GENEL

RABİA’NIN KAYNAĞI: ERDOĞAN’IN İKİLEMİ

“ERDOĞAN’IN “RABİA” İKİLEMİ: YİNE YAPMADI”

Erdoğan, Mersin’de partisinin genişletilmiş il danışma toplantısında konuşurken Rabia işaretini yine yapamadı…

Erdoğan'ın

Erdoğan yıllardır yaptığı Rabia işaretine Mısır ile başlayan normalleşme sürecinin ardından ara verdi…

Geçen günlerde partisinin Kahramanmaraş Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, Mısır lideri Sisi heyeti ile bir araya gelmesinin ardından Rabia işaretini yarıda kesmişti..

Erdoğan bugün de, Mersin’de partisinin genişletilmiş il danışma toplantısında konuşurken Rabia yapmak isterken işaret parmağı yerine baş parmağıyla başlaması dikkat çekti. Erdoğan, konuşmasını Rabia yapmadan tamamladı..

O anlar kameralara şöyle yansıdı:

“RABİA GİTTİ: ERDOĞAN İKİNCİ PARMAKTA DURDU”

Erdoğan’ın Maraş’ta yaptığı konuşmada Mısır’la ilişkilerin yeniden kurulmasının etkisi uzun süredir devam ettirdiği ‘Rabia’dan son anda vazgeçmesiyle görüldü..

  Erdoğan konuşmasında Rabia işaretini yapmaktan son anda vazgeçti..

Erdoğan uzun süredir her konuşmasının sonunda  “Tek Devlet! Tek Bayrak! Tek Millet! ve son olarak da Tek Vatan” ifadeleriyle ellerinde 4 parmağını havaya kaldırarak Rabia işaretini gerçekleştiriyordu ancak Kahramanmaraş Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı’nda bu kez Rabia işaretini tamamlamadı..

“‘RABİA’ DEĞİL ‘YEMİN’ ÇAĞRISI”

Sosyal medya hesaplarında çokça paylaşılan videoda Erdoğan’ın  “Tek Devlet! Tek Bayrak! Tek Millet!” dedikten sonra AKP’lilerin tekrarları eşliğinde parmaklarıyla ‘Rabia işareti’ne hazırlandığı görüldü..

Fakat “Tek Vatan!” diye seslenmesi beklenen Erdoğan bir süre suskun kaldı ve ‘Rabia işareti’ yapmadan ve “Evet… Geldik tek devlete” deyip, “Tek Devlet”i iki kez tekrar etmiş oldu ve “Tamam. Hiç ara vermeden yola devam” sözleriyle konuşmasını tamamladı..

Erdoğan, toplantıda bu kez “Rabia’mızı yapalım” yerine de “Yemini yapalım” diyerek kendisini dinleyenlere söylediklerini tekrar etme çağrısı yaptı..

Erdoğan’ın bu tutumu Mısır ile başlayan normalleşme süreci nedeniyle Rabia işareti yapmaktan kaçındığı yorumlarına neden oldu..

Türkiye ve Mısır arasında, Müslüman Kardeşler mensubu Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi iktidarına son veren 2013’teki askeri darbe ardından kesilen diplomatik ilişkilerin yeniden geliştirilmesi yönünde görüşmeler sürüyor..

NE OLMUŞTU?

AKP’Lİ VEKİL ‘RABİA’YI UNUTUNCA ERDOĞAN BÖYLE SESLENDİ: “RABİA’MIZI UNUTMA AHMET”

Tohma Köprüsü’nün açılışına katılan Erdoğan, ‘Rabia’ işareti yapmayı unutan Malatya Milletvekili Ahmet Çakır’ı uyardı.

Erdoğan, Malatya’daki Tohma Köprüsü’nün açılış törenine canlı bağlantıyla katıldı. Devamında tören alanında bulunan yetkilileri her etkinlikte, törende olduğu gibi tek tek ‘Rabia’ işareti yaparak selamladı.

“RABİAMIZI UNUTMA”

Sıra AKP Milletvekili Ahmet Çakır’a geldiğinde ise Erdoğan’dan bir uyarı geldi. Erdoğan, kendisini el sallayarak selamlayan Çakır’a “Rabiamızı unutma Ahmet” diyerek seslendi. Bu uyarıdan sonra milletvekilinin ‘Rabia’ işareti yaptığı görüldü.

CHP MİLLETVEKİLİ EREN ERDEM: ”RABİA İŞARETİ, ‘MASONİK BİR SEMBOL’ ”

Kısaca “dört, dördüncü” anlamına gelen bu işaretin kökenlerine ilişkin çeşitli rivayetler bulunuyor. .

