MAGAZİN

İKİ GÖZÜM AHMET: GİŞEDE ÇAKILDI

.

“‘İKİ GÖZÜM AHMET’ GİŞEDE ÇAKILDI”

700 salonda gösterimde olan “İki Gözüm Ahmet” filmi, Türkiye ile Avrupa’da toplamda sadece 100 bin izlenmeye ulaştı..

Yönetmen Gani Rüzgar Şavata, izlenme oranının düşük kalmasına tepki gösterdi..

Sanatçı Ahmet Kaya’nın yasal varisleri GAM Müzik ve eşi Gülten Kaya’nın X Yapım’a açtığı davaların kaybedilmesinin ardından Ahmet Kaya’nın hayatını anlatan “İki Gözüm Ahmet” filmi, 27 Ağustos’ta vizyona girdi.. 

700 salonda gösterimde olan ve Türkiye ile Avrupa’da toplamda sadece 100 bin izlenmeye ulaşan filmin yönetmeni Gani Rüzgar Şavata, izlenme oranının düşük kalmasına tepki gösterdi..

Diyarbakır’da özel bir gösterim düzenleyen yönetmen Gani Rüzgar Şavata, filme açılan davalar hakkında konuştu..

Şavata:

“Ahmet Kaya iki senedir niye vizyona giremedi? Dün pandemi yoktu, neden engel olundu? Bir günde gökten vahiy mi geldi? Mahkeme neden Ahmet Kaya’yı durdurdu? Peki, asıl Ahmet Kaya’yı durduranlar kimlerdi? Bana hep soruyorlar, Gülten Kaya sizleri mahkemeye verdi de mahkeme durdurdu. Hayır, Gülten Kaya filmi durdurmadı, başka güçler durdurdu. Bazı gizli kalmış sorular var, Gülten Kaya karşı. Ahmet Kaya’nın ailesi yalnız Gülten Kaya’dan mı ibaret? Ahmet Kaya’nın ailesi sizlersiniz. Ahmet Kaya’nın ailesi, Ahmet Kaya’nın dilini bilenlerdir..” 

FİLM, YALNIZCA 100 BİN İZLENME RAKAMINA ULAŞTI”

Filmi para için değil, Ahmet Kaya için çektiklerini savunan Şavata, filmin 700 salonda gösterimde olduğunu ve Türkiye ile Avrupa’da toplamda sadece 100 bin izlenme rakamına ulaştığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Ben bugün isyandayım, benim isyanım halkımın bizi anlayamamasıdır.. Bu film vizyondadır, 265 AVM’de 700’e yakın salonda oynamaktadır. Ama bugün gelinen nokta, 50 bin Avrupa’da, 50 bin de Türkiye’de izlenmiştir.. Filme neden sahip çıkılmıyor? Eğer para için arkadaşlarımızla bu filmi yapsaydık, bugün bu hastalık döneminde vizyona girmezdik. Bu filmi para için yapmadık.”

GÜLTEN KAYA: “VAHŞİ SÖMÜRÜDEN İBARET TİCARİ BİR FAALİYET”  

Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, filmin çekilmesine karşı çıkmış, düzenlediği bir basın toplantısında yaşananları “Ahmet Kaya’nın vahşi sömürüsünden ibaret ticari bir faaliyet” olarak nitelemişti..

“YÖNETMEN GANİ RÜZGAR ŞAVATA: ‘KENDİSİNE SON İHTARIMIZ'”

“MAHKEME GÜLTEN KAYA’NIN TALEBİNİ REDDETTİ”

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Gülten Kaya’nın talebini reddetti..

Yönetmen Gani Rüzgar Şavata ‘kendisine son ihtarımız’ diyerek filmi vizyona sokacağını açıkladı..

Ahmet Kaya’nın eşi, söz yazarı Gülten Kaya, X Yapım’a açtığı davaları kaybetti.. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Gülten Kaya’nın “ihtiyati tedbir talebinin” reddine karar verdi..

Oy çokluğuyla alınan kararda şu ifadelere yer verildi:

“Davaya konu uyuşmazlığı esastan çözer nitelikte ihtiyati tedbir kararı verilemez..

Buna göre yerleşik Yargıtay uygulamalarında kabul edildiği ve HMK’nın 391. maddesinin gerekçesinde açılandığı üzere ‘dava sonunda elde edilecek faydayı sağlayacak şekilde’ başka bir deyişle ‘davanın ve uyuşmazlığın esasını halleder şekilde’ ihtiyati tedbir kararı verilmesi mümkün değildir..

Somut uyuşmazlık; mahkemece yapılan yargılama sonucunda davanın esastan reddine karar verildiği, ihtiyati tedbir talebinin konusu dikkate alındığında, henüz gerçekleşmemiş ve/veya gerçekleşmesi muhtemel olaylara yönelik ihtiyati tedbir kararı verilemeyeceği gibi nihai karar sonucunu ve hüküm sonucunu doğuracak şekilde ihtiyati tedbir konulamayacağı, eserin fikri ve sinai haklarıyla ilgili ihtilafın bulunduğuna yönelik bir iddianın da ileri sürülmediği maraza alındığında HMK’nın 389. maddesinde düzenlenen ihtiyati tedbir koşullarının oluşmadığı anlaşılmakla davacılar vekilinin ihtiyati tedbir talebinin reddine karar vermek gerekmiştir.”

Kararın ardından ‘İki Gözüm Ahmet’in 27 Ağustos Cuma günü Türkiye’de, 2 Eylül’de ise Avrupa’nın çeşitli kentlerinde vizyona gireceği açıklandı..

ŞAVATA: “GÜLTEN KAYA’YA SON İHTARIMIZ”

Yönetmen Gani Rüzgar Şavata, “İki Gözüm Ahmet” filmini para için değil, Ahmet Kaya için çektiklerini savundu..

Davalar nedeniyle filmin vizyona giriş tarihi ertelendiği için X Yapım’ın Gülten Kaya’ya dava açabileceğini aktaran Şavata:

“Başka yapımcılar olsa maddi yüklü tazminat davası açardı ama ben açılmamasından tarafım.. Artık mahkemelerde uğraşmak istemiyoruz, kendisine son ihtarımız..

Mahkeme ona ‘haksızsın’ dedi, üç mahkeme peş peşe kaybetti.. Ahmet Kaya mahkemelere direnmiş bir insandı, filmi mahkemelerde sürünmemeliydi..”

Yönetmen Şavata, ‘İki Gözüm Ahmet’te Ahmet Kaya’nın sesinin kullanılmadığını açıkladı..

Telif hakkı nedeniyle filmde Kaya’nın çok bilinen şarkılarına da yer verilmezken, “Odam Kireçtir Benim”, “Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir”, “Metris”, “Şu Dağlarda Kar Olsaydım” gibi türküler kullanıldı..

GÜLTEN KAYA: “VAHŞİ SÖMÜRÜDEN İBARET TİCARİ BİR FAALİYET”  

Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya ise filmin çekilmesine karşı çıkmış, düzenlediği basın toplantısında yaşananları “Ahmet Kaya’nın vahşi sömürüsünden ibaret ticari bir faaliyet” olarak nitelemişti.

NE OLMUŞTU?

AHMET KAYA’NIN HAYATINI ANLATAN FİLME İLİŞKİN HUKUKİ SÜREÇ SONLANDI!”

‘FİLMDE KAYA’NIN SÜRGÜNÜNE YOL AÇAN ‘KERVAN’ ADLI KÜRTÇE TÜRKÜYÜ DE KULLANDIK’

Sanatçı Ahmet Kaya’nın hayatını anlatan İki Gözüm Ahmet filmine ilişkin hukuki süreç sonlandı.

Kaya’nın varisleri eşi Gülten Kaya ve kızlarının açtığı dava sonucu mahkemenin verdiği ihtiyati tedbir kararını İstinaf Mahkemesi’ne götüren X Yapım’ın temyiz başvurusunu inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, yapımcıyı haklı buldu.

İhtiyati tedbir kararının kaldırılmasıyla İki Gözüm Ahmet’in vizyona girmesinin önündeki hukuki engel kalkmış oldu.

Filmde sanatçı Ahmet Kaya’yı, Özgür Tüzer canlandırıyor / Fotoğraf: 7. Sanat Sinema

‘FİLMDE KERVAN ADLI KÜRTÇE TÜRKÜYÜ DE KULLANDIK’

Yönetmen Gani Rüzgar Şavata:

“Halkın huzurunda o kadar yıprandık ki… Maddi kaybımız çok ama biz maddiyatın değil, maneviyatın telafisindeyiz..

Film yüzünden sosyal medya dahil pek çok platformda hakarete uğradık..

Böyle cesur bir insanın (Ahmet Kaya) hayatının sinemaya aktarılmasını bekleyen insanlar da bizim gibi mağdur edildi..

Sinema sektöründe olup, bize arka çıkmayanlara da sitem ediyorum. Sansüre darbe vuranlara karşı çağrımızı, haykırışımızı sürdüreceğiz.”

GÜLTEN KAYA FİLME SAHİP ÇIKSIN’

Gani Rüzgar Şavata:

”Gülten Kaya’ya bir mesajım olur mu?..

O (Ahmet Kaya) türküleriyle, ben filmlerimle başkaldırdık. Bence Gülten Kaya özür dilemesin, bir bayandır ama filme sahip çıksın. Ahmet Kaya’yı seven herkes bu filme sahip çıksın..

Filmde Ahmet Kaya’nın 8 türküsü zaten var. Hatta filmde, Kaya’nın sürgününe sebep olan Kervan adlı Kürtçe türküyü de kullandık, yasal hakları bizde. Ama yasal hakkı Gülten Kaya’da olan Yorgun Demokrat, Adı Bahtiyar gibi eserleri kullanabilmemize izin verilsin. Böylece bizlerin de Ahmet Kaya sevdalılarının da gönlü alınsın..

Gülten Kaya da Ahmet Kaya’yı sevenler de bu filme (İki Gözüm Ahmet) sahip çıksın. Para için yapmadık bu filmi. Elde edilecek parayı belki bir vakıf ya da okul için kullanacaktık ama araya başka yapımcılar girdi.”

‘SONBAHARI BEKLİYORUZ’

Gani Rüzgar Şavata:

”Şubat ayında vizyona giremedik. Ardından koronavirüs salgını nedeniyle tüm vizyon tarihleri ertelendi. Sonbaharı bekliyoruz.”

NE OLMUŞTU?

X YAPIM’A DAVA AÇILMIŞTI

Filmin 7 Şubat 2020 tarihinde vizyona girmesi beklenirken, sanatçının varisleri eşi Gülten Kaya ile kızları Çiğdem Öztürk ve Turaç Melis Kaya, İki Gözüm Ahmet’in kendi izinleri olmadan çekildiği gerekçesiyle X Yapım’a dava açmıştı.

Mahkemede “ihtiyadi tedbir” kararı verilmesi üzerine filmin yapım şirketi, bir üst mahkemede itirazda bulunmuştu.

Yapılan itiraz sonuç getirmese de yapımcı pes etmemiş, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gideceklerini açıklayarak, “ihtiyati tedbir” kararını İstinaf Mahkemesi’ne götürmüştü.

Temyiz başvurusunu inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, “İki Gözüm Ahmet” filmi için yerel mahkemelerin verdiği “ihtiyati tedbir” kararını kaldırdı.

Böylelikle İki Gözüm Ahmet filminin sinemalarda seyirciyle buluşmasının önündeki yasal engel kalktı ancak bu kez de koronavirüs salgını nedeniyle vizyon tarihi ertelendi. 

SANAT HIRSIZLARI’

Gülten Kaya:

”Yapılanlar Ahmet Kaya’nın vahşi sömürüsünden ibaret ticari bir faaliyet..

Ahmet Kaya’nın hayatı benden izinsiz şekilde beyazperdeye uyarlandı. Kifayetsiz muhterisler ve Sanat hırsızları olarak tanımladığım kişilerin çektiği filmlerde sanatçının gerçek hayatı yansıtılmadı.”

İKİ GÖZÜM AHMET’

Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya:

“Ahmet Kaya’nın hayatı sinemaya taşınıyor haberleri çıktı ve biz de bu rant odaklı işlere iznimizin ve onayımızın olmadığını açıkladık..

Hayatında ne fiilen ne de düşünsel olarak tek bir kez yan yana bile gelmemiş, en ufak bir fikri olmayan insanlar, bu filmi ve filmleri yapmaya çalışıyorlar. Onların benim gözümdeki tanımı, kiyafetsiz muhterislerdir.”

‘İSTİSMAR’

Gülten Kaya:

”Kaya’nın hayatından mücadelesinden tamamen uzak, sinema sanatının asgari estetik değerlerini dahi taşımadığını düşündüğüm, sadece ticari amaç taşıdığını düşündüğüm girişimlerle karşı karşıyayız..

Tüm yasal hak koruma yollarını sonuna kadar kullanacağız, sevenleri de böyle bilsin.

Hukuki haklar dışında, ahlaken sektörü ve herbirimizi ilgilendiren başka boyutlar da var.”

‘PORTRE FİLMLER YAPILMA FURYASI VAR’

Gülten Kaya:

”Ahmet Kaya’nın Notaları, şarkıları, sesleri, mücadelesi ve bütün olarak hayattaki duruşudur. Ahmet Kaya için atılacak her adım onun değerlerine sadaketale atılmalıdır. Yapılan vahşi bir sömürü ve ticari bir faaliyet!”

“Ahmet Kaya ve Yusuf Hayaloğlu ağzından söylemek gerekirse, ‘Bunlar sanat hırsızları'” 

“Ahmet Kaya’yı taklit etmeye soyunan sanat hırsızı figüranların hali de acıklıdır..

Ahmet Kaya’yı anlatmaya, onu filmlerin, belgesellerin öznesi yapmaya değer kılan, onun notaları, besteleri, sözleri, sesi, mücadelesi ve bütün olarak hayattaki duruşudur. Bu duruş emekle, sanatla, mücadeleyle, ahlaki değerlerle yoğrulmuştur..

Ahmet Kaya için atılacak her adım, onun bu değerlerine sadakatle gerçekleşmelidir. Oysa yapılanlar, Ahmet Kaya’nın vahşi bir sömürüsünden ibaret ticari bir faaliyettir..

Ahmet Kaya’nın hayata bakışını, düşüncelerini, yeteneklerini ve üretimini sevenlerine karşı bir sorumlulukla ya da gerçek sinemanın görsel ve estetik diliyle geleceğe yönelik olarak belgelemek yerine, onu yağmalama girişimlerinden olan film ya da filmleri yapmaya çalışanların adlarını ise biliyoruz tabii ki…

Ahmet Kaya ve Yusuf Hayaloğlu ağzından söylemek gerekirse, ‘Bunlar sanat hırsızları’.

Ahmet Kaya’nın sanatsal varlığı ve üretimi hayatın ortasında bir hakikat olarak varlığını sürdürürken onu taklit etmeye soyunan sanat hırsızı figüranların hali de acıklıdır.”


“İçinde Ahmet Kaya şarkısı olmayan Ahmet Kaya filmi mi olur?”

”Ahmet Kaya şarkısı olmayan bir Ahmet Kaya filmi ya da filmlerinin yapılmaya çalışılması, absürd olmanın da ötesinde, onun üretimine katkı sunmuş değerli şairler, söz yazarları ve diğer bestecilere karşı da büyük bir hadsizlik ve büyük bir saygısızlıktır. Dolayısıyla yapılan iş bir sanatçının başka bir sanat dalı üzerinden yağmalanmasıdır maalesef..

Aşık isminden ve türkülerinden kopartıldığında Aşık Veysel’den geriye Veysel amca kalır. ‘Kamuya mâl olmuş’ nitelemesini doğru kullanalım, kimseye keyfiyet ve bu ölçüde pervasızlık tanımıyalım. Bir sanatçı eserlerinen koparılarak, tamamen kurgulanmış, uydurulmuş br portreyle Ahmet Kaya işte bu diye göstermek doğru değil. Başka sanatçılar adına da bunu böyle düşünüyorum”

“Bir gün Ahmet Kaya`nın değerli ve onurlu yaşamının filmi elbette yapılacaktır”

”Biz ya da ciddiyetine, emeğine inandığımız gruplar filmi yapacak. Ona, eserlerine, muhalif bir sanatçı olarak mücadelesine saygı göstereni onu tanıyanlar çekecek. Ancak zaman veremiyorum. En doğru zamanda, keşke en yakın zamanda Ahmet Kaya filmi çeksek…

 Bir gün elbet olacaktır ama portre filmler zordur. O kimliğin, rolün, kişiliğin içine girmek, Türkiye yakın tarihini yansıtmak, çok iyi kotarılmış bir film yapmayı kendimiz de zaten amaçlıyoruz..

Dört ayda bir sanatçı portresini yapmaya çlışan insanlara ne diyebilirsiniz ki başka?

Bir gün Ahmet Kaya`nın değerli ve onurlu yaşamının filmi elbette yapılacaktır..

Gerçek hayatını, onu var eden ve ona kamusal kimlik kazandıran üretimini, eserlerini, muhalif bir sanatçı olarak mücadelesini, uğruna hayatını verdiği değerleri ve Türkiye yakın tarihinin fon oluşturduğu yılları gelecek kuşaklara en doğru şekilde taşıyacak olan o filmi yapacağız.”


“Filmde Ahmet Kaya yok, tüccarlık var”

”Bu bir Ahmet Kaya filmi değil ve olamaz. Filmde Ahmet Kaya yok. Eserleri yok. Hayatına dair gerçek hiçbir bilgi yok! Tüccarlık, gişe kaybısı var..

Ahmet Kaya’nın yarattığı değerleri ‘film’ adı altında yağmalamayı amaçlayan projelere, bu projelerin başında olan ve içinde yer alan kişilere karşı tüm yasal haklarımızı kullanacağız. Film sektöründe bilinen dağıtım ve yayın şirketlerine gerekli yasal bildirimlerde bulunduk.”

“Ahmet Kaya halkına emanettir”

“Kendi yeteneksizliklerini, yetersizlerini paraya tahlil etmeye çalışan gruplar bunlar. Sinema zevkimi mahvetmek istemem..

Ben ve çocuklarım aylardır bu duygusal şiddete maruz bırakılıyoruz” yorumunu yapan Gülten Kaya, basın toplantısını “Ahmet Kaya halkına emanettir”

‘AHMET KAYA FİLMİ ONUR MESELEMİZ, GÖSTERİME GİRECEKTİR’

İki Gözüm Ahmet” filminin yapımcıları: “Ahmet Kaya filmi onur meselemiz, gösterime girecektir.”

Ahmet Kaya’nın hayatını anlatan “İki Gözüm Ahmet” filminin yapımcıları Eşref Bukan, Ömer Demiral ve Arafat Koray Şavata, basında çıkan ve sanatçının eşi Gülten Kaya’nın kendilerinden 2 milyon Türk lirası istediğini öne süren haberleri yalanladı

“Keşke Gülten hanımın bizden maddi bir beklentisi olsaydı ve yerine getirseydik”

“İki Gözüm Ahmet” filminin yapımcıları Eşref Bukan, Ömer Demiral ve Arafat Koray Şavata:

”Bu film bizim onur meselemiz. Film, bizim ölümsüz usta Ahmet Kaya misyonuna ve sevenlerine borcumuzdur. Her ne olursa olsun bu film tamamlanacak ve gösterime girecektir. Bazı gazetelerde çıkan asılsız haberler, bizi oldukça derinden üzmüştür. Bu asılsız haberlerin, Ahmet Kaya’nın bize bıraktığı emaneti saydığımız Gülten Kaya hanım cephesinden ortaya atıldığına da inanmıyoruz. Gülten hanım film çekimlerinde Ahmet Kaya’nın kendisine ait eserlerinin ve özel hayatının kullanılmasına izin vermemiştir. Bizden değil 2 milyon lira, hiçbir şekilde maddi bir beklentisi de olmamıştır. Haberlerde yer aldığı gibi bir pazarlık da söz konusu değildir. Keşke Gülten hanımın bizden maddi bir beklentisi olsaydı ve yerine getirseydik. Kendisi ne zaman bir talepte bulunursa hazırız. Aslı olmayan asparagas haberlere kimse itibar etmesin.”

“Film, Kaya’nın ülke bütünlüğü için verdiği savaşı anlatıyor”

Yapımcılar:

”Bu film için ne gerekiyorsa yaptık ve yapacağız. Film, özgün müziğin ölümsüz sanatçısının mücadelesini, ülke bütünlüğü için verdiği savaşı ve magazin Gazetecileri Derneği (MGD) gecesini yalın bir şekilde anlatmaktadır.”

6 milyon Türk lirası bütçeli “İki Gözüm Ahmet” filminin çekimleri 3 ay sürdü.

Eksik kalan konser sahnesinin de eklenmesiyle, çekimlerin tamamlanması ve filmin 29 Kasım tarihinde vizyona girmesi bekleniyor.

Ahmet Kaya’yı Özgür Tüzer’in canlandırdığı filmde Aleyna Solaker, Serdar Orçin, Ruhi Sarı, Metin Yıldız, Yelda Reynaud ve  halk müziği sanatçısı Ekin Akkaş da rol alıyor..

İLGİLİ HABER

© The Independentturkish indyturkish – Lale Elmacıoğlu

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top