SAĞLIK

İDRAR KAÇIRMA SEBEBİNİZİN ALTINDA HAYATİ BİR RİSK OLABİLİR

.

“İDRAR KAÇIRMAYA NEDEN OLAN ETKENLER”

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Serkan Altınova:

“İdrar kaçırmanın bireyin yaşam kalitesini bozduğunu söyleyebilirim.. Sigara kullanımı, fazla kahve ve çay tüketimi ile bazı ilaçlar idrar kaçırmayı artırıyor.. Obezite ve kronik kabızlık ile menopoz gibi faktörler idrar kaçırmanın nedenleri arasındadır..”

Altınova, kadınlarda idrar kaçırmanın gebelik ve doğum esnasında olabileceğini fakat çoğunun doğumdan kısa bir süre sonra normale dönüldüğünü belirtti..

4 AYRI İDRAR KAÇIRMA TÜRÜ VAR

Prof. Dr. Altınova:

“İdrar kaçırmayı dört ayrı türde sıralayabiliriz..

1-Stres Üriner İnkontinans (stres tipi idrar kaçırma); öksürme, hapşırma, ani ayağa kalkma ve ıkınma gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda görülüyor. Ayrıca bu tarz kaçırma ile başvuran bayanların büyük bir çoğunluğunda aynı zamanda rahim ve idrar kesesinin kısmen veya ileri derecede sarkması söz konusu olabilir..

2- Urge İnkontinans (sıkışma tipi idrar kaçırma); ani idrar hissi ile beraber idrarını tutamama ve tuvalete yetişememe durumudur. Mesanenin kontrolsüz kasılmaları sonucu acil idrar yapma zorunluluğu hissiyatı yüzünden gece ve gündüz idrar yapma sıklığı artar. 

3- Mix İnkontinans (karma tip idrar kaçırma); diğer iki türün bir arada olması durumudur..

4- Taşma İnkontinans (taşma tipi idrar kaçırma) ise, mesanenin kasılmasının yetersiz olmasına bağlı olarak dolması ve boşalamadığı için taşması durumu. Bu durum nörolojik hastalıklarda görülüyor.”

“İDRAR KAÇIRMA TEDAVİLERİ”

Prof. Dr. Serkan Altınova, idrar kaçırmanın tedavisi ile ilgili de:

“İki farklı tedavi vardır.. Konservatif tedavi yönteminin diyet ve yaşam tarzı değişikliklerinin günlük sıvı alımının düzenlenmesinin (Alkollü ve kafeinli içecekler, baharatlı yiyecekler, suni tatlandırıcılar) gibi besinlerin azaltılmasıdır. Kiloluysa kilo vermek ve sigarayı bırakmak tüm idrar kaçırma tiplerinde etkilidir. Mesane eğitimi de, belirli zamanlarda idrar yapmanın öğretildiği bir durumdur. Pelvik taban kas egzersizlerinin (kegel egzersizleri) vajina ve makat etrafını saran kaslarınızı beraber kasarak idrar ve gayta çıkışını durduracakmış gibi kasılmanın öğretilir..

 İdrar kaçırmada yüzde 90 civarında başarılı bir düzelme gördüğü cerrahi tedavi için ameliyat ile idrar kesesi asılarak ve idrar boynu arasındaki açı düzeltilerek dışı idrar kaçırma önlenir. Sarkmayı ve açı bozukluğunu düzeltmek için farklı ameliyat yöntemlerinin mevcuttur. Bu tip asıcı ameliyatlar yüksek oranda başarılı bir düzelme sağlar..”

İDRAR KAÇIRMA YAŞLANMANIN DOĞAL BİR SONUCU DEĞİL

İdrar kaçırmanızın altında sizin de farkında olmadığınız hayati riski olan bir hastalık yatıyor olabiliyor’

Prof. Dr. Tufan Tarcan, idrar kaçırma problemiyle ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Tufan Tarcan:

”İdrar kaçırma, günümüzde kadınların en büyük problemleri arasında yer alıyor. İnsanların utandığı için ya da yaşlılıkla birlikte yaşanan bir süreç olduğunu düşünerek sakladığı idrar kaçırma, çok ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabiliyor..

İdrar kaçırmanızın altında sizin de farkında olmadığınız hayati riski olan bir hastalık yatıyor olabiliyor.”

İDRAR KAÇIRMA YAŞLANMANIN DOĞAL BİR SONUCU DEĞİL

Prof. Dr. Tufan Tarcan:

”İlerleyen yaşla birlikte idrar kaçırmanın sıklığının arttığı ancak insanların önemli bir bölümü idrar kaçırmayı yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak düşündükleri için hekime başvurmuyor..Bu düzeltmemiz gereken önemli bir yanlış.

İdrar kaçırma hastalık değil bir semptomdur. Bunun altında çok ciddi hastalıklar yatıyor olabilir. Her 4 kadından 1’i, 60 yaş üzerinde ise her 3 kadından 1’i idrar kaçırıyor. Öte yandan erkeklerde ise daha çok ya geçirilmiş bazı ameliyatların sonrasında idrar kaçırma ortaya çıkabiliyor ya da ileri yaşlarda özellikle Alzheimer, demans gibi beynin bazı fonksiyonlarının kaybolduğu durumlarda ortaya çıkabiliyor.”

DOĞUM YAPMA SIKLIĞI

Prof. Dr. Abdullah Gedik:

”Kadınlarda doğum yapma sıklığının idrar kaçırmayı etkileyen faktörlerden birisi..

Obezite yani aşırı kilolularda, sürekli tekrarlayan öksürük atakları yaşayanlarda, ciddi anlamda kabızlığı olanlarda, rahmi alınmış hastalarda idrar kaçırma şikayetlerine çok fazla rastlıyoruz.”

İDRAR KAÇIRMA ŞEKER HASTALIĞININ HABERCİSİ

Prof. Dr. Tufan Tarcan:

”İdrar kaçırma en başta şeker hastalığının habercisi. Şeker hastalarında mesane işlevi bozuluyor. Bozulduğu için siz tuvalete gidene kadar yolda idrarınızı kaçırıyorsunuz. Şeker hastalığında ilk bu yaşanıyor..

İlerleyen evrelerde ise bu sefer mesane kası iyice yorulduğu için idrarı dışarı pompalayamaz ve boşaltamaz hale gelebiliyorsunuz..

Bize idrar kaçırma ile başvuran birçok hastaya şeker hastalığı teşhisini bu nedenle koyabiliyoruz. Kanda şekere de bakıyoruz. Zaten yüksek şeker idrarda da çıkıyor. Dolayısıyla ürologlar burada şeker hastası olduğunu bilmeyen bir hastaya şeker hastalığı tanısını koyabiliyorlar..

Bel fıtığı, bazı sinir sistemi tümörleri ya da MS diye bildiğimiz Multipl Skleroz hastalığında da hastaların yüzde 15’i ilk olarak bir üroloğa idrar kaçırma şikayetiyle gittiğinde, altında yatan sebebin ne olduğunu böyle öğreniyor..

Dolayısıyla idrar kaçıran bir hasta geldiğinde ilk önce bu semptomun altında acaba ciddi bir hastalık var mı ona bakıyoruz. Çünkü bu hayati derece önemlidir. Sonrasında hastanın hayat kalitesine yönelik idrar kaçırma tedavisine yöneliyoruz. Dolayısıyla idrar kaçırmanızın altında sizin de farkında olmadığınız önemli bir hastalık yatıyor olabilir.”

https://www.cafemedyam.com/2020/03/04/maden-suyu-tuketimi/

YAŞAM KALİTESİ

Prof. Dr. Abdullah Gedik:

”Yediğimiz, içtiğimiz her şey yaşam kalitemizi ve tuvalete çıkma sıklığımızı belirler..

Acı ve baharatlı yiyecekler, kafeinli içecekler, kahve, çay ile gazlı içecekler fazla tüketildiğinde mesanenin üzerinde tahriş edici etkileri olduğu için idrar kaçırmaya sebep olabilir..

İDRAR KAÇIRMADA GENETİK GEÇİŞ ARAŞTIRILMAYA DEVAM EDİYOR..

Prof. Dr. Tufan Tarcan:

Annenizde var diye illa sizde olacak diye bir şey yok. Sadece ihtimal artabilir. Çoğu zaman sizin yaşamınızda daha sonradan başınıza gelen şeyler nedeniyle idrar kaçırma problemi yaşayabiliyorsunuz.”

İDRARI TUTMAK

Prof. Dr. Tufan Tarcan:

”Uzun süre idrar tutmayı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Uzun süre idrar tutmak zaman içerisinde mesanenin büyümesine ve bir süre sonra artık idrar torbasının tamamen boşaltılamamasına sebep oluyor..

Özellikle kadınlar mikrop kapma korkusundan dolayı dışarıda tuvalete gitmiyorlar. Halbuki idrar yolu enfeksiyonu mikroplarının hiçbiri dışardan aldığımız mikroplar değil. Hepsi bizim kendi mikroplarımız. Biz uzun süre idrarımızı tutarsak, o mikropların idrar torbasına geçerek orada yuvalanmalarına imkân tanıyoruz.”

MESANE PEDİ KURTARICI OLUYOR

Prof. Dr. Tufan Tarcan:

”İdrar kaçırma problemi yaşayan hastalar için mesane pedleri önemli..

İdrar steril bir sıvıdır, içinde mikrop olmaz ama idrar asidiktir. Uzun süre cilde değerse cildinizi yakar, yandığı zamanda normalde hiç problem çıkarmayan mikroplar oraya oturarak cilt enfeksiyonlarına yol açar. Özellikle yaşlılıktan dolayı hareket zorluğu çeken ya da yatalak hastalar için mesane pedini öneriyoruz.”

https://www.cafemedyam.com/2020/03/04/her-sabah-pogaca-ve-simit-yerseniz/

İLGİLİ HABER

cumhuriyet.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: