.
‘İSLAMA UYGUN DEĞİL”

Amerika Birleşik Devletleri, IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin cesedinin kalıntılarını denize gömdüğü ortaya çıktı..

DÜNYANIN EN ÇOK ARANAN İKİ ÖRGÜT LİDERİNİN CESEDİ NEDEN GÖMÜLMEK YERİNE DENİZE ATILDI?
Usame bin Ladin – Ebubekir El Bağdadi

Amerikalıların bu kararı El Kaide’nin kurucu lideri Usame bin Ladin’in ölümünü hatırlattı.

2011’de ABD’li yetkililer bin Ladin’in cesedinin Umman Denizi’ndeki USS Carl Vinson gemisine götürüldüğünü ve denize atıldığını açıklamıştı.

BİN LADİN ABD’NİN İDDİA ETTİĞİ GİBİ İSLAMİ KURALLARA GÖRE DEFNEDİLDİ Mİ?

Dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın terörle mücadele danışmanlarından John Brennan:

”Bin Ladin’in cesedinin İslami usullere göre yıkandıktan ve dini gerekler yerine getirildikten sonra ‘denize gömüldü’. İslami kurallara göre cesedin 24 saat içinde gömülmesi gerektiğini, 24 saat içinde bunu yapabilecek bir ülke bulmanın mümkün olmadığını” ileri sürmüştü.

Bağdadi’nin defnedilme şekliyle ilgili ise ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley:

”Cesedin kalıntıları uluslararası savaş hukukuna uygun bir şekilde imha edildi..Cesed denize gömüldü..Ancak, cesedin yeri ve gömülme şekline ilişkin detayları paylaşamam” demişti…

İLAHİYATÇILARA GÖRE BİR MÜSLÜMANIN CESEDİNİN DENİZE ATILMASI İSLAM’A UYGUN DEĞİL”

Bin Ladin’in cesedinin İslami geleneklere göre toprağa gömülmek yerine denize bırakılması bazı kesimlerce eleştirilmişti.

Eski el-Ezher Üniversitesi rektörü Ahmed et-Tayyib:

“Cesedin denize bırakılması, dini ve insani değerlere hakaret niteliği taşıyor.” demişti.

Et-Tayyib gibi bazı akademisyenler de sadece zaruret halinde bir cesedin denize atılabileceğini, bunun dışındaki durumlarda Müslüman bireylerin baş kısmı Kabe’ye bakacak şekilde toprağa gömülmesi gerektiğini belirtmişti.

“TERÖRİST TAPINAĞI OLMAMASI İÇİN BÖYLE BİR KARAR ALINDI

Beyaz Saray’dan yapılan bir açıklama:

”Cesedin herhangi bir yere gömülmesi durumunda, bu yerin bir ‘terörist tapınağı’ haline gelebilir..”

Fakat bu açıklama yetersiz bulundu. Bin Ladin’in, yeri açıklanmayacak gizli bir yere gömülmesiyle aynı sonucun elde edilebileceği ifade edilmişti.

Ayrıca El Kaide liderinin cesedinin hiçbir fotoğrafının paylaşılmaması birçok yerde komplo teorilerine neden oldu. Bağdadi’nin de aynı şekilde denize atılması bu iddiaları gündemi getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump pazar günü yaptığı basın açıklamasında Bağdadi’nin üzerindeki intihar yeleğini patlatarak yanındaki üç çocukla birlikte öldüğünü açıklamıştı. DNA testi ile ölen kişinin yüzde 100 Bağdadi olduğu belirtilmişti.

‘OBAMA YÖNETİMİ BİN LADİN KONUSUNDA YALAN SÖYLEDİ”

Pulitzer ödüllü Amerikalı gazeteci Seymour Hersh:

Terör örgütü El Kaide’nin eski lideri Usame Bin Ladin’in 2011’deki bir operasyonda öldürülmesiyle ilgili Obama yönetimi kamuoyunu yanılttı..

Bin Ladin’in aslında firarda olmadığını, son beş yılını Pakistan gizli servisinin esiri olarak bu ülkede geçirdi. El Kaide lideri çatışmada ölmedi. Beyaz Saray’ın açıklamaları ‘yalan’..Bin Ladin’in bulunduğu yerde herhangi bir çatışma çıkmamış.’ Ladin’in yerini 25 milyon dolar karşılığında Pakistanlı bir istihbaratçı, ABD’ye bildirmiş.”

Seymour Hersh:

”Söylendiği gibi, ‘El Kaide lideri için; ‘İslami kurallara göre cenaze töreni yapılmadı; cesedi de denize değil, Afganistan’ın Celalabad kentine giden bir helikopterden Hindukuş Dağları’na atıldı. Bu iddiamı da Bin Ladin’i vuran komandoların ifadesine dayandırıyorum.”

Bin Ladin, El Kaide’nin New York’ta İkiz Kuleler’e yolcu uçaklarıyla terör saldırısı düzenlendiği 11 Eylül 2001’den sonra ABD’nin en çok arananlar listesinin başındaydı. 10 yıl sonra, 2 Mayıs 2011’de Amerikan özel kuvvetlerince Pakistan’ın Abbottabad şehrinde düzenlenen operasyonda öldürülmüştü.

ABD’DEN IŞİD LİDERİ BAĞDADİ’YE DENİZDE CENAZE TÖRENİ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yetkilileri, Suriye’nin kuzeyinde düzenlenen operasyonda öldürülen IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’ye denizde İslami geleneklere uygun bir cenaze töreni düzenlendiğini açıkladı.

ABD komando kuvvetlerince cumartesi günü düzenlenen operasyonla öldürülen IŞİD Lideri Bağdadi için denizde cenaze töreni yapıldığı bildirildi.

Yetkililer cenaze töreninin nerede yapıldığını açıklamazken cesedin tören sonrası denize atıldığı düşünülüyor.

ABD Genel Kurmay Başkanı Mark Milley:

”Bağdadi’nin cenazesinin denize atılması, bizim standartlarımız ve silahlı çatışma yasasına uygun..”

Bağdadi’nin cenazesi, 2011’de Pakistan’da öldürülen El-Kaide lideri Usame bin Ladin ile benzer şekilde gömülmedi. Ladin’in kefenlenmeden önce yıkandığı, üzerine Arapça dini açıklamalar konularak denize atıldığı iddia edilmişti.

https://www.cafemedyam.com/2019/10/31/bagdadi-operasyonundan-ilk-goruntuler/

İLGİLİ HABER

tr.euronews – Hüseyin Koyuncu

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: