DÜNYA

KABİL HAVAALANI KAOSA SAHNE OLUYOR

“El Kaide, IŞİD ve diğer militan gruplar yok olmadı”

“ABD ASKERLERİ AFGAN SİVİLLERİ ENGELLEMEK İÇİN HAVAYA ATEŞ AÇTI “

ABD askerleri Afgan sivilleri engellemek için Kabil Havalimanı’nda havaya ateş açtı: ‘En az beş kişi öldü’

Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’da, sivillerin kaçmaya çalıştığı Kabil Havaalanı kaosa sahne oluyor

  ABD’nin 20 yıllık işgaline apar topar son verme kararının ardından Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’da, kaçmak isteyen binlerce sivil Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’na sıkışmış durumda..

Havalimanından sadece askeri uçakların kalkışına izin verildiği belirtilirken, bazı Afgan siviller olası Taliban misillemesinin korkusuyla piste çıkarak uçaklara binmeye çalıştı..

Şu an için havalimanının güvenliğini sağlayan ABD askerleri ise bu sabah sivilleri durdurmak için havaya ateş açtı..

ABD’li yetkili havaya ateş açıldığını doğrulayarak:

“Kalabalık kontrolden çıkmıştı.. Sadece kaosu engellemek için ateş açıldı..”

Bir diğer yetkili:

“Amerikan güçleri Afganların askeri uçaklara binmesini engellemek için havaya ateş açmak zorunda kaldı.”

“‘EN AZ BEŞ KİŞİ ÖLDÜ'”

Görgü tanıkları, gerilim sırasında en az beş kişinin öldüğünü söylerken, bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı.. Ölümlerin inanların birbirini ezmesi sebebiyle mi yaşandığı, yoksa açılan ateşten mi kaynaklandığı henüz bilinmiyor..

Türkiye’nin de ABD ile NATO birliklerinin çekilmesi sonrası güvenliğini sağlamaya ve işletmeye talip olduğu Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nda, Taliban’ın dün başkente girmesinden bu yana kaos yaşanıyor..

Çoğu Batılı ülkenin diplomatları ve Afgan elçilik çalışanları da buradan tahliye ediliyor.

Ancak kendi imkânlarıyla Taliban’dan kaçmak isteyen Afganların da ülkeden çıkış için tek seçeneği burası.

Reuters ajansı, Kabil’de havalimanına giden yoldaki trafik sıkışıklığını böyle görüntüledi:

“TALİBAN HAVALİMANININ GİRİŞİNE KONUŞLANDI”

Havalimanının girişinde ise Taliban militanları bulunuyor.

Kabil Havalimanı’nın girişindeki Taliban militanları.

Taliban dün, ülkeden gitmek isteyenlerin engellenmeyeceğini açıklasa da sivillere ülkelerinde kalma çağrısında bulunmuştu..

Bir Taliban yetkilisi bu sabah Reuters’a yaptığı açıklamadaysa, havalimanında ülkeyi terk etme yolunu bulamayan herkesin kalma kararı vermesi halinde evlerine dönmelerine izin verileceğini, sivillere zarar verilmeyeceğini söyledi

“TALİBAN KABİL’DE CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI’NA GİRDİ”

SİLAHLI TALİBAN ÜYELERİ CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI’NA GİRDİ”

Görsel: Twitter// cafemedyam

 Taliban, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girdi.

Al Jazeera’nın özel haberinde, Kabil’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giren bir grup silahlı Talibanın görüntülerine yer verildi.

Bir Taliban sözcüsü kanala yaptığı açıklamada, Afganistan’da Eşref Gani hükümeti ve ordu ile çalışanlar için af ilan edeceklerini belirtti.

Taliban’ın Kabil’e girmesinden bir süre sonra Afganistan’dan ayrılan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ise Facebook hesabında paylaşımda bulundu.

Gani, paylaşımında “Bugün zor bir seçimle karşı karşıya kaldım – Saraya girmek isteyen Taliban’a karşı durmak ya da 20 yıl korumaya adadığım ülkemi terk etmek. Eğer kalsaydım bu, birçok vatandaşın şehit olmasına ve Kabil’in yıkılmasına yol açacaktı.” ifadesini kullandı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, hükümet güçlerinin başkent Kabil’den ayrılması nedeniyle kentin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını açıklamıştı.

TALİBAN: TÜRKİYE’Yİ BİR DÜŞMAN OLARAK DEĞİL MÜTTEFİK OLARAK GÖRÜYORUZ

TALİBAN YETKİLİLERİ: ‘KABİL’DE KAN DÖKÜLSÜN İSTEMİYORUZ!”

Afganistan’ın başkenti Kabil kapılarına dayanan Taliban yetkilileri, “Türkiye’yi bir düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz..”

Fotoğraf: Independent Türkçe // cafemedyam

Afganistan’da son zamanlarda ilerleyişini sürdüren Taliban, bu sabah peş peşe Kabil dışında kalan tüm vilayet merkezlerini ele geçirdi..

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Taliban’ın Kabil dışında Afganistan genelinde hakimiyet sağladığını söyledi..

Kabil’in kapılarına dayandıklarını ifade eden Mücahid, “istedikleri an Kabil’i alabileceklerini” belirtti.

Mücahid, sivil insanların zarar görmemesi için Kabil’i zor kullanarak almak istemediklerini kaydetti.


“Herkes tarafından kabul görecek bir İslami hükümet kuracağız”

Kabil yönetimiyle müzakerelerin başladığını dile getiren Mücahid, “barışçıl yollarla Kabil’i teslim alacaklarını” vurguladı..

Mücahid: “Kimsenin canı ve malına zarar vermek istemediklerini ve Kabil halkının bu konuda endişesinin olmaması gerektiğinin” altını çizdi..

“Taliban’ın kimseden intikam alma gibi bir planının olmadığını” aktaran Mücahid, Kabil yönetiminde çalışan asker ve sivil herkesi affettiklerini öne sürdü..

Mücahid, “Tüm Afganlara hizmet edecek ve herkes tarafından kabul görecek, herkesin kendisini bulabileceği bir İslami hükümet kuracağız” dedi..
 

“Kabil çok kısa süre içerisinde kontrolümüze geçecek”

Taliban’ın en önemli isimlerinden, aynı zamanda eski lider Muhammed Ömer’in oğlu olan Molla Muhammed Yakup’un ofisi de  da Kabil’e girmeye başladıklarını kaydetti.. 

Molla Muhammed Yakup’un ofisi, “Kabil çok kısa süre içerisinde kontrolümüze geçecek. Afganistan İslam Emirliği’nin zaferini tüm dünya kabul etmeli.. Bizi tanıyan ülkelerle yakın ilişkiler kurmaya hazırız” dedi..


“Afganistan topraklarında hiçbir ülkenin bulunmasına izin vermeyeceğiz “

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani için “Afganistan için büyük bir sorundu” ifadelerini kullanan Yakup, “Binlerce kişinin ölümünden sorumlu biri. Zaferimizi kabul etmeli” diye ekledi..

“Afganistan topraklarında hiçbir ülkenin bulunmasına izin vermeyeceğiz” diyen Yakup, “Kısa süre içerisinde hangi ülke olursa olsun Afganistan İslam Emirliği topraklarında yabancı güçleri işgalci olarak görüp gerekeni yapacağız” şeklinde konuştu..


“Türkiye’yi bir düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz”

Türkiye hakkında da konuşan Yakup’un ofisi “Türkiye, yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke” dedi ve ekledi:

“Erdoğan’dan bize karşı saygılı olmasını arzuluyoruz. Türkiye, birçok Afgan’ı barındıran ve yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke. Türkiye’yi bir düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz.”
 

 
GANİ İLE PAZARLIK BAŞLADI “

Edinilen bilgilere göre ABD’nin Afganistan Barış Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, az önce başkent Kabil’e geldi ve Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile görüşmesi sürüyor..

Halilzad’ın Kabil’e gelmesi ile bir grup Taliban heyetinin de Kabil’e geldiği ve Gani ile pazarlığa başladığı iddia edildi..

Hükümetten henüz bu konuda bir açıklama yapılmadı..

Ayrıca Afganistan Savunma Bakanı Bismillah Muhammedi, yaptığı açıklamada,  Kabil’in güvenlik güçlerinin kontrolünde olduğunu bildirdi..

Muhammedi, güvenlik konusunda Kabil sakinlerinin hiçbir endişesinin olmamasını istedi..

Ayrıca Taliban’ın Kabil’e girdiği bilgilerinin paylaşılmasıyla kent merkezinde panik bir hava yaşandı..

Okullar, resmi idareler tatil edilirken insanlar her tarafa kaçışmaya başladı..

Diğer taraftan 20 yılın sonunda ABD Kabil Büyükelçiliğinin de tahliyesi sürüyor.

Böylece Taliban üyeleri, Kabil’i bugün ele geçirdiği takdirde son 10 gün içinde ülke genelini kontrol etmiş olacak.. 

© The Independentturkish//Emir Ekşioğlu – Abdullah Rahimoğlu

AFGANİSTAN: TALİBAN KENTLERİ ART ARDA ELE GEÇİRİYOR

“TALİBAN, KABİL’E GİRMEYE BAŞLADI”

Taliban, Afganistan’ın başkentini merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceğini duyurdu..

ABD’nin bölgeden çekilmesi ile ilerlemesi hız kazanan Taliban, Afganistan’ın kilit bölgelerini birer birer ele geçiriyor..

Taliban’ın Afganistan’da başkent Kabil hariç tüm büyük vilayet merkezlerini ve sınır kapılarını ele geçirdiği duyuruldu..

Fotoğraf: Reuters// cafemedyam

Kabil’deki durum

Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban’ın her yönden başkent Kabil’e girmeye başladığını açıkladı..

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, başkent Kabil’in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceklerini duyurdu..

Mücahid, Kabil’in yoğun nüfusu nedeniyle çatışmalara girmeyeceklerini, başkent merkezini müzakereler yoluyla almak istediklerini ve Taliban mensuplarına kent merkezinin giriş noktalarında beklemeleri emri verdiklerini açıkladı..

Gelimelerin ardından bakanlık Taliban’ın başkente girmesinin ardından, yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını duyurdu..

Ayrıca ABD ordusunun Kabil’deki büyükelçiliğini tahliye ettiği öğrenildi.

Türkiye’den vatandaşlarına çağrı

 Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği ile temasa geçmesini istedi..

Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Afganistan’dan ayrılma talebinde bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği ile iletişime geçerek ivedilikle bilgi vermeleri çağrısında bulundu..

Elçiliğin numarası “+93 79 782 82 83” olarak paylaşıldı.

“AFGANİSTAN’IN DOĞUSUNDA 3 VİLAYET MERKEZİ TALİBAN KONTROLÜNE GEÇTİ..”

Afganistan’ın doğusundaki Paktika, Kunar, Paktiya vilayetlerinin merkezi Şerene, Esed Abad ve Gardiz kentleri Taliban kontrolüne geçti..

Güvenlik yetkilileri, Taliban‘ın Şerene, Esed Abad ve Gardiz kentlerine yönelik saldırılarını dün gece saatlerinde artırdığını belirtti..

Söz konusu kentlerin Taliban’ın kontrolüne geçtiğini bildiren yetkililer, güvenlik güçlerinin kentlerden geri çekildiğini kaydetti..

Öte yandan dün sabah saatlerinde başkent Kabil’in komşusu Logar, güneyindeki Zabul ve Uruzgan vilayetlerinin merkezleri Taliban’ın kontrolüne geçmişti..

Ayrıca ülkenin kuzeydoğusundaki Badahşan ve merkezindeki Daykundi vilayetlerine bağlı bazı ilçeler de Taliban kontrolüne geçti..

Badahşan Milletvekili Abdul Şukur Vakıf Hakimi, Taliban’ın Badahşan’ın Kiran ve Mincan ilçesini ele geçirdiğini belirtti..

Daykundi İl Şura Vekili Gayratullah Cevahiri de Taliban’ın Daykundi’nin Kecran ve Navemiş ilçelerini kontrolü altına aldığını kaydetti.

“Taliban vilayet merkezlerini ele geçirmeye yöneldi”

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı alması ve Afgan yönetiminin Taliban ile barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Taliban saldırıları hız kazandı..

Taliban, hazirandan itibaren onlarca ilçeyi ele geçirdikten sonra kuşatmaya aldığı vilayet merkezlerine yöneldi..

Afganistan-İran sınırındaki Nimruz vilayet merkezi Zaranc, Taliban’ın ele geçirdiği ilk vilayet merkezi oldu.. Ardından çoğu kuzey ve güneyde olmak üzere 21vilayet merkezinde Afgan güvenlik güçleri, Taliban’a karşı kontrolü kaybetti.. Kabil yönetimi halen 13vilayet merkezinde hakim durumda. Çatışmaların son aylarda yoğunlaşması sivil kayıplarını ve göçleri artırdı..

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, 2021’in ilk yarısında 1659sivil hayatını kaybederken son bir ayda 1000’den fazla sivil yaşamını yitirdi.. Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, mayıs başından ağustosa kadar yaklaşık 1milyon sivilin evlerinden olduğunu açıkladı.. BM, 18 milyon Afgan’ın insani yardıma ihtiyaç duyduğunu bildiriyor..

“AFGANİSTAN CUMHURBAŞKANI GANİ: VATANI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİM”
Eşref Gani - Sputnik Türkiye, 1920, 14.08.2021

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani:

“Cumhurbaşkanı olarak vatanı savunmaya devam edeceğim.. Uluslararası ortaklarımız ve siyasi liderlerle görüşmelerimiz sürüyor.”

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, yayınladığı videolu mesajında, Afganistan’ın dayatılmış bir savaşla karşı karşıya kaldığını ve ülke genelinde yaşanan durumdan haberdar olduğunu belirtti..

Afganistan savunma, güvenlik ve halk güçlerinin ülke topraklarını savunmak için büyük bir mücadele verdiğini dile getiren Gani, bu konuda hem halk güçlerine hem de hükümet güçlerine teşekkür etti..

Böyle bir durumda Afgan güçlerinin uyum içerisinde olmalarının kendileri için öncelik olduğuna dikkati çeken Gani, bu konuda ciddi çalışmaların yapıldığını kaydetti..

Cumhurbaşkanı Gani, Afgan halkının daha fazla mülteci durumuna düşmesini ve şiddet olaylarının daha fazla ilerlemesini engellemek için çalışmalara odaklanacağını vurguladı..

Bu dayatılmış savaşın daha fazla Afgan halkının canına mal olmasına, son 20 yıl içerisindeki elde edilen kazanımlarının yok edilmesine izin vermeyeceklerine işaret eden Gani:

 “Bu konuda hem yurt içinde hem yurt dışında danışmalarımız devam ediyor. Bu görüşmelerden çıkacak sonucu en kısa zamanda halkımızla paylaşacağım..” 

“KANDAHAR DA TALİBAN’IN KONTROLÜNDE “

Taliban, Afganistan’ın ikinci büyük kenti Kandahar’ın ardından kilit önemdeki Leşkar Gah ve Firuzkuh kentlerini de ele geçirdi..

ABD de personelinin ülkeyi terk etmesi için Kabil havaalanına ek asker konuşlandırdı..

İki Afgan yerel yetkili, Alman haber ajansı dpa‘ya ülkenin güneyindeki 200 bin nüfuslu Helmand vilayetindeki Leşkar Gah kentinin radikal İslamcı Taliban’ın kontrolüne geçtiğini doğruladı..

Taliban’ın uzun süredir almaya çalıştığı kenti çevresinde haftalar süren çatışmalar yaşandığı bildirildi..

 Kabil yönetiminin özel askeri bir birlik gönderdiği kent, Afgan ve ABD’li birliklerin hava desteğiyle bir süre kontrol altına alınırken Taliban’ın düzenlediği ağır saldırılar sonrası ise durum Cuma sabahı radikal İslamcıların lehine döndü..

Vilayet Konseyi üyelerinden Abdülmacid Akhundsada, bölgedeki Afgan ordusu komutanlarından Sami Sadat ve valinin bu sabah kentten ayrıldığını söyledi.. Kentteki güvenlik güçlerinin de geri çekildiği belirtiliyor.. 

Taliban, Leşkar’dan kısa bir süre sonra da Gur vilayetinin merkezi Firuzkuh’u ele geçirdi..

Yaklaşık 130 bin nüfusu olan kentin herhangi bir direniş olmadan düştüğü Afgan yerel yetkililer tarafından doğrulandı..

Güvenlik güçleri ve hükümet temsilcilerinin kentten geri çekildiği aktarıldı.. Milletvekili Fatima Kohistani ise Gur vilayetinin valisini kenti Taliban’a teslim etmekle suçladı..

Gazne kentinde Taliban savaşçıları// cafemedyam

“KANDAHAR DA TALİBAN’IN KONTROLÜNDE”

Firuzkuh, Taliban’ın bir hafta içinde kontrolü altına aldığı 15’inci şehir oldu..

Taliban, Cuma sabahı Leşkar Gah’dan kısa bir süre önce de Afganistan’ın 650 bin nüfuslu ikinci büyük kenti Kandahar’ı ele geçirdi.. Aynı adı taşıyan vilayetin başkenti olan Kandahar, 1990’lı yıllarda Taliban hareketinin doğduğu kent olarak biliniyor. Ülkenin güneyinin ticaret merkezi olan Kandahar, Taliban’ın 1996-2001 yılları arasındaki iktidarı döneminde başkentlik yapmıştı..

Kandahar çevresinde üç haftadan daha uzun bir süredir Taliban militanları ve hükümet güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyordu..

Kentin düştüğünü Cuma sabahı açıklayan ise vilayeti Afgan parlamentosunda temsil eden Milletvekili Gul Ahmed Kamin oldu. Kamin, hükümet güçleri ve diğer resmi kurumların temsilcilerinin kenti terk ettiğini söyledi..

ABD, Kabil’deki havaalanına 3 bin ek asker gönderiyor// cafemedyam

Taliban Perşembe günü ise aralarında ülkenin üçüncü büyük kenti Herat ve stratejik önemdeki Gazne olmak üzere üç kenti ele geçirmişti.. Gazne, başkent Kabil’e 150 kilometre uzaklıkta bulunuyor.. Başkent Kabil, kuzeydeki Mezar-ı Şerif ve doğudaki Celalabad olmak üzere ülkenin üç büyük kenti hâlâ Afgan yönetiminin elinde..

“ABD PERSONELİNİ TAHLİYE EDİYOR”

Taliban’ın hızlı ilerleyişi nedeniyle çok sayıda ülke de Afganistan’daki temsilciliklerini boşaltırken vatandaşlarına da ülkeyi terk etmesi çağrısı yapıyor..

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü de Kabil’deki havaalanına ise büyükelçilik personelinin tahliye edilmesini desteklemesi için yaklaşık ek 3 bin askerin yerleştirdiğini açıkladı. Takviye güce ihtiyaç duyulması durumunda da Kuveyt’te 4 bin, Katar’da da bin Amerikan askerinin konuşlandırıldığı belirtildi..

ABD, Afganistan’daki askerlerinin tümünü 31Ağustos’a kadar çekmeyi planlıyor..

GAZNE DÜŞTÜ, TALİBAN KABİL’E YAKLAŞIYOR “

Yerel Afgan yetkililer, Taliban’ın başkent Kabil’den 150 kilometre uzaklıkta bulunan stratejik önemdeki Gazni vilayetinin merkezini ele geçirdiğini açıkladı.

Taliban militanlarının Afganistan’daki ilerleyişi sürüyor// cafemedyam

Afganistan’daki ilerleyişini sürdüren radikal İslamcı Taliban, başkent Kabil’e doğru yaklaşıyor. Gazni Vilayeti Konseyi Başkanı Nasir Ahmed Fakiri, Fransız haber ajansı AFP‘ye yaptığı açıklamada, Taliban’ın Kabil’den 150 kilometre uzaklıktakivilayet merkezinde kontrolü ele geçirdiğini ve vilayette çatışmaların yer yer sürdüğünü söyledi. Taliban da sosyal medya hesaplarından kentin ellerine geçtiğini doğruladı.

Alman haber dpa‘ya konuşan başka yerel siyasetçiler de Taliban’ın cezaevi, valilik binasını ve polis merkezine girdiğini, sadece gizli servis binasında çatışmaların sürdüğünü aktardı..

İki yerel siyasetçi ise Gazni Valisi’nin Taliban’la gizli bir anlaşma yaptığı ve vilayet merkezini Taliban’a teslim ettiği suçlamasında bulundu. Vali ve emniyet müdürünün kenti terkettiği ve Kabil’e gittiği ifade ediliyor.

İslamcılara karşı kale görevi görüyordu

Gazni vilayetinin başkenti 180 bin nüfuslu Gazne, Taliban’ın bir hafta içinde kontrolüne altığı 10’uncu vilayet merkezi oldu. Taliban daha önce de Gazne kentini ele geçirmeye çalışmış ve 2018 yılında binden fazla Taliban militanı kente girerek büyük bir saldırı düzenlemişti. Saldırıda 100’den fazla polis ve asker, 20’den fazla sivil de hayatını kaybetmişti.

Taliban, merkezini ele geçirdiği Ferah vilayetinde// cafemedyam

Kabil ve Kandahar’ı birbirine bağlayan yolun üzerinde bulunan Gazne, Afganistan için stratejik öneme sahip bir kent. Gazne, güneydeki İslamcı güçlerle başkent arasında bir kale görevi görüyordu. Gazne’nin İslamcıların eline geçmesiyle birlikte Taliban güçlerinin Kabil’e daha kolay ilerleyeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle Gazne’nin kaybedilmesinin, Afgan hava kuvvetleri üzerindeki baskıyı artırabileceği belirtiliyor.

Kabil yakında düşebilir”

ABD istihbarat servisleri ise beklenenden daha yakın bir zamanda başkent Kabil’in de düşeceğini tahmin ediyor. Washington Post gazetesine konuşan istihbarat kaynakları, Taliban’ın 30 ile 90 gün içinde Kabil’e de ele geçireceğini hesapladıklarını aktardı. İstihbarat kaynakları, Haziran ayında yaptıkları açıklamada, Kabil’in ABD askerlerinin çekilmesinden 6 ila 12 ay sonra düşebileceğini öngörüyordu.

© Deutsche Welle Türkçe

“AFGAN HÜKÜMET GÜÇLERİ, TALİBAN’A KARŞI 5 VİLAYET MERKEZİNİN KONTROLÜNÜ KAYBETTİ”

Afgan hükümet güçlerinin Taliban’a karşı kontrolü kaybettiği vilayet merkezi sayısı 5’e yükseldi..

Taliban militanları, hafta sonu Afganistan’ın kuzeyinde Tacikistan sınırındaki stratejik öneme sahip Kunduz ile Sar-i Pul ve Talukan vilayet merkezlerini ele geçirdi..

Tahar İl Şura Vekili Ruhullah Raufi, güvenlik güçlerinin Talukan dışındaki bir askeri kampa çekildiğini kaydetti..

Başkent Kabil’e 300kilometre, Tacikistan sınırına 50kilometre uzaklıktaki Kunduz kenti, ülkenin ticaret ağında önemli bir rol oynuyor..

Taliban militanları, dün ülkenin kuzeyindeki stratejik öneme sahip Cüzcan vilayetinin merkezi Şibirgan şehrini ele geçirdi.. Militanlar önceki günde Afganistan’ın İran sınırındaki Nimruz vilayetinin merkezinin kontrolünü sağladı..

ABD B-52 bombardıman uçakları, Taliban mevzilerini bombaladı”

Bu arada Afganistan’ın kuzeyindeki Cüzcan vilayetinde ABD birliklerine ait B-52 bombardıman uçakları, ilerleyen Taliban mevzilerini bombaladığı bildirildi..

Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Favad Aman, basına yaptığı açıklamada, ABD birliklerine ait B-52 bombardıman uçaklarının Cüzcan vilayetinin merkezi Şibirgan şehrindeki Taliban mevzilerini bombaladığını aktardı.. Saldırıda 200’den fazla militanın öldürüldüğünü ifade eden Aman, Taliban’a ait çok sayıda silah ve mühimmatın da imha edildiğini belirtti..

Militanlar, hapishanedeki tutukluları salıverdi”

Görgü tanıklarının ifadesine göre, militanlar, Kunduz’u ele geçirdikten sonra hapishanedeki tutukları salıverdi..

Taliban’dan yapılan açıklamada ise militanların Kunduz ve Sar-i Pul merkezlerini ele geçirdikleri, Tahar’ın merkezine doğru ilerlemenin devam ettiği öne sürüldü..

Taliban: “Afganistan’ın yüzde 80’i kontrolümüzde”

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı alması ve Afgan yönetiminin Taliban’la barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Taliban saldırıları hız kazandı..

Taliban, hazirandan itibaren onlarca ilçeyi ele geçirdikten sonra kuşatmaya aldığı vilayet merkezlerine yöneldi. Ülkenin İran sınırındaki Nimruz vilayet merkezi Zaranc, Taliban’ın ele geçirdiği ilk vilayet merkezi oldu. Güneyde Helmand, kuzeydoğuda Badahşan, Tahar, Kunduz ve batıda Herat vilayet merkezleri de Taliban’ın şiddetli saldırıları altında.

Taliban, Afganistan topraklarının yüzde 80’den fazlasını kontrol ettiğini iddia ediyor. Zaman zaman savaş uçaklarıyla Afgan ordusuna destek veren ABD’nin askeri faaliyetleri ay sonunda bitecek.

BM’ye göre, Taliban saldırıları ve çatışmalarda son bir ayda 1000’den fazla sivil hayatını kaybederken, Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu mayıs başından ağustosa kadar yaklaşık 1 milyon sivilin evlerinden olduğunu açıkladı..

NE OLMUŞTU?

“TALİBAN KUNDUZ’U DA ELE GEÇİRDİ”

ABD ve NATO güçlerinin çekildiği Afganistan’da Taliban’ın ilerleyişi sürüyor..

Kunduz vilayetinin yönetim merkezinde resmibinaların kontrolünün Taliban’a geçtiği bildirildi..

Taliban’ın Kundus’a düzenlediği saldırılar sırasında Afgan güvenlik güçleri// cafemedyam

ABD ile NATO güçlerinin çekilme kararı aldığı ve merkezi hükümetin Taliban ile müzakerelerinin sonuçsuz kaldığı Afganistan’da radikalİslamcı Taliban’a bağlı güçlerin ilerleyişi sürüyor..

Ajanslar, son olarak Taliban’ın kuzeyde bulunan Kunduz vilayetinin merkezinide ele geçirdiğini duyurdu.. 

Taliban’ın vilayetin yönetim merkezinde önemli devletdaireleri ve binalarını ele geçirdiğini doğruladı.. Öncesinde Taliban bunu duyuran bir açıklama yapmıştı..

Kunduz ile birlikte Taliban sadece üç günde dört vilayetin yönetim merkezinde kontrolü sağlamış oldu..

“Kunduz 2015yılından bu yana üç kez Taliban’a geçti..”

Kunduz, haftalardır Taliban güçleri tarafından sarılmış, bölgede çatışmalar yaşandığı bildiriliyordu.. Kunduz, 2015yılından bu yana üç kez Taliban’ın eline geçti..

Uluslararası güçlerin çekilmeye başlamasıyla Taliban son aylarda ilerleyişini daha da artırmış, ülkedeki 400bölgenin yarıdan fazlasında kontrolü ele geçirmişti..

Son haftalarda ise çatışmaların merkezi 34vilayetin yönetim merkezlerinde yoğunlaştı.. Kunduz’daki merkezi hükümet güçlerinin üç kilometre mesafedeki askeriüsse sığındığı bildiriliyor..

Günlerdir süren çatışmalar nedeniyle halkın evlerinden dışarı çıkmadığı, yiyecek ve içeceği de bulunmadığı haber veriliyor..

Afgan hükümetine bağlı güvenlik güçleri// cafemedyam

Sar-i Pul’da Taliban’ın kontrolüne geçti

Kuzeyde yer alan Sar-i Pul’da da Kunduz benzeri bir durum yaşandığı kaydedildi..

180bin nüfusa sahip kentte de Taliban güçlerinin resmi binaları el geçirdiği haber veriliyor.. Öncesinde merkezi hükümete bağlı güçlerle çatışmalar yaşandığı, ikinci emniyet bölgesinin düşmesinden sonra güvenlik güçlerinin yerlerini bırakıp kent merkezinden bir kilometre ötedeki askeriüsse sığındığı kaydediliyor..

Sar-i Pul, petrol çıkarılan ve başkenti Mezar-ı Şerif olan Balk Bölgesi’ne sınırda bulunuyor.. Cuma günü de İran sınırındaki Nimruz vilayetinin merkezi Zaranç savaşılmadan Taliban’a bırakılmıştı..

“ABD hava saldırısı düzenledi

Taliban’ın ilerleyişi sürerken ülkeden çekilmekte olan Amerika Birleşik Devletleri’nin Taliban güçlerine yönelik havasaldırısı düzenledi..

Afganistan Savunma Bakanlığı, ABD’nin B-52 bombardıman uçaklarıyla Şibirgan şehrindeki Taliban mevzilerini vurduğunu duyurdu.. ABD’nin Afganistan’daki askeri misyonu resmi olarak 31 Ağustos’ta sona eriyor.. ABD, ülkedeki çekilme faaliyetinin yüzde 95’inin tamamlandığını açıkladı..

AFF, dpa/ETO,JD

NE OLMUŞTU?

2 VİLAYETİN MERKEZİ TALİBAN KONTROLÜNE GEÇTİ..

Taliban Raşid Dostum’un kalesi Şibirgan’i ele geçirdi..

Şibirgan’ın Taliban’ın eline geçmesiyle son 24 saat içerisinde 2 vilayetin merkezi Taliban kontrolüne geçmiş oldu

Kolaj: Independent Türkçe// cafemedyam

Afganistan genelinde saldırılarını arttıran Taliban militanları, Cümbüş Partisi Lideri ve eski cumhurbaşkanı yardımcısı Mareşal Raşid Dostum’un kalesi olarak bilinen Cüzcan vilayetinin merkezi Şibirgan kentini kontrollerine geçirdi.

Cüzcan emniyet yetkilileri, Şibirgan şehrinde yaklaşık 2 haftadır Taliban üyeleriyle güvenlik güçleri arasında çatışmaların sürdüğünü bildirdi.

Çatışmalar neticesinde Şibirgan’ın militanların eline geçtiğini belirten yetkililer, güvenlik güçlerinin kentin doğusunda bulunan Cüzcan havalimanına yerleştiğini kaydetti.

Yetkililer, Taliban’ın, Cüzcan vilayetinin 11 ilçesinden biri olan Hoca Dokuh’u da ele geçirerek tüm ilçelerde hakimiyet sağladığını aktardı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre militanlar, kent merkezindeki Raşid Dostum’un evi ve sarayına da girdi.
 

1.jpg
Fotoğraf: Twitter// cafemedyam CafeMedyam


Stratejik konuma sahip ve doğalgaz maden yataklarıyla meşhur Cüzcan vilayeti Türkmenistan sınırında bulunuyor.

Sovyetlere karşı direnişin merkezi konumunda olan Şibirgan’da genellikle Türkmen ve Özbek Türklerinden oluşan yaklaşık yarım milyon kişi yaşıyor.

Şibirgan’ın Taliban’ın eline geçmesiyle son 24 saat içerisinde 2 vilayetin merkezi Taliban kontrolüne geçmiş oldu.

Dün de ülkenin batısındaki İran sınırında yer alan Nimruz vilayetinin merkezi Zaranc şehri Taliban’ın kontrolüne geçmişti.

Saldırıların hedefinde Kunduz ve Tahar bulunuyor

Afganistan’ın kuzeyinde 100’e yakın ilçeyi kontrolünde bulunduran Taliban militanları saldırılarını ülkenin kuzeydoğusundaki Kunduz ve Tahar vilayetlerinde yoğunlaştırdı.

Militanların söz konusu vilayetlerin merkezini ele geçirmek için saldırılarını sürdürüyor.

Kunduz il şura yetkilileri, militanlarla güvenlik güçleri arasında çatışmaların kent merkezinde devam ettiğini belirtti.

Yetkililer, destek gücünün kent merkezine ulaşmadığı takdirde Kunduz’un da Taliban’ın kontrolüne geçebileceği uyarında bulundu.

Kunduz Hastanesi’nden yapılan açıklamaya göre yaşanan çatışmalarda sivillerden de ölenler ve yaralananlar oldu.

Diğer yandan Tahar emniyet müdürlüğü ise Tahar’ın merkezi Talukan şehrinin dün gece şiddetli çatışmalara sahne olduğunu açıkladı.

Tahar emniyeti, çatışmalarda Taliban’ın ağır kayıp verdiğini aktardı.

Taliban ise son 24 saat içinde birçok bölgeyi ele geçirdiklerini iddia etti.
 

2.jpg
Fotoğraf: Twitter// cafemedyam

“Son 24 saatte 14 vilayette çatışma yaşandı

Afganistan Savunma Bakanlığı, Taliban saldırılarına karşılık havadan ve karadan operasyonların devam ettiğini açıkladı.

Güvenlik güçlerinin son 24 saat içinde 14 vilayette militanlarla çatışmaya girdiği vurgulanan açıklamada, çatışmalar ve operasyonlar neticesinde 385 militanın öldürüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, “Güvenlik güçleri ve sivilleri hedef almak için yol kenarların yerleştirilen 13 bomba da imha edildi” ifadesi yer aldı.

Taliban’dan henüz bu konuda bir açıklama yapılmadı.

Bir yandan ülkede şiddet olayları artarken diğer yandan da ABD Başkanı Joe Biden’in talimatıyla Mayıs başında başlayan yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilme süreci yüzde 95 tamamlandı. 

Taliban, ülke topraklarının yüzde 80’nini kontrol ettiklerini iddia ediyor.

© The Independentturkish// Abdullah Rahimoğlu 

TALİBAN: “AFGANİSTAN’IN YÜZDE 85’i KONTROLÜMÜZ ALTINDA”

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Taliban heyeti Afganistan’ın yüzde85’inin kontrolleri altında olduğunu açıkladı..

Taliban temsilcisi Şahabeddin Dilaver:

“Afganistan egemenlik sahasının yüzde 85’i kontrolümüz altında.”

Taliban, ABD ile aralarında saldırı düzenlenmeyeceği konusunda anlaşma olmadığınıda söyledi..

Ülkede bulunan 398bölgeden yaklaşık 250’sinin kontrolleri altında olduğunu söyleyen Dilaver:

“Tüm idari binalar ve hastaneler çalışmaya devam ediyor. Çalışabilir olmalarını güvence altına aldık.”

Afganistan ile İran arasında ticari önemi yüksek bir sınır kapısı olan İslam Kale’nin de bütünüyle kontrolleri altında olduğunu söyleyen Dilaver:

“Bugün yeniden faaliyete geçmesi için çaba gösteriyoruz.”

“IŞİD topraklarımızda faaliyet gösteremeyecek”

Dilaver, IŞİD’in Afgan topraklarını kullanarak başka ülkelere saldırılarda bulunmasınada engel olacaklarını ifade etti..

Dilaver:

“IŞİD’in Afgan topraklarında faaliyet göstermemesi için tüm önlemleri alacağız.. Ve topraklarımız asla komşularımıza karşı kullanılmayacak” dedi..

Taliban heyeti dün de ülkenin kuzeydoğusundaki Tacikistan sınırına saldırmayacaklarını duyurmuştu.

ABD ile Taliban arasında eyaletlerin yönetim merkezlerine saldırı düzenlenmeyeceğine dair bir anlaşma olmadığını belirten Dilaver, buraları “güç yoluyla” alma niyetlerinin olmadığını söyledi..

“Afgan hükümetiyle ateşkesi görüşüyoruz”

Afgan hükümetiyle ateşkesi görüştüklerini belirten Taliban sözcüsü Doha’daki görüşmelerin başarılı olması halinde başlattıkları taarruzu durduracaklarını ifade etti..

NATO askerlerinin çekilmesi üzerine Taliban ülkede elinde tuttuğu bölgeleri genişletmeye başlamıştı.. Hafta içinde binden fazla Afgan askeri ülkenin kuzeyinde Taliban’dan kaçarak Tacikistan’a sığındı..

ABD Başkanı Joe Biden dün yaptığı açıklamada Afganistan’dan ağustos ayı sonuna kadar tamamen çekilme kararını savundu.. Biden Afgan hükümetinin ülkenin tamamını kontrol etmesinin olası olmadığınıda ifade etti..

Taliban 1996 ile 2001 yılları arasında Afganistan’da hüküm sürmüş ve ülkede başta kadın hakları olmak üzere insan haklarını bir hayli kısıtlamıştı..

11Eylül 2001’deki saldırılar sonrasında ABD bir NATO misyonuyla ülkeye müdahale etmiş ve Taliban’ın iktidarı da son bulmuştu. Pakistan’a çekilen Taliban militanları birkaç yıl içinde yeniden güç kazanmıştı..

© Deutsche Welle Türkçe

AFGANİSTAN: “10 SORUDA 20 YILLIK SAVAŞ”

20 yıl süren savaşın ardından ABD askerlerini Afganistan’da çekiyor.

ABD ve müttefikleri için Bagram Hava Üssü, Taliban ve El Kaide’ye karşı yürütülen savaşın merkeziydi.

ABD öncülüğündeki koalisyon Aralık 2001’de oraya yerleşirken üs, 10 bin askerin barınabileceği dev bir üsse dönüştü.

Fakat ABD Başkanı Joe Biden tüm ABD askerlerini 11 Eylül’e kadar ülkeden çekme sözü verdi.

Bu sırada Taliban da Afganistan’ın bazı bölümlerinde hızla ilerleyerek onlarca ilçeyi ele geçirdi.

Savaşın maliyeti, hem insani açıdan hem de maddi açıdan astronomik seviyede yüksek oldu.

Peki bu savaş neden çıktı ve ABD hedefine ulaşabildi mi?

ABD Afganistan’ı neden işgal etti?

11 Eylül 2001’de ABD’de düzenlenen saldırılarda 3 bin kişi hayatını kaybetti.

Kaçırdıkları üç yolcu uçağıyla Dünya Ticaret Merkezi ve ABD Savunma Bakanlığı’nı hedef alan korsanların ele geçirmeye çalıştığı bir diğer uçak ise Pennsylvania’da bir tarlaya düştü.

Kısa süre içinde bu saldırılardan İslamcı El Kaide’nin lideri Usame bin Ladin sorumlu tutuldu.

Afganistan’ı yöneten ve bin Ladin’i koruyan radikal İslamcı örgüt Taliban, onu teslim etmeyi reddetti.

Saldırıdan bir ay sonra ABD Afganistan’da hem El Kaide hem de Taliban’a yönelik hava saldırılarına başladı.

Sonra ne oldu?

İki ay içinde Taliban rejimi çöktü ve savaşçıları Pakistan’a kaçtı.

Fakat sadece kaçmakla kalmadılar, saklandılar ve zaman içinde güçlendiler. Uyuşturucu ticareti, madencilik ve haraçla yıllık milyonlarca dolar gelire ulaştılar.

ABD en uzun savaşını bitirmek istiyor
Fotoğraf altı yazısı,ABD en uzun savaşını bitirmek istiyor

2004’te ABD’nin desteklediği bir hükümet göreve geldi ancak Taliban’ın saldırıları devam etti. Örgüt yeniden güçlenirken Afgan ordusuna yardım eden uluslararası koalisyon bu tehditlere karşı mücadele ederken zorlanmaya başladı.

Çatışmalarda çok sayıda sivil ve savaşçı Afgan hayatını kaybetti.

Afganistan’da çatışmalar 2001 yılında mı başladı?

Bunun kısa bir yanıtı var: Hayır.

Afganistan ABD işgalinden önce de on yıllardır büyük çatışmalara sahne oluyordu.

1970’lerde komünist hükümete destek olmak için Sovyetler Birliği ülkeye ordusunu gönderdi.

Sovyetler aralarında ABD, Pakistan, Çin ve Suudi Arabistan’ın da bulunduğu ülkelerce desteklenen ve kendilerine mücahit (cihatçı) diyen bir silahlı harekete karşı savaştı.

Moskova 1989’da ordusunu geri çekse de ülkedeki çatışmalar sürdü ve Taliban (talebeler) güçlendi.

Taliban nasıl böyle güçlendi?

Taliban 1990’ların başında Pakistan’ın kuzeyiyle Afganistan’ın güney batısındaki sınır bölgesinde güçlenmeye başladı.

Yıkıcı bir iç savaşın etkileriyle başa çıkmaya çalışan Afgan halkına yolsuzlukla mücadele ve güvenlik vaat ettiler.

Taliban'ın tekrar iktidara gelmesi durumunda kızların eğitim hakkının çiğneneceğinden endişe duyanlar var
Fotoğraf altı yazısı,Taliban’ın tekrar iktidara gelmesi durumunda kızların eğitim hakkının çiğneneceğinden endişe duyanlar var

Etkileri hızla arttı. Ülkede İslami cezalandırma yöntemleri uygulamaya başladılar: Zina yapanları ve cinayet işleyenleri meydanlarda infaz ettiler, hırsızlık yapanların ellerini kestiler.

Erkeklere sakal bırakmayı, kadınlara yüzü ve bedeni tamamen örten burka giymeyi zorunlu kıldılar.

Sinema, televizyon ve müziği yasaklayan örgüt, 10 yaşın üzerindeki kızların okula gitmesine de karşı çıkmaya başladı.

Taliban 20 yılda yok edilemedi mi?

Taliban 20 yıldır uluslararası koalisyonun varlığı nedeniyle dezavantajlı bir konumdaydı fakat bunun sonsuza kadar sürmeyeceği belliydi.

2001’den sonraki dönemde Afganistan’da en kanlı çatışmaların yaşandığı yıl olan 2014’te, Afganistan’da sonsuza kadar bulunmak zorunda kalmaktan endişe eden uluslararası güçler, çatışmalardan çekilmeye karar verdi ve Taliban’la çatışma görevini Afgan ordusuna devretti.

Afganistan'daki ABD askerleri. 2002 - 2020. Chart showing US troop levels in Afghanistan from 2002 to 2019 2020 verisi Aralık'a kadardır.

Fakat bu Taliban’ı cesaretlendirdi. Örgüt hükümet güçlerine ve sivillere karşı saldırılar düzenleyerek daha fazla alanın kontrolünü ele geçirdi.

BBC 2018’de, Taliban’ın ülkenin yüzde 70’inde açıkça faaliyet gösterdiğini ortaya koymuştu.

Çatışmanın maliyeti nedir?

Afganistan’da 2 bin 300 ABD askeri öldü, 20 binden fazlası da yaralandı. Diğer ülkelerden de yüzlerce asker hayatını kaybetti veya yaralandı.

Fakat çatışmaların en büyük etkisini Afganlar yaşadı. Afgan kolluk kuvvetlerinden 60 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

2009’da Birleşmiş Milletler hayatını kaybeden sivillerin sayısını düzenli bir şekilde tutmaya başladığından beri çatışmalarda 111 bin sivilin öldüğü ya da yaralandığı tespit edildi.

Afganistan'da yıllardır süren çatışmaların acı bir maliyeti oldu
Fotoğraf altı yazısı,Afganistan’da yıllardır süren çatışmaların acı bir faturası oldu

Bir araştırmaya göre Afganistan’daki savaşın ABD’li vergi mükelleflerine maliyeti 1 trilyon dolar oldu.

Taliban’la nasıl bir anlaşma yapıldı?

Şubat 2020’de ABD ve Taliban, “Afganistan’a barış getirmek için” bir anlaşma imzaladı.

Yıllar süren müzakerelerden sonra varılan anlaşmaya göre ABD ve NATO müttefikleri tüm askerlerini geri çekecek, bunun karşılığında ise Taliban kontrol ettiği bölgelerde El Kaide veya diğer radikal grupların faaliyet göstermesine izin vermeyecekti.

Geçen yılki müzakereler kapsamında Taliban ve Afgan hükümeti savaş esirlerini karşılıklı olarak serbest bıraktı.

5 binden fazla Taliban militanı bu anlaşmada salıverildi.

ABD Taliban’a yönelik yaptırımlarını kaldırma ve BM’nin ayrı yaptırımlarını da kaldırmak için girişimde bulunma sözü verdi.

Afgan hükümetinin varlığı olmadan doğrudan Taliban ile müzakere eden ABD’nin eski başkanı Donald Trump, anlaşmayı duyururken “Bunca yıldan sonra insanlarımızın eve geri dönme zamanı geldi” demişti.

Tüm ABD askerleri ayrılıyor mu?

Bagram Hava Üssü’ndeki son ABD ve NATO güçleri de üssü terk ederek güvenliği Afgan hükümetine devretti.

AP ajansına göre 650 civarında ABD askerinin diplomatları ve denize kıyısı olmayan ülkeyi dünyaya bağlayan Kabil Havalimanı’nı korumak için ülkede kalması bekleniyor.

Mevcut durum nedir?

Taliban anlaşmadan bu yana taktiğini kentlere ve askeri üslere düzenlenen saldırılardan Afgan sivilleri dehşete düşüren bir suikast dalgasına çevirdi.

Çok sayıda bölgenin kontrolünü ele geçiriyorlar ve yabancı askerlerin çekilmesinden sonra Kabil’deki hükümeti devirme tehdidinde bulunuyorlar.

Ülkede El Kaide ve IŞİD de faaliyet gösteriyor.

Kabil’in geleceğine dair endişeler artsa da Devlet Başkanı Eşref Gani ülkenin kolluk kuvvetlerinin isyancıları bastırmak için yeterli olduğu görüşünde ısrarcı.

Afganistan’da 20 yıl: Değer miydi?

BBC Güvenlik Muhabiri Frand Gardner “Bu sorunun yanıtı neyi ölçeceğinize bağlı” diyor.

BBC’ye konuşan kıdemli güvenlik kaynakları, savaş başladığından beri Afganistan’dan planlanan tek bir başarılı uluslararası terör saldırısı olmadığını vurguluyor.

Gardner “Yalnızca uluslararası terörle mücadele açısından bakarsanız, orada asker bulundurmak bu açıdan amacını gerçekleştirdi” diyor.

Kabil'deki bir bomba yüklü araç saldırısından sonra hastane dışında yas tutan kadınlar
Fotoğraf altı yazısı,Kabil’de bir bomba yüklü araç saldırısından sonra hastane dışında yas tutan kadınlar

Fakat aradan geçen 20 yıla rağmen Taliban yenilmekten çok uzak ve korkutucu bir savaş gücüne sahip.

Bölgeden edinilen bilgilere göre Haziran ayı 2001’den bu yana yaşanan en şiddet dolu aydı ve yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

Yıllardır zorluklarla yapılan okullar, hükümet binaları ve elektrik dağıtım tesisleri gibi altyapılar da çatışmalarda hasar görmeleri nedeniyle tehdit altında.

Frank Gardner “El Kaide, IŞİD ve diğer militan gruplar yok olmadı. Şimdi yeniden diriliyorlar ve son Batılı askerlerin de ülkeden çekilmek üzere olması şüphesiz ki onlara cesaret veriyor” diyor.

https://www.cafemedyam.com/2021/07/02/abd-askeri-afganistani-terkediyor/

İLGİLİ HABER

BBC Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top