Erdoğan meydanlarda “Rabia” olarak tanımladığı bir el işareti yapıyor ve “Tek Millet, Tek Devlet, Tek Vatan ve Tek Bayrak” anlamına geldiğini söylüyor ama…

Rabia, Mısır’da 2013’te darbe yapan Sisi yanlılarının iki parmakla yaptıkları “zafer işareti”ne karşı (onlara cevaben) Mursi yanlılarının dört parmakla yaptıkları bir işaretti.
Kısaca “dört, dördüncü” anlamına gelen bu işaretin kökenlerine ilişkin çeşitli rivayetler bulunuyor.

CHP Milletvekili Eren Erdem: ”Rabia işareti, ‘masonik bir sembol’ ”

Gürbüz Evren: ”Rabia işareti, Hz.Ali – Muaviye çatışmasına kadar gidiyor. Taraftarlarına dördüncü halifenin kendisi olduğunu anlatmak için Muaviye bu işareti kullandı.”


Erdoğan, Mursi ve yanlılarına destek amacıyla “Rabia” işaretini sahiplenerek meydanlarda bu işareti yaptı…. Mısır’daki gelişmeler tersine dönünce, o da çark edip bu işaretin aslında “Tek Millet, Tek Devlet, Tek Vatan ve Tek Bayrak” anlamına geldiğini savunmaya yöneldi.

Temmuz 2013’ten, yani Mısır’daki darbeden öncesine kadar, Erdoğan’ın elinde ne Rabia işareti vardı, ne de dilinde o sözler…

SAYILAN O DÖRT İLKE NEREDEN ÇIKTI?

Bunlar aslında dört değil, beş kavramdan oluşan bir ilkeler bütünüdür…

“TEK MİLLET, TEK DEVLET, TEK VATAN ve TEK BAYRAK”ın yanında bir de “TEK DİL”kavramı yer almaktadır.

Bu kavramlar ilk defa Genelkurmay Başkanlığınca 1996 yılı sonlarından itibaren; ülkenin birlik ve bütünlüğüne vurgu yapmak ve TSK’nın ülke bütünlüğünün teminatı olduğunu anlatmak amacıyla bir “şiar” olarak kullanılmış, o tarihlerden itibaren iç güvenliği ilgilendiren hemen her açıklamada, yazıda, broşürde “son söz” olarak yer almıştır.

28 Şubat döneminde Genelkurmay karargâhında yargı ve basın mensuplarına verilen brifinglerin son cümlesi şöyledir: “Atatürk’ün kurduğu modern Türkiye cumhuriyeti devletinin nitelikleri değişmeyecek, değiştirilemeyecektir. Bunlar; anayasamız ile garanti altına alınmış, Atatürk milliyetçiliği, demokratik, lâik ve sosyal temellere dayalı;
+ TEK MİLLET,
+ TEK VATAN,
+ TEK DEVLET,
+ TEK DİL,
+ TEK BAYRAK
olarak ifade edilmektedir.”

Dönemin Genelkurmay Başkanı Org. İsmail Hakkı Karadayı tarafından 17 Mart 1998 tarihinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e “irtica ne durumdadır” başlıklı verilen brifing;
“Atatürk’ün kurduğu modern Türkiye cumhuriyeti devletinin nitelikleri değişmeyecek, değiştirilemeyecektir. Bunlar; anayasamız ile garanti altına alınmış, Atatürk milliyetçiliği, demokratik, lâik ve sosyal temellere dayalı;
+ TEK MİLLET,
+ TEK VATAN,
+ TEK DEVLET,
+ TEK DİL,
+ TEK BAYRAK
olarak ifade edilmektedir.”

Erdoğan’ın sanki kendi bulup ürettiği sözlermiş gibi meydanlarda kullandığı sloganların çıkış yeri Genelkurmay ve çıkış tarihi 28 Şubat dönemidir.

ERDOĞAN’IN “RABİA’sı(da) TSK’DAN “İNTİHAL”DİR.

Erdoğan Genelkurmay Başkanlığı’nın o dönemde yıkıcı, bölücü ve irticai akımlara karşı geliştirdiği şiarı kendine mal edip kullanmaktadır. Tabii arasından “TEK DİL” ifadesini silerek…

NOT:  “15 Temmuz Destanı şarkısı” olarak tanıtılan ve içeriğinde Erdoğan’ın yüceltildiği “Pusatsız Asker” isimli şarkıda “Tek Dil”den sonra “Tek Devlet” kavramı da çıkarılmış, sözler “Tek Vatan, Tek Millet, Tek Bayrak, TEK ÜMMET”şekline dönüştürülmüş… İlginç, değil mi?

https://www.cafemedyam.com/2021/02/05/bopun-ilimli-islam-projesiyle-iktidara-tasinan-musluman-kardesler/

İLGİLİ HABER

Kaynak Alican Türk

odatv.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: