GÜNDEM

POLİS KILIKLI ÇETENİN ELLERİNE TUTUŞTURDUKLARIYLA ÖTEN İKİ MEDYA BÜLBÜLÜ

.

“AZ SAYIDA CESUR İNSAN DA SUSTURULUYORDU..”

Tutuklamaların ardı arkası kesilmiyor, bir kâbus örtüsü altında yaşanıyordu!

Günlerden 21 Eylül.. Sizi biraz geriye götüreyim. Altı yıl kadar.. O gün ülke için kara bir gündü.. Silivri’de hâkim adı altında mahkemelere yerleştirilmiş bir çete tarafından, bizlere yani Balyoz sanıklarına ceza yağdırılmıştı.. Esasında çete ifadesi hafif kalır.. Terör örgütü üyeleri… Bizler o zaman da aynı tanımlamayı yapıyorduk..

Emniyet, yargı, ordu, TÜBİTAK, diğer devlet kurumları ve medya içinde örgütlenmişlerdi.. Her şey organize idi. Ekibin merkezi Emniyet idi.. Ellerindeki yol haritasına göre her gün bir yalan kümesini medya ayağına aktarıyorlardı.. Onlar da bu yalanları topluma damardan zerk ediyorlardı.. Narkozu alan uyuşuyordu..

Küçük bir azınlık hariç kimse sormuyordu: Nereye gidiyoruz.?

Az sayıda cesur insan da susturuluyordu.. Tutuklamaların ardı arkası kesilmiyor, bir kâbus örtüsü altında yaşanıyordu!  

POLİS KILIKLI ÇETENİN ELLERİNE TUTUŞTURDUKLARIYLA ÖTEN İKİ MEDYA BÜLBÜLÜ

Yalanların en etkili ayağı medyaydı..

Taraf adlı operasyon vasıtası ve cenahındakiler hayallerinden geçene hizmet eden ne varsa onu yazıyorlar; Samanyolu TV ise daha sorguya bile girmeyen subayların tutukluluk haberlerini geçiyordu..

Akşam TV’lerde bu yalanlar sahici kılınmaya çalışılıyordu.. Sayıları da az değildi..

Ahmet Gündeller, Reşat Petekler, Gültekin Avcılar… İsimleri saymaya devam etmeyeceğim ama iki kişi vardı ki, onlara temas etmeden geçemeyeceğim. O tarihlerde CNNTÜRK’te “Dört Bir Taraf” isimli programın iki nadide konuğu vardı.. Polis kılıklı çetenin ellerine tutuşturduklarıyla öten iki medya bülbülü: Nazlı Ilıcak ve Nagehan Alçı…

Karşılarında bazen Altan Öymen, bazen Kadri Gürsel, bazen Enver Aysever ellerinden geleni yapsalar da yetersiz kalıyorlardı. Çünkü onlar yanlış bulduklarını, hukukla bağdaştıramadıklarını kendilerine özgü bir nezaketle ortaya koysalar da, bülbüller ötmeye devam ediyorlardı.. Çünkü arkalarındaki çetenin desteği ve himayesi eksilmiyordu.. Zira çete, çürütülen her teze karşı yeni bir sahte delili akıllı telefonlarına yolluyordu.. Ateş hiç küllenmesin istiyorlardı…

ELBİRLİĞİYLE BETONA GÖMDÜLER BU ÜLKENİN VATANSEVERLERİNİ

Doğrusu sıradan vatandaşlara kızmaya hakkımız yoktu.. Ama “aydınım” diyenlere kızıyorduk.! Hem de nasıl.? Az küfür yemediler… Yazıyı okuyanlar muhtemelen o küfürlerin kimlere gittiğini bileceklerdir.!

Bu koşullarda haysiyet cellatlarından oluşan Silivri yargısı hükümleri verdi, Yargıtay da onadı.. Elbirliğiyle betona gömdüler bu ülkenin vatanseverlerini…

Karardan bir süre sonra Yargıtay’a itiraz dilekçesi hazırlayan bir grup avukat, 10. ACM’nin sözde yargıçlarından Aytekin Özanlı ile kısa bir görüşme yapar.. Mahkeme çetesi ne halt işlediğini iyi bildiği için Özanlı, bilinçaltının devreye girmesiyle aynen şu ifadeleri kullanır: “10 sene sizin mi, bizim mi vatan haini olacağımızı göreceğiz.”

Biz suçluyuz diye bağırmış adeta…

Tanrı’nın adaleti devreye girince işler değişti. Çok geçmeden kimin vatan haini olduğunu gördük.. Bizler zaten biliyorduk.. Millet gördü, görebildi!

“DÜN NEDEN “İLLE DE HUKUK” DİYE BAĞIRMADINIZ

İktidar-FETÖ ortaklığı bozuldu. Çetenin tam iktidar olma sabırsızlığı 17/25’i doğurdu. İktidar uyandı. Bu ülkenin en kirli çetesi yolsuzluklara karşı olduğu iddiasıyla hükümeti devirmeye kalktı..

Hayatları yolsuzluk olanlar, “temiz eller” operasyonuna girişmişlerdi! Ama bu, suçlananların pirü pak olduğu anlamına gelmesin tabii. Dört bakanın istifası suçlu olduklarının işaretiydi.. Yargılanmalarının TBMM’de alınan kararla önlenmesi, kamu vicdanındaki kirliliklerini temize çıkarmıyor.. Çıkarmayacak.!

Bugün “ille de hukuk” diye bağıranların bir kısmından o gün çıt çıkmamıştı.. Bu arada bugün “ille de hukuk” diye bağıranlardan olduğumuzu, böyle bağırılmasına karşı olmadığımızı, her daim her türden hukuksuzluğa karşı çıkacağımızı da not olarak düşelim..

Siyasi iktidar, yaşanan bu hukuksuzlukların FETÖ’den sonra ikinci sorumlusuydu.. Zaten AKP, bu davalardan yeteri kadar beslenmiş, yeterince övünmüş ve savcılığını üstlenmişti.. İsteyen AKP’nin Sessiz Devrim ( Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı Yayınları, Aralık 2013, s. 43, 44 ) adlı kitabına bakabilir. Bulabilirse…

AKP içinden Davutoğlu ve Babacan liderliğinde iki siyasi parti daha doğdu.. Babacan’ın arkasında Gül’ün olduğu biliniyor. Bu yeni partilerin kurucuları “ille de hukuk” diye bağırıyorlar.. Peki, dün neden “ille de hukuk” diye bağırmadınız.? Yarın size neden güven duyacağız.?

ONLARA DAİMİ MİNNET DUYGULARI İÇİNDEYİZ

Aslında o dönem, muhalefetin tepesinin yaklaşımının da çok temiz olmadığını buraya not olarak düşmeliyiz.. Tabii içlerinde bu konuda karşı tavır alanları ayrı yere koymak kaydıyla…

Bu arada, yüz binlerce vatanseverin Silivri kapılarına dayandığının altını çizelim. Onlara daimi minnet duyguları içindeyiz..

Gün geçtikçe sayıları artmakla birlikte başından itibaren oyunu gören ve bozmak için elinden gelenleri ardına koymayan değerli şahsiyetleri unutmamalıyız..

Onların arasından üç kadın, üç erkek seçtim: Her biri daha farklı konumdaydı belleklerimizde: Meriç Velidedeoğlu, Selcan Taşçı, Ayşenur Arslan, Orhan Bursalı, Nihat Genç, Ataol Behramoğlu… Bilim dünyasından Prof. Cem Say yüz akıydı. Ulusal Kanal tam kadroydu…

Yazıyı hazırlarken, “kim ne demiş” diye arşivime bakmak istedim. Aradan bir yazı çektim. Taha Akyol yazmış: Hürriyet, Seminer ve CD, 11 Ekim 2013. Yargıtay’ın haksız ve hukuksuz Balyoz kararlarını onamasından iki gün sonra..

Tesadüfün böylesi…  Kendisi, bugün “ille de hukuk” diyenlerin en başında diyebiliriz. Hukuk istiyor diye kendisini eleştirecek değilim. Ama yukarıdaki yazısından birkaç alıntı yapacağım ve soracağım: Peki dün neden aynı şekilde sesiniz çıkmıyordu?

Alıntı-1: “Diyelim ki, CD’lerin hepsi sahte, fakat ortada kimsenin sahte demediği bir ‘Plan Semineri’ var; darbe hazırlığı yapıldığı yolundaki yargı kararlarının hareket noktası bu plan semineridir.”

Olur mu? CD’lerin hepsi sahteyse ve sahte CD’nin içinde sahte bir darbe planı varsa hangi hukuk mantığı seminerin varlığını darbe kararına gerekçe yapabilir?

Alıntı-2: “Yargıtay’a göre, seminer görüntüsü altında, burada ‘Balyoz Güvenlik Harekât Planı’nın değerlendirildiği maddi vakıadır.”

Hiç araştırmadan böyle bir ifade yazılabilir mi.? Zira bilimsel olarak ‘Balyoz Güvenlik Harekât Planı’nın çöp olduğu savunma tarafından kanıtlamıştı. Bu plan denilen şey uydurmaydı. FETÖ’nün adamları tarafından yazılmıştı.. Üzerindeki tarih 2 Aralık 2002, yazımda kullanılan font 2006 piyasa sürümlüydü..       

Yazının devamında CD’lerin güncellenmiş olabileceğine de vurgu yaparak şüphe duyduğu CD’leri bile temize çıkarabilecek ifadeler kullanmış.. Bir hukukçu için olacak iş mi.?

Taha Akyol’un Bilim ve Yanılgı kitabını okumuş biri olarak, bu iki yazısıyla kendi kendini yanlışlamasına üzüldüğümü de belirtmeliyim..

“SEMİNERDE BULUNMUŞ BİRİ OLARAK İFADE EDİYORUM; TEK BİR KELİME DARBE KONUŞULMAMIŞTIR

Seminer üzerinden haksız kararı meşrulaştırmak hukuka saygılı bir tavır değildi. İnsan önce sorar: “Bir komutan bu kadar kalabalık önünde darbe tartışması yaptırır mı.? Yasak olduğu halde ses kaydı aldırır mı.?”

Biraz 1960, 1971, 1980 darbelerinin öncesinde yaşananlara baksalar anlarlardı. Ancak mesele “askeri vesayeti” bitirmeye katkı olunca zihinsel arka plan farklı çalışıyor ve gerçeklerden kopuşa neden oluyor..

Seminerde toplam konuşma kayıt süresi 23 saat kadardı.. Bunun 6-7 dakikalık bir bölümü bağlamından kopartılarak defalarca tekrarlanınca, dinleyenleri istenilen kıvama getirmek mümkündü.. Öyle de oldu. Ama bu kuralın “ille de hukuk” diyenler ve özellikle hukukçular için geçerli olmaması lazımdı.!

Subaylar sıkıyönetim tartıştıklarında neyi konuşacaklardı? Gözaltını, hapishaneleri vb. Kasaplar konuşsa, onlar da hayvanları nasıl kestiklerini anlatacaklardı.. Dinleyenler için ne kadar sevimli olurdu değil mi.?

Seminerde bulunmuş biri olarak ifade ediyorum; tek bir kelime darbe konuşulmamıştır. Nokta.

Kara Kuvvetleri Komutanı’nın emrine aykırı olarak seminerde sıkıyönetimi de ihtiva eden konuların tartışılması başka bir şeydir.. Sahteliği kanıtlanmış bir darbe planı ekseninde darbe provası yapılması suçlaması ise daha başka bir şey.!

FETÖ, iki farklı hukukî olguyu usta bir şekilde paketleyip sunmuştu. Aklı başında birçok insan bile bu zokayı yutmuştu. Maalesef…

Taha Akyol, Hürriyet’teki köşesinde, bir gün sonra (12.10.2013), bu sefer Yargıtay’da bu haksız ve hukuksuz kararları onayan çeteyi yani son günlerde FETÖ üyeliğinden sırası geldikçe hüküm giyenleri övmüştü..

Arka planda, “Balyoz kararlarının onaylanması yerindedir” çıkarımında bulunabilirsiniz demiş oluyordu okura..

Sadece son kısmını aktaralım: “(…) Diğer iki üye daha sonra Yargıtay’a atandılar, sicil ve kariyerleriyle saygın yargıçlardır. (…) Fakat 9. Ceza Dairesi’ne, üye atamaları bakımından bir siyasi aidiyet yapıştırmak, kararlarını siyasi saiklerle verdiklerini söylemek yanlıştır. Farklı siyasi dönemlerde, saygın yargıç kimliğiyle Yargıtay görevinde bulunmuşlardır. Mahkeme kararlarını hukuk diliyle eleştirelim, fakat hâkim ve savcılara saygılı olalım. Saygısızlık hiçbir şekilde meziyet olamaz.”

ALTI YIL ÖNCESİNİN YANLIŞININ, SESSİZLİĞİNİN DOĞURDUĞU SONUÇLAR ORTADADIR

Son cümleye katılıyorum; saygısızlık hiçbir şekilde meziyet olamaz. Ama bizlere yapılanlar saygısızlık değil miydi?. Mesela beraat ettikleri halde dosyaları dört yılı aşkın bir süredir Yargıtay’da bekletilen yedi arkadaşımıza yapılmakta olan saygısızlık değil midir.?

Ülkenin en büyük sorunlarının başında hukuksuzluk üreten ortam bulunuyor. Mevcut yönetsel yapı adalet üretmiyor.. Adaletsizlik üretiyor. Bu durum, ülkeyi çıkmaz bir sokağa getirdi. Daha ileri gidilemiyor..

Bunun sebebi o günlerde işlenen insanlık suçlarına sessiz kalınmasıdır. Bana dokunmayan bin yaşasın, denilmesidir..

Altı yıl öncesinin yanlışının, sessizliğinin doğurduğu sonuçlar ortadadır. Unutulmasın istedim. Zira Balyoz vd. davalar hatırlansın istedim. İnsanlar kavramsal bir çıkarımda bulunsun istedim. Yani derdimiz kin kusmak değil ve olmamalı…

Hukuk düzeni, ancak “birimize yapılan hepimize yapılmıştır” anlayışının yerleştiği toplumlarda adalet ve barış getirebilir. O toplumu inşa etmeden daha eziyet çeker bu ülke.. Çözümü de Allah’a yalvarmakta arar. Oysa sorunun çözümü aklın ve bilimin ipine sarılmakta, yetkin aklı üretmekten geçiyor…

İLGİLİ HABER

Odatv.com// Ahmet Yavuz

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: