GÜNDEM

PAKDEMİRLİ’NİN SAKLADIĞI SKANDAL

ACI OLAN ŞU Kİ, KAYBOLAN HAZİNE DEĞERİNDEKİ VERİLERİN YEDEĞİ DE ELDE YOK..
İHALEYE FESAT KARIŞTIRMAK, HIRSIZLIK, ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS…’

“UĞUR DÜNDAR’DAN BAKAN PAKDEMİRLİ’NİN DANIŞMANLARI HAKKINDA İDDİA..”

Gazeteci Uğur Dündar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin danışmanları hakkında çarpıcı iddialarda bulundu..

Gazeteci Uğur Dündar, Pakdemirli’nin 49 danışmanla görev yaptığını ifade etti. Pakdemirli’nin iki danışmanın suç makinesi olduğunu söyleyen Dündar, ”Arif Barata hakkında 47, Metin Çamlı hakkında 64 suç kaydı var” dedi.

“BÖYLE BİR REZALET OLABİLİR Mİ?”

Uğur Dündar'dan Bakan Pakdemirli'nin danışmanları hakkında bomba iddia

Dündar’ın açıklamaları şu şekilde: 

“Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 49 danışmanla görev yapıyor. Bunlardan Arif Barata hakkında 47 suç kaydı bulunuyor. Metin Çamlı hakkında da 64 suç kaydı var. Böyle bir rezalet olabilir mi? Diyelim bu bunlar resmi ya da yarı resmi statüde çalışılıyor; elinizin altında devlerin bütün istihbari kaynakları var. Güvenlik soruşturması gibi bir uygulama da var. Bunlar hakkında hiçbir soruşturma yapılmaz mı? Devlet yol geçen hanı mı? 47 ve 64 sabıka olacak şey mi?”

Orman yangınlarına karşı özellikle havadan müdahalede yetersiz kalınması nedeniyle eleştirilerin hedefinde olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bu kez de danışmanlarıyla gündemde..

49 danışmanla görev yapan Pakdemirli’nin 2 danışmanının toplam 111 suç kaydığı olduğu belirtildi.. 

Pakdemirli’nin danışmanlarından Arif Barata’nın 47, Metin Çamlı’nın ise 64 suç kaydının bulunduğu öne sürüldü..

Metin Çamlı’nın resmi belgede sahtecilikten 1 yıl hapis yattığı, Arif Barata’nın da ‘ihaleye fesat karıştırmak ve hırsızlıktan’ cezaevine girdiği ve ‘adam öldürmeye teşebbüs’ten yargılandığı ifade edildi..

İHALEYE FESAT KARIŞTIRMAK, HIRSIZLIK, ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS…’

AKP’li bir kaynak, Arif Barata hakkındaki yargılamaları şöyle sıraladı:

“İhaleye fesat karıştırmak suçundan 9 ay cezaevinde kaldı. Hırsızlık suçundan 3 buçuk ay ceza aldı. Kamu görevlilerini tehdit, yaralama suçundan 4 ay ceza yedi. Özel hayatın gizliliği ve adam öldürmeye teşebbüs suçundan halen yargılamaları devam ediyor.”

ESKİ BAKAN DA ŞİKAYETÇİ OLMUŞ”

Öte yandan Arif Barata hakkında AKP’li eski Bakan Sema Ramazanoğlu’nun da arsa alımı konusunda şikayetçi olduğu öğrenildi.. 

Ramazanoğlu, Barata hakkında şöyle konuştu:

“Bu benim şahsi meselemdi. Ortak tanıdığımız, güvendiğim insanlarla sorunumu çözdüm.. Ama bu şahıs sıkıntılı birisi.. Çok doğru bir insan değil.. Bu tür insanlar her türlü kanalı, her türlü şeyi deneyerek bir yerlerde yer edinmeye çalışıyorlar.. Orman bakanımız da bazı şeylerin farkındadır.. Sonuna kadar olmayan yetkilerini, olamayan haklarını kullanmak konusunda sonsuz cüretkar insanlardır..”

“ÖMÜR BOYU KAMU HAKLARINDAN YASAKLI”

‘Et-süt’ ve ‘damızlık’ birliklerini yöneten danışmanlardan Metin Çamlı’nın ise resmi belgede sahtecilik suçundan 32 dosyasının bulunduğu, ihale yasaklısı ve ömür boyu kamu haklarından yasaklı olduğu ifade ediliyor.. Çamlı’nın bir yıl cezaevinde yattığı da ortaya çıktı..

“BAKAN PAKDEMİRLİ’NİN DANIŞMANI ARİF BARATA KONUŞTU: ‘HAPİS YATTIM AMA SABIKAM YOK'”

Hakkında 47 suç kaydının bulunduğu iddia edilen Barata, hakkında ‘alacak’, ‘ihaleye fesat karıştırma’, ‘ortaklığın giderilmesi’, ‘ön alım’ ve ‘yürütmeyi durdurma’ davalarının devam ettiğini açıkladı..

Fotoğraf: AA// cafemedyam

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Arif Barata isimli danışmanının 47, suç kaydının bulunduğu öne sürülmüştü..

Barata hakkındaki iddiaya yanıt verdi.. 12 yıl önce ihaleye fesat karıştırmak suçundan 4 ay cezaevinde yattığını ve hakkında halen devam eden 7 ayrı dava bulunduğunu söyleyen Barata, “Ama karanlık hiçbir şeyim yok. Adli sicil kaydım yok” dedi.

Arif Barata, hakkında devam eden davaların içeriğinin de ‘alacak’, ‘ihaleye fesat karıştırma’, ‘ortaklığın giderilmesi’, ‘ön alım’ ve ‘yürütmeyi durdurma’ olduğunu söyledi..

Barata, ihaleye fesat karıştırma davası için:

“2009’da FETÖ’cülerin operasyonu sonucu, yanımda çalışan birinin 34 metrekarelik evinin satışı nedeniyle 4 ay cezaevinde kaldım.. Cezaevine girdiğim dönem adli tatile denk geldi.. Adli tatilin ardından ilk duruşmada serbest kaldım..” bilgisini verdi.

“TJK’den DE MAAŞ ALIYORUM”

Barata:

“Meclis üyesi oldum. İl İdare Kurulu üyesi oldum. İl İdare Hizmet Birliği’nde görev aldım. Geçmişimde adli sicilime işlenmeyen bir durum olmadı. Yanlış hiçbir şeyim yok. AKP üyesiyim. Siyasetçiyim. Bakan (Bekir Pakdemirli) beyle, sahada çalışıyoruz. Siyaseten destek veriyorum. Türkiye Jokey Kulübü’nden de maaş alıyorum. 3 kız çocuğu babasıyım. Hakkımdaki haberi (bilinçli, karalama kampanyası çerçevesinde yaptınız) asla diyemem. Burada bir yerde kopukluk olmuş. İddialar çok ürkütücü.”

“SİZİN HİÇ ÖRTÜLÜ ÖDENEĞİNİZ YOK MU?”

Türkiye, bu köşeden duydu: 

Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait bilişim sistemleri siber saldırıya uğradı.. Ve maalesef Türkiye’nin tüm tarım ve hayvancılık verisi hackerların eline geçti.. 

İşte o skandalda yeni perde açacak notlarım var: 

– *Saldırının üzerinden neredeyse 10 gün geçti.. Ancak bu satırlar yazılırken sorun halen çözülmemişti..

– *Kullandıkları ilaç takip sisteminde ciddi açıklar olduğunu veterinerler uzun zamandır dile getiriyordu.. Öyle ki hayvan sahiplerinin T.C. kimlik numaraları ile adresleri ilgisiz insanlar tarafından kolayca görülebilir haldeydi.. Meğer bu konuda meslekodaları bakanlığa birçok dava açmış.. 

– *Bilişim altyapısında uygulama, veri tabanı ve yedeklerin ayrı sunucularda olması gerekti.. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı hepsini aynı sunucuya, yani tüm yumurtaları aynı sepete koymuş.. Böylece sızmakda tüm sistemi ele geçirmek de kolay olmuş.. 

– *Kadrolaşmak için yapılan mobbing öylebir hale gelmiş ki liyakat sahibi birçok yetenekli isim bakanlıktan ayrılmak zorunda kalmış.. Yerlerine ise vasıfsız isimler bilişim departmanına alınmış.. 

– *6 bin liraya çalıştırıldığı için bakanlıktan ayrılıp Microsoft’a geçen yetenekli bir Türk mühendis varmış. Gün gelmiş, bakanlık bir sorununu çözmesi için o eski çalışanından hizmet almış.. Ve bir günlük hizmet için Microsoft’a 10 bin lira ödeme yapılmış.. 

– *Bakanlığın Yazılım ve Uygulama Geliştirme DairesiBaşkanı olan eski bakan Mehdi Eker’in bir köylüsünün yaşanan skandalda payı konuşuluyormuş.. 

Şimdi… 

CHP milletvekili Gamze Taşcıer, bakanlığın tüm verilerini ele geçiren saldırganlara istedikleri fidyenin ödendiğini ileri sürdü.. 

Bir iddiayı da ben soruyla yazayım: 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Recep Gülnar, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’ne “sizin bir örtülü ödeneğiniz yok mu, şu fidyeyi versek de kurtulsak” dedi mi..? 

“ÇAKMAK ÇAKSALAR YAKALIYORUZ.” 

Barış Pehlivan:

“Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bu sözünü duymamla telefonumun çalması bir oldu.. Arayan, bakanlıkta güvendiğim isimlerden biriydi.. 

Neler gizleniyor, bir bilsen” diye söze başladı. İddia üstüne iddia anlattı: 

Meğer bakanlığa ait tüm bilişim sistemleri birkaç gün önce siber saldırıya uğramış.. Maalesef ki, ülkeye ait tüm tarım ve hayvancılık veriside kaybedilmiş.. 

Açık söyleyeyim; inanmadım.. Doğrulamak için web adreslerini verdi.. 

Girdiğim her sayfa ya açılmıyordu yada “bakımda” deniyordu. 

Sözün özü: Bu satırlar yazıldığı sırada hayvancılık ve tarım bilgi sisteminden veterinerlerin ilaç takip sayfasına kadar onlarca hizmete erişilemiyordu.. 

Yangından etkilenen çiftçilerin kayıtları bile sorgulanamıyor, afet bölgelerindeki arazi ve hayvanın verisine ulaşılamıyordu. 

Hatta ve hatta bakanlık ile bağlı kuruluşlar arasında resmi yazışma bile yapılamıyordu. 

Bakanlık kulisleri bu iddialarla kaynıyordu.

Öyle ki konuşulanlar şu yöndeydi: 

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı kurumların bilişim sistemlerinin merkeze taşınması için 2020’de karar alındı.. Bu karar doğrultusunda geçen hafta Süt Üreticileri Birliği’nin sistemleri taşındı.. Normal şartlarda uygulamadaki açıkları görmek için sızma testi yapılması lazımdı.. Ama iddia o ki; o güvenlik testi yapılmadan sistem çalıştırıldı.. 

Sonra da kaçınılmaz sonuçla yüzleşildi..  

Bilinmez mi, hacker grupları kamu sistemlerini sürekli didikler ve açık arardı.. 

Ama işte liyakat sahibi insanları sorumlu koltuklara oturtmazsanız, olacağı buydu.. Öyle ya bu bilişim sistemlerinden sorumlu Entegre İdare ve Kontrol Sistemi Daire Başkanı son yıllarda kaçkez değişti? 

Sona geleyim.. Şimdi ne mi olacak.? 

İddia o ki, saldırganlar CryptoLocker adı verilen zararlı yazılımla bakanlığın tüm veri tabanını şifrelemiş durumda.. Fidye istiyorlar ve böylesi saldırılarda ödeme yöntemi takibi zor olan Bitcoin aracılığıyla gerçekleşiyor.. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin ve Türksat’ın da devreye girdiği ileri sürülüyor.. 

Acı olan şu ki, kaybolan hazine değerindeki verilerin yedeği de elde yok.. 

Düşünün; şu an biri sorsa Tarım ve Orman Bakanı’na “ne kadar hayvanımız ve ekilebilir alanımız var” diye… 

Bakan güncel bilgiyi paylaşamaz.  

Ört ki ölem!

https://www.cafemedyam.com/2021/08/04/yanginlarin-arkasindaki-temel-neden-nedir-mucadelede-aksayan-yonler-var-mi/

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet// Barış Pehlivan

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top