SARARAN TIRNAKLAR FARKLI NEDENLERDEN DOLAYI ORTAYA ÇIKABİLİR.
“TIRNAK SARARMASI NEDİR..? TIRNAK SARARMASI NEDEN OLUR..? TIRNAK SARARMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR..?”

Tırnaklar sağlığınız hakkında size çok şey söyleyebilir..

Renk değişiklikleri, genellikle bir enfeksiyon ya da tırnak mantarına neden olabilir..

Ayrıca sık sık oje kullanımı da tırnakların sararmasına neden olurken, alerjik reaksiyon geçirdiğiniz anlamına da gelebilir..

Tırnak sararması nedir? Tırnak sararması neden olur? Tırnak sararması nasıl tedavi edilir?

Peki tırnak sararması neden olur? Tırnak sararması nasıl geçer?

Tırnaklarınız ojeden veya kimyasal ürünlerden hasar gördüyse yeni büyüyen tırnaklarınız sağlıklı ve berrak olmalıdır..

Tırnaklarınızdaki sararmalar devam ederse vücudunuzun verdiği sinyallerden dolayı olabilir.. Vitamin ve mineral eksikliklerinde meydana gelebilen sarı tırnaklara multivitamin takviyesi almak tırnaklardaki renk farklılıklarının iyileşmesine yardımcı olabilir..

“TIRNAK SARARMASI NEDİR..?

Tırnaklarda büyümenin durmasının ilk işareti tırnaklardaki sararmadır..

Tırnaklar, dış ya da iç etkenlerle, zarara uğradığında büyüme yavaşlar, en üst katmanında sararma meydana gelir..

TIRNAK NEDEN SARARIR..?

Birçok hastalıkta el ve ayak tırnaklarında sararma, şekil değişikliği ortaya çıkabilir..

Tiroid, şeker hastalığı ve sürekli ilaç kullanan kişilerde keratin yaşlanması daha hızlı olduğundan, tırnakların sararması sorunu daha sık görülür..

Tırnak hijyenine dikkat ederek tırnaklarınızın sararmasını önleyebilirsiniz.. Oje kullanımını azaltarak manikürünüzü güvenilir bir yerde yaptırmaya çalışın.. Çoraplarınızı sık sık değiştirin ve ayaklarınızın temiz hava almasını sağlayın..

SARI TIRNAKLAR NASIL DÜZELİR?

Sarı tırnakların tedavisi nedene bağı olarak düzelebilir..

Genellikle bir enfeksiyon veya kullanılan bir üründen dolayı tırnaklarda sararma sorunu yaşanabilir.. Doğadan ilham alarak bitkisel bir ürün kullanmak size daha cazip geliyorsa işte evinizdeki malzemelerle sarı tırnaklarınızdan kurtulmanızın sağlayacak bazı öneriler…

İŞTE SARARAN TIRNAKLAR İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER…

Sararan tırnaklar farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Ancak doğal çözümler sayesinde tırnaklarınızı doğal renklerine döndürebilirsiniz.

ÇAY AĞACI YAĞI

Tırnaklarınız bakteriyel bir enfeksiyon veya mantar nedeniyle renk değişikliği sorunu yaşarsanız çay ağacı yağı tırnak renginizin açılmasına yardımcı olabilir..

2 çay kaşığı çay ağacı yağını eşit miktarda zeytinyağı, hindistancevizi yağı ile karıştırın ve sararan tırnaklarınıza sürün..

LİMON:

Bu doğal tedavi için tırnaklarınıza bir dilim limon sürmelisiniz. Yanar veya acıtırsa, bir kulak çubuğunu veya pamuk topunu limon suyuna batırabilirsiniz. Daha sonra, limon suyunun 15 dakika boyunca etkisini göstermesine izin verin ve sonra ılık suyla yıkayın..

Diğer bir seçenek ise tırnaklarınızı 10 veya 15 dakika limon suyuna batırmak. Daha sonra tırnaklarınızı fırçalayın, suyla yıkayın ve cildin kurumasını önlemek için nemlendirici bir krem uygulayın. Bu doğal çözüm tırnaklarınızın parlamasını da sağlar.

KARBONAT:

Bu en iyi doğal beyazlatıcılardan biridir. Aynı zamanda ellerinizdeki ve ayaklarınızdaki tüm kiri gidermeye yardımcı olacak mükemmel bir eksfolianttır..

İlk adım, bir çorba kaşığı zeytinyağı, limon suyu ve karbonatı karıştırmaktır..

Ardından, bu karışımı tırnaklarınza sürüp bir fırça ile fırçalayın ve en az 10 dakika bekletin. Sonra suyla temizleyin..

Bir iyileşme görene kadar bu işlemi haftada iki kez tekrarlayın..

Mantar yalnızca Ph seviyesinin asidik olduğu ortamda büyüyebilir.. Ayak ve ayak parmaklarınızı karbonat ilave ettiğiniz sıcak suda bekletin.. Ayaklarınızın dayanabileceği sıcaklıkta olması yeterlidir.. Sıcak su mantarın yayılmasını önleyebilir.. Karbonat ise alkalin bir ortam yaratarak tırnaklarınızdaki sorunun giderilmesine yardımcı olur..

BEYAZ SİRKE VEYA ELMA SİRKESİ:

Sirke, sarı tırnakları tedavi etmenin yanı sıra, sağlıklı ve güçlü büyümelerini sağlayan bir üründür. Antifungal özelliklere sahiptir..

Buna ek olarak, sarı lekeler ojelerden kaynaklanıyorsa, sirke onları beyazlatabilir. Tek yapmanız gereken, eşit ölçülerde ılık su ve beyaz sirke veya elma sirkesini bir kapta karıştırmaktır..

Ardından, ellerinizi veya ayaklarınızı karışımın içinde yaklaşık 15 ila 20 dakika bekletin. Ondan sonra tırnaklarınıza masaj yapın ve bir havluyla kurulayın.Bu tedaviyi ayda en az bir kez tekrarlamalısınız.

İLGİLİ HABER

Sözcü

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: