SÜREKLİ TARTILMAK KİLO VERMEYE ENGEL Mİ

“DİYET SIRASINDA KİLOYU TAKINTI HALİNE GETİRİP, DEVAMLI TARTILMAK

Diyetisyen Ezgi Mısırlı:

“Kilo denetim sürecinde olanlar için her sabah tartıya çıkmak korkulu bir süreç haline gelebiliyor.. Bunu aslında kişinin kendisi yapıyor çünkü kilo verme sürecinde tartıda beliren sayılara fazla anlam yükleme algısı gelişiyor..

Her sabah tartılmak bile fazla bulunurken, gün içinde 2 belki de 3 kez tartılmak sağlıksız bir şekilde kilo verme yoluna sürüklüyor..”

Sağlıklı kilo vermenin ilk anahtarı hızlı kilo verebilme düşüncesinden ziyade etkili ve kalıcı kilo verebilme düşüncesini benimsemek..

Hızlı kilo vermek için yapılan düşük kalorili diyetlerin, genelde karbonhidrat açısından fakir ve protein yönünden zengin olduğunu görüyoruz..

Alınan az kalorinin yanında karbonhidrat tüketiminin de çok az olması, kan şekeri seviyesinin sürekli düşük seyretmesine yol açıyor. Bu durum açlık hissinin artmasına götürüyor.. Zaman zaman çok daha ileri seviyelere gelmesine, sinirlilik, halsizlik ve yorgunluğun görülmesine neden oluyor..

Açlık halinin daha da uzaması durumunda kişide konsantrasyon yetersizliği, zihinsel bulanıklık hatta efor gerektiren işler yapılırken bayılmalar görülebiliyor..

Kas kaybının minimuma indirilerek, yağ yakımının arttırıldığı olması gereken duruma ise “sağlıklı kilo kaybı” deniyor ve ayda 2-4 kilogram arası hedefleniyor..

Mutfaktaki diyetisyen Ezgi Mısırlı;

“Her gün tartıda değişim olmaksızın, kişinin yağ kütlesinde düşüş olabiliyor. Bu da bizlere aslında tartıda ki sayının çok önemi olmadığını ortaya koyuyor..”

İşte sağlıklı kilo verebilmenin yolları…

* Günlük 2-2,5 litre su tüketilmeli

* Haftada en az 3 gün 40-45 dakika fiziksel aktivite yapılmalı

* Günde 6 öğün beslenmeli (3 ana ve 3 ara öğün)

* Herhangi bir destekleyen hastalık olmama durumunda (hipertansiyon, kalp rahatsızlığı gibi) günde 2 fincan yeşil çay tüketilmeli

* İkinci beyin olarak kabul edilen bağırsağınızın sağlıklı bir şekilde işlevine devam edebilmesi için probiyotiklerden destek alınmalı (boza vb.)

* Yatmadan minimum 4 saat önce akşam yemeği, minimum 2 saat önce ise son ara öğün olan gece ara öğünü yapılmalı

* Haftada 1 kez aynı gün ve saatte tartıya çıkılmalı, haftada 2 defa mutlaka balık yenmeli

“SÜREKLİ TARTILMAK NE KADAR DOĞRU?”

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanları “Diyet sırasında kiloyu takıntı haline getirip, devamlı tartılma” konusuyla ilgili bilgi verdi.

Diyete başladığımızda veya diyet yapmaya karar verdiğimiz anlarda gün içerisinde sürekli tartılırız ve kiloyu takıntı haline getiririz..

Sabah aç karnına, yemekten sonra, yatarken, su içtikten sonra sürekli tartıya çıkar ve ne kadar kilo verip alındığı kontrol edilir.. Burada büyük bir hata yapılmaktadır..

Birincisi ağırlık gün içerisinde çok değişkendir.. Bütün gün tüketilen sıvı ve yemek miktarına ayrıca o gün içerisinde ki vücudun ödemine, idrar ve gaita durumuna göre değişir..

Sizin yemekten sonra almış gibi gördüğünüz kilo, aslında vücudunuzda depo edilecek olan yağ miktarı demek değildir..

Gün içerisinde bakılan bu tartı sonuçları yanlıştır ve kişide moral bozukluğu yaratmaktan başka bir işe yaramamaktadır.. Bu yüzden gün içerisinde sürekli tartılmak yanlıştır..

İkinci olarak diyet yaparken her gün düzenli kilo kaybı olmayabilir ya da vücut yağ yüzdesi düşüp, kas kitlesi artmıştır.. Fakat biz bunu, tartıda kas kitle artışını, kilo artmış gibi görürüz.. Oysa vücutta kas artışı çok sağlıklıdır veya ayakta kalma, seyahat v.b durumlardan dolayı vücutta ödem (vücutta su tutulumu) oluşmuş olabilir..Bu, birkaç gün içerisinde geçecektir fakat biz bunu tartıda kilo almış gibi görebiliriz..

Ağırlık kaybı devam ederken örneğin 3-4 gün kilo verilemeyebilir, kilo verilmeyen günler “Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum” diye diyetten vazgeçilmektedir.. Oysa diyete devam edilse ağırlık kaybı devam edecektir.. Bu yüzden diyet yaparken her gün 3-4 kez kilo verdim mi diye tartıya çıkmak doğru değildir ve bahsedilen nedenlerden dolayı özellikle diyet esnasında kişiyi demoralize edebilir..

Özellikle bayanlarda menstürasyon döneminde oluşabilecek ödemlerden dolayı 1-2 kg kadar ağırlık artışı gözlemlenmektedir.. Ayrıca kullanılan ilaçlar, ayakta fazla kalma, spor sonrası ve seyahat esnasında veya sonrasında vücutta ödem oluşabilir bu gibi durumlarda ağırlık artışı gözlemlenmektedir..

Tartıların zaman geçtikçe kalibrasyonu bozulabilmektedir, doğru kilodan sapmalar gözükebilmektedir. Özellikle farklı tartılarda ağırlıklar farklı çıkabilmektedir.. Bu yüzden farklı yerlerde farklı tartılarda ağırlık ölçümleri yanıltıcı olabilmektedir…

*Kilo tartımları sabah aç karnına alınmalıdır..

*Aynı saatlerde tartım yapılmalıdır..

*Hafif kıyafetlerle veya çıplak tartım gerçek ağırlığı göstermektedir..

*Aynı tartıda tartılmaya özen gösterilmelidir..

*Evde kullanılan tartılar belli aralıklarda servise gönderilip kalibrasyonları yapılmalıdır..

*Menstürasyon, seyahat, kabızlık, ishal veya egzersiz sonrası tartımlar doğru değildir..

*Sadece kilo değil, yağ ve kas oranınızın da önemli olduğunu unutmayınız, kilo verebilirsiniz fakat bunun yağdan mı kastan mı kaybedildiği de önemlidir..

*Sürekli tartılmak kişi de psikolojik bozukluklara sebep olabilir..

*Önemli olan sadece kilo vermek değil, beslenme alışkanlıklarını uzun süreli değiştirmektir, bu yüzden amaç dengeli ve yeterli beslenme olmalı ikinci olarak kilo kaybetmek olmalıdır.

*Haftada 1 veya en fazla 2 gün sadece sabah aç karnına tartılmak yeterlidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır

“KİLO VERMEK İSTİYORSANIZ TARTILMAYIN”

NLP uzmanı ve Yaşam Koçu Arzu Bıyıklıoğlu:

Kilo verme programına başlandığında yapılan en büyük yanlışlardan biri sürekli tartılmaktır.. Hergün hatta gün içinde 2-3 kere tartıya çıkanlar vardır.. İstediğiniz o mucizevi düşüşü göremedikçe umutsuzluğa kapılırsınız..

Kilo verme programına başladığınızda vücut kendini korumaya almak için başlangıçta direnç göstererek bir kaç kilo daha almanızı bile sağlayabilir.. Bu çok normaldir, hemen umutsuzluğa kapılıp kendinizi demotive etmeyin..

Yapmanız gereken şey en fazla ayda bir tartılmaktır. ( kadınlar için bu zamanlama adet görme zamanlarının sonunda olmalıdır)

İncelme ölçünüz kıyafetlerinize daha rahat girmenizle kendini zaten gösterecektir.. Tartının onaylamasına ihtiyaç duymanıza gerek yok..

Sağlıklı ve kalıcı zayıflamanın tek yolu yaşam tarzınızı değiştirmeniz.. ( düşünce ve alışkanlıklarınızı değiştirerek).. Egzersizle desteklenen zayıflama en sağlıklı incelmeyi size getirecektir..

Yağ yakma programında egzersiz yaptığınızda, bir yandan yağ yakarken bir yandan da kas ağırlınızı arttırırsınız.. Rakamsal olarak eş değer olan yağ ve kas hacim olarak bir birinden çok farklıdır.. Bir kilo yağ kaybedip aynı zamanda bir kilo kas kazanırsanız tartı size hiç bir değişiklik olmadığını söyler.. Ve bu kadar zahmet karşısında tartıya inanarak bir değişiklik olmadığını düşünüp üzülürsünüz belkide vaz geçersiniz.. Oysa en az yarım kilo vermişsinizdir, bedensel olarak küçülme olmuştur.. Ama bir tartı bunun ayrımını yapamaz..

Bazen kilosu aynı olan insanlar vardır ama biri diğerinden neredeyse 1-2 beden ince gözükür.. İşte bu vücutların da farklı oranda yağ-kas dağılımı olmasının sonucudur..

Niyetiniz incelmekse bunu bir rakama bağlamayın.. Bedensel olarak incelmeyi hedef alın, sayılar ve tartı sizi her zaman yanıltacaktır..

Diyetle aç kalarak kilo verdiğinizde tartı size 5 kilo azaldığınızı gösterebilir.. Ama siz kendinizde bir beden küçülme görmeyebilirsiniz.. Özelliklede egzersiz yapmıyorsanız..

Yemeyerek yağ yakamazsınız, yemeyerek kaybettiğiniz 5 kilonun çoğu su ve kastır.. Bunların kaybıda vücudunuza zarar verir.. Diyet yapmak, günde iki öğün yemek metabolizmayı yavaşlatır, kıtlık bilinci yaratıp bedenin daha fazla yağ depolamasını sağlar..

Beslenme uzmanları 4-5 öğün yemenin ( sağlıklı, doğal gıdalarla) üzerinde ısrarla dururlar. Pek çok kişi kendi başına az yeme kararı alarak günde iki öğün beslenmeye başlar ve sonuç daha fazla kilo alır..

Yağ yakma egzersiziyle ( durmadan 40-50 dk yapılan tempolu yürüyüş, aerobik, bisiklet, dans…) deri altında depolanmış yağlarınızı yakmayı sağlar ve günün geri kalanında kaslarınız hala çalışarak metabolizmanınzı canlı tutar.. Ne kadar fazla kasınız varsa o kadar hızlı yağ yakarsınız.. Bu yüzden spor yapmak çok önemlidir..

Kilo sorununuz olmasa da spor sizin hastalıklardan ve toksinlerden korunmanıza, genç kalmanıza ve neşeli olmanıza yardımcı olur.. Egzersiz İnsan oğlunun kazanabileceği en güzel bağımlılıklardan birisidir..

Bedeninizi iyi dinlerseniz, ona odaklanır, sevgiyle yaklaşırsanız ihtiyacınız olan bütün bilgiyi ondan alabilirsiniz. .Bedeninizin inceldiğini bir tartıdan öğrenmenize gerek yok, hele bir de yanlış bilgi veriyorsa, ki veriyor.. Kilo alıyor olduğunuzu öğrenmek içinde bir tartıya ihtiyacınız yok..

Sonuç olarak eğer egzersiz yapmadan kilo kaybediyorsanız boşu boşuna sevinmeyin.. Hem tartıda yazandan daha az kaybettiniz hem de sağlığınızdan kaybettiniz..

Düzenli spor yaparken tartıda az bir kilo kaybı görüyorsanız boşuna moralinizi bozmayın.. Gerçekte tahmininizde fazla yağ yaktınız ve yakmaya devam edeceksiniz. Ayrıca daha sağlıklı olmaya başladınız. En iyisi tartılmadan, bedeni hissederek ve kıyafetlerden anlayarak devam etmek…

Sevgiyle ve sağlıkla ilerleyin…

NLP uzmanı ve Yaşam Koçu//Arzu Bıyıklıoğlu

İLGİLİ HABER

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.