GENEL

MÜSİLAJ // DENİZ SALYASI

.

“MÜSİLAJ: SORUNU OLUŞTURAN KOŞULLAR DEVAM EDİYOR”

MÜSİLAJ İÇİN ‘ÇOK ACİL’ DİYEREK UYARDI: KAYIPLARIN ARDI ARKASI KESİLMEZ”

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı:

“Sorunu oluşturan koşullar devam ediyor.. Kasım ayında müsilajın tekrarlayabileceği uyarısında bulunmak istiyorum..”

“MÜSİLAJDA SON DURUM: AVRUPA MEDYASI, MÜSİLAJIN DÖNECEĞİ TARİHİ AÇIKLADI”
“MARMARA DENİZİ ÖLDÜ: AVRUPA MEDYASI, MÜSİLAJIN DÖNECEĞİ TARİHİ AÇIKLADI”

Avrupa medyası, ‘Marmara öldü’ manşetleri attı ve müsilajın ekim ayında daha güçlü döneceğini yazdı..

Uzmanlarla görüşen Alman haber ajansı DPA’nın haberi son dört günün çevre konusu..

Gazeteler, “Marmara kanalizasyon gibi kullanılıyor. Ekosistem çöktü. Mercanlar suyu filtreleyemiyor, midyeler büyümüyor..” diye yazıyor.

Avrupa basını üç gündür, “Marmara Denizi öldü” manşetlerini atıyor..

Bu haberlerin dışında, çok sayıda yorum ve analizlerle Marmara’nın ölümünün nedenleri tartışılıyor..

“MÜSİLAJDA SON DURUM”

MARMARA’DAKİ MÜSİLAJDA SON DURUM”

Marmara Denizi’nde mart ayından itibaren görülen müsilajın, İstanbul sahillerinde etkisini büyük oranda yitirdiği gözlendi..

https://www.cafemedyam.com/2021/08/29/musilajda-son-durum/
ODTÜ’DEN MARMARA DENİZİ’NDE MÜSİLAJ OLUŞUMLARINA İLİŞKİN ‘DERİN’ İNCELEME

ODTÜ’DEN İLK KEZ MARMARA’DA “DERİN” İNCELEME

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü koordinasyonunda yürüttüğü Marmara Denizi Bütünleşik Modelleme Sistemi (MARMOD) Projesi’nde görev alan ve Marmara Denizi’nde müsilaj oluşumları ile ilgili çalışmalarına devam eden bilim insanları, ilk kez derin Marmara’da yani 100 metre ve ötesindeki müsilaj tabakalarını inceledi..

MARMOD Projesi kapsamında, MarmaraDenizi’ndeki araştırmalar devam ediyor. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde görevli bilim insanlarının, Adalar’ın güneyi ile ÇınarcıkÇukuru’nda yer alan oşinografi istasyonlarında gerçekleştirdikleri çalışmaları görüntüledi..

MÜSİLAJLA MÜCADELE KONUSUNDA MİDYE DOĞAL BİR YOL

MÜSİLAJA KARŞI UZMANLARDAN ‘MİDYE’ ÇAĞRISI

Marmara Denizi’nde etkisi artarak devam eden müsilajla mücadele sürerken üç farklı üniversitedeki profesörlerden ortak bir öneri geldi.

Buna göre denizlerde kurulacak midye tesisleri, müsilaja karşı kalıcı çözüm olarak kullanılabilir. Bir midyenin en az 40-50 litre su temizlediği, bu canlıların denizlerde doğal filtrasyon işlevi gördüğü belirtildi.

ODTÜ: MÜSİLAJ HENÜZ ALT SULARA İNMEDİ

ODTÜ’LÜ BİLİM İNSANI YÜCEL’DEN MÜSİLAJ AÇIKLAMASI: ‘İLK 30 METREDE YIĞILDI’

Seyrüsefer halindeki ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün araştırma gemisi “Bilim-2” ile Çınarcık havzasında yürütülen çalışmalar, müsilajın (deniz salyası) henüz alt sulara inmediğini ve hidrojen sülfürün, hassas ölçüm limitlerinin altında olduğunu gösterdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü koordinasyonunda yürüttüğü proje kapsamında, Marmara Denizi’nin karanlık diplerindeki araştırmalar sürüyor.

MÜSİLAJ: HİDROJEN SÜLFÜR GAZI

MARMARA DENİZİ’NDE MÜSİLAJ SONRASI YENİ TEHLİKE HİDROJEN SÜLFÜR GAZI MI?

Marmara Denizi’nde bir taraftan müsilaj sorununa çözüm aranırken diğer taraftan uzmanlar müsilajın denizin en dip noktalarındaki etkileri üzerine incelemelerini sürdürüyor.

Marmara Denizi Bütünleşik Modelleme Sistemi (MARMOD) Projesi’nde görev alan ve salya oluşumları ile ilgili elde edilen verileri analiz eden Doç. Dr. Mustafa Yücel, Marmara Denizi’nde henüz hidrojen sülfür tehlikesine rastlanmadığını belirtti.

MARMARA’DA YÜZMEK TEHLİKELİ Mİ

MÜSİLAJ, MARMARA’DA YÜZME SULARINI TEHLİKEYE SOKTU MU?

Sularda fitoplankton olarak adlandırılan mikro alglerin aşırı çoğalması sonucu oluşan sümüksü, jelatimsi, yapışkan salgıya müsilaj deniyor.

Deniz salyası olarak da adlandırılan müsilaj, suyun yüzeyinde veya dibinde beyaz veya sarı renkte çamurumsu gibi bir yapı oluşturmaktadır..

Deniz yüzeyindeki müsilajın yönü rüzgâra göre değişiyor. Bugün burada, yarın bakarsınız karşı kıyıda görülmektedir.

Ama deniz yüzeyinin altında ise yer değiştirmeyen duran yüksek miktarda deniz salyası bulunmaktadır. 

MÜSİLAJ: 1438 DENETİMDE, 7 MİLYON 552 BİN LİRA İDARİ PARA CEZASI

MARMARA DENİZİ’NDEN 7 GÜNDE 2 BİN 684,5 METREKÜP MÜSİLAJ (DENİZ SALYASI) TEMİZLENDİ”

​Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:

“7 günün sonunda İstanbul’da 629.5, Kocaeli’de 155.5, Bursa’da 123.5, Tekirdağ’da 128, Balıkesir’de 333, Çanakkale’de 251, Yalova’da 1064 metreküp müsilaj temizlendi..

Marmara Denizi’mizi ve kıyılarımızı kurtarmak için denetimlerimizi de hız kesmeden sürdürüyoruz..

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, MÜSİLAJI TEMİZLEMEYİ BAŞARDI

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, MÜSİLAJI DENİZ BAKTERİ İZOLATLARIYLA TEMİZLEMEYİ BAŞARDI

Prof. Dr. Gülşen Altuğ:

“13 Haziran’da sabah uygulama yaptık, akşam uygulama yapmamıza gerek kalmadı”

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Bilimleri Fakültesi, Marmara Denizi yüzeyindeki müsilajı doğal ortamında deniz bakteri izolatlarıyla temizlemeyi başardı.

MÜSİLAJ BAŞKA DENİZLERDE NASIL TEMİZLENDİ

TARİHTE DENİZ SALYASI (MÜSİLAJ) BAŞKA HANGİ DENİZLERDE GÖRÜLDÜ, NASIL TEMİZLENDİ?

Marmara Denizi’ni kaplayan ve bütün dünya basınının gündemine oturan deniz salyası (müsilaj) aslında yeni bir sorun olmamakla birlikte artan kirlilik ve iklim değişikliği sonucu daha sıklıkla görülmeye başladı.

Zararlı alg (deniz yosunu) patlaması sonucu yaşanan olayın farklı türleri dünya tarihinde birçok farklı bölgede gözlemlendi.

Özellikle bahar aylarıyla birlikte havaların ısınması denizlerdeki mikroorganizmaların kontrolsüz şekilde çoğalmasına neden oluyor. Zararlı alg patlaması olarak ifade edilen bu olay sudaki oksijen seviyesini azaltarak, içinde yaşayan canlıların da ölümüne neden olabiliyor.

MÜSİLAJI KANAL İSTANBUL İLE TEMİZLEMEK MÜMKÜN OLUR MU?

KANAL İSTANBUL’UN MARMARA’DAKİ KİRLİLİĞE ÇÖZÜM OLACAĞI İDDİASI …

Uzmanlara göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Kanal İstanbul’un Marmara Denizi’ndeki deniz salyasının (müsilaj) önlenmesine katkıda bulunacağına ilişkin sözlerinin bilimsel karşılığı bulunmuyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, ay sonu temeli atılması beklenen Kanal İstanbul projesine ilişkin sarf ettiği sözlerin yankıları sürüyor.

PROF. CEMAL SAYDAM’DAN MÜSİLAJ TESPİTLERİ

DENİZ BİLİMCİ PROF. CEMAL SAYDAM’DAN DİKKAT ÇEKEN MÜSİLAJ TESPİTLERİ

Deniz bilimci Prof. Cemal Saydam, Kalamış Platformu’nda müsilaj felaketi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kadıköy CHP İlçe başkanı Ali Narin, Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İBB Genel sekreter yardımcısı Prof. Dr. Orhan Demir, İBB Çevre Daire Başkanı Prof Dr Ayşen Ersidinçler, İBB Bilimsel Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Seval Sözen’in katıldığı etkinlikte çevre, müsilaj, kanal İstanbul ve Kalamış Marina konuları tartışıldı.

MÜSİLAJ: DENİZE GİRMEK YASAKLANDI

MÜSİLAJ KABUSU BÜYÜYOR: LAPSEKİ’DE DENİZE GİRMEK YASAKLANDI

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde, yüzme alanlarından alınan numunelerin bazılarında bakteriyolojik uygunsuzluk tespit edilmesi üzerine denize girilmesi yasaklandı.

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Lapseki sahillerinden alınan numuneler sonucunda Dalyan yüzme alanı ve Kökez mevkiinde denize girmenin sakıncalı olduğu bildirildi.

