DÜNYA

TALİBAN, ÖNCE KOMEDYENİ SONRA HALK MÜZİĞİ SANATÇISINI KATLETTİ

.

“TALİBAN, AFGAN HALK MÜZİĞİ SANATÇISI FAVAD ANDARABİ’Yİ ÖLDÜRDÜ”

Andarabi’nin ailesi, sanatçının Andarab bölgesinin Kişnabad köyünde bulunan evinden zorla çıkarılarak öldürüldüğünü duyurdu..

Taliban’ın sivillere saldırmayacağına ilişkin verdiği söze rağmen, halk müziği sanatçısı Favad Andarabi’nin Bağlan vilayetindeki evinden zorla çıkarılarak öldürülmesi, hareketin baskıcı kurallarının geri döneceği konusunda endişeleri arttırdı..Andarabi’nin oğlu Cevad:

“Taliban militanları daha önce de evimize geldi ve babamla çay içti.. Ancak Cuma günü işler değişti.. Onu evden zorla çıkardılar ve başından vurdular. O masum, sadece insanları eğlendiren bir şarkıcıydı..” Cevad, adalet istediğini ve yerel bir Taliban konseyinin babasının katillerini cezalandırma sözü verdiğini de söyledi..

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid ise AFP’ye yaptığı açıklamada cinayetle ilgili fazla ayrıntıya sahip olmadığını ve olayı araştıracaklarını bildirdi..

Birleşmiş Milletler (BM) Kültürel Meselelerden Sorumlu Raportörü Karima Bennoune, olayın ardından Twitter’dan yaptığı paylaşımda cinayetten derin endişe duyduğunu ifade etti.

Birçok Afgan, Taliban’ın katı yaklaşımından, yabancı güçlerle ya da önceki ABD destekli hükümetle işbirliği yapan kişilere karşı misilleme yapmasından korkuyor.

Şarku’l Avsat

“TALİBAN, ÜNLÜ KOMEDYENİ KATLETTİ”

Taliban, Afganistan’ın ünlü komedyeni Nazar Mohammad’i katletti

Afganistan’ın ünlü komedyeni Nazar Mohammad’in Taliban tarafından katledildiği öğrenildi..

Nazar Mohammad‘in geçen hafta perşembe akşamı saldırıya uğradığı ve evinden alınarak kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldığı belirtildi..

İran International muhabiri Tajuden Soroush, Mohammad’in öldürülmeden önce Taliban tarafından kaçırılıp bir araçta şiddet gördüğü videoyu Twitter hesabı üzerinden paylaştı..

Paylaşılan videoda, eli silahlı bir Taliban üyesinin Mohammad’i defalarca tokatladığı görülüyor.. Görüntüler sosyal medyadan büyük tepki çekti..

Soroush:

“Bu video, Kandahari komedyeni Khasha’nın Taliban tarafından tutuklandığı, onu arabanın içinde tokatladığı ve sonra öldürdüğü anı gösteriyor.”

Mohammad’in bir ağaca bağlanarak boğazının kesildiği ve yerde yatarken bulunduğu aktarıldı..

https://www.cafemedyam.com/2021/07/25/taliban-orgutu-nedir/

AFGANİSTAN’DA İNFAZ EDİLEN NAZAR MUHAMMED HAKKINDA YENİ İDDİA: “KOMEDYEN DEĞİL CIA MİLİSİYDİ”

Pakistanlı gazeteci:

“Bu modern silahlara ve telsizlere nasıl erişebildi? Silahları şaka yapmak için mi kullanıyor?”

Afganistan’da Haşa Cevan ismiyle bilinen ve Taliban tarafından boğazı kesilerek öldürüldüğü öne sürülen komedyen Nazar Muhammed hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı.

Pakistanlı gazeteci Talha Ahmed’in Twitter hesabından yaptığı videolu paylaşımlarda Muhammed’in CIA destekli Afgan Yerel Polisi (ALP) adlı bir gruba üye olduğu iddia edildi.

Söz konusu videolarda Muhammed, silahlarla birlikte görülüyor.


Gönderisinde “O bir psikopattı!” diye yazan gazeteciyse komedyenin çocuk istismarı da dahil olmak üzere birçok insan hakkı ihlalinde bulunduğunu öne sürdü.

Gazeteci, Muhammed’in telsiz ve silahlarla görüldüğü bir videonun üzerine “Bu modern silahlara ve telsizlere nasıl erişebildi? Silahları şaka yapmak için mi kullanıyor?” diye yazdı.

Taliban’ın Muhammed’i ALP komutanı ve çocuk tecavüzcüsü olmakla suçladığını, bunun üzerine kendisinin de bu ismi araştırdığını aktaran Ahmed’in iddiaları şu şekilde:

“Oğlan çocuklarına tecavüz de dahil olmak üzere ciddi insan hakları ihlallerine karışan bir pedofiliydi. Sanatına dair hiçbir kayıt yok. Ama ALP’ye atfedilmiş bir görüntüsü de dahil olmak üzere silahla görüldüğü onlarca videosu var. Bu videoda birkaç yerli, onu kontrol noktalarında rüşvet almakla suçluyor.”


İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Independent Türkçe, Habertürk

Derleyen: Çağla Üren

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top