BİLİM & TEKNOLOJİ

ŞEHİRLER ARASI YOLCULUK: SAATTE BİN KİLOMETRE HIZ…

.

“VİRGİN HYPERLOOP YENİ KAPSÜL KONSEPTİNİ TANITTI”

Virgin Hyperloop, şehirler arası yolcuları mıknatıslarla havalandırarak vakumlu tüplerde saatte bin kilometreden daha hızlı taşıyacak yeni kapsül konseptini bir video ile tanıttı..

Virgin Hyperloop CEO’su Josh Giegel, videoyu Twitter hesabında paylaştı

Kapsüller birleşip bir tren oluşturmak yerine konvoy halinde art arda seyahat edebiliyor..

Virgin Hyperloop’un geçen yıl yapılan ilk yolculu test sürüşünde saatte 170 kilometre hıza ulaşılmıştı..


Öte yandan konseptin gerçeklikten uzak olduğunu savunanlar da var..

Demiryolu mühendisi ve yazar Gareth Dennis:

“Bilgisayarda yaratılmış efektlerden başka bir şey içermeyen, ‘Her şey işliyor ve müthiş’ diyen parlatıcı bir video..

Her saat her yöne on binlerce yolcu taşıma… iddiası üç saniyede bir kapsülün yola çıkması anlamına gelecek.”

Şirket:

“Hyperloop’u diğer modellerden ayıran püf noktası tam da bu..

Çok sayıda insanı taşıyabilmek için fiziksel olarak tek parça halinde bulunan trenlerin aksine bizim kapsüllerimiz dijital olarak birbirine bağlı, yollardaki kamyon konvoyları gibi hareket ediyor..

Konvoy halinde hareket edebilmek otomobillerin farklı noktalara gidebilme özgürlüğü ile trenlerin verimliliğini bir araya getiriyor…”

“HÜKÜMET DESTEĞİ”

Virgin Hyperloop, pille çalışan kapsüllerin doğrudan karbon salımının sıfır olacağını duyurdu..

Temmuz ayında da vakumlu tüplerde seyahatleri mümkün kılmayı hedefleyen bir diğer şirket olan Hyperloop TT, gemi konteynerlerini benzer bir şekilde taşımayı hedefleyen HyperPort konseptini tanıtmıştı..

Hyperloop bir süre önce ABD Senatosu’ndan geçen yatırım planında da yer almış, bu alanda yatırım yapacak şirketlere hükümetten fon verilmesinin önü açılmıştı..

Fakat bu konseptin pratik kısmına dair hâlâ soru işaretleri var..

En büyüğü de geniş bir vakumlu tüp ağı kurma maliyetine rağmen fiyatların havayolu veya demiryoluyla nasıl yarışabileceği sorusu..

Virgin Hyperloop ise bu soruya teknolojik gelişmeleri kullanarak maliyetleri düşüreceği ve kamu fonlarından yararlanacağını söyleyerek yanıt veriyor..

NE OLMUŞTU?

“VİRGİN HYPERLOOP İLK İNSANLI TESTİ GERÇEKLEŞTİRDİ: SAATTE 100 MİL”
Virgin Hyperloop kapsülü
Virgin Hyperloop kapsülü   –   ©  AP Photo// cafemedyam

Hyperloop girişimlerinden biri olan Virgin Hyperloop ABD’de Nevada çölünde ilk yolculu test denemesini başarıyla tamamladı..

İki kişiyi taşıyan XP-2 adlı hyperloop kapsülü saatte 160 km hıza çıktı..

Virgin Havayolu’nun sahibi ve uzay turizmi alanında da çalışmalar yürüten Virgin Group CEO’su milyarder girişimci Richard Branson’ın projesi olan Virgin Hyperloop yetkilileri gelinen aşamayı ‘büyük bir adım’ olarak nitelendirdi..

Fikir babası Tesla ve SpaceX şirketlerinin sahibi Elon Musk olan ‘hyperloop’ yeni bir ulaşım teknolojisi.. Musk bu konuda kendisi bizzat bir çalışma yürütmese de proje yarışması düzenlemiş ve öne çıkan projelere finansman desteği vermişti..

BRANSON: “HERKESİN HAYATINI DEĞİŞTİRECEK”

Ancak bu alanda en ileride olan proje Richard Branson’ın Virgin Hyperloop şirketi oldu..

Branson başarılı test sonrası şu açıklamada bulundu:

“İnovasyon ruhunun dünyanın her yerinde yaşayan, çalışan ve seyahat eden insanların hayatlarını önümüzdeki yıllar boyunca nasıl değiştireceğini bir kez daha göstermiş olduk..”

Bugüne kadar Nevada’da 400’den fazla test gerçekleştiren şirket burada altyapısını kurmuş olduğu 500 metrelik havası alınmış vakumlu tüneli kullanıyor..

Hyperloop kapsüllerinin son hali ise test kapsülünden daha büyük olacak ve toplamda 28 yolcu kapasitesine sahip olacak..

“DUBAİLİ YATIRIMCI SULTAN AHMED BİN SÜLAYİM: TARİHE TANIKLIK ETMEKTEN KEYİF ALDIM”

Virgin Hyperloop Kurul Başkanı olan aynı zamanda DP World Grup Başkanı ve CEO’su Dubaili yatırımcı Sultan Ahmed Bin Sulayim de bu testi canlı olarak yerinde izledi ve sonrasında şu açıklamaları yaptı:

“Bugün tarihe tanıklık etmekten büyük keyif aldım.. Önümüzdeki 100 yılın toplu ulaşım teknolojisini ve şeklini şekillendirecek olan bu fikrin ve projenin hayat bulduğunu gördüm.. Artık insanların ve kargoların ultra-hızlı ve sürdürülebilir ulaşımı alanında yeni bir döneme bir adım daha yaklaşmış bulunuyoruz..”

“GEREKLİ DÜZENLEMELER OLUŞTURULDU”

Temmuz2020’de ABD Ulaşım Dairesi (USDOT) ve Gelenek-dışı Yeni Gelişen Ulaşım Teknolojileri Konseyi (NETT) Amerika’da hyperloop altyapısı için detaylı bir regülasyon çerçevesi yayınladı..

Bu çerçeve ile hem bürokratik boşluklar dolduruldu hem de hyperloop projelerinin federal bütçeden fon almasının önü açıldı..

Uzmanlar önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ilk ticari yolculukların başlayabileceğini düşünüyor.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Euronews// Sertaç Aktan 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top