 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma tamamlandıktan sonra onaylanabildi. Bu araştırmada, bin 131 çocuğa aşı yapıldı. BioNTech/Pfizer, aşının bu yaş grubunda yüzde 100 etkili olduğunu sonucuna ulaştı. Bu oran, aşının çocuklarda diğer tüm yaş gruplardan daha etkili olduğuna da işaret ediyor.

Kanadalı aşı araştırmacısı Karina Top, bu çalışmada görece az sayıda katılımcının bulunmasının uygun olduğunu söylüyor. Top, “Çünkü daha büyük çalışmalarda, 16 yaş ve üstü kişilerle ilgili çok daha fazla veri ve deneyime sahibiz. Dünya çapında 100 milyondan fazla doz BioNTech/Pfizer aşısı yapıldı ve bu insanlarda aşının etkinliği ve güvenliği hakkında ortaya çıkan verilerimiz var.”

Top, 16 ila 25 yaş arasındakiler için ortaya çıkan bulguların 12 ila 15 yaş arasındakiler için onayın çıkmasını makul kıldığını söylese de şu uyarıyı yapıyor: “Genel kullanım onaylandıktan sonra aşıların güvenliğini her zaman izlemeye devam etmeliyiz. Çünkü 30 bin kişinin katıldığı bir çalışmada bile, meydana gelen, yüz binde veya milyonda bir olan çok nadir yan etkileri tespit edemezsiniz.”

Ancak Karina Top ve Alman çocuk doktoru Axel Gerschlauer, yetişkinler için geliştirilen aşıların otomatik olarak çocuklar için uygun olmadığı konusunda hemfikir. Top, hem yetişkinlere hem de çocuklara aynı aşı türünün uygulanmasının nadir olduğu görüşünde. Bazen bebeklere, tetanoz aşılarında olduğu gibi, çocuklara ve gençlere uygulanandan farklı olarak değiştirilmiş bir aşı karışımı verilir. Bazen, farklı yaş grupları farklı miktarlarda doz alır. Top, “14 yaşın altındaki bireyler, en azından Kanada’da, iki doz HPV aşısı alabilir; ancak 15 yaş ve üzerindekilerin bağışıklık tepkileri o kadar güçlü olmadığı için üçüncü bir doza ihtiyaç duyarlar” dedi.

Uzmanlar, çocukların bağışıklık sistemlerinin, aşılara gençler ve yetişkinlerinden farklı tepki verdiğini söylüyor. Bu nedenle güvenli ve en etkili aşı dozunu bulmak çok önemli. BioNTech/Pfizer şu anda altı ila 11 yaş arasındaki çocuklarla çalışmalar yürütüyor. Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson da benzer şekilde. Ancak henüz herhangi bir bulgu yok.

“Çocuklar için aşı çalışmaları hız kazandı”

BioNTech/Pfizer 12 yaş altındaki çocukların da aşılanmaları için çalışmalarına hız verdi. Pfizer, Eylül veya Ekim aylarında 5 ila 11 yaş çocuklar için ABD‘de onay başvurusuna hazırlanıyor.

(Sembolik fotoğraf)

Pfizer ve BioNTech ortaklaşa geliştirdikleri Covid-19 aşısının 12 yaşın altındaki çocuklara da uygulanabilmesi için çalışmalarına hız verdi.

Pfizer’in Twitter hesabından yapılan açıklamada, beş ile on bir yaş arasındaki çocuklarda 2 ve 3’üncü faz için belirleyici olan klinik çalışmalara Salı günü günü başlandığı belirtildi.

Klinik çalışmalarına Mart ayında başlanan araştırmaya ABD, Finlandiya, Polonya ve İspanya’da altı aylıktan başlayarak 11 yaşına kadar olan yaklaşık 4 bin 500 çocuk katılıyor. Klinik çalışmalarda çocuklar 5-11 yaş, 2-5 yaş ve altı ay-2 yaş olmak üzere üç yaş grubuna ayrılıyor.

Pfizer, Eylül veya Ekim aylarında 5 ila 11 yaş, bundan kısa bir süre sonra da altı ay ila 5 yaşındaki çocukları aşılamak için ABD‘de onay başvurusu yapmayı planlıyor. Avrupa Birliği, ABD ve Kanada, aşının 12 yaşından itibaren çocuklara uygulanmasına onay vermişti.

“GENEL TAVSİYE ŞİMDİLİK YOK”

Daimi Aşı Komisyonu (Stiko), 12 ile 17 yaş arasındaki çocuk ve gençler için korona aşısı yaptırılması konusunda genel bir tavsiyede bulunmuyor. Ancak Reuters’in kaynak olarak gösterdiği bir taslağa göre Stiko bu yaş grubunda önceden bazı hastalığı olanlara AB tarafından onaylanan BioNTech/Pfizer aşısı yapılmasını destekliyor. Söz konusu hastalıklar arasında obeziteye bağlı olarak aşırı yağlanma, şiddetli kalp ve akciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği ve kanser gösteriliyor. Bu tür hastalıkları olan çocuk ve ergenlerde Covid-19 hastalığının daha şiddetli seyrettiği düşünülüyor. Taslakta ayrıca gençler arasında aşılanamayan yüksek riskli akrabaları veya temas halinde oldukları riskli kişilerin bulunması durumunda aşı yaptırmaları tavsiye ediliyor.

Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından Perşembe günü açıklanacak metinde 12-17 yaş arasındakilere korona aşısı yaptırmaları tavsiyesinin yer alacağı belirtildi. Ancak aşı zorunlu olmayacak, çocuk, genç ya da velilerinin izinleri ile yapılabilecek.

https://www.cafemedyam.com/2021/08/09/koronavirus-covid-19/?preview_id=63552&preview_nonce=5c91b6bb67&preview=true&_thumbnail_id=63553

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Kathrin Wesolowski

Tetyana Klug, Kathrin Wesolowski, Ines Eisele

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top