EKONOMİ

ÖDEMEZSENİZ EVİNİZDEN OLABİLİRSİNİZ!

.

“HERKESİ İLGİLENDİRİYOR: AİDATLAR DÜZENLİ ÖDENMEDİĞİ ZAMAN…”

Apartmanlar ve siteler de, ortak kullanım alanları, sosyal olanaklar, apartman görevlisi ve güvenlik gibi giderler için her daire, aylık aidat ödemek zorunda.

Bu aidatların en önemli gider kalemi ise güvenlik.

Bazı sitelerde aidatlar, kışlık ısınma masraflarıyla birleşince adeta ev kirası fiyatına geliyor.

Bu nedenle ev alacak ya da kiralayacak olanlar ilk olarak aidatın nekadar olduğunu soruyor. . Ancak apartman ya da site aidatını hafife almamak gerekiyor.. Aylık zorunlu gideri ödemeyen kat malikleri yani daire sahipleri, evlerinden olabiliyor…

Aidatlar düzenli ödenmediği zaman site ve apartmanın giderleri doğru düzgün karşılanamıyor ve tabii haksızlıklar oluşuyor.

Kat mülkiyet kanunu ve borçlar kanuna göre;

Apartmanda yaşayan kiracılar veya kat malikleri giderlere ortak olarak katılmak zorunda.

Demirbaş giderleri kat malikinden alınırken, diğer güncel giderler kiracıdan talepediliyor.

Bu aidatların ödenmemesi durumunda ise kat malikleri kanunu çeşitli yaptırımlarıda beraberinde getiriyor. Gider / avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından dava açılabiliyor ve icra takibi yapılabiliyor.

Üstelik aylık yüzde 5 faiz de buna dahil.

Kiracının aidatını ödememesinden ise yine kat maliki sorumlu tutuluyor.

Ancak daire sahiplerinin yani kat maliklerinin aidatı inceleme hakkı bulunuyor.

Haksız ya da lüks gördüğü harcamaları kanıtlayan maliklerin aidat ödememe hakkı bulunuyor.

‘AİDATLAR YASAL OLARAK ÖDENMEK ZORUNDA

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu:

Bu hususlar tüketici kanunu kapsamında değildir. Kat mülkiyet kanunu, borçlar kanunu ve genel kanunlara göre apartman yönetimine katılmayan kat malikinin hakkında icra takibi yapılır. Hatta o malikin dairesi satılıp o bedeller tahsil edilebilir.

Çok önemli bir husus bu; apartman aidatını ödemeyen malik bir süre sonra kapısında icra kağıdı görebilir. Hatta dairesi icradan satılabilir.

Bu nedenle kat mülkiyet kanununa göre aidatları ödemekle mükellef malikler, kiracılarının da ödemelerinden sorumludur…

Kiracı apartmana ait katılması gereken gider bölümlerine ödeme yapmamışsa malikler / malik sorumludur.

O nedenle kiraya verenler de, malik olarak oturanlar da çok dikkatli olmalı.

Apartman yönetimince belirlenmiş, makul giderleri karşılamak üzere olan aidatlar yasal olarak ödenmek zorundadır. Ayrıca ödenmediği takdirde aylık yüzde 5 de faiz işletilebilir.

Ancak aidatı çok buluyorsa bunun gerekçelerini genel kurulda girip inceler, sorar cevap alır. Hatta Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak durumun tespitinide isteyebilir…

Sitede, binada lüks ihtiyaçlar için spor salonları, havuzlar, projede olmayan birtakım lüksharcamalar yapılıyorsa; o zaman malik buna katılmayacağını resmi olarak bildirir.

O yazılı bildirimden sonra kendisinden bunu tahsil etmek isterlerse Sulh Hukuk Mahkemesi’nde hakkını arayabilir. Ama yasalara uygun olarak ve makul giderlerin karşılanması için yönetimin belirlediği, genel kurulca onaylanmış aidatını ödemeyen kat malikinin dairesi elden gidebilir.

Dikkatli olsun, icra takibi yapılır, o borcu yinede ödemezse dairesi satışa çıkarılır ve daire satıldıktan sonra yönetim alacağını tahsil eder. Yönetime olan borçlarından dolayı hakkında icra takibi yapıldığında, icra dosyasına gidip tüm masraflarıyla birlikte ödemeyi gerçekleştirdiğinde satış söz konusu olmaz.

ŞİKAYET ETME YETKİSİ

Site yöneticisi Sinan Kahraman:

“Kat maliklerinin tektek yaptırma yani şikayet etme yetkisi de var. Yönetim olarak noterden ihtarname çekiyoruz. Ardından belirli bir süre veriyoruz, 1 hafta, 10 gün kadar. Bu süre içerisinde bize bir dönüş yapmazsa avukata teslim ediyoruz. Ondan sonra yasal işlem devam ediyor.”

”Mesela zaruri işkaybı gibi durumlarda birkaç ay durum idare edilebiliyor. Ama diğer sakinleri de bir sıkıntıya sokuyorsa bu ödememe durumu mecburen yasal işleme gidilecek. Çünkü onun yükü diğerlerinin üzerine binmiş oluyor.”

”Herhangi bir gerekçe göstermeden, bize müracaat etmeden 2 ay üstüste ödeme yapmıyorsa, biz kendisine protesto çekiyoruz, protestoya da cevap vermezse hukuk müşavirimize teslim ediyoruz.”

MÜTEAHHİT FİRMALARA DİKKAT EDİLMELİ

Sinan Kahraman, aidatlar konusunda şunları söyledi:

”Sitelerin 5 yıl sorumluluğu vardır müteahhit firmalarda. Yani siteyi yaptı, teslim etti. O sitedeki herhangi bir ayıplı, aksama durumlarında 5 yıl sorumluluğundadır.”

Bunu bahane eden bazı müteahhit firmalar o sitenin yönetimini de 5 yıl elinde tutuyor.

Bunu ayrıca bir kazanç, gelir kapısı olarak düşünerek, öyle bir aidat alma yöntemine gidiyor. Kar amaçlı. Fiyatlar şişiyor.

”Mesela işletme firmalarına 10 bin lira veriyorsa, sakinlerden 15 bin, 20 bin lira topluyor. Fazlasını kendi kasasına aktardığı için insanlar da daire almadan ‘ne vereceğim’ diye soruyor”

EN BÜYÜK GİDER KALEMİ GÜVENLİK MALİYETİ

Sinan Kahraman:

”Sitenin giriş kapısı sayısı aidatları etkiler. Tek kapıdan araç girişi çıkışı, yaya dahil farklı, 3-4 kapıdan girişi çıkış olması farklı. Her kapıya nokta diyoruz ve bu kapılarda güvenlik olmak zorunda. Heleki İstanbul gibi bir yerde. Böyle bir durumda aidatlar yükseliyor. Her güvenlik bir maliyettir. Çünkü bunun maaşı, sigortası, kıyafeti normal giderlere yüklenmektedir.”

En büyük gider kalemleri;

Güvenlik.

Temizlik,

Teknik bakımlar,

Bahçe bakımları,

Havuzlu sitelerin havuz bakımları, ilaçlanmaları…

Havuzların motorları 24 saat 12 çalışıyor, bu bir elektrik maliyeti. Bunların giderleri var

AİDATI BAZ ALARAK…

Emlakçı Şadi Kale:

”Maalesef her gelen kiracı adayı veya satılık ev almak isteyen mutlaka aidatı soruyor.”

”Aidatlar bölge bölge değişiyor. Güvenlikli siteler var, güvenliksiz siteler var. Bunlarda fiyat farkı çok.”

Örneğin; bulunduğum bölgede aidatlar uygun, 180-220 lira aralığında. Ama bunun içerisinde sadece çevre düzeni ve apartman görevlisi var.

Kışın da ayrıca yaktığı kadar yakıt parası veriyor.

Ortalama 3 artı 1 bir evin aidatı 400 lirayı buluyor yakıtla beraber.

Ama güvenlikli siteleri baz alırsak, orada birde sosyal tesisler işin içine girince aidatlar bir hayli yükseliyor.

Örneğin; 1 artı 1 dairenin aidatı 390 lira, güvenlik ve sosyal tesisler. Yakıt da gelince kışında 700 lirayı buluyor. Kira gibi, kira da 1100 lira. Çok olmuyor ama aidatı baz alarak kiralamadan ya da satıştan vaz geçen insanlar var”

 

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: