.
“DOĞAL GAZA BİR ZAM DAHA YAPILDI!”

Doğal gazda eylül ayı için mesken tarifesi sabit kalırken, sanayi ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 15 zam yapıldı..

Son dakika... Doğal gaza bir zam daha yapıldı!

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde Eylül ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı.

Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı mevcut tarifede olduğu gibi bin metreküp doğal gaz için bin 488 lira olarak belirlendi..

Bu ay sanayi aboneleri için geçerli olacak tarife ağustostaki tarifeye göre 1000 metreküp doğal gaz için yüzde 15 artışla 2 bin 50 lira, elektrik üretim santrallerinin kullandığı bin metreküp doğal gaz için ise yine yüzde 15 artışla 2 bin 369 lira oldu.

Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor..

NE OLMUŞTU?

”KAYNAĞA ULAŞTIĞIMIZ DA; VAR MI, YOK MU BELLİ OLACAK.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı:

“Akdeniz’deki sondajda 4 bin 300 metrelere ulaştık. İnşallah birkaç hafta içerisinde kaynağa ulaşmış olacağız. Var mı, yok mu belli olacak. Dua edin doğal gaz bulalım. Kendi ihtiyacımız kadar olan kısmını kendimiz üretelim”

“AKDENİZ’DEKİ SONDAJDA HEDEF 5 BİN-5 BİN 500 METRE KADAR..”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı:

”Türkiye’nin kullandığı enerjinin yüzde 70-75 aralığındaki kısmı ithal. Elektrik üretimi açısından baktığınızda ise yüzde 50’ler seviyesinde. Yani elektriğimizin yüzde 50’sini yurt dışından getirdiğimiz doğal gaz ve kısmen ithal kömürle karşılıyoruz..

Türkiye’nin önemli bir enerji kaynağı da yerli kömür. Yer altındaki kömür keşfimizi yaklaşık 19-20 milyar tona kadar çıkarttık ancak yıllık üretimimiz 100 milyon ton civarında. O da geçtiğimiz yıl cumhuriyet tarihinde bir rekor kırarak elde ettiğimiz bir üretim. Geçen sene 101,5 milyon ton kömür ürettik. Bunun önemli bir kısmını elektrik santrallerinde elektrik üretimi için kullanıyoruz.”

“HER YIL 44 MİLYAR DOLARLIK BİR ENERJİ ÜRÜNÜ İTHAL EDİYORUZ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı:

“Türkiye enerji ithal eden bir ülke. Sadece enerji ürünleri ithalatı açısından bakıldığında son 10 yıl ortalamasında yıllık yaklaşık her yıl 44 milyar dolarlık bir enerji ürünü, 8-10 milyar dolarlık da maden ithal edildi..

Türkiye son dönemde petrol ve doğal gaz arama çalışmaları da yapmaya başladı. Özelikle petrol ve doğal gaz aramacılığı konusunda da tüm imkanları seferber etmek suretiyle buradaki rezervlerimizi arttırma yolunda da kararlılıkla ilerliyoruz. Nitekim bu kapsamda bir sondaj gemisi satın aldık. Adını ‘Fatih’ koyduk. Antalya açıklarında da şu anda sondajına devam ediyor. Akdeniz’deki sondajda yaklaşık 4 bin 200-4 bin 300 metrelere ulaştık. Hedef 5 bin-5 bin 500 metre kadar. İnşallah birkaç hafta içerisinde kaynak noktasına da ulaşmış olacağız ve var mı, yok mu bileceğiz.” 

“300 BİN KONUTLUK REZERV KEŞFİ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı:

”Trakya’da karasal çalışmalarda doğal gaz kaynağı keşfedildi. Doğal gaz yaygınlaştırıyoruz ama ithal ettiğimiz de bir ürün. Onun için verimli kullanacağız. Çünkü döviz ödüyoruz almak için. Dua edin doğal gaz bulalım. Kendi ihtiyacımız kadar olan kısmını kendimiz üretelim. Fatih sondaj gemimiz şuanda sondajına devam ediyor. İnşallah birkaç hafta içerisinde kaynağa ulaşmış olacağız. Var mı, yok mu belli olacak. Yine geçtiğimiz hafta Trakya’da bir karasal çalışmada yeni bir doğal gaz kaynağını keşfettik. Orada da doğal gaz üretimine başladık. Bu iki kaynağımızda 300 bin konutun 10 yıl süreyle doğal gaz ihtiyacını karşılayacak eşdeğerde bir rezerve sahip olmuş olduk. Bolu’da 300 bin hane yoktur. Bolu gibi 3 tane ilimizin 10 yıl süreyle doğal gazını karşılayacak bir keşfe imza atmış olduk. Bu yeter mi yetmez. Farkındayız, çalışıyoruz. İnşallah daha da fazla bulursak milletin hizmetine bunu sunmuş olacağız”

İLGİLİ HABER

karar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: