GENEL

ÜTÜ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

.

“ÇOĞU KADININ ütü YAPMAKTAN NEFRET ETTİĞİNİ BİLİYORUZ.”

Peki, vücudumuz da aynı fikirde olabilir mi?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzman Dr. Sevin Karalar, ütü buharına maruz kalmanın sağlık sorunu yaratıp yaratmayacağını anlattı ve ütü yaparken dikkat edilmesi gerekenlere değindi.

*Alerjik astım hastalarının kapalı ortamda yüksek nem ile temasının astım ataklarını uyarabileceğini belirten Karalar, uzmanlar olarak astım hastalarının ütü yapmak gibi nemli ortam yaratan durumlardan kaçınmasını önerdikleri belirtti..

*Özellikle son dönemde satışa sunulan yoğun buharlı ütülerin riskli olduğuna dikkat çekiyor. Astımı olmayanlar için de yüksek derece nemli ortamlar sorun yaratabiliyor..

*Astım olmayanların (astım ya da alerjieğilimi de yoksa) kapalı ortamda kalmadıkları ve ütülerin rutin bakımı gerçekleştirdikleri müddetçe sorun yaşamayacağını söyleyen Karalar, ütünün her kullanımda temizlenmesinin gerektiğini ve camların açık tutulması gerektiğini belirtiyor..

*Nemli ortamın mikroorganizmanın üremesini kolaylaştırdığını ve bu riskten ötürü kapalı ortamda uzun süre kalınmaması gerektiğini sözlerine ekliyor..

“ÜTÜ YAPARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 11 NOKTA”

Ütü yapmak, birçok insanın en sevmediği ev işleri arasında yer alır.. Hatta öyle ki ütü ile uğraşmamak için dolaplar, ütü gerektirmeyen kıyafetler ile dizilir..

Fakat tüm çabalara rağmen maalesef ki ütüsüz kullanılmayacak kıyafetler de vardır..

Mademki durum böyle ve ütüyü hayatımızdan çıkaramıyoruz o hâlde ütü yapmanın püf noktalarını öğrenelim ki işimizi biraz olsun hafifletebilelim. Nasıl mı? İşte ütü yapımında dikkat etmeniz gereken, işinizi kolaylaştıracak püf noktalar…

1. ETİKETİ İNCELEYİN

Neredeyse her kıyafetin iç kısmında bulunan etiket sayesinde kumaş özelliklerine göre nasıl yıkayıp ütülemeniz gerektiği hakkında bilgilere ulaşmanız mümkündür..

Etiketteki direktiflere göre kıyafetinizi ütüleyeceğiniz sıcaklığı belirleyebilir, böylece hem kıyafete zarar vermez hem de ütünün gereksiz bir enerji harcamasına engel olarak tasarruf sağlayabilirsiniz..

kiyafet

2. KOKU EKLEYİN

Kıyafetlerinizin uzun süre mis gibi kokmasını istiyorsanız ısı ve kokunun güçlerini birleştirdiği en iyi yöntemlerden biri olan ütüyü kullanmanın tam vaktidir..

Ütü suyuna leke yapmayacak parfüm ya da parfümlü kolonya ekleyerek kıyafetlerinizin ütü sonrasında uzun bir süre çok güzel kokmasını sağlayabilirsiniz..

parfum5

3. ALÜMİNYUM YARDIMI ALİN

Kıyafetinizin çok daha iyi görünmesi ve ütüleme işleminin doğru bir şekilde tamamlanması için kıyafetinizin iki tarafını da ütülemeniz gerekir. .

Eğer ki buharlı, klasik bir ütüye sahipseniz iki tarafı da ütülemek hem zaman hem de fazla miktarda enerji tüketmek demektir..

Bu durumu önlemek ve işinizi kolaylaştırmak için ütü masasının örtüsünü kaldırıp yerine masayı alüminyum ile kaplayın..

Böylece alüminyumun ısı ileten özelliği sayesinde kıyafetlerinizin iki tarafının da tek seferde ütülenmesini sağlayabilirsiniz.

gardirop1

4. YIKANAN KIYAFETLERİ ASIN

Kıyafetleriniz yıkama esnasında epey bir işlem görüp haddinden fazla kırışır..

Bu durumda yıkanan çamaşırlarınızı daha fazla kırışık olarak bekletmeden iyice silkeleyip bir an önce asmanız gerekir..

İyice silkeleyerek astığınız kıyafetler ütüleme sırasında size büyük bir kolaylık sağlayacaktır..

gardirop-duzenleme

5. BİRİKTİRMEYİN

Ütü yapmayı ne kadar sevmeseniz de daha fazla kaçamayacağınızı unutmayın..

Bunun için ütülenecekleri üşenip sürekli biriktirmek yerine parçalara bölün.. Her seferinde kendinize yapabileceğiniz hedefler belirleyin.. Örneğin 20 dakika ütü yapacağım ya da sadece 3 kıyafet ütüleyeceğim deyin ve bunu gerçekleştirin.. Böylece hem kendinizi sıkmayacak hem de işlerinizi hafifletmiş olacaksınız..

ütü

6. İYİ BİR ÜTÜ ALİN

Ütü yapmayı kolaylaştıracak en önemli etken, kaliteli bir ütüye sahip olmaktır..

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok özelliğe sahip olan ütüler sayesinde çoğu zaman size sadece ütüyü hareket ettirmek kalacak kıyafetleriniz harika bir görünüm kazanacaktır..

utu-temizligi

7. SU MİKTARINI AYARLAYIN

Ütünüzün iyi ütülemediğinden şikâyet ediyorsanız asıl sorun çok basit olabilir..

Ütünüzün içerisinde yeterli miktarda su olmaması ütüleme performansını önemli ölçüde etkiler.. Bunun için ütünüzün suyunun yeterli olup olmadığını sürekli olarak kontrol etmeniz gerekir..

utu-yapmanin-puf-noktalari

8. SAAT BELİRLEYİN

Malum, ütüleme işi yüksek ısı gerektiren bir iştir. . Bunun için özellikle de yaz aylarının ortasındaysanız ütüden daha da nefret etmemek için günün daha serin zaman dilimlerini seçin..

Akşam ya da sabahın erken saatlerinde ütü yapmaya özen gösterin ve mutlaka vantilatör, klima gibi serinleticilerden yararlanın..

pratik-utu-teknikleri

9. KUMAŞ CİNSİNE DİKKAT EDİN

Ütülemeyi doğru bir şekilde yapabilmek için size en önemli ipuçlarını kumaşın cinsi verecektir..

Örneğin eğer ki kumaşın cinsi su ile lekelenmelere açıksa buharla ütülememeniz gerekir..

gomlek-utulemek

10. DENEME YAPIN

Kumaş cinsinden emin değilseniz kıyafetin ütüden olumsuz etkilenip etkilenmediğini çözmeniz gerekir. .

Bunun için ütüyü direkt olarak uygulayıp kıyafeti yakmak yerine kıyafetin görünmeyen ve küçük bir kısmında deneme yapabilirsiniz.. Eğer ki kötü bir etki olmuyorsa ütülemeye devam edebilirsiniz..

utu-yapmak

11. MASA KILIFINA DİKKAT EDİN

Renk renk, desen desen ütü masası kılıfları kullanıyor olabilirsiniz, ancak güzel görünüm yetmez. Masa kılıfında herhangi bir lekelenme olmamasına, eğer bir lekelenme varsa kılıfı yenisi ile değiştirmeye özen gösterin. Çünkü masadaki en ufak leke, ütüleme sırasında kıyafetinize geçebilir.

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: