GENEL

MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI’NDAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

.

“BÖLGEDE SOĞUTMA ÇALIŞMALARININ SÜRDÜĞÜ BELİRTİLDİ”

Munzur Vadisi Milli Parkı Fırtınaveli Çeşme bölgesinde 3 gündür süren orman yangını kontrol altına alındı..

 Dersim’deki Munzur Vadisi Milli Parkı’nda 3 gündür süren orman yangını kontrol altına alındı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba:

“Tunceli-Ovacık arasındaki Fırtınaveli Çeşme yakınındaki yangın bugün sonlandı, bitti.. Şu an soğutma çalışmaları devam ediyor..

Emeği geçen herkes çok teşekkür ediyoruz. Gönüllülere, AFAD’a, Orman İşletme Müdürlüğü’ne, herkese çok teşekkür ediyoruz. Tabi ki Mersin’den gelip yangın söndürmede katkıda bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın, Sayın Vahap Seçer’in sevgili personellerine de itfaiye ve arazözlerine de teşekkür ediyoruz..

Umarım bir daha böyle kötü günler yaşamayız. Tunceli’nin, Dersim’in ormanları bir daha yanmaz. Herkesin dikkatli olması gerekiyor..

Emeği geçen herkese de çok teşekkür ediyoruz. İl Başkanımız Ali Mustafa Çelik’e teşekkür ediyoruz. Günlerdir burada olan milletvekilimiz Polat Şaroğlu’na, sevgili Ovacık Belediye Başkanımız Mustafa Sarıgül’e, Hozat Belediye Başkanımız Seyfi Geyik’e, sevgili Ruhan Alan’a, Pülümür Belediye Başkanımız Müslüm Tosun’a, arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz..

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Seyit Torun’a, yangın esnasında hangi talepte bulunduysak sağ olsun yerine getirdi.. İtfaiye, arazöz gibi araçlar geldi. Ayrıca İzmir’den bir arazöz alınmasına da büyük bir katkıda bulundu.. Buradan Seyit Torun’a da sevgilerimizi, saygılarımızı yolluyoruz.”

VALİ ÖZKAN: “BÜYÜK ÖLÇÜDE KONTROL ALTINA ALINDI”

Bu arada yangın bölgesine gelen Vali Mehmet Ali Özkan, yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi..

Özkan:

“Munzur Vadisi Milli Parkı’nda 3 gün önce başlayan orman yangınına müdahaleye devam ediyoruz.. Alanda Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, AFAD, AFAD gönüllüleri, belediye çalışanları, gönüllü vatandaşlar, Kızılay, haberleşmeyi sağlayan mobil iletişim araçlarımız, İl Özel İdaresi ve jandarmamız can siparane mücadeleye devam ediyor..

Munzur Vadisi Milli Parkı civarında Fırtına Veli Çeşmesi dediğimiz alanda çıkan yangını genel itibariyle kontrol altına aldık. Şu anda iki helikopterimiz söndürmeden öte soğutma işlemi yapıyor..

Şu anda 350’ye yakın gönüllülerden oluşan bir mekanizma çalışıyor. Bu alanı insan gücüyle söndürmek çok kolay değildi. Helikopterlerle müdahale çok önemliydi..

Gerçekten hem vatandaşlarımız hem kurumlarımızın katılımıyla koordineli bir çalışma gerçekleşti.. Bundan sonra Kutuderesi üzerinde bir yangımız var ancak çok sarp ve dar bir alanda.. Helikopterler o alana müdahale edecekler. İnsanımızdan öncelikli ricamız lütfen orman alanlarına girmesinler. Lütfen zorunlu hallerde çok dikkatli olsunlar..”

CHP’Lİ ŞAROĞLU: “BURADA İNSAN ÜSTÜ BİR MÜCADELE VAR”

Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu ise ekiplerin canla başla çalıştığını söyledi..

Şaroğlu:

“AFAD’ın öncülüğünde yaklaşık 300 kişi bölgelere dağıtıldı.. Gerek yangının çıktığı alana kuzey gerek ise batı kısımdan çıkarak çalışma yürütülüyor. Ciddi bir emek sarf ediliyor.. Çünkü gerçekten çok zor bir alan. Dün bende yangın bölgesine çıktım. Rüzgar ve dumanın içinde çalışmak çok zor. Çalışanlar insan üstü mücadele ediyor.. İnsanlar bir metrekarelik bir alanın yanmaması için canını tehlikeye atıyor. İnsanlar, ‘Ben yanayım ama doğamız yanmasın’ diyor..” 

“MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI: ÖNLEM ALINMAZSA ADLİ GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIZ”

MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI İNSAN TEHDİDİ ALTINDA..

Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Yıldırım:

“Munzur Vadisi Milli Parkı’nın korunması için gerekli önlemlerin alınmaması halinde milli parkın bu vasfını kaybedebileceğini söylemeliyim..”

Dersim’e, yaz tatili nedeniyle yurtiçi ve yurtdışından çoksayıda yerli ve yabancı turist akın etmeye başladı.. Turistlerin başlıca uğrak noktalarından biride Munzur Vadisi Milli Parkı..

Tatil nedeniyle kent nüfusunda görülen ciddi artışın, vadideki fauna ve florayı olumsuz etkilediğini söyleyen Dersim Kültürel ve Doğal Miras KorumaGirişimi Sözcüsü avukat Barış Yıldırım, millipark alanının başlangıç noktasında basın açıklaması yaptı..

BÖYLE BİR MİLLİ PARK YÖNETİMİ OLMAZ

Munzur Vadisi MilliParkı’nın sahip olduğu flora ve fauna türleriyle dünya ölçeğinde bir park olduğunu vurgulayan Yıldırım, bölgedeki yaban ekolojisinin çokgüçlü olduğunu söyledi..

Yoğun insan etkileşiminin vadideki ekolojik dengeyi bozduğunu ifadeeden Yıldırım, koruma önlemleri alınmasını istedi:

“Burada mutlak koruma zonu olmasına rağmen son derece yoğun bir insan etkileşimi var.. Tam bu noktada Munzur Vadisi MilliParkı’nın resmi görevlilerinin bulunması gerekiyor.. Türkiye’deki ve dünyadaki bütün milliparkların korunması için görevliler gerekli kontrolleri yapar.. Fakat milliparka gelişi güzel herkes kolayca girip çıkıyor.. Buda buradaki ekolojinin tahrip olmasına yol açıyor.. Biraz daha ileriye gidin kesin koruma altında olan yabankeçileri su içmeye inemiyor.. Araç trafiğinden kaynaklı.. Bu çok korkunç birşey..

Ekosistemin önemli canlıları.. Koruma altında olan su samurları, ayı türleri, vaşak türleri; araç çapması sonucu ölüyor.. Böyle bir milli park yönetimi olmaz” diye konuştu..

Barış Yıldırım önlem alınması için yetkililere çağrı yaptı//cafemedyam
“MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN OLMALI”

Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı MuratKurum’un kenti ziyaretinde Munzur Vadisi Milli Parkı ile Pülümür Vadisi’nin kesin korunacak hassasalan ilan edileceğini yönünde açıklaması olduğunu hatırlattı:

“Kesin korunacak hassas alan, Türkiye Cumhuriyeti mevzuatında enüstün doğa koruma statüsüdür.. Bir yandan bu yaklaşımı ortaya koyup bir yandan korumamak açıkçası hukukla bağdaşmaz.. Biyolojik çeşitlilik çokgüçlü burada.. Korunması gereken habitat alanını, yaban hayatı ekolojisin, florasını insan etkileşimine açmak, hukuku biryana bırakalım vicdanada aykırıdır” şeklinde konuştu..

“ÖNLEM ALINMAZSA ADLİ GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIZ”

Milliparkların bir ülkenin ulusal değeri olduğunu kaydeden Yıldırım:

“Bir ülkede en az bayrak kadar, tarihi kadar, ülkenin milli marşı kadar kıymetlidir.. Dolayısıyla ulusal bir değeri, buna yaraşır şekilde korumak gerekir.. Fakat biz burada aksini görüyoruz.. Yasak olmasına rağmen alabalık avlanıyor, insanlar rahatça hertarafı kamp alanı olarak kullanıyor.. Bu konuda devletin temel kurumlarının gerekli önlemleri alması lazım.. Aksi halde biz bu biyolojik çeşitliliği koruyamazsak burası millipark olma vasfını kaybeder” ifadelerini kullandı…

Yetkililere gerekli önlemlerin alınması konusunda çağrı yapan Yıldırım:

“Munzur Vadisi MilliParkı’nın korunması için başta 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nda belirtilen önlemler olmak üzere mevzuatta belirtilen tüm önlemlerin alınmasını istiyoruz.. Şayet Munzur Vadisi MilliParkı için önlemler alınmazsa, geçmişte yaptığımız gibi gerek idari gerekse adli girişimlerde bulunacağız.” dedi..

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top