MAGAZİN

KRALİÇE’NİN ÖLÜM PLANI: ‘LONDRA KÖPRÜSÜ ÇÖKTÜ’ OPERASYONU

.

“KRALİÇE II. ELİZABETH ÖLDÜĞÜNDE NE OLACAK?”

Operasyon “Londra Köprüsü çöktü” adıyla biliniyor..

Kraliçe II. Elizabeth’in öldüğü gün 1960’lardan beri geçerli olan ve “Londra Köprüsü çöktü” adıyla bilinen operasyon kapsamında bir dizi özenle oluşturulmuş plan devreye girecek.

Peki, Kraliçe’nin saltanatı sona erdiğinde ne olacak? Birleşik Krallık (BK) en uzun süre tahtta kalan hükümdarının kaybının yasını nasıl tutacak?

İşte şimdiye kadar öğrendiklerimiz.

HABERİ NASIL ALACAĞIZ?

Başbakan, haber kamuoyuyla paylaşılmadan önce Kraliçe’nin özel sekreteri Sir Christopher Geidt aracılığıyla olaydan haberdar edilecek.

Ardından başbakan Kraliçe’nin devlet başkanı olduğu 15 ülkeyi ve İngiliz Milletler Topluluğu üyesi 36 ulusu bilgilendirecek.

Tarihsel olarak kraliyet ölümleri her zaman diğer medya kuruluşlarından önce BBC’ye iletildi.

Bununla birlikte günümüzde yaygın olan, büyük duyuruların Press Association gibi bir haber ajansı aracılığıyla dünya medyasına aynı anda ulaşmasıdır.

Kraliçe’nin ölümü bekleniyorsa, ciddi bir hastalığa sahip olması durumunda, haberler önce ana TV kanallarından yayılacak ve tüm BBC kanallarında yayın, haberi aktaracak BBC One canlı yayınını göstermek için kesilecek. Diğer bağımsız kanallar da bunu yapmayı seçebilir.

Halk kıyafetler gibi küçük ayrıntıları dahi dikkatle inceleyeceği için haberin yayıncılar tarafından nasıl aktarıldığı da geri kalan her şey kadar önemli.

Örneğin BBC’den Peter Sissons 2002’de Ana Kraliçe’nin ölümünü duyurduğunda kırmızı kravat taktığı için kamuoyu nezdinde sert bir şekilde eleştirilmişti. Artık BK’deki tüm büyük yayıncılar gelecekteki kraliyet vefatı duyuruları için el altında siyah kravat bulunduruyor.

Bazı yayıncılar hazır olduklarından emin olmak için Kraliçe’nin öldüğünü duyurdukları provalar da yapacaktır.

Ölüm ilanları ve önceden kaydedilmiş birkaç film ve belgesel de hazırlanmış olacak.

Aynı zamanda pilotlar da uçuşları sırasında vefatı duyuracak.

HEMEN ARDINDAN NE OLACAK?

Vefat eden en son hükümdara bakacak olursak, birçok işin durma noktasına gelmesi muhtemel.

Örneğin 1952’de VI. George hayatını kaybettiğinde BBC cenaze töreni gerçekleşene kadar komedi yayımlamayı tamamen bıraktı.

Vefat gününde BK’deki çalışanların çoğu muhtemelen eve erken gönderilecek.

Bunu 12 günlük bir yas dönemi izleyecek ve bu süre zarfında Kraliçe’nin cenazesi (zaten orada değilse) Buckingham Sarayı’na taşınacak ve Canterbury Başpiskoposu tarafından yönetilecek resmi cenaze töreni için hazırlıklar yapılacak.

Ayrıca ülke genelinde bayraklar yarıya indirilecek.

İŞLER NASIL ETKİLENECEK?

Cenaze gününde Londra Borsası ve BK bankalarının çoğu kapanacak.

Cenaze ve onu izleyen taç giyme töreni günü de ulusal tatil ilan edilecek.

Bazıları bu tür önlemlerin Britanya ekonomisine milyarlarca sterline mal olacağından korkuyor fakat mali yansımalarının ne olacağını vaktinden önce bilmek zor.
 


KRALİÇENİN NAAŞINA NE OLACAK?

Majestelerinin tabutu halkın saygılarını sunabilmesi için 4 gün boyunca Westminster Hall’de katafalkta duracak.

Ana Kraliçe’nin naaşının katafalkta beklediği üç gün boyunca 200 binden fazla insan saygılarını sunmaya gelmişti, Kraliçe için bu sayının daha yüksek olması bekleniyor.

Bundan sonra naaşın hem babası Kral VI. George’un hem de hem Kraliçe Ana’nın gömüldüğü Windsor Kalesi’ndeki St. George Şapeli’ne defnedilmesi bekleniyor.

HALEFİ KİM OLACAK?

Galler Prensi, Kraliçe’nin ölümünden sonra otomatik olarak Kral olacak ve Kraliçe’nin vefat ettiği günün akşamı ulusa hitap edecek.

Cornwall Düşesi, Kraliçe Camilla olacak.

Fakat kraliyet mensupları kendilerine verilen adlardan herhangi birini seçebildikleri için Galler Prensi tahta çıktıktan sonra adını değiştirmeyi seçebilir. Dolayısıyla ismi Kral Arthur, Philip veya George olabilir.

Kendi ismiyle devam etmeyi seçerse Kral III. Charles olacak ve taç giyme töreni Kraliçe’nin cenazesinden birkaç ay sonra gerçekleşecek.

Ayrıca Cambridge Dükü de muhtemelen Galler Prensi olacak.

Kraliçe'nin 'ölüm planı' ortaya çıktı: London Bridge Operasyonu
” PLANA GÖRE, CHARLES O GECE İNGİLTERE’DE BİR YAS TURUNA ÇIKMADAN ÖNCE ULUSA SESLENECEK..”

Kod adı London Bridge Operasyonu olan gizli plan, ayrıca yüksek güvenlik, Covid acil durumları ve hatta Kraliyet Ailesi’nin sosyal medya hesapları için düzenlemeleri de içeriyor..

Planlara ulaşan Politico’ya göre, Kraliçe’nin öldüğü gün Whitehall’da D-Day olarak bilinecek..

Ölüm biligisi Başbakan’a Buckingham Sarayı’nın en kıdemli saray mensubu tarafından söylenecek, kamu hizmeti başkanı ve üst düzey bakanlar da bilgilendirilecek.

Hükümet binalarında bayraklar 10 dakika içinde yarıya indirilecek ve oturma durumunda Parlamento tatil edilecek..

Prens Philip bu yılın başlarında öldüğünde olduğu gibi, Kraliyet Ailesi’nin web sitesi, Kraliçe’nin ölümünü onaylayan siyah bir ekran görünecek..

Ulusal bir dakikalık saygı duruşu yapılacak, Başbakan, Bahar Dalgası (Spring Tide) Operasyonu olarak adlandırılan yeni Kral Charles ile saat 18.00’de bir görüşme yapacak..

Londra’daki görevlerinden sonra Charles, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı ziyaret ederek Birleşik Krallık turuna çıkacak..

Kraliçe’nin tabutu, cenaze töreninden önce halkın görmesi için eyalette olacak..

Politico, Ulaştırma Bakanlığı’nın Londra’nın saygılarını sunmak için başkente akın eden insan kalabalığı tarafından kilitlenmesine ilişkin korkuları artırdığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı, artan terör riski nedeniyle şehirdeki güvenlik varlığını güçlendirecek..

Dışişleri Bakanlığı, gelecekteki herhangi bir Covid kısıtlaması tarafından engellenebilecek denizaşırı devlet insanlarının ziyaretlerini düzenleyecek.

Covid-19 kısıtlamaları göz önünde bulundurularak, Kraliçe’nin cenazesine politikacılar, devlet insanları ve kraliyet mensupları katılım sağlayacak..

Kraliçe II. Elizabeth, 1952’den beri tahtta olan Birleşik Krallık’ın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı.

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

Olivia Petter 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top