DÜNYA

‘TALİBAN SÖZCÜSÜNÜN PENÇŞİR’DE KONTROLÜ TAMAMEN ELE GEÇİRDİK’ HABERİ YALANLANDI!

.

“PENÇŞİR’DE TALİBAN’A KARŞI DİRENİŞ SÜRÜYOR”

Afganistan’da radikal İslamcı Taliban’ın ele geçiremediği tek vilayet olan Pencşir’in düştüğüne dair haberler yalanlandı.. Çatışmaların devam ettiği bildirildi..

Afganistan’da radikal İslamcı Taliban güçlerinin ele geçiremediği tek vilayet olan Pencşir’in de düştüğüne dair dün akşam yayılan haberler yalanlandı…

Bölgede Taliban’a karşı mücadele eden Ulusal Direniş Cephesi lideri Ahmed Mesud, sosyal medyada yaptığı açıklamada:

“Allah, hürriyet ve adalet için verdiğimiz mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz..”

Taliban ile Kabil’in yaklaşık 150 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Pencşir vilayetini savunan Ulusal Direniş Cephesi militanları arasında yaklaşık beş gündür çatışmaların sürdüğü haber veriliyor..

Hafta başında yapılan açıklamalarda, Taliban’ın Ulusal Direniş Cephesi ile müzakere ettiği açıklanmış ve durumun siyasi diyalog ile çözülmesinin hedeflendiği duyurulmuştu.. Taliban’ın Ulusal Direniş Cephesi lideri Ahmed Mesud’a kurulacak yeni hükümette bir görev ve güvence teklif ettiği bildirilmişti..

Mesud’un ise söz konusu, direnişi kişisel çıkar amacıyla görmediği ve kendisine yönelik vaatlerle de sonlandırmayacağı haber verilmişti.. Konuyla ilgili şimdiye kadar Taliban tarafından ise açıklama yapılmadı.

Pencşir’deki direnişçilerin Taliban’a karşı mücadelesi sürüyor..

PENCŞİR DÜŞTÜ, YÖNETİCİLER KAÇTI İDDİASI”

Taliban ile Pencşir’deki Ulusal Direniş Cephesi arasındaki son çatışmaların, Taliban güçlerinin Salı günü bölgeye girişteki kontrol noktasına Taliban’ın saldırısı üzerine alevlendiği bildiriliyor. Çatışmanın her iki tarafı, diğerine ağır kayıplar verdirdiğini iddia ediyor. Son günlerde çatışmaların alevlendiği, dün akşam da Taliban’a yakın çevreler Pencşir’in düştüğünü, üst düzey liderlerinin kaçtığını iddia eden paylaşımlarda bulunmuştu.

Halen Pencşir’de olduğu bildirilen devrik Kabil hükümetinin cumhurbaşkanı yardımcısı Emrullah Salih Pencşir’in düştüğü iddialarını yalanladı:

“Bölgede durum zor, ancak topraklarımızı savunduk” ifadelerinin yer aldığı bir video mesaj yayınladı.

Taliban’a yakın sosyal medya hesaplarında, Pencşir’in düştüğü, bunun Kabil’de sevinçle ve havaya açılan ateşle kutlandığına dair paylaşımlar üzerine Kabil’de kalan kişilerle bağlantıya geçen AFP haber ajansı, bunun doğru olmadığı bilgisini aldığını aktarıyor..

Pencşir vilayetini, Taliban, ülkeyi ilk ele geçirdiği 1996-2001 döneminde de kontrolü altına almayı başaramamıştı..

© Deutsche Welle Türkçe

“TALİBAN PENÇŞİR’DE KONTROLÜ ELE GEÇİRDİ”

Taliban Sözcüsü Bilal Kerimi:

“Taliban, Afganistan’da kendi kontrollerinde olmayan ve direniş güçlerinin hakimiyetini sürdürdüğü Pençşir vilayetinde tam kontrolü sağladığı..

Pençşir, İslam Emirliği’nin kontrolü altına girdi..”

Taliban’ın Pencşir vilayetinin Peryan ilçesini ele geçirdiği yönündeki bilgilerin ardından Taliban mensupları Kabil’de havaya ateş açarak kutlama yaptı..

NE OLMUŞTU?

“TALİBAN KARŞITI SİLAHLI MUHALEFET PENÇŞİR VADİSİ’NDE TOPLANIYOR”

“PENÇŞİR’DEKİ ‘TALİBAN KARŞITI DİRENİŞ’ MİRASININ SAHİBİ AHMED MESUD”

Ahmed Mesud, 11 Eylül saldırılarından önce El Kaide tarafından öldürülen babasının izinden gidiyor..

11 Eylül saldırılarından iki gün önce El Kaide tarafından öldürülen ve Taliban hareketine karşı bir ‘direniş cephesi’ kuran babası Ahmed Şah Mesud’un izinden giden oğlu Ahmed Mesud,  Kabil’in kuzeyindeki Pençşir’de bulunan ‘Taliban’a karşı direniş ekseninin’ başına geçmek istiyor..

Mısır’daki köktendinci hareketler uzmanlarına göre, Mesud, El Kaide ve Taliban’a karşı, Taliban karşıtı unsurlar içerebilecek güçlü bir muhalefet cephesi oluşturmayı hedefliyor..

Uzmanlar, bu cephenin Taliban hareketini büyük ölçüde rahatsız etme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekiyor..

Ahmed Mesud, Kabil’in kuzeyindeki Pençşir bölgesinde Taliban’a karşı yeniden direnişe öncülük ediyor (Reuters)// cafemedyam

Gözlemciler, Taliban yönetimine karşı bir direniş cephesini andıran oluşumun, daha önce Ahmed Şah Mesud tarafından yönetilen Kuzey İttifakı’nın geleneksel kalesi olan Pençşir’de gün yüzüne çıkmaya başladığını aktarıyor..

Ahmed Mesud:

“Binlerce Afgan komando ve subayı, Pençşir’in zorlu arazisine sığındı..”

Son olarak, Kabil’in Taliban’ın eline geçmesinden sonra Mesud, Batı’yı Taliban’a karşı direnişine yardım etmeye çağırmış ve Afgan askerlerinin yanlarında düzinelerce araç, zırhlı araç ve helikopter getirdiğini açıklamıştı..

Ahmed Mesud, 1980’lerde Sovyet işgaline ve 1990’larda Taliban hareketine karşı Kuzey İttifakı güçlerine liderlik eden Ahmed Şah Mesud’un oğlu..

Oğul Mesud, Tacikistan ve İran’daki okullarda ve ardından 2010 ve 2011yılları arasında Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nde okudu..

Ayrıca İngiltere’deki King’s College Üniversitesi’nden savaş çalışmaları alanında ve Londra’daki City Üniversitesi’nden uluslararası politika alanında yüksek lisans derecesi aldı..

2016 yılında Afganistan’a döndükten sonra siyasette aktif rol oynadı..

Mısır’da köktendinci hareketler konusunda uzman bir araştırmacı olan Amr Abdulmunim, Ahmed Mesud’un Pençşir’de El Kaide ve Taliban’a karşı güçlü bir muhalefet cephesi oluşturmayı arzuladığını doğruladı.. Bu cephenin ana gücünün, Taliban’a karşı önce siyasi, sonra askeri olarak karşı çıkabilecek tüm Taliban karşıtı unsurlardan oluşacağını belirtti..

Amr Abdulmunim:

“Pençşir’de Ahmed Mesud liderliğindeki direniş unsurlarının Taliban’a karşı büyük bir savaşa hazırlandıklarına dair işaretler var.. Direnişin şu anda 20 askeri üssü var.. Taliban ile geçmişteki savaşlarında sadece 8 askeri üsleri vardı.. Direniş cephesi, Taliban’ı büyük ölçüde rahatsız edecektir.. Ahmed Mesud, Taliban’a karşı mücadelede babasının izinden gideceğine dair dünya ülkelerine mesajlar veriyor..”

Gözlemcilere göre, Pençşir eyaleti, hareketin 1996 ve 2001yılları arasındaki Afganistan yönetimi sırasında Taliban’ın kontrolü dışında kalan tek bölgeydi.. Taliban, Kuzey İttifakı lideri Ahmed Şah Mesud’un saklandığı bu zorlu coğrafi bölgeye girme girişimlerinde başarısız olmuştu..

Abdulmunim, şimdiye kadar sadece sözlü direniş olduğunu, zira Taliban’ın henüz Pençşir’e girmeye veya kuşatmaya çalışmadığını aktardı.. Bununla birlikte Batılı ülkelerin, Taliban’a karşı düzenlenecek saldırıları yayınlamak için Pençşir’e uydudan yayın yapan televizyon kanalları açma fikrine sıcak baktıklarına dikkat çekti..

Ahmed Mesud geçtiğimiz günlerde The Washington Post, İtalyan La Repubblica ve Fransız Le Figaro gazetelerinde yer alan 3makalesinde kendisinin Afgan Ulusal Direniş Cephesi lideri olduğunu ve Taliban’a karşı bir kez daha direnmek için babasının izinden gitmeye hazır olduğunu söyledi..

Taliban’ın Afganistan’ın kontrolünü ele geçirmesinden sonra Ahmed Mesud’un, Taliban yönetimini reddederek Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emrullah Salih’in yanında yer alması dikkat çekicidir..

Independent Türkçe için çeviren: Şarku’l Avsat

“AHMED ŞAH MESUD’UN OĞLU AHMED MESUD TALİBAN’A DİRENME SÖZÜ VERDİ VE DIŞ DESTEK TALEP ETTİ”

Ahmed Mesud, Kabil’in kuzeydoğusundaki Pençşir Vadisi’ndeki karargahından Taliban karşıtı “direniş”e öncülük ediyor..

Seksenli yıllarda Afganistan’ın Sovyet işgaline karşı direnişin en önemli liderlerinden biri olan Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud, Taliban karşıtı silahlı muhalefetin toplandığı Pençşir Vadisi’ndeki karargahından Taliban’a karşı “direniş” sözü verdi..

Ahmed Mesud (32), “Washington Post” gazetesinde yayınlanan makalesinde, Afganistan’da liderliğini yaptığı milislerin Taliban’a karşı direnişi için Amerika’dan silah ve mühimmat desteği talep etti ve Taliban’ın, ulaşılması zor Pençşir Vadisi’ni hiçbir zaman kontrol edemediğini belirtti..

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov:

“‘Taliban tüm Afgan topraklarını kontrol etmiyor. Kabil’in kuzeydoğusundaki Pençşir vadisinden yeni bilgiler geliyor. Başkan Yardımcısı (Emrullah) Salih ve Ahmed Mesud’a bağlı direniş güçleri orada toplanıyorlar..”

Lavrov, “Bir temsil hükümetinin kurulması için ulusal diyalog” çağrısını yinelerken, Taliban’ın Kabil’i ve ülkenin çoğunu ele geçirmesinden önce de Rusya’nın, Afganistan’da yaşanan ihtilafı sona erdirmek için bu tür bir mekanizma üzerinde ısrar ettiğini vurguladı..

Moskova, eski Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin bu yöndeki girişimini desteklerken Taliban’a da açık olduklarını gösteren güven verici açıklamalar yaptı..

Eski Devlet Başkanı Hamid Karzai de dahil olmak üzere birçok eski Afgan lideri, yeni bir hükümet kurma konusunda “Taliban” ile görüşüyor..

Ahmed Mesud, “Washington Post” gazetesindeki makalesinde:

“Amerika, bir kez daha Taliban’la yüzleşmeye hazır olan savaşçıları destekleyerek büyük bir demokrasi cephaneliği olmaya devam edebilir..”

Fransız Basın Ajansı (AFP), Ahmed Mesud’un babası Ahmed Şah Mesud’un Sovyet karşıtı direnişin kahramanlarından biri olduğunu, onun da Taliban’a karşı savaştığını aktardı..

Emrindeki “Pençşir Aslanları” güçlerinin, 90’lı yılların başında rakip mücahitlerle yaptıkları savaşta ele geçirdikleri Kabil sakinleri arasında çelişkili anılar bırakmasına rağmen, Ahmed Şah Mesud’un 2019yılında cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ulusal kahraman ilan edildiğini belirtti..

Washington Post’taki makalesinde Ahmed Mesud, Afgan ordusundaki askerlerin, “liderlerinin teslim olmasına çok kızgın olduğunu” ve bazı Afgan Özel Kuvvetleri mensuplarının Pençşir’e katıldığını ifade etti..

Ahmed Mesud:

“Daha fazla silah, mühimmat ve teçhizata ihtiyacımız var.. Taliban dış devletler için de tehlike arz ediyor.. Afganistan, Taliban’ın kontrolüne girerek radikal İslami terörizmin üssü olacak ve burada yeniden demokrasilere karşı komplolar üretilecek..”

Ahmed Mesud, “Washington Post” gazetesinde yayınlanan makalesinde, Özel Kuvvetlerin bazı “elit birimleri” de dahil olmak üzere bazı Afgan ordusu mensuplarının kendisine yardıma koştuğunu belirtti ve Batı’ya yardım eli uzatmaları için çağrıda bulundu..

Ahmed Mesud:

“Babamın zamanından beri sabırla topladığımız mühimmat ve silah depolarımız var.. Çünkü bugünün geleceğini biliyorduk..”

Kendisine katılan bazı güçlerin silahlarını da yanlarında getirdiklerini aktaran Ahmed Mesud:

“Eğer Taliban bir saldırı başlatırsa elbette bizim tarafımızdan sert bir direnişle karşılaşacak.”

Bu makale, Ahmed Şah Mesud’un yakın yardımcılarından biri olan, daha sonra da Cumhurbaşkanı yardımcılığı konumuna gelen Emrullah Salih’in, Eşref Gani’nin Pazar günü Taliban’ın Afgan başkentinin kontrolünü ele geçirmesi üzerine Kabil’den kaçmasının ardından kendisinin Afganistan’ın meşru başkanı olduğunu ilan etmesinin ardından yayınlandı..

“Direniş Cephesi” adlı bir siyasi partinin lideri olan Ahmed Mesud, Pazartesi günü yazar Bernard-Henri Levy tarafından kurulan Fransız “La Regal de Jo” dergisinde bir köşe yazısı makalede, babasının savaşını sürdürmek istediğini vurguladı.. Afganları Pençşir’deki karargahına katılmaya davet ederken, “Pençşir, ölmekte olan ülkemizdeki son özgür bölgedir” ifadesini kullandı..

AFP, Pazartesi günü sosyal medyada, Eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emrullah Salih’in Ahmed Mesud ile Pençşir Vadisi’nde bir direniş hareketinin temellerini atarken görüntülendiği resimlerin paylaşıldığına dikkat çekti..

Kabil’in kuzeydoğusundaki Pençşir Vadisi, Sovyetler Birliği’nin onu işgal etmek için yaptığı başarısız girişimlerde yok edilen Sovyet zırhlı araçlarının enkazlarıyla dolu. Ayrıca bu bölge, Taliban’ın Afganistan’ı yönettiği 1996 ve 2001 yılları arasındaki dönemde yapmış olduğu saldırılara da direndi..

Tüm bunlara rağmen Reuters’e göre Pençşir’deki güçlerin, henüz bu dar vadiye girmeye çalışmayan Taliban güçlerinin herhangi bir saldırısını püskürtüp püskürtemeyeceği veya Mesud’un açıklamalarının müzakerelere yönelik bir ilk adım olup olmadığı hala belirsizliğini koruyor. Ahmed Mesud, kuvvetlerinin Batı’nın yardımı olmadan direnemeyeceğini ifade etti ve ABD, İngiltere ve Fransa’ya, destek ve lojistik yardım sağlamaları çağrısında bulundu.

11 Eylül saldırılarının akabinde ABD liderliğindeki uluslararası bir koalisyon tarafından 2001 yılında iktidardan indirildikten 20 yıl sonra geçtiğimiz Pazar günü iktidarı tekrar ele geçiren Taliban, Afgan güçlerinden ele geçirilen, çoğu ABD’den tedarik edilmiş silah ve teçhizat stoklarını sergiledi.

Ahmed Mesud, bu yirmi yıl boyunca Amerikalılar ve Afganların ortak “idealleri ve mücadeleleri” paylaştığına inandığını belirtti. Washington’dan “özgürlük davasını” desteklemeye devam etmesini ve Afganistan’ı Taliban’a bırakmamasını isteyen Ahmed Mesud, “Siz bizim son umudumuzsun” ifadesini kullandı.

“TALİBAN KARŞITI DİRENİŞİN YENİ SEMBOLÜ AHMED MESUD”

Eşref Gani, Afganistan’da açtığı çukurun ne kadar derin olduğunu anlayamadı..

Ahmed Mesud:

“Silahsız ve barış içinde Pençşir’e gelebilirler.. Ama silahla girmek isterlerse son adama kadar savunmaya hazırız..”

Ahmed Mesud, Kabil’in kuzeyindeki Pençşir bölgesinde “Taliban’a karşı yeniden direnişe” öncülük ediyor (Reuters)// cafemedyam

Pençşir Vadisi, Kabil havaalanının kaosundan ve ülkeden kaçmaya çalışan mülteci kuyruklarından uzakta başka bir dünya gibi görünüyor.. Bu vadide her yer yemyeşildir ve meyvelerle süslenmiştir. Vadinin içinden geçen Pençşir Nehri, güçlü akıntıları ile Hindikuş’tan doğuya doğru yol alır.. Bölge, İsviçre’ye rakip olan çarpıcı manzaralarla doludur.. Gerçekten de Pençşir, on yıllardır National Geographic’in favori bölgelerinden biridir.. Sovyet karşıtı dönemde de Batılı ve Doğulu fotoğrafçılar, rahmetli lider Ahmed Şah Mesud’un fotoğraflarını çekmek için buraya akın etmişlerdir..

Görünen o ki, tüm direniş güçlerinin seferber olmaya çalıştığı bu bölge şimdi yeniden savaşa hazırlanıyor, ama orada nasıl bir direniş var?

Son iki haftayı merhum Ahmed Şah Mesud’un oğlu ve halefi Ahmed Mesud ile geçirdim.. Tüm bu süre boyunca Ahmed Mesud, güneyde Kandahar’dan kuzeyde Badahşan’a kadar siyasi ve askeri liderlerle görüşmekle meşguldü.. Hatta Kabil’in düşüşünden önce bile Mesud, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin, Taliban’ın ele geçirdiği ilk bölge olan Nimuz’un düşüşünden sonra ülkeyi terk etmeye hazırlandığı ortaya çıktığı süreçte bile en kötü duruma hazırlanmak için 7/24 toplantılarda bulunuyordu..

“EŞREF GANİ’NİN SORUMLULUĞU

Mesud:

“Eşref Gani, Afganistan’da açtığı çukurun ne kadar derin olduğunu anlayamadı.. Tüm dünyanın Kabil’i yılda milyarlarca dolar finanse ettiği sırada onun elinde altın bir fırsat vardı.. Ancak Afgan halkının çoğunluğu hala yoksulluk sınırının altında yaşarken birkaç siyasi seçkin milyonlarca dolar kazanıp bunu yurtdışındaki hesaplarına transfer ettiler.. Bunun yanı sıra Gani, Peştun kartını Tacikler, Özbekler ve Hazaralara karşı kullanarak Afganlar arasında daha fazla etnik bölünmeye yol açan bir gündeme sahipti..”

Ahmed Mesud :

“Afganistan hiçbir zaman güçlü bir merkezi sistem kuramadı. Bu konuda 100 yıldan fazla bir süredir başarısız oldu. Artık en iyi çözümün, ülkenin genel toprak bütünlüğüne zarar vermeden adem-i merkeziyetçilik ve bölgesel güçlendirme olduğu ortaya çıktı. Afganistan’ın tek bir ulusu temsil ettiği doğru ama tek şehirden yönetilmemeli. Tıpkı İsviçre gibi Afganistan’da da farklı milliyetler ve diller var. İsviçre’de tek bir devlet olduğu doğrudur ancak onların da İskoçya ve Britanya’dakine benzer bir şekilde özel meclisler kurmaya ihtiyaçları var. Ayrıca Fransızca, Almanca ve İtalyanca konuşan İsviçrelilerin ülkelerinde kendi özel sistemleri var. Afganistan’da ise, son derece merkezi olan yönetim ve zayıf güvenlik sistemi nedeniyle yolsuzluklar çoğaldı ve bundan dolayı Afgan hükümeti halkın desteğini kazanamadı. İnsanlar Taliban’ın kötü günlerini hatırladıkları halde yeni rejimin onları koruyabileceğine inanmadılar ve Eşref Gani’ye güvenmediler. Bu durum, çok çeşitli ve çok etnik gruptan oluşan Afgan toplumunun, merkezi olmayan bir siyasi ve silahlı kuvvetlere ihtiyacı olduğunu gözler önüne serdi.”

PENÇŞİR VE DİRENİŞ

Ahmed Mesud ile Kabil’den Pençşir’e giderken, intihar saldırıları tehditleri nedeniyle rotamızı iki defa değiştirmek zorunda kaldık..

Taliban’ın birkaç saat içinde bölge bölge ilerleyişi, Kabil’den Pençşir’e yolculuğu adete dünyadan Mars’a yapılan bir yolculuğa çevirdi. Pençşir’e vardıktan sonra, sessizliğin hüküm sürdüğü ve sadece güçlü akan nehir sularının kükremesinin duyulduğu tamamen farklı bir dünyaya geldik. Kabil’deki tüm korkudan uzak olan burada bulunan herkes Taliban ile yüzleşmeye hazırdı..

Mesud:

“Taliban ile görüşmeye hazırız ve hareketle zaten temaslarımız var ve ortak temsilcilerimiz birkaç kez birbiriyle görüştü. Biz de Müslümanız, ancak zorla dayatılarak hiçbir şey yapmayacağız. Babam da Taliban’la görüşmüştü. 1996’da Kabil’in dışında Taliban’ın lideriyle görüşmek için silahsız ve korumasız olarak oraya gidip onlara şöyle dedi: “Ne istiyorsunuz? İslam dinini uygulamak mı? Biz de Müslümanız ve biz de barış istiyoruz, bu yüzden birlikte çalışalım.” Ancak hareket silahla bir şeyleri dayatmak istiyor ki bunu kabul etmeyeceğiz. Barış istiyorlarsa ve bizimle konuşup bizimle çalışıyorlarsa, biz ve tüm Afganlar için barış olacak.”

Ahmed Mesud :

“Pençşir direnen tek il. Tüm ülke düştü ama biz dimdik ayaktayız. Tıpkı seksenlerde Sovyetleri ve doksanlarda Taliban’ı yendiğimiz gibi. Unutmamalısınız ki babamın döneminde Taliban kuzeyi ele geçiremedi, sonra El Kaide örgütü onu öldürdü ve sonrası malum. Ama ülkeye barış, güvenlik ve istikrar getirmek için babamın kan hakkını affetmeye istekli ve hazırım.”

Mesud, Afganların herhangi bir teröre teslim olmayacağını söyleyerek, “Taliban ile siyasi müzakereler yoluyla kapsayıcı bir hükümet kurmaya hazırız, ancak kabul edilemez olan, aşırılık ile karakterize edilmiş bir Afgan hükümetinin kurulmasıdır. Bu sadece Afganistan için değil, bölge ve tüm dünya için ciddi bir tehdit” dedi.

“EL KAİDE VE TERÖR

1990’larda Taliban, Afganistan topraklarının yüzde 85’ini ele geçirdikten sonra dünyanın dört bir yanındaki terörist gruplar buraya geldiler. Sonrasında ise 11 Eylül 2001 olaylarına tanık olduk. El Kaide’nin eski lideri Usame bin Ladin gibi Arap ülkeleri tarafından aranan birçok düşman Afganistan’a geldi.

Ahmed Mesud “Biz sadece Taliban tarafından dayatılan herhangi bir kurala karşı değil, aynı zamanda genel olarak uluslararası terörizme karşı da direniş güçleriyiz. Babam, daha El Kaide kurulmadan önce uyarmıştı. Hatta 1980’lerde birçok ülkeden aşırılık yanlısı teröristler buraya geldiğinde uyarmıştı. Bunlar buraya Afganistan için gelmediler, başka şeyler için geldiler. Sonrasında 11 Eylül olayları ve Ortadoğu’daki felaketler gibi birçok olay oldu. Biz artık buraya uluslararası savaşçıların gelmesini istemiyoruz. Çünkü Ortadoğu ile ilişkilerimiz çok önemli ve Suriye ve Libya gibi Ortadoğu ülkelerinden ve Orta Asya’dan pek çok aşırılıkçı gelebilir. Pençşir, herhangi bir aşırılığa karşı ilk savunma hattı olmaya devam edecektir”  açıklamasında bulundu.

BARIŞ KOŞULLARI VE İKTİDAR PAYLAŞIMI

Ahmed Mesud “Bütün Afganlar olarak 40 yıllık savaşın sona ermesini istiyoruz, ancak Taliban’ın barışçıl olması için, bölgesel özerkliği, iktidar transferini ve adem-i merkeziyetçiliği içeren bazı temel şeylere sahip olmalıyız. Taliban,  Afganistan’da herhangi bir aşırılığa ve uluslararası terörist grupların varlığına hayır diyebilmeli. Ayrıca iktidar paylaşımı da olmalı. Bölgelerimizin kimse tarafından zor kullanılarak yönetilmesini istemiyoruz. Bugün bazı Taliban savaşçıları, 1990’larda savaşan ebeveynlerinden daha aşırılıkçı hale geldiler. Bu, onların IŞİD ve El Kaide gibi modern aşırılık yanlısı gruplarla olan bağlantılarından kaynaklanmaktadır. Taliban’ın reforme edilmediği doğru ancak hala onlarla oturup konuşabiliyoruz. Konuşuyoruz da zaten. Bir çıkış yolu bulmayı ve tüm savaşları sona erdirmeyi umuyoruz. Uluslararası terörizme karşı olduklarını söylüyorlar ancak bunu eylemde de görmeliyiz. Bunu gerçekten istediklerini umuyoruz. Savaşmak istemiyoruz ama Pençşir’e girerlerse savaşmaya hazırız. Silahsız ve barış içinde gelebilirler. Ama silahla girmek isterlerse son adama kadar savunmaya hazırız. Ancak karşımızdaki Taliban bile olsa barışa bir şans tanımalıyız” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe için çeviren: Şarku’l Avsat

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top