İSTANBUL DEPREMİ İÇİN ÇARPICI RAPOR!

“UZMANI, İSTANBUL DEPREMİNİN OLASILIĞINI AÇIKLAYIP, TARİH VERDİ!.”

Afet Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFAM) Müdürü ve inşaat mühendisi Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, İstanbul depreminin olasılığını açıklayarak tarih verdi..

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin üzerinden 22yıl geçti..

İzmit Gölcük merkezli 7,4 büyüklüğünde gerçekleşen depremde, 17 binden fazla kişi hayatını kaybetti, on binlerce kişi yaralandı..

Büyük kayıplara neden olan felaketten 200binin üzerinde ev ve işyeri etkilendi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFAM) Müdürü ve inşaat mühendisi Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, 17Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 22’nci yıl dönümünde, deprem riskine ilişkin alınması gereken önlemleri sıralayadı.

‘8 YIL KALMIŞ’

İstanbul depreminde son çeyreğe girildiğini vurgulayan Prof. Dr. Altan:

“Çünkü 1999 depreminden sonra İstanbul’da 30 yıl içinde büyük deprem olma olasılığı yüzde64’tür.. Gölcük depreminin üzerinden 22 yıl geçti, 8 yıl kalmış..

Deprem olmadan önce alacağımız en önemli önlem yapı güvenliğidir.. İstanbul’un yapı stoku hala S.O.S. veriyor, çürük.. Çünkü 2000yılından önce yapılan binalar çok fazla ve o yapılarda insanlar yaşıyor..”

‘YAPILARIMIZ SAĞLAM DEĞİL’

İstanbul’da 700bin binanın kentsel dönüşüme girmesi gerektiğini aktaran Prof. Dr. Altan:

“Şu anda 75bin binanın kentsel dönüşümle yenilendiğini görüyoruz.. Kentsel dönüşümde yerimizde sayıyoruz, ivme kazandırmak lazım..

Devletimiz süreci biraz hızlandırmalı, vatandaş ise binalarını yenilemeye gitmelidir..

Büyük depremin üzerinden 22yıl geçti, yapılarımız sağlam değil.. Depreme karşı dayanıklı bina sayımız az..”

ANALİZİNİ YAPTIĞIMIZ BİNALARIN YÜZDE 95’İ ÇÜRÜK

Yapıların bir an evvel ya güçlendirilmesi ya da yıkıp yeniden yapması uyarısında bulunan Prof. Dr. Altan:

“Üniversitemizin inşaat laboratuvarında deprem performans analizleri yapıyoruz..

Bize Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler gibi ilçelerden gelen bina örneklerinden neredeyse yüzde95’i çürük çıkıyor.. Bu binalar 2000 yılı öncesinde yapılmış ve genelde 5 ilâ 9 katlı..

Kişiler, özellikle 2000yılı öncesinde yapılan binaları son çıkan deprem yönetmeliğine uygun mu diye kontrol ettirmelidir.. Yoksa depremi evde karşılayamayız..”

BÜYÜKÇEKMECE, AVCILAR, PENDİK RİSKLİ İLÇELER

Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan:

“Büyükçekmece’den başlayarak özellikle Avcılar, Küçükçekmece depremden en çok etkilenecek ilçelerdir..

Sonra Kadıköy, Üsküdar, Kartal ve Pendik’e kadar giden güzergahta eski yapı stoku var..

Fayın Adalar ve Silivri tarafında kilitlendiğini biliyoruz.. Özellikle bu ilçelerde yaşayanlar yapılarını kontrol ettirsin. 2000 yılı öncesinde yapılan binaları artık silmek gerekir.”

“DEPREMİN 7-7,5 BÜYÜKLÜĞÜNDE OLMASI BEKLENİYOR

1milyona yakın binanın etkileneceğini söyleyen Prof. Dr. Altan:

“İstanbul depreminde merkez üssünün Adalar yada Silivri olacağını tahmin ediyoruz..

Adalar’da meydana gelirse 7, Silivri’de ise 7-7,5 büyüklüğünde bekliyoruz..

Bu depremden sadece İstanbul değil bütün Marmara Bölgesi etkilenecek.. Yani 30milyonluk bir nüfustan bahsediyoruz..

70 bin civarında binanın ağır hasar alacağını, toplamda 1milyona yakın binanın depremden etkileneceğini düşünüyoruz..”

“‘SİLİVRİ DEPREMİ ÖN İNCELEME RAPORU'”

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sismoloji Anabilim Dalı’nın hazırladığı rapor…

Raporda şu ifadelere yer verildi:https://da4638d0fc119ade2b523039bb89e0bf.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

*11 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’da meydana gelen depremle ilgili olarak üniversitemiz Türkiye saati ile 16:37:36’da Silivri açıklarında lokal büyüklüğü (ML) 4.6 olan hafif şiddetli bir deprem meydana gelmiştir.

*Deprem Avcılar ve civarında daha güçlü olmakla birlikte İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakası genelinde de hissedilmiştir. Depremin derinliği B.Ü. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün verileri kullanılarak 17.5 km olarak elde edilmiştir.

*Deprem Marmara Denizi içinde meydana gelmiş ve depremin lokasyonu 40.8563K enlemi, 28.2375D boylamı olarak hesaplanmıştır. Deprem episantırının Silivri’nin merkezine olan uzaklığı yaklaşık 23 km’dir.

*Depremin oluş zamanından itibaren, lokal büyüklüğü ML ~2.0 olan 7 adet deprem daha gözlenmiştir. Odak mekanizması çözümleri 4.6 büyüklüğündeki depremin yaklaşık Dogu-Batı doğrultulu bir fay üzerinde meydana geldiğine, bu fayın da sağ yanal atım bileşenine sahip bir ters fay olduğuna işaret etmektedir.

*26 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen sismik aktivitenin çarpıcı özelliği, Ana Marmara Fayı’nın kuzeyinde, yaklaşık 10 km uzunlukta, 5 km genişlikte ve kabuğun sığ-orta derinliklerini içine alan dar bir bölgeye yoğunlaşmış olmasıdır.

RASTLANIR BİR DURUM DEĞİL…

”Silivri depreminin ana fayla farklı mekanizmaya sahip ve büyüklük olarak 5.8 değerine ulaşmış olması Marmara Fayı üzerinde rastlanır bir durum değildir.”

Raporda ayrıca;

”Bir depremin öncü olup olmadığının veya daha büyük bir depremi tetikleyip tetiklemeyeceği bilinen bir durum değil. Bu nedenle toplumumuzun sosyal medyada veya farklı ortamlarda yayılan bu tür söylentilere kesinlikle itibar edilmemesi gerektiği bir kez daha önemle duyurulur.”

https://www.cafemedyam.com/2019/10/02/deprem-riski-artabilir/


RAPORDA ŞU AÇIKLAMALARA YER VERİLDİ

”26 Eylül 2019 tarihinde Türkiye saati ile 13:59:24’de Silivri açıklarında moment büyüklüğü (Mw) 5.8 olan orta şiddette bir deprem meydana gelmiştir.”

”Deprem merkez üssünün Silivri’nin merkezine olan uzaklığı 22 km’dir. Depremin odak derinliği 12 km olarak ölçülmüş olup sığ odaklı bir depremdir.”

”Deprem hem büyüklüğü nedeniyle, hem de kırılması beklenen Marmara Fayı üzerinde yer alması sebebiyle; ‘acaba büyük deprem mi geliyor’ yönünde toplumda büyük bir endişeye neden olmuştur.”

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sismoloji Anabilim Dalı;

Daha önce tamamladığı Marsite projesi ve halen devam eden Ganos Fayı araştırmasına dayanarak, deprem sonrası bir ön değerlendirme çalışması yapmış ve aşağıda belirtilen hususları kamuoyunun dikkatine sunmayı görev bilmiştir.

“SÖYLENTİLERE İTİBAR EDİLMEMELİ

Öncellikle her zaman söylendiği gibi; günümüz bilgi ve teknolojisi altında bir depremin öncü olup olmadığı veya daha büyük bir depremi tetikleyip tetiklemeyeceği bilinen bir durum değildir. Bu nedenle toplumumuzun sosyal medyada veya farklı ortamlarda yayılan bu tür söylentilere kesinlikle itibar edilmemesi gerektiği bir kez daha önemle duyurulur.

ODAK MEKANİZMASI ÇÖZÜMLERİ İTİBARİYLE SÜRPRİZ BİR DEPREM

Bunun yanında, sismolojik olarak her deprem yeni bir veri demektir ve bu karmaşık mekanizmayı çözebilmek için yeni bir adım demektir. 26 Eylül 2019 Silivri depremi odak mekanizması çözümleri itibarıyla sürpriz bir depremdir. Çözümler yaklaşık doğrultusu KD-GB olan hakim ters faylanmaya işaret etmektedir. Bu çözüm asıl karakteri doğrultu atım olan Marmara Fayı’na göre farklılık arz eder. Doğrultu atım fay sistemleri kendi içinde ana faya eşlenik ters faylanma mekanizmaları geliştirebilir. Genelde bu ikincil sistemler daha küçük magnitüdlü depremler üretir.

5.8 DEĞERİNE ULAŞMASI MARMARA FAYI ÜZERİNDE RASTLANIR BİR DURUM DEĞİL


Silivri depreminin ana fayla farklı mekanizmaya sahip ve büyüklük olarak 5.8 değerine ulaşmış olması Marmara Fayı üzerinde rastlanır bir durum değildir. Depremin oluş zamanından 27 Eylül 2019 sabahına kadar geçen süre içinde, büyüklükleri 1.0 ile 4.1 arasında değişen 150 adet artçı deprem gözlemlenmiştir. Artçı şokların episantr dağılımları hemen ana fayın kuzeyine düşmekte ve kabaca KB-GD yönelimli bir kırığa işaret etmektedir. Ana şok mekanizmasında ortaya çıkan doğrultu ile artçı şokların ortaya koyduğu kırık yönelimi arasındaki fark dikkat çekicidir. Sismolojik olarak detaylı bir araştırma konusu oluşturması nedeniyle zaman ihtiyacı vardır.

https://www.cafemedyam.com/2019/09/28/odtuden-deprem-aciklamasi/

BİLİMSEL AÇIDAN BİR FIRSAT

Silivri depremini özellikle İstanbul’un batı kesimi, Avcılar’dan Marmara Ereğlisi’ne kadar olan bölge en kuvvetli hisseden kesimdir. Başta Avcılar olmak üzere İstanbul’un farklı semtlerinde ufak çaplı yapısal hasarlar tespit edilmiştir. Büyükçekmece, Silivri ve Marmara Ereğlisi’nde kaydedilen en büyük ivme değerleri sırasıyla 85gal, 82gal ve 73gal’dir. Beşiktaş’ta bu değer 22gal’e, Kartal’da ise 15gal’e düşmektedir. Kaynak uzaklığına ve zemin özelliklerine bağlı olarak değişen ivme değerleri Beşiktaş’ta ölçülen değerin Büyükçekmece’dekine göre dörtte biri seviyesinde olduğunu göstermektedir. Genelde 100gal ivme değeri hasar başlangıcı olarak kabul edilirse, beklenilen durum, bu depremde önemli bir hasarın ortaya çıkmamasıdır. Sismolojik açıdan çok önemli araştırma alanlarına işaret eden bu deprem bilimsel açıdan bir fırsattır. Fakat ürettiği sonuçlar açısından bir şehrin, özellikle büyük bir deprem riski taşıyan bölgenin deprem hazırlıkları konusunda çok önemli bir uyarıcıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

https://www.cafemedyam.com/2021/02/19/deprem-ve-tsunami-uyarisi/

İLGİLİ HABER

http://www.cumhuriyet.com.tr/

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.