ERDOĞAN: MÜSİLAJ ZİRVESİ

BEŞTEPE’DE MÜSİLAJ ZİRVESİ: SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI

Erdoğan, YÖK tarafından oluşturulan müsilaj heyetinin toplantısına başkanlık etti.

Erdoğan, YÖK Başkanı Yekta Saraç başkanlığındaki uzman akademik heyetin müsilaj konusundaki bilimsel araştırmalarını ve çözüm önerilerini dinledi.

Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, hükümet olarak son günlerde Marmara Denizi’nde ortaya çıkan müsilaj sorununu ilk andan itibaren yakın takibe aldıklarını belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nıTÜBİTAK’ı ve diğer ilgili kurumları hemen harekete geçirdiklerini ifade etti.

MARMARA DENİZİ’Nİ TEHDİT EDEN DENİZ SALYASI İZMİR’E ULAŞACAK MI?

DENİZ SALYASI İZMİR’E ULAŞACAK MI? SOYER VERİLERİ AÇIKLADI

İBB Başkanı Tunç Soyer:

“Marmara Denizi’ni tehdit eden deniz salyasına ilişkin… İçiniz ferah olsun, veriler bu felaketin bizden uzak olduğunu gösteriyor.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu’nun (BASİFED) toplantısına katıldı..

Deniz salyası konusunda açıklamalarda bulunan Başkan Tunç Soyer, müsilaj konusu gündeme geldiği anda farklı üniversitelerdeki bilim insanlarından rapor istediğini, çok sıkı bir araştırma başlattıklarını söyledi.

MARMARA DENİZİ’NDEKİ MÜSİLAJ TEMİZLİĞİ ÇALIŞMALARI İNTERNETTEN ANLIK TAKİP EDİLEBİLECEK

MARMARA DENİZİ’Nİ KORUMA EYLEM PLANI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:

“Marmara Denizi’nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) sorununu çözmek için yapılan çalışmalar, ‘marmarahepimizin.com‘ internet adresinden anlık takip edilebilecek.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada,  İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı’nı kavuşturan Marmara Denizi’ne kıyısı olan 7 ilde eş zamanlı Türkiye’nin en büyük deniz temizliği hareketini başlattıklarını hatırlattı.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (İÜ) DENİZ SALYASINDA İLK İNCELEMESİNİ TAMAMLADI

MÜSİLAJIN NEDENİNE İLİŞKİN İLK SONUÇLAR BELLİ OLDU

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Plankton Araştırma Laboratuvarı, deniz salyasında ilk incelemesini tamamladı.

Salyaya tek hücreli canlı türlerinin neden olduğu anlaşıldı.

Tek hücreli canlıların çoğalmasında fosfor ve azotun etken olduğunu söyleyen Prof.Dr. Neslihan Özdelice:

“2 seneye yakın hepimiz evde kaldık, yoğun deterjan kullandık. Deterjan içeriklerinde yoğun fosfor var. Yeme içme alışkanlığı bile arttı, bunlar bile etken.”

MÜSİLAJ SORUNU İÇİN: “REAKTİF OKSİJEN”

Araştırmacılar “reaktif oksijen” ile müsilaja karşı olumlu sonuçlar aldıklarını bildirdi.

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer:

Marmara Denizindeki müsilajın temizlenmesiyle ilgili laboratuvarda yürüttüğümüz çalışmalarda umut verici sonuçlar aldık.”

https://www.cafemedyam.com/2021/06/07/musilaj-sorunu-icin-reaktif-oksijen/
KARADENİZ: MÜSİLAJ FATSA’DA DA GÖRÜLDÜ

Belediye ekipleri müsilajı temizledi, bilim insanları önlem alınmazsa Karadeniz’in de risk altında olduğunu söyledi.

Marmara Denizi’nin karşı karşıya kaldığı ‘deniz salyası’ olarak adlandırılan müsilaj, Karadeniz’de de gözlendi. Ordu’nun Fatsa ilçesi Yalıköy Limanı’nda önceki gün küçük çaplı alanda deniz salyası görüldü. Balıkçıların ihbarı ile belediye ekipleri, deniz yüzeyindeki kirliliği temizledi. Denizdeki salya tehdidi uzmanlarca takip ediliyor.

21 MADDELİK MÜSİLAJ EYLEM PLANINI AÇIKLADI
MARMARA DENİZİ KORUMA EYLEM PLANI

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM:

“Tüm kurumlarımızla, belediyelerimizle, doğa severlerimizle, sporcularımız, sanatçılarımız, tüm vatandaşlarımızla birlikte, bir seferberlik anlayışıyla, Türkiye’nin en büyük deniz temizliğini yapacağız.” .

BURADAN GERİ DÖNÜŞ OLUR MU?

Sekiz başlıkta Marmara Denizi’ni kaplayan müsilaj hakkında her şey

Balıkçılar kasımdan bu yana şikayet ediyordu. Biz yeni duyduk ve gördük. Deniz tabanındaki canlı hayatın oksijenle bağını koparan müsilaj ne? Marmara’ya yapılan kötülüğün faturası mı?

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top