SIYASET

ALİ ERBAŞ CUMHURBAŞKANI MI OLMAK İSTİYOR

.

 “ALİ ERBAŞ CUMHURBAŞKANI MI OLMAK İSTİYOR: ERBAŞ’IN CUMHURBAŞKANLIĞI ANKETİNDEN ERDOĞAN’IN HABERİ VAR MI?”

Halk TV’nin ekran yüzlerinden Can Coşkun, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “Cumhurbaşkanlığı anketi” yaptırdığını öne sürdü..

Can Coşkun, halktv.com.tr’de kaleme aldığı yazısında Sözcü yazarı Deniz Zeyrek’in dünkü “Ali Erbaş Cumhurbaşkanı mı olmak istiyor” başlıklı köşesini hatırlattı..

Deniz Zeyrek:

“Parti kulisleri: Albayrak kliğinden tutun da yenilikçi kanada dek AKP’nin büyük bölümü Erbaş’ın çok konuştuğunu düşünüyor. Söylemlerden ziyade, bu denli yüksek perdeden sadece Erdoğan’ın konuşması gerektiğini savunuyorlar..

Beştepe kaynakları: Hiç yalanlanamayacak bir ifade ile başlayalım zira bizzat ses kaydıyla tarafıma düştü. Cumhurbaşkanlığı’nın eski görünürlerinden birinin gönderdiği ses kaydı, “Erbaş hakkında ne düşünüyorsunuz?” soruma karşılık olarak geldi..

Kaynağım o kayıtta, futbol literatüründen kesitler de sunarak özetle şunları söyledi:

“Final cümlesi hevesi var. Golü atmak bir kalibre gerektirir. Havada yakaladığı her topa kafa vurmak istiyor. Her tartışmada en sivri lafı söylemenin peşinde… Ama bir tonlama yapıldı kendisine.”

Coşkun, Erbaş’ın anket yaptırdığı iddiasını da başka bir kaynağına dayandırarak şunları söyledi:

“Binali Yıldırım cephesi… Başbakanlık dönemlerinden “hızlı” bir bürokrat. Af Talebi kitabında, hiç yalanlanamayan birkaç bilgi vermişliği vardı. Mesajı geç görmüştü anlaşılan ama tek cümlelik mesajı yazıya başlığı vermişti.  “Ali Bey’in Cumhurbaşkanlığı anketinden Cumhurbaşkanımızın haberi var mı acaba?” Kaynağım, sorduğu sorunun yanıtını, o anketin sonucunu ve anket fikrinin kimden çıktığını da anlattı ama şimdilik yazmamak kaydıyla. Şimdilik çünkü… Kim bilir? Parti dengelerine göre yakında birçok “off the record” bilgi geçersiz kalabilir.”

Deniz Zeyrek:

“Yakında cüppesini, imam sarığını çıkarıp ‘lacileri’ çekip siyasete atılır ve zirveye gözünü dikerse şaşırmayın. Siyasetle bu kadar içli dışlı olması boşuna değil!”

Deniz Zeyrek, bugünkü köşe yazısında Erbaş’ın kullandığı “İnanç, sokakta, mahallede, şehirde olmasın, insanın içinde olsun gibi bir anlayış var. İnsanla Allah arasında olsun, evine, ticaretine, siyasetine, adaletine, yargısına yansımasın… Görüyorsunuz ortalığı ayağa kaldırıyorlar. ‘İnançtan ayıklansın oralar adeta.’ Bu düşünce, insanlığı bu noktaya getirmekte…” şeklindeki ifadeleri hatırlattı.

Erbaş’ı eleştiren Zeyrek:

“Başkan istiyor ki o inancı gereği istiridye, midye, yengeç, karides yemiyor diye biz de yemeyelim. Başkan istiyor ki o inancı gereği alkol almıyor diye başkaları da almasın. Başkan istiyor ki o sakal bıraktı diye biz de bırakalım. Başkan istiyor ki Cumhuriyet kurumu mahkemeleri kapatalım kararları kendisi versin. Başkan istiyor ki o lüks makam aracına biniyor diye biz de binelim, o Türkiye’nin en büyük bütçesine hükmettiği gibi biz de edelim!  (Bu kısmı şakaydı)..”

Erbaş’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’e savaş açtığını, bunun boşuna olmadığını dile getiren Zeyrek:

“Başkan istiyor ki o lüks makam aracına biniyor diye biz de binelim, o Türkiye’nin en büyük bütçesine hükmettiği gibi biz de edelim!  (Bu kısmı şakaydı)  Bunların hepsi mümkün..

Çözüm basit: Taliban’la aynı şeyi isteyen Sayın Erbaş’ı aynı zamanda Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı, aynı zamanda Milli Eğitim Bakanı, Ticaret Bakanı, Adalet Bakanı ve Yargıtay Başkanı ilan edelim..

Birileri “şeyhülislam olmak istiyor” diyor ya… Doğrusu o değil. Çünkü kendileri, bütün bu kurumların başında olmak istiyor ve Erdoğan sonrası dönem için Cumhurbaşkanlığı koltuğuna kendisini “biçilmiş kaftan” görüyor..

Kendisi ulu önder Atatürk’e boşuna savaş açmıyor. Kendisi Laikliğe boşuna savaş açmıyor. Yakında cüppesini, imam sarığını çıkarıp “lacileri” çekip siyasete atılır ve zirveye gözünü dikerse şaşırmayın. Siyasetle bu kadar içli dışlı olması boşuna değil!”

İİLGİLİ HABER

Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top