EĞİTİM

BİRLİK SENDİKASI ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİ BÜROSU KURULDU

“ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİNİN SENDİKAL MÜCADELESİNDE ÖNEMLİ ADIM”

“ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİNİN SENDİKAL MÜCADELESİNDE ÖNEMLİ ADIM”

Birlik Sendikası, özel okul öğretmenlerinin sendikal mücadelesinde önemli bir gelişmeyi duyurdu…

Birlik Sendikası, BBOM Ankara Meraklı Kedi İlkokulu’nda öğretmenlerin 2020-21 eğitim öğretim dönemi sözleşmesinin imzalandığını açıkladı.

Sözleşmeyle öğretmenlerin elde ettiği haklar şöyle:

Ortalama ücrette %25 oranına yakın ücret artışı

20 saatin üzerinde okutacakları her bir ders karşılığında ek ders ücreti ödenmesi

Her yıl için bir önceki yıl gerçekleşen enflasyon oranları esas alınarak ücret zammı yapılması

Öğretmenlerin tatil günlerinde fazla mesaiye çağırılma yetkisi sınırlandırılması,

Performans ölçümü ve performansa dayalı ücret artışı, öğretmenler için soyut ve subjektif kıstaslara dayanan yükümlülük önerileri, esaslı değişiklik mahiyetinde mesai saati değişikliği ve yemek bedelinin ücrete dâhil olması gibi ağırlaştırıcı hüküm önerilerinin sözleşmelerden çıkarılması kararlaştırılarak sözleşmeler imzalandı.

Sendikanın konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

“ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİNİN SENDİKAL MÜCADELESİ”

Ülkemizde eğitimin özelleştirilmesi pek çok hak kaybına neden olurken, öğretmenler için sömürünün şiddetinin katlanması anlamına geldi..

Öğretmenler, bir yandan çocuklarımızın eğitim hakkına gereği gibi kavuşması için olanca çabayı gösterirken diğer yandan da haksız uygulamalar ve ekonomik sıkıntılarla baş etmeye çalışıyor..

Eğitim Fakültesi mezunları arasındaki yüksek işsizlik oranı, özel okullarda öğretmenlerin sözleşmelerinin bir yıl süreli olacak şekilde düzenlenmesi, belirli süreli çalışma nedeniyle İş Kanunu güvencesi hükümlerinin uygulanamaması ve işverenlere tanınan idari yetkiler; öğretmen emeğinin değersizleşmesinde başlıca faktörler arasında sayılabilir..

Gerek işyeri uygulamaları gerekse de idari düzenlemeler karşısında her geçen gün daha güvencesiz hale gelen çalışma koşulları; özel okul öğretmenlerinin birlikte ve örgütlü hareket etmekten başka çaresi olmadığının da en açık göstergesi..

Ancak bunun böyle devam etmeyeceğine dair özel okul öğretmenlerinin sendikal mücadelesi bakımından oldukça umut verici bir gelişme yaşandı..

Sendikamıza üye olan Ankara BBOM Kooperatifi Meraklı Kedi İlkokulu öğretmenleri,  yeni dönem için okullarıyla imzalayacakları sözleşme sürecini başından sonuna kadar ortak kararlar alarak ve sendikamızla yürüttü..

BBOM Ankara Meraklı Kedi İlkokulu öğretmenleri, her ne kadar “bireysel sözleşme” olarak adlandırılsa da yaklaşık bir ay süren sözleşme sürecini sendikalarının eşliğinde ve sendikal örgütlülük haklarına sahip çıkarak tamamladı..

Öğretmenlerimizin tüm süreçte birlikte hareket ederek imza ettikleri sözleşmeler; gün geçtikçe daha çok yalnızlaştırılan ve güvencesizleştirilen tüm özel okul öğretmeni arkadaşları için son derece cesaret verici bir kazanımdır..

BBOM Meraklı Kedi İlkokulu yetkilileri ve avukatıyla gerçekleşen sözleşme imza görüşmelerinde öğretmenlerimize aynı zamanda sendikamız danışmanı olan avukat arkadaşımız eşlik etmiştir..

İşveren okul yönetimi ile yapılan bu görüşmelerin sonunda imzalanan sözleşmelerde öğretmenlerimiz için önceki sözleşmelerine ek olarak;

Ortalama ücrette %25 oranına yakın ücret artışı

20 saatin üzerinde okutacakları her bir ders karşılığında ek ders ücreti ödenmesi

Her yıl için bir önceki yıl gerçekleşen enflasyon oranları esas alınarak ücret zammı yapılması

Öğretmenlerin tatil günlerinde fazla mesaiye çağırılma yetkisi sınırlandırılması,

Performans ölçümü ve performansa dayalı ücret artışı, öğretmenler için soyut ve subjektif kıstaslara dayanan yükümlülük önerileri, esaslı değişiklik mahiyetinde mesai saati değişikliği ve yemek bedelinin ücrete dâhil olması gibi ağırlaştırıcı hüküm önerilerinin sözleşmelerden çıkarılması kararlaştırılarak sözleşmeler imzalandı.

Birlik Sendikası olarak; Meraklı Kedi ilkokulu öğretmen üyelerimizin bu başarısını kutluyor, diğer özel okul öğretmenlerini de sendikamıza üye olmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

“BİRLİK SENDİKASI ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİ BÜROSU KURULDU”

Birlik Sendikası Özel Okul Öğretmenleri Bürosu’nun kurulduğu duyuruldu..

Birlik Sendikası, kuruluşundan bu yana pek çok çalışmaya imza attığı özel okul öğretmen örgütlenmesine dair yeni bir adım atarak ‘Birlik Sendikası Özel Okul Öğretmenleri Bürosu’nu kurdu..

Sendikadan yapılan açıklama:

“Sendikamız özel okul öğretmenlerinin iş yükünün katlanarak büyüdüğü, öğretmenlerin işsiz binlerce meslektaşı ile terbiye edilmeye çalışıldığı, pandeminin bütün yükünün öğretmenlerin sırtına bindirildiği bir dönemde örgütlü gücüne güç katacak Özel Okul Öğretmenleri Bürosunu kurdu..”

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kuruluşu Kovid 19 pandemisinin ortasında pek çok sektörde olduğu gibi özel okul sektöründe de kuralsızlığın, hak ihlallerinin kendisini daha şiddetli hissettirdiği günlere denk gelen Sendikamız, özel okul öğretmenlerinin iş yükünün katlanarak büyüdüğü, öğretmenlerin işsiz binlerce meslektaşı ile terbiye edilmeye çalışıldığı, pandeminin bütün yükünün öğretmenlerin sırtına bindirildiği bir dönemde örgütlü gücüne güç katacak Özel Okul Öğretmenleri Bürosunu kurdu..

Kuruluşundan bu yana özel okul öğretmenlerinin yaşadıkları hak gasplarına karşı onların yanında olan, her türlü hukuksal destek ihtiyacında başvuru merkezi haline gelen Sendikamız bu alanda pek çok önemli adım attı. .

Özel okul patronlarının öğretmenleri fişlemek için kurdukları internet sitesini kamuoyunun gündemine taşıması ve öğretmenlerin iradesi ile bu sitenin kapatılması örgütlülüğün gücünü gördüğümüz bir örnek oldu. Patronların birlikteliğine karşı öğretmenlerin yalnız olmadığını gösterdik..

Ücret ve hak gasplarına dair öğretmenlerin sorularının yanıtlandığı canlı yayınlar, özel okul öğretmenleri için HAKLARIMIZ kılavuzunun hazırlanması, kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin gibi pandemi bahanesiyle patronların lehine kullanılan bir dizi uygulamaya dönük dilekçelerin hazırlanması, sözleşme döneminde sendika avukatlarımızın öğretmenlere verdiği sayısız hukuksal destek gibi pek çok örnek çalışma sayabiliriz..

Ülkemizin dört bir yanından öğretmenlerin açmış olduğu işçilik alacakları davalarında; Mahkemelerin emsal ücret araştırması için Sendikamıza yapmış olduğu yazılı başvurular da Sendikamızın özel okul öğretmen örgütlenmesinde doldurduğu boşluğun ve verilen mücadelenin önemini ortaya koymaktadır..

Bu sürecin belki de en önemli sonucu ise; Ankara’da Başka Bir Okul Mümkün girişiminin Meraklı Kedi ilkokulu’nda Birlik Sendikası üyesi öğretmenlerin sözleşmelerinin haklarını güvence altına alarak sendikamızla birlikle imzalanması oldu. Bu sözleşme ile zam oranlarından ek ders ve faaliyetlerin ücretlendirilmesine kadar pek çok hüküm öğretmenlerin lehine olacak şekilde yeniden düzenlendi. Özel okul öğretmenlerinin örgütlü gücünün kısa zamanda ne gibi kazanımlarla sonuçlanacağını bize gösteren bu örnek, önemli bir somut kazanımdır..

Bütün bu kazanımları artırmak ve daha fazla okulda öğretmenlerin haklarını alabilmesini sağlamak ancak Sendikamıza sahip çıkmakla, üye olmakla mümkün. Birlik Sendikası pek çok okulda örgütlenme çalışmalarına devam ediyor..

Pandemi etkisiyle eğitimde her geçen gün yeni bir kaos yaşanırken biliyoruz ki; özel okul öğretmenleri bundan en fazla nasibini alan kesim oluyor, olacak. Buna dur demekse gücümüzü birleştirmekten geçiyor. Biliyoruz ki; yan yana geldiğimizde çalışma koşullarımızı düzeltebilir, insanca koşullara ulaşabiliriz. Kuruluşunu duyurduğumuz Birlik Sendikası Özel Okul Öğretmenleri Bürosu ile çok daha güçlü devam ediyoruz yola! Sızlanmadan, sorunlar karşısında boynumuzu eğmeden, çaresizlik karşısında sinmeden mücadele ederek… Sendikamıza güç vererek!

GÜCÜMÜZ BİRLİĞİMİZDİR!

BİRLİK SENDİKASI MERKEZ YÖNETİM KURULU

İLGİLİ HABER

sOL

